Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolejny zegarek NIXIE, wersja w skrzynce.

Limonit 08 Oct 2008 15:08 6731 15
lampy.pl
  • Witam
    Mnie również dopadła moda na NIXIE i skonsrtuowałem sobie zegarek.
    Zegarek jest wersją bezobudowową :) aczkolwiek można to potraktowac jako nowoczesny design. Zegarek jest na ATmedze16.
    Na mojej stronie można zobaczyć szczegóły techniczne. Na zdjęciach jest wersja w skrzynce. Po prostu jak zbieralem części, to wszystkiego i tak trzeba było kupować po 10 sztuk, więc starczyło na drugi. Zegarek ze strony jest jeszcze niegotowy, opracowujemy z kolegą ostateczną wersję obudowy. Skrzynka jest tymczasowa. Natomiast w środku wszystko identyczne.
    A ten, który tu pokazuję chyba już taki zostanie.
    Jeszcze kilka fotek:

Płytki robiłem na zamówienie. Jeśli robię ich w roku kilka, to jest to wygodna metoda bez rujnowania portfela. Luty nie są najpiękniejsze, mimo, że trochę się już tym zajmuję, to wciąż się uczę. :)

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Limonit
    Level 13  
    Limonit wrote 138 posts with rating 366, helped 1 times. Live in city Wwa. Been with us since 2007 year.
  • lampy.pl
    zdzichu6969
    Level 23  
    Super wykorzystanie dwóch rodzajów(kolorów) lamp.;)
  • lampy.pl
    Limonit
    Level 13  
    Dzięki.
    Z lampami to było tak, że takie kolory miałem.
    Czerwone to Z573M a bezbarwne to Z5730M. Kupiłem tego kiedyś chyba z 10 na allegro za jakieś 30 zł bez gwarancji - wyluty. Ale okazało się, że tylko jedna nie działa, i to prawdopodobnie dlatego, że ktos nieostrożnie wylutował, bo byla pęknięta koło nóżek.
    Pierwszy zegar zrobiłem na Z5730M i zostały mi takie. Więc tylko skonsultowałem z dziewczyną jaki układ (kolejność kolorów) zastosować i powstało coś takiego :) (zegarek mozna obejrzeć pod linkiem,który jest wpierwszym poście).
    Miałem też tylko jeden neonek i on poszedł do pierwszego zegarka. Nie chciało mi się nic szukać, a miałem tego niebieskiego LEDa z takiej zapalniczki z "latarką". Gaz się dawno skończył to zrobiłem użytek z diody. Pomyślałem, że skoro lampki są pstrokate, to i taka dioda nie zaszkodzi. To jest typ z soczewką, więc świeci głównie do góry, a z boku widac tylko lekkie zabarwienie. Nie wyglada to jakoś źle.
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    Dżizas chrajst, te płytki mi zalatują AUTOROUTEREM !! :P To by się dało zrobić 3 razy mniejsze i bez tylu złączek (1 duże by się zrobiło, albo wszystko na jednej płytce)
    michal512
    Level 14  
    Fajnie wyglądają te dwa kolory - podoba mi sie to. Gdzieś kiedyś przeczytałem, że da sie w jakiś magiczny sposób wykorzystać niskonapięciowe tranzystory. Ktoś wie jak to zrobić :P
    Limonit
    Level 13  
    michal.rogaczewski wrote:
    Dżizas chrajst, te płytki mi zalatują AUTOROUTEREM !! :P To by się dało zrobić 3 razy mniejsze i bez tylu złączek (1 duże by się zrobiło, albo wszystko na jednej płytce)

No autorouter, oczywiście trochę po nim poprawiałem. Zgadzam się, że pewnie dałoby sie lepiej, niestety, nikt mnie tego nigdy nie uczył, więc cwiczę. Ilość złącz wynika z tego, że lampki te mają dość gesto ułożone nogi. Na tyle, że ciężko bylo poprowadzić między nimi ścieżkę z zachowaniem grubości/odstępów 10mils. Już nie chciałem ryzykować, że coś nie wyjdzie.

Ja kojarzę, sposób polegał na wykorzystaniu kondensatorów, ale też nie mogę tego teraz odszukać.
    michal512
    Level 14  
    Jeżeli lampki NIXIE nazywasz przypadkowo znalezionym śmieciem to powinieneś wiedzieć, że dla większości jest to prawdziwy rarytas za niemałą cenę.

Ponawiam pytanie o wykorzystanie niskonapięciowych tranzystorów.
    Limonit
    Level 13  
    No coś kojarzę, ale nie moge wyszukać.
    Wymyśliłem takie cos:

Jeśli sie poda jakiś PWM na bazę, to C1 zacznie zwierać do masy i lampa sie powinna właczyć. W momencie wyłączenia lampy roznice napięć "bierze na siebie" kondensator, więc tranzystor może być jakiś małosygnalowy.
    Sam jakoś tego nie jestem pewien, może ktoś zdolniejszy albo dostrzeże absurd tego rozwiązania, albo coś poprawi.
    Pozdrawiam
    wojnar
    Level 16  
    michal512 wrote:
    ...Ponawiam pytanie o wykorzystanie niskonapięciowych tranzystorów.

Wątpię. Wymagane anodowe napięcie dla NIXIE wynosi około 130 - 150 V a tego chyba nie da się oszukać.
    A w ogóle czemu tak bazujesz na niskonapięciowych? Przecież MPSA42 nie kosztuje dużo więcej niż np. taki BC547.

Dodano po 5 [minuty]:

Limonit wrote:
    No coś kojarzę, ale nie moge wyszukać.
    Wymyśliłem takie cos:

Jeśli sie poda jakiś PWM na bazę, to C1 zacznie zwierać do masy i lampa sie powinna właczyć. W momencie wyłączenia lampy roznice napięć "bierze na siebie" kondensator, więc tranzystor może być jakiś małosygnalowy.
    Sam jakoś tego nie jestem pewien, może ktoś zdolniejszy albo dostrzeże absurd tego rozwiązania, albo coś poprawi.
    Pozdrawiam

No dobra, ale co katoda to kondesator, rezystor i dioda na więcej. Jaki to ma mieć sens?
    A do tego jeszcze na każdą bazę PWM.
    Sama komplikacja.

.
    Limonit
    Level 13  
    wojnar wrote:

No dobra, ale co katoda to kondesator, rezystor i dioda na więcej. Jaki to ma mieć sens?
    A do tego jeszcze na każdą bazę PWM.
    Sama komplikacja.

Masz zapewnie rację. Kolega michal512 pytał czy się da, to sie zacząłem zastanawiać. Dyskusja pewnie akademicka.
    Aczkolwiek elementy wysokonapięciowe są jednak kosztowniejsze i trudniej dostepne (takich BC547 to każdy ma pod ręką kilkanascie, to czemu nie wykorzystać), a i są układy typu ULN2803 itp. które potrafią wspaniale oszczędzić miejsce na płytce. Może ta idea nie jest taka bezzasadna wcale...
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    carkar
    Level 15  
    Ile zapłaciłeś za płytki i gdzie??