Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotow silnika 3fazowego ??

07 Paź 2008 00:24 2305 6
  • Poziom 17  
    Witam
    Jak pomylilem dzialy to z gory przepraszam.

Mam silnik 3 fazowy jakis stary rosyjski i wiem tylko ze ma 2800 obrotow reszt tabliczki znamionowej jest zatarta i nieda sie nic z nie odczytac :/

Po otwarciu skrzynki z podlaczeniem jest tylko echemat polaczenia silnika w trójkąt i gwiazde.

Silnik ten bedzie zastosowany w pile do przycinania aluminiowych profili(prowadnic do rolet okiennych).

Chce obniżyć obroty silnika do okolo 1400 obrotow albowiem pila ma spora srednice okolo 50cm i 2800 obrotow to stanowczo za dużo.

I teraz tak moge zmniejszyc obroty po zastosowaniu przekladni pasowej na paski klinowe.

Ale myslalem o plynnej lub skokowej regulacji obrotow silnika i tu pytanie do was czy mozna kupic jakies urzadzenie gotowe lub schemat, ktore po wpieciu na zasilanie silnika dalo by mi mozliwosc regulacji przypuscmy od 2800 do 1200 obrotow o ile taki przedział jest mozliwy.
    Czy mzoe macie jakies leprze pomysly czy sposoby na zmiejszenie obrotow silnika.

Aha gosc ktory mi sprzedawal silnik wspomnial cos ze przy zmianie polaczenia elektrycznego silnika da sie obnizyc jego obroty o polowe, czy moze ktos z was wie jak to zrobic ?

W tej chwili mam przekladnie 3 do 1 czyli na tarczy mam okolo 8400obr i dzwiek jaki wydaje tarcza jest troche przerazajacy i skutki gdyby ktorys z zebow tarczy sie urwal !!
    Ale docelowo bedzie przełożenie 1 do 1.

Pozdrawiem i czekam na wasze propozycje.
  • Poziom 25  
    Cześć.
    rozwiązania są 2:

1)Zastosuj falownik 3 fazowy lub 1 faza na 3 fazy
    2) zastosuj przełożenie wyliczając je.

To oczywiście moje rady :)
    nouki
  • Poziom 19  
    Voodoo4 napisał:

Aha gosc ktory mi sprzedawal silnik wspomnial cos ze przy zmianie polaczenia elektrycznego silnika da sie obnizyc jego obroty o polowe, czy moze ktos z was wie jak to zrobic ?

Może jest to silnik dwubiegowy, zdejmij mostki z tabliczki zaciskowej jeśli są i sprawdź jakie są przejścia między końcówkami które wychodzą z silnika.
  • Poziom 25  
    e2rd.o napisał:
    Voodoo4 napisał:

Może jest to silnik dwubiegowy, zdejmij mostki z tabliczki zaciskowej jeśli są i sprawdź jakie są przejścia między końcówkami które wychodzą z silnika.

silnik ma gwiazdę i trójkąt :) zapewne ale tracisz siłę i większy prąd w rozruchu:)
  • Poziom 12  
    Dla silnika dwubiegowego wszystkie przewody które z niego wychodzą mają przejścia miedzy sobą. Sprawdź czy tak jest.
  • Poziom 23  
    Kolego, taniej od falownika kupisz drugi silnik o żądanych obrotach. O budowie zbudowaniu falownika we własnym zakresie zapomnij, po za tym po co Ci jakakolwiek regulacja prędkości obrotowej w przecinarce, to tylko darmowy wydatek - na pile masz podaną dopuszczalną prędkość obrotową. Możesz jak sam zauważyłeś zastosować przekładnię pasową.

Najpierw kupiłeś silnik, a później pomyślałeś jakie obroty są Ci potrzebne.... ?
  • Poziom 17  
    Moulder napisał:
    Najpierw kupiłeś silnik, a później pomyślałeś jakie obroty są Ci potrzebne.... ?

Masz racje :-) ale to sasiad kupil i poprosil mnie o pomoc i wkoncu zdecydowalismy sie na przekladnie pasowa 1 do 1 i jak narazie pila smiga bardzo ladnie :-)

Co do falownikow to znalazlem na falowniki.net i za 700zl mozna kupic bardzo ciekaw urzadzenie do sterowania silnikami do 3kW z wieloma funckjami, ale faktycznei regulacja do ciecia nie jest potrzebna.

Dzieki za pomoc i porady.

Pozdrawiam.