Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Jowita. Przestrojenie radia -problem z zakresem do 108

waco 09 Paź 2008 14:50 3694 4
 • #1 09 Paź 2008 14:50
  waco
  Poziom 28  

  Mam dwie identyczne Jowity i w obu po przestrojeniu uzyskałem pasmo od 80MHz do około maksymalnie 100MHz. (strojenie cewką heterodyny L404 i trymerem przy niej C414)

  Przestrojenie głowicy dokonałem na podstawie opisu SE 4/2000.

  Głowice są na tranzystorach BFP215.

  Kondensator strojeniowy ma zakres strojenia od 5pF do 20pF. W opisie jest uwaga na temat zwarć kondensatorów C405 i C413 w przypadku gdy agregat strojeniowy ma wartość 8,2pF. Czy to ma się tyczyć mojego przypadku?

  Nie wiem jak przerobić cewkę heterodyny, bo jest ona z odczepem. Ale w opisie nic nie jest wspomniane o przerabianiu owej cewki.

  Co przerobić jeszcze w głowicy GT-3 by uzyskać pasmo do 108MHz?

  0 4
 • #2 09 Paź 2008 15:31
  marck1
  Specjalista od sprzętów RTV

  Odwiń z cewki heterodyny 1 zwój, a odczep "przesuń" też o jeden zzwój.

  0
 • #3 18 Sty 2009 11:31
  abrzuzek
  Poziom 14  

  Nie czytałem tego artykułu o przestrajaniu, ale dobrze też dopasować czułość wejścia odwijając jeden zwój z cewki wejściowej i dostrojenie rdzeniem na wymaganą czułość. Przypomnę, że czułość w górnym zakresie częstotliwości stroimy pojemnością, czyli kondensatorem strojeniowym, a w dolnym zakresie częstotliwości stroimy indukcyjnością czyli cewką.

  0
 • #4 14 Paź 2014 22:48
  K219
  Poziom 15  

  W mojej JOWICIE wystąpił podobny problem. Pomimo wymiany elementów zgodnie z SE 4/2000. Nie udało uzyskać 108 MHz (max. około 98). Nie chcąc przerabiać cewki (L404) przeliczyłem pojemności w heterodynie.

  Wyszło co następuje:
  C409 8,2pF
  C412 3,3pF
  C413 47pF (pozostaje bez zmian w stosunku do oryginału)
  C415 3,3pF

  Pozostałe elementy wymieniłem zgodnie z SE. Czyli:
  C401 30pF
  C402 47pF
  C403 27pF
  C405 75pF

  Po takich modyfikacjach udało się bez problemu uzyskać pokrycie pełnego zakresu, jak i dobrą czułość.

  Informacyjnie moje radio to: JOWITA MOT-701, głowica GT-3, agregat w wersji 14,7pF.

  0
 • #5 09 Lis 2014 14:37
  Andrzej L.
  Poziom 27  

  Wersji Jowit to było przynajmnie 3. W praktyce otwierasz bebechy i się okazuje, że wygenerowali 4 ;) bo schemat nie do końca pokrywa się z tym co zastałeś w głowicy. Generalnie bardzo upierdliwe radio do dobrego przestrojenia.
  Każdą Jowitę trzeba traktować indywidualnie i nie ma gotowca aby w pełnym zakresie uzyskać max czułości. Bez indywidualnego potraktowania okazuje się, że tylko nam się wydaje, że przestroiliśmy :) Bo pojemności wg opisu różnią się u nas o 20% aby uzyskać max czułość.
  Dla mnie zawsze wyznacznikiem przestrojenia jest przed próba przestrojenia uruchomienie dziewiczego radio (czyli nikt prócz fabryki go nie stroił przed nami) na starym ukf, tam też uruchomić generator w.cz. (prosty na 2 tranzystorach generator+separator do sklecenia w 30 minut) i zobaczyć jaki sygnał w bloku p.cz. radio generuje. Sprawdzałem sobie też przez małą pojemność sprzęgającą 0,5pF jaki poziom sygnału ma sama heterodyna. W górnym paśmie obowiązkowo trzeba było uzyskać nie gorszy poziom niż na dolnym ukf. Jeżeli sygnał był mniejszy szukałem winnego, zbyt duże pojemności w pętli sprzężenie generatora, tranzystor o niskiej częstotliwości granicznej, za duże szeregowe rezystory oddzielające od kolektora obwód rezonansowy.
  Po przestrojeniu sygnał na wyjściu p.cz. głowicy ma być nie mniejszy niż przed przestrojeniem dla takiego samego generatora odpalonego już w górnym paśmie, postawionego obok radia. W praktyce okazuje się, że te proste radia po "przestrojeniu" z czułością lecą o kilkadziesiąt procent. Ważne, że coś tam odbiera... Bo np. radio na macierzystym swoim dolnym paśmie dawało za filtrem LC 10,7MHz mieszacza, na wtórnym swoim uzwojeniu max sygnał 200mV p.p.
  Po "gołym" przestrojeniu to samo radio wypluwa na tym filtrze sygnał 10,7MHz na poziomie 70mV p.p. jakoś tam gra... ale słabsze stacje poszły w niepamięć.
  Użytkownik pewnie nie zauważy...
  Jeżeli masz pasmo od 80MHz do 100MHz to szerokość pasma 20MHz masz prawidłową tylko ją trzeba w górę jeszcze przesunąć. Chyba, że masz od 87 do 100 to już gorzej.
  Cewka jak ma odczep to jak ją skracasz zachowujesz proporcję usytuowania odczepu dla nowej cewki.
  Np. jak w oryginalnej cewce odczep był po 20% ilości zwojów od końca to zmieniając ilość zwojów ten % należy zachować.
  Często gdy cewka ma np. 5 zw. a skracasz ją do 4 zw. to zostawienie odczepu bez ruszania nie powoduje zauważalnych skutków ubocznych - wtedy odwijamy od końca cewki, który jest "dalej" od odczepu.
  W dodatku w niektórych egzemplarzach Jowit głowice mają tendencję do samowzbudzeń. Lubią się wzbudzać, bo wiszą w powietrzu i trzeba dodatkowo umasić ekran aby jej przeszło.
  Efekt wzbudzenia np. taki: kręcisz skalą i nagle w okolicy 100MHz pojawia się dziwna nośna rozwalona na 2MHz, a powyżej nagle znika ;)
  Po poprawieniu umasienia efekt wzbudzeń znikał.
  Co zaś tyczy się C405 i C413. W wielu opisach było, że szeregowe pojemności "skracające" kondensator strojeniowy są do usunięcia i w ich miejsce wstawia się zworę. W praktyce często okazywało się, że bez ingerencji w ich obecność bez problemu uzyskiwałem całe pasmo.
  Więc ich wyrzucenie pozostawiam na koniec jak widzę, że nie jestem w stanie uzyskać szerokości pasma 20,5MHz (87,5-108MHz)
  Gdy szerokość jest za mała dążymy do zwiększania indukcyjności cewki heterodyny (zwiększenie zwojów, ściskanie cewki, wkręcanie rdzenia ferrytowego) równocześnie ze zmniejszaniem ich równoległej pojemności w tym obwodzie. Obwód z mniejszą cewką stłumiony większą pojemnością jest mniej podatny na przestrajanie agregatem niż obwód pracujący na tej samej częstotliwości z większą cewką i mniejszą pojemnością - oba obwody dający rezonans na tej samej częstotliwości, a mające inne reakcje na zmianę pojemności o zadaną ilość pF w agregacie strojeniowym.

  0