Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnica między dzielnikiem napięcia a szeregowym połączeniem

Jenix 08 Paź 2008 19:08 7445 3
  • #1 08 Paź 2008 19:08
    Jenix
    Poziom 9  

Wiem oczywiście, jak wygląda połączenie szeregowe, a jak równoległe, ale nie mam pojęcia czym się różni prąd (i napięcie?) np. szeregowego podpięcia baterii 1,5V i rezystora 5k od dzielnika 3V i 10k. W sumie to jakby było szeregowe podpięcie 1,5-5k i 3V-10k to wszystko ok, ale jak wiadomo dzielnik napięcia ma dwa rezystory, drugi jest połączony z minusowym biegunem i nie wiem po co on tam jest?!?!? Dowiedziałem się tylko, że układ szeregowy, to zastępczy układ Thevenina, ale po przeczytaniu twierdzenia tejże osoby mam jeszcze większą pustkę w głowie. Pomocy!!!

0 3
  • Pomocny post
    #2 08 Paź 2008 20:55
    jony
    Specjalista elektronik

To jest tak, napięcie może istnieć bez prądu ale prąd bez napięcia już nie popłynie.
    Napięcie to różnica potencjałów (stosunek protonów do elektronów w danym punkcji to potencjał).
    Np. Przypuśćmy ze na jednym końcu przewodnika brakuje 300 elektronów, a na drugim końcu 500.
    Obydwa punkt są dodatnie ale pierwszy punkt jest ujemny w stosunku do drugiego.
    I właśnie tą różnicę nazywamy napięciem. ( z powodu tej różnicy powstaje pole elektryczne które przyciąga elektrony i dlatego napięcie okresla sie mianem ciśnienia elektrycznego)
    Po połączeniu tych dwu punktów przewodem popłynie prąd. I po zrównaniu się elektronów na obu końcach prąd przestanie płynąć. (zniknie różnica w liczbie elektronów a tym samym i pole elektryczne)
    I właśnie tu jest robota dla baterii.
    Zadaniem baterii jest wytworzenie stałego napięcia dla podtrzymania przepływu prądu.

Albo trochę inny punkt widzenia.
    Prąd możemy sobie wyobrazić jako przepływ wody w rurach.
    Prąd płynie w przewodach podobnie jak woda w rurach wodociągowych czym więcej elektronów (wody) przepływa w jednostce czasu, tym większy prąd.
    Jeśli prąd elektryczny porównaliśmy do przepływu wody, to napięcie
    możemy sobie wyobrazić jako ciśnienie wody w instalacji
    W instalacji wodociągowej może panować duże ciśnienie (napięcie), ale jeśli wszystkie krany są pozakręcane, to woda (prąd) nie płynie. Dokładnie tak jest z napięciem i prądem. Jeśli bateria(zasilacz) nie jest do niczego podłączona, to na jej biegunach występuje napięcie, ale prąd nie płynie.
    Żeby popłynął prąd, do baterii trzeba dołączyć jakieś obciążenie.
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/12_08.pdf
    I zobacz sobie na te rysunki:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5317039#5317039
    Prąd to przepływ wody a napięcie to ciśnienie tej że wody.
    I co rozjaśniło się coś ?
    I możesz jaśniej napisać o co tobie chodzi z tym dzielnikiem napięć.

1
  • #3 09 Paź 2008 21:02
    Jenix
    Poziom 9  

hehe ten przykład z wodą jest mi już znany, ale dziękuję za przypomnienie:)
    oczywiście podstawowe podstawy znam, ale nie wiem jaką funkcję pełni drugi rezystor który łączy bezpośrednio + z -
    z drugiego linka wiem jedynie, że układ i ten rezystor daje razem połączenie szeregowe, ale chciałbym dokładnie wiedzieć (jak w temacie) jakie właściwości ma dzielnik prądu i jakie zastosowania. Troszkę praktyki...

0
  • Pomocny post
    #4 10 Paź 2008 15:31
    jony
    Specjalista elektronik

Dzielnika napięć
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/rysa_1402.jpg
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/dzielnik_nap_4473.jpg
    jak sama nazwa wskazuje dzieli napięcia.
    Nieraz potrzebujemy jakiegoś mniejszego napięcia i do tego znakomicie nadaje się dzielnika napięć
    Dzielnik napiec jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych układów.
    Zasada działania ogromnej ilości elementów elektronicznych i układów wymaga gruntownej znajomości dzielnika napięć. Co pomoże np. zrozumcie tobie w przyszłości działanie filtrów, czy nawet wzmacniacza operacyjnego i wiele innych układów.
    Np. potencjometr to też dzielnik napiec. Potencjometr ma trzy wyprowadzeni tak samo jak dzielnik napięć. Górne to wejście(R1), środkowe to wyjście(punkt B) i dolne wyprowadzenie R2 do masy.

0