Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja antenowa tv - domek jednorodzinny - elektronika

biopar 09 Paź 2008 14:01 4976 6
  • #1 09 Paź 2008 14:01
    biopar
    Poziom 9  

Witam serdecznie!
    Potrzebuje kilku porad. Zabieram sie za zrobienie instalacji antenowej w domku jednorodzinnym.
    Obecnie odbieram na antenie pokojowej o dziwo TVP1, TVP2, Polsat, i zarysy TVPInfo. 3 pierwsze sa z odbiciami, ale jakość tej anteny pokojowej pozostawia wiele do życzenia. U sąsiadów widuje szerokopasmowe anteny typu ASP-8 i nie wiem jak sie ma sprawa TVNu. Jako "nowowprowadzony sąsiad" jeszcze nie znam ludzi i nie mam kogo podpytac :)
    Antena ustawiona na Trzeciewiec w prostej linii jakies 25 km. Dodam, że nadawany z tego nadajnika TVN jest słabiutki (a chciałbym mieć). Satelita odpada - o tym za chwilkę.

Potrzebuje porady jak zrobić instalację. Antena upatrzona to: Dipol 19/21-60 ale nie wiem, czy da rade odebrać TVN. - tu pierwsze pytanie, co by innego zamontować.
    Dalej sprawa się komplikuje, bo instalacja będzie na 5 telewizorów :(. 2 na piętrze i 3 na parterze. Kwestia kabla upatrzona - RG-6. Tylko sprawa elektroniki. Antena będzie zamontowana na dachu, więc na strychu mam miejsce, by wstawić elektronikę. Pomóżcie mi w wyborze elektroniki, co mi będzie potrzebne do podziału sygnału, itp.

Instalacja wyglądałaby mniej więcej tak:

Chodzi mi dokładnie o rozgałęźniki, odgałęźniki, wzmacniacze. Co pokolei stosowac?
    Po przeczytaniu wielu materiałów p. Kondensatora wnioskuje, że w moim przypadku dobrze by było po antenie (z wbudowanym symetryzatorem) zastosować wzmacniacz sygnału (myślałem o
    takim. Teraz dalej nie wiem jak. Czy postawić na jeden odgałęźnik na strychu i ciągnąć osobne kable od niego (droższa sprawa - więcej kabla), czy mogę dać jeden odgałęźnik na strychu i potem dać jeden kabel z jednej strony budynku, drugi z drugiej do I piętra, tam to rozdzielić dalej na parter?
    Pozdrawiam!

• #2 09 Paź 2008 19:08
    adamjur1
    Poziom 39  

Obecnie takie instalacje prowadzi do każdego gniazda oddzielny kabel, centrum , jesli to mozliwe jak najbliżej masztu antenowego ( nie w piwnicy a raczej na strychu) Kabel jest tu najmniejszym kosztem,a późniejsze dobudowy kosztują...
    Anteny musisz pewnie mić min. dwie( bez wywiadu środowiskowego się nie obędzie najlepiej nawet 3) zwrotnicę przy nich i jednym kablem do wzmacniacza, najlepiej dwupasmowego z indywidualną regulacją dl UHF i VHF. Takie wzmacniacze mają często dwa wyjścia, do każdego dajesz rozdzielacz na 2 lub trzy kable. Gniazda kńcowe, nie przelotówki.
    Nie napisałeś dlaczego odpada satelita , ja zawsze daję jeszcze dwa kable na dach ( nie wiadomo co Ci przyjdzie do głowy) a ten napdo salonu tam grdzie będzie centru i dekoder. Jeden dodatkowy kabel na powrót sygnału sat po modulatorze do centru i zsumownia go z antenowym.
    Czyli potrzebujesz:
    Anteny
    zwrotnicę
    1 szt sumator 2na1
    wzmacniacz np Alcad CA-215
    Dwa rozgałęźniki 1na 3
    sporą ilość tzw F -ek
    Gniazda do pokojów
    A gniazdo do salonu można zrobić samemu z korpusu dowolnego gniazda na którym można zamontować cztery beczki do łączenia kabli na F-ki
    I masz wten sposób całą instrukcję prostej instalacji TV SAt w domku.
    Pozdr.J.

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku instalacja antenowa tv - domek jednorodzinny - elektronika przed wysłaniem postu. Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/

• #3 10 Paź 2008 07:57
    geograf
    Poziom 9  

Witam! Zerknij TUTAJ masz tam wszelkiego rodzaju rozwiązania w domach jednorodzinnych, i zawsze przy takiej instalacji warto pomysleć przyszłosciowo i przygotować instalację...

• #4 10 Paź 2008 09:59
    biopar
    Poziom 9  

Hej!
    Dzieki za pomysły i schematy :) Na pewno sie przydadza.
    Adamjur - czy ja wiem czy więcej niż jedna antena? Sąsiedzi grzeją na pojedynczych, wiec na razie ogranicze sie do jednej :)
    Co do satki, to na pewno kiedyś się zjawi. Na razie stopień zaawansowania budowy domku przynajmniej przez zime nie pozwoli mi na poleniuchowanie przed TV, wiec to temat pozniejszy, ale może faktycznie jest sens przygotować się na przyszłość - czyli za jakiś czas tylko kupić talerz i dekoder, podłączyć i nie bawić się z ciągnieciem kabli.

Przechodze do sedna. Wyszło mi coś takiego:

Zastosowane elementy wg podpowiedzi geografa (schemat 2 troche przerobiony)
    - Antena Dipol 19/21-69
    - Talerz SAT (to pozniej, ale kabel może leżeć na strychu i poczekać)
    - Sumator DC-009 Terra
    - Wzmacniacz HS-013A Terra
    - 2 x Rozgałęźnik R-3
    - kabel (kilometr), efki (tona)
    - Gniazda 5 sztuk GAR-BG-DK-SAT

Czy dobrze myślę, że łącząc w taki sposób mam sygnał z talerza na każdym gniazdku i tylko podpinam dekoder/tuner i działa? Na schemacie jest podany modulator, ale nie wiem czy jest mi on potrzebny.

Radio odbieram bez problemu na antenie dołączonej do tunera (drucik), bo sygnał z Grudziądza jest na tyle wystarczający, że większość stacji odbiera nawet z RDS.

• #5 10 Paź 2008 10:16
    geograf
    Poziom 9  

@biopar najpierw wzmocnij sygnał z pasma TV naziemnej potem dopiero sumuj z satelitą i potem musisz mieć rozdzielacz z pasmem na naziemną i satelitę.

Sygnał SAT będziesz miał we wszystkich gniazdach, ale niestety tuner sat będziem mógł podpiąć tylko do jednego :).
    Jeśli chcesz zrobić tak aby działało we wszystkich wszystko niezależnie to musisz zrobić instalację na multiswitchu. (Większy koszt ale przyszłościowy)

SCHEMAT

• #6 30 Paź 2008 13:05
    biopar
    Poziom 9  

Witam po dłuższej przerwie. Z powodów finansowych musiałem odłożyć sprawę instalacji, ale teraz powracam do tematu.
    Geografie... powiedz mi czemu tuner będzie mógł być tylko w 1 gniazdku? Ja bym chciał maksymalnie w 2, bo tyle tunerów będzie w domu.

Przy okazji, czy talerz od "Polsatu Cyfrowego" będzie chodził z "n"ką, (oczywiście dwa różne TUNERy) czy instalacja i tak będzie się sprowadzać do 2 talerzy?

• #7 04 Lis 2008 10:55
    Marcin91
    Poziom 23  

Jezlei w instalacji mają być dwa tunery to potrzeba anteny z konwerterem Twin : http://tels.pl/konwerterlnbtwinttw002-p-29.html , sygnał z anteny TV wzmacniasz np na tym : http://tels.pl/mikrowzmacniaczvhfuhfzrozgaleznikiem3xwss100-p-72.html , nastepnie dla dwóch tunerów używasz zwrotnic do zsumowania SAT i dwóch wyjści z wzmacniacza : http://tels.pl/zworotnicartvsat-p-85.html , a na 3 wyjście z wzmacniacz montujesz to : http://tels.pl/rozgalezniktelewizyjnyrcf1033tv-p-62.html .

I takim oto sposobem masz odbiór w 2 miejscach SAT + RTV , oraz w 3 RTV .

Pozdrawiam Marcin

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME