Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra 100U - szumy, silne wyhylenia membrany

sznapi18 09 Paź 2008 19:33 672 2
  • #1 09 Paź 2008 19:33
    sznapi18
    Poziom 9  

Proszę bardziej doświadczonych kolegów z forum o pomoc w lokalizacji problemu w mojej Unitrze. Zakupiłem ją niedawno i po podłączeniu kolumny oraz po załączeniu sygnału z empetrójki okazało się, że głośnik wydaje szumy (podobne do takich jak przy strojeniu fal FM w radio) oraz często występujące, niebezpiecznie wyglądające ruchy membrany głośnika (tak jakby dostawał jakieś duże napięcie). Nie ukrywam, że nie przeszkadzało by to zwykłemu użytkownikowi, bo jeśli weźmie się głośniej muzykę to tych szumów można nie słyszeć, jednak z mojego punktu widzenia to jest niebezpieczne dla głośnika i samego wzmacniacza.
    Proszę o radę, za co mam się zabrać na samym początku. Czy od wymiany Tesli, które są na radiatorze, czy od wymiany wszystkich półprzewodników? W czym szukać problemu?

pozdrawiam

0 2
  • #2 09 Paź 2008 19:59
    Diagran6
    Poziom 25  

Czy po zmniejszeniu poziomu wysokich tonów we wzmacniaczu to zjawisko nadal występuje? Spotkałem się w kilku mp3-kach ze wzmacniaczami pracującymi w klasie D. Niestety mają one bardzo słabą filtrację (częstotliwości powyżej 100kHz). Możliwe że zastosowanie jakiegoś filtru dolnoprzepustowego załatwi sprawę.

0
  • #3 09 Paź 2008 20:21
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Przejrzał byś trochę forum to byś się doczytał że, do wymiany tranzystory BF... na płytce końcówki mocy w okolicach jej wejścia. Warto też sprawdzić stan potencjometrów.

0