Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poczatki w lutowaniu

06 Paź 2008 22:54 1793 8
  • Poziom 9  
    Witam.

Mam 2 proste dla wiekszosci z was pytanka:

Czym najlepiej czyscic plytki elektroniczne, np zawiglocone, zanieczyszczone?

Pytanie 2: Podczas lutowania - kolba - cyna nie zawsze zostaje na plytce, slizga sie po niej, tak jakby byla tlusta, lub w ogole nie chce sie odczepic od kolby. Jak sie z tym uporac?
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    Płytki najlepiej czyścić szczoteczką, denaturatem lub specjalnym preparatem do czyszczenia.
    Cyna nie chce się przylutować ponieważ płytka jest brudna.
    Używaj kalafonii, która usuwa zanieczyszczenia i zapobiega powstawaniu tlenków.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 28  
    Płytki można czyścić domowymi środkami do sanitariatów typu Javox - powierzchnia powinna być błyszcząca a nie w kolorze spatynowanej miedzi. Tak oczyszczoną powierzchnię najlepiej pokryć lakierem sporządzonym z kalafonii rozpuszczonej w rozcienczalniku nitro. Można w denaturacie ale musi to być tzw. bezwodny (z usuniętą resztą wody przy pomocy np siarczanu miedzi) inaczej płytka się lepi. Można użyć lakieru FLUX SK10 (tme).
    Lutując należy pamiętać aby grot lutownicy nie był pokryty utlenionym lutowiem (szare matowe). Tlenki usuwamy wycierając grot o gąbkę naturalną nasączoną H2O :)
    Lutujemy dotykając miejsce lutowania grotem i równocześnie dokładamy lutowie z topnikiem (tinol). Nie nabieramy lutowia na grot i przykładamy do miejsca lutowania, bo w międzyczasie topniki odparują a lutowie utleni się i klapa. Połączenie lutowane powinno być połyskliwe i gładkie. Matowe i szorstkie świadczy o złym połączeniu.
    Powodzenia
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nie od razu Kraków zbudowano , dobrego lutowania musisz się po prostu nauczyć , trening czyni mistrza . Na początku nie żałuj kalafoni ( nadmiar możesz potem usunąć za pomocą pędzelka i denaturatu ) i ostrożnie z temperaturą żeby nie poodchodziły Ci ścieżki . :D:D
    Pozdrawiam .
  • Poziom 9  
    OK
    Dziekuje wszystkim.
    Tak jak wspomnial Stary1952 - trzeba duzo popracowac nad tematem.
    Dziekuje wszystkim.
  • Poziom 30  
    I zamiast kalafoni używaj pasty do lutowania.

Dodano po 50 [sekundy]:

Po kilku lutowaniach czyść grot w zwilżonej gąbce.
  • Poziom 21  
    Ja jednak do lutowania tradycyjnych układów(montaż przewlekany) proponuję kalafonię. Natomiast do cynowania przewodów polecam , Ci paste lutowniczą, koszt w obu przypadkach to w granicach 2,50zł:)
  • Poziom 17  
    Witam.
    Mam proste pytanie dla was. W jaki sposób zabezpieczacie wytrawiona płytke przed utlenianiem się miedzi? Przepraszam, że się dopisuje do czyjegos posta, lecz uznałem, że pisanie osobnego tematu nie ma sensu bo to banalne pytanie dla was zaawansowanych:)
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Kolego odpowiedź na to pytanie znajdziesz w opcji SZUKAJ. NAPEWNO!