Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyzacja domu - tanim kosztem (długie)

ghost 06 Oct 2008 21:52 9124 5
Optex
  • #1
    ghost
    Level 23  
    Witam wszystkich
    Już za parę tygodni zbliża się odbiór mojego nowego mieszkanka - niedużego , dwupokojowego .. ale z tej okazji nie mogę się powstrzymać, aby nie wprowadzić wymarzonych modyfikacji tego miejsca, by było przyjemniejsze i wygodniejsze w użytkowaniu ;)
    Niestety moje możliwości finansowe przekraczają opcje zakupienia jednego z już-dawno-wynalezionych systemów domu inteligentnego typu x10 itd..

    Postanowiłem wiec wprowadzić te modyfikacje dostępnymi środkami, wykorzystując fakt, iż mieszkanie wciąż jest w stanie surowym i mogę trochę nabałaganić ;)

    W skład całości ma wejść:

    -Osieciowanie domu (LAN jest szybszy niż WIFI, zamierzam przygotować się z okablowaniem na gigabitowy osprzęt, w końcu wszystko idzie do przodu..
    Tu sprawa jest oczywista i nie ma wiele do dodania.

    -Udźwiękowienie domu - jesteśmy oboje z tż zwolennikami słuchania muzyki, żona lubi posłuchać książek audio przy robieniu obiadku, czy przy relaksującej kąpieli .. Mamy diametralnie różne gusta muzyczne i każde lubi co innego...
    Mój prosty pomysł to: 3+ew. dodatkowe wejścia audio (np 2 komputery i zestaw wieża lub radio internetowe, 4 wyjścia audio - 4 pomieszczenia - czyli 2 pokoje kuchnia i łazienka. W centralnej części mieszkania, na ścianie panel sterujący rozwiązany w formie matrycy - linie poziome to źródła sygnału, linie pionowe to pomieszczenia. Tak aby dało się każde źródło przełączyć do każdego z pomieszczeń w dowolnej konfiguracji.
    Mieszkanie jest małe więc szkoda mi komplikować taką instalacje robieniem pilota do sterowania tym - ale biorę pod uwagę taką opcję.
    Pojawiła się również myśl , aby zrobić prosty potencjometr cyfrowy dla każdego z pomieszczeń, sterowany np przyciskami + - i mute - i to samo w pomieszczeniu na ścianie w dostępnym miejscu. Dzięki temu dałoby się tym sterować również pilotem, a takie przyciski dałoby się niezbyt długimi przewodami sterującymi zdublować - na panelu i w pomieszczeniu.

    -W domu będzie istniał mały komputer sterujący /centrum multimedialne, dzięki któremu będzie można puszczać muzykę z radia internetowego, czy sterować domem przez internet, lub uniwersalnym pilotem np za pomocą Girder-a. Zastanawiam się - o ile pozwolą mi na to fundusze, na zamontowaniem małego 7 calowego monitorka dotykowego służącego właśnie do tego celu - najlepiej na ścianie, tuż koło panelu audio. Pozwoli on na użycie aplikacji w stylu Media Center (lub nawet po prostu Windows Media Center) do w.w czynności. W ostateczności , zamierzam mieć dostęp zdalny do w.w maszyny przez LAN, z mojego komputera stacjonarnego, plus ew. mozliwość łatwego podpiecia monitora do celów serwisowych. Komputer raczej będzie wbudowany w ścianę /chłodzony możliwie pasywnie/z braku czegoś lepszego micro-ATX - może kiedyś Mini-ITX - o ile nie będę miał problemów z LPT.
    Prawdopodobnie komputer będzie posiadał przystawkę na LPT z przekaźnikami - po co? Oprócz faktu włączania czegokolwiek .. by prosto dogadać się z LOGO ;)

    -LOGO - głównie do sterowania oświetleniem. Zachęca mnie jego cena i dobre opinie o nim. Na razie zdecydowałem sie na 230RC - nie bede miał problemów z zasilaniem, nie muszę dokupować zasilacza. Zamierzam dokupić dodatkowy moduł DI/DO - 8 wejść /wyjść sterujących, bo 4 wyjścia to troszkę za mało...
    Jego zadania to:
    -Włączanie i wyłączanie światła poprzez przyciski monostabilne w miejsce przełączników na ścianach .. Po co tak? A po to by dało się to zrobić oprócz manualnego włączenia , również sterownikiem.
    -sterowanie jednym dodatkowy obwodem gniazdek w każdym pokoju. Nie lubimy kinkietów na ścianach, za to bardzo lubimy włączać czasem kilka małych lampek i słabego nastrojowego światła Teraz zawsze kończy się to maratonem po pokoju i pstrykaniem 5-ma wyłącznikami ;) I w odwrotnej kolejności gdy się to chce wyłączyć.
    Dzięki temu - Logo po dostaniu komendy, zrobi to samodzielnie i hurtowo.
    Będą to 2-3 gniazda połączone razem, oznaczone, służące wyłącznie do tego. W łazience będzie wmontowane podobne oświetlenie - do leniwej kąpieli w piance ;) W kuchni łagodne światło może świecić się wtedy, gdy nikt w niej nie pracuje a wpada się tylko zrobić herbatkę czy kawę..
    Na korytarzu natomiast służy do tego, aby gdy w reszcie domu jest ciemno, światło nie oślepiało zaspanej osoby idącej w nocy do ubikacji - ale aby rozproszyło ciemności.
    Na korytarzu i w łazience planuję zamontować czujki ruchu - zaświecające światło przy pojawieniu się osoby .. i pozwalające je zgasić po kilku minutach gdy już nie ma tam nikogo (bo zwykle zapominam to zrobić).
    W łazience przy zaświeconym "leniwym" oświetleniu czujka ruchu będzie wyłączona - gdy się zdrzemnę w wannie - nie chcę się obudzić w ciemnościach ;)
    Będzie tu również ogrzewanie podłogowe - biorę pod uwagę możliwość załączenia go zdalnie - ale zastanawiam się nad zasadnością tego , skoro sterownik w trybie tygodniowym i tak włączy je tuż przed tym gdy wrócę z pracy..
    po jednym z wejść/wyjść zamierzam wykorzystać do prymitywnej komunikacji komputera z Logo - za pomocą impulsów - jeśli to w ogóle możliwe w Logo - nigdy nie miałem z nim styczności. Będzie on mógł sygnalizować np sytuacje alarmową np wykrycie wilgoci w kuchni (juz raz miałem awarię zmywarki) Może on wtedy np wysłać SMS czy użyć prostego dialera (dodatkowy układ).
    W każdym z pomieszczeń znajdzie się jeszcze miejsce na panel zasilający urządzenia niskonapięciowe - będzie zawierał najczęściej używane w sprzęcie np 5V , 9V, 12V - zasilane z centralnego zasilacza, po to aby uniknąć spaghetti kabli i piętnastu zasilaczy wtyczkowych marnujących energię biegiem jałowym - wystarczy odpowiednio przystosowany zasilacz komputerowy.
    W pomieszczeniach będą 4 wzmacniacze audio, najlepiej możliwie proste moduły sterujące małymi głośnikami umieszczonymi na ścianach.

    Biorę pod uwagę wykonanie dodatkowego wyjścia na mojego ukochanego Radmora 5102 i kolumny Tonsila - wtedy pełniłyby rolę nagłośnienia "kina domowego" z ew. dodatkiem "reszty głośników" - to zestaw stereo a miałby odtwarzać np 5+1

    Z "bajerów" zastanawiam się nad wykorzystaniem "gadającego samochodu" - projektu z PE ,czyli urządzenia sygnalizacyjnego które może odtwarzać komunikaty głosowe zależne od stanów logicznych na wejściach, żeby przy otwarciu drzwi wejściowych dom mówił "dzień dobry"
    albo po włączeniu światła "przyciemnionego" pojawiał się komunikat "program nastrojowy" - najlepiej miękkim kobiecym głosem ;)
    Układ jest oparty na ISD1420 i mikrokontrolerze.


    Uff ale się rozpisałem ..
    Jeśli ktoś już przebrnie przez moją opowieść .. ogłaszam burzę mózgów!!!
    Piszcie tu swoje pomysły, patenty już przez Was zastosowane w domu, sugestie co do moich pomysłów. Być może ten wątek przyda się komuś jeszcze!

    Co do tego co wymyśliłem mam również kilka pytań do kolegów:

    -Czy LOGO da się zaprogramować tak , by rozróżniał np jeden impuls z wejścia cyfrowego od jednego podwójnego impulsu (dwukrotne naciśniecie przycisku) ? Rozwiązałoby to problem różnych trybów pracy oświetlenia.
    -Czy ktoś kiedykolwiek próbował przekazywać z-do Logo proste komunikaty (wystarczy kilka) za pomocą impulsów? (po to by np sterować nim z - do komputera jednym - dwoma we/wy LPT).
    -Znacie może dobre żródło małych tanich dwudrożnych kolumienek, najlepiej drewnianych z bass-reflex, które nadadzą się na udźwiękowienie domu. W ostateczności mogę zrobić sam - coś maksymalnie 20x30cm na niewielkich przetwornikach - bo w tym natłoku konstrukcji na Elektrodzie się już pogubiłem.
    Nie jestem audiofilem i nie chodzi mi o konstrukcje idealną - tylko taką do przyjęcia - mam już dobre stereo i nie tego szukam.

    Do łazienki już znalazłem na Alledrogo głośniki łazienkowe do wbudowania z maskownicami - powinny być ok.

    W kuchni sprawdzą się głośniki samochodowe wstawione w płytę z oświetleniem nad meblami?

    Jeszcze raz przepraszam i dziękuję za wszelkie sugestie ;)
  • Optex
  • #2
    hindoos
    Level 31  
    Może specjalistą nie jestem, ale... czemu akurat rezygnować z wifi? Nie ma niczego lepszego niż bezkablowe łażenie po domu z laptopem, bo przynajmniej nie ma się o co potknąć - no i oczywiste względy estetyczne. Co do gadającego komputerka - myślę, że w pewnym momencie zrobiłby się naprawdę irytujący :P
  • Optex
  • #3
    ghost
    Level 23  
    Wifi - nie ma problemu ale przyzwyczaiłem się do wzajemnego udostępniana dysku między komputerami w domu i lubię jeśli działa to szybko .. a po wifi działa to dużo wolniej - komputery mam teraz połączone bezpośrednio kablem - a karty są gigabitowe więc .. masz odpowiedź ;)
    Oprócz tego wiem że do wifi banalnie prosto da się włamać - i póki mogę użyć kabla - wolę uniknąć wifi.
    Do laptopa - nie ma problemu, pod warunkiem porządnego zabezpieczenia połączenia.
  • #4
    hindoos
    Level 31  
    Banalnie nie banalnie, wszystko zależy od klucza i technologii zabezpieczeń. No ale skoro wszystko jest już na tyle rozplanowane, to pewnie warto :)
    Myślałeś o zasilaniu awaryjnym lub oświetleniu ledami za pomocą akumulatora w przypadku zaniku prądu w sieci?
  • Helpful post
    #5
    Garibaldi
    Level 10  
    Nie polecam sieci radiowej w domu gdyż - cytuje:


    „Napisał tomtronix.com.pl
    Nie ma już żadnych wątpliwości, że elektrosmog wpływa na nasze zdrowie i może wywołać chorobę. Co prawda symptomy są różne dla różnych osób. Osoby, które reagują na elektrosmog są uważane jako "elektro-czułe". Elektro-czułość jest niepożądaną zdolnością bycia podatnym na wpływ pól oraz fal elektrycznych. Jednakże, należy wyraźnie rozgraniczyć te osoby, które mogą obawiać się o potencjalny wpływ oraz te osoby, które są naprawdę symptomatyczne. Obecne szacuje się na około 2 miliony liczbę osób elektro-czułych, jednakże ukryta liczba zawsze oczywiście przewyższa tą liczbę, ponieważ wiele symptomów nie jest kojarzonych z elektrosmogiem. Typowe objawy, które mogą być powodowane przez elektrosmog to:

    Problemy ze spaniem
    Bóle głowy
    Nerwowość
    Niepokój
    Ospałość
    Brak motywacji
    Brak koncentracji
    Dezorientacja
    Nerwobóle

    Długotrwałe podleganie źródłom elektrosmogu mogą prowadzić do dalszych symptomów:

    Nadciśnienie
    Palpitacje
    Trudności w oddychaniu
    Problemy ze wzrokiem
    Zaburzenia umysłowe
    Zmienność nastroju
    Radziłbym nie porównywać "dawki" z telewizora czy komputera (śladowa) z aktywnym przekaźnikiem Wi-Fi... jest tysiące razy wyższa.”
    -------------------------------------------------------------------------------
    Coś w tym musi być bo generalnie w instytucjach państwowych zwłaszcza w szkolnictwie są ciche polecenia usuwania punktów radiowych (zamiana na kabelek) do polski już to dochodzi. A co do tematu to może takie rozwiązania:
    Przesyłanie sygnału audio przy pomocy sieci ethernet można się
    wzorować na układzie:
    Link

    Potencjometry cyfrowe na bazie:
    Link

    Zdalne sterowanie urządzeniami można zrobić stosując wielokanałowy sterownik np:
    Link
    ale polecał bym coś zrobić na ethernecie
    np:

    Link

    Korzystając z tego ostatniego układu można przez przeglądarkę www lub napisaną przez siebie aplikację sterować wieloma urządzeniami z centralnego komputera. Nic nie szkodzi na przeszkodzi podpiąć kilku takich układów + jakiś układ automatyki np czujka obecności kogoś w WC podaje na port impuls program to rozpoznaje włącza nawiew i oświetlenie w kibelki i przez port usb lub ethernet (poprzednie 2 układy) wysyła muzyczkę....

    Powyższe układy można modyfikować co dla Ciebie wiem że nie stanowi problemu i adaptować je do swoich potrzeb. Dlatego je podaje bo sam o tym myślę i akurat takie półgotowe TANIE rozwiązania znalazłem co nie oznacza że nie ma innych i innych firm.
  • #6
    qjas
    Level 14  
    Witam,

    Co prawda minęło już te kilka tygodni odkąd powstał post ale chciałbym poniżej przedstawić dwa pomysły:

    1. Być może już nie wejdzie w życie w Twoim mieszkaniu ale pisałeś, że x10 jest poza zasięgiem wiec może... INELS? Jest to system o ile się nie myle naszych południowych sąsiadów, wyglądem i estetyką wykonania osprzętu nawet na krok nie ustępuje systemom x10 czy knx/eib co do możliwości się nie wypowiadam bo tak naprawdę widziałem mała, prostą prezentację jednakże z pełną świadomością stwierdzam, iż na potrzeby mieszkania wystarczy z zapasem ;] Argumentem przemawiającym za INELS jest niewątpliwie jego cena, znacznie niższa niż powyższych systemów. www.inels.pl

    2. Ten pomysł można wprowadzić w życie mając już w pełni urzadzone mieszkanko. Podgląd drzwi wejściowych. Prosta (nawet cmosowa o dobrych parametrach) kamera B/W lub kolorowa (mniej skuteczna przy oswietlaniu podczerwienia w nocy) zamontowana w ukryciu przed drzwiamy wejściowymi do mieszkania. Gdzie można ukryć kamerę?? Mi od ręki przyszły przynajmniej 3 realne pomysły.. ;) Do tego 7" telewzorek LCD zakupiony na alledrogo uzywany, za niewielkie pieniądze. Efekty? Począwszy od zaniechania typowej czynności jaką jest obserwowanie przez wizjera kto nas nawiedza, do rejestracji obrazu z kamery w rejestratorze (które też z dnia na dzień tanieją) np pod naszą nieobecność albo w nocy, rejestrator może reagować na ruch w polu widzenia kamery... Wiekszość nawet prostych tanich mini kamer ma całkiem czuły mikrofon tak więc dodatkowo mamy odsłuch co się dzieje na klatce.

    To tak ode mnie, punkt 2 to wg mnie bombowa sprawa, ja posiadam 2 pary drzwi z czego wizjer jest tylko w jednych dlatego zawsze muszę otwierac wewnętrzne drzwi żeby zobaczyć kto mnie odwiedza, a jesli byliby to nieproszeni goście to już nie mogę udawać, że nikogo nie ma w domu :)