Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Końcówka mocy holton 400 na bipolarach made by arek59

arek59 11 Paź 2008 10:02 29491 94
  • #31 11 Paź 2008 10:02
    arek59
    Poziom 29  

:arrow: macinek89
    Wzmacniacze jeszcze niewiem po ile będą sprzedawane. Kupię giętarke to wszystko wyjdzie równiótkie. Jeżeli trafko nowe i mocne bedzie to cena wzmacniacza wzrośnie o jakieś 100zł. Cena za wzmacniacz jaką planuję brać to ok nie mniej niz 700zł za wzmacniacz 2*500W RMS/4R z full zabezpieczeniami. Za wzmacniacz 2*1000W/4R RMS będe brał nie mniej niż 1000zł. Narazie to cena szacowana.
    :arrow: ceezarg
    tak firme trzeba spróbować, zrobie np z 10 egzymplazy i ustale kosztory i sprzedam. Wzmacniacze będą najprawdopodobnie chyba na zamówienia robione.
    :arrow: herold
    Wiem ze dawne wzmacniacz i schematy też były nietypowe i dobre. Właśnie racja ze ma grać a nie wyglądać.
    Czy ktoś już zrobił holtona na bipolarach :D

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Metal Work Pneumatic
  • #32 11 Paź 2008 11:35
    coolombo
    Poziom 29  

arek59 napisał:
    One sie prawie wogule nie grzeją. Nie ma potrzeby jak w większości wzmacniaczy, powiem ze ta stabilizacja jest tak średnia.

To nie chodzi o to czy się grzeją, jeżeli stopień końcowy jest w układzie darlingtona to do poprawnej stabilizacji prądu wymagane jest aby sterujące były na wspólnym radiatorze z końcowymi.

Holtona na bipolarach zrobiło bardzo wiele osób nazywa się symasym.

• #33 11 Paź 2008 12:47
    slavo666
    Poziom 17  

Mam nadzieję, że sobie to już wszystko obliczyłeś, razem z podatkami i badaniami CE, że faktycznie ci się opłaci ten biznes. Powodzenia.

• #34 11 Paź 2008 15:13
    Irek_K
    Poziom 13  

Arek59
    Mam nadzieję że nie zastosujesz "poniżej normatywnych" elementów w przypadku produkcji fabrycznej. Każdy prawnik Cię zaskarży jeśli
    kondensator zrobi komuś krzywdę z tego powodu.
    Potem jeszcze będziesz musiał wymienić na własny koszt kondensatory w kilku tysiącach (a może jak Ci dobrze pójdzie w kilkunastu tysiącach) wzmacniaczy.
    Lepiej trzymaj się danych katalogowych.
    Poza tym wydaje mi się że jeśli przeformatujesz elektrolita na wyższe napięcie to straci część swojej pojemności (wzrośnie grubość dielektryka).
    Przeformatowanie bez ograniczenia prądowego (czyli we wzmacniaczu) spowoduje wydzielanie gazów i wiadomo jaki może być efekt.

Dodano po 7 [minuty]:

Coolombo
    Dziwi mnie tylko, że tak znana firma jak Denon nie stosuje tych zaleceń.
    Może tak jest lepiej, że przy ostrym graniu prąd spoczynkowy spada.
    50mA to zupełnie przyzwoity prąd spoczynkowy.
    Przy cichym słuchaniu mamy 200mA i praktycznie klasę A.

• #35 11 Paź 2008 15:14
    532454
    Użytkownik usunął konto  
  • Metal Work Pneumatic
  • #36 11 Paź 2008 17:10
    monty_p
    Poziom 18  

...No właśnie ludzie!!

Nie od razu Kraków zbudowano. Uczenie się na błędach potrafi wiele wbić do głowy. Przede wszystkim to, że jeżeli popełnisz gdzieś błąd i to się na Tobie zemści, to do końca życia (lub w przypadku ludzi o krótkiej pamięci - na długi czas ;) ) będziesz unikał tego typu błędów w przyszłości.

Sam bym chciał mieć taką "końcówkę" (cokolwiek to znaczy ;) ) Ważne że autorowi pasuje I ŻE WYSTARCZY do zagłuszenia tej masy ludzi na imprezie :)

Ode mnie 9/10. Owocnej pracy !

Pozdrawiam
    Monty

• #37 11 Paź 2008 18:55
    arek59
    Poziom 29  

:arrow: coolombo
    Niezmontowane tranzystory sterujące na wspólnym radiatorem nie jest to wada konstrukcyjna i nie jest dużym błedem. Czemu większość wzmacniaczy polskich i estradowych nie ma mocowanych driverów na wspólnym radiatorze, a mimo ze wszystko poprawnie działa. Mam zaprojektowany wzmacniacz kosztem jak najmniejszego i najmniej elementów też bipolar 300 na 2 parach tranzystorów i nie posiada wogule stabilizacji termicznej, a własnie po co mu jak gra na imprezach. No własnie są rózne kombinacje i patenty. Wiem że brak stabilizacji działa negatywnie na wzmacniacz, ale jakoś bez stabilizacji gra na imprezach. Prąd reguluje potencjometrem.

• #38 13 Paź 2008 09:24
    dyduś
    Poziom 20  

Proponuje autorowi jednak trochę poczekać aż nabierze więcej praktyki i proszę sięgnąć do literatury technicznej, a to dlatego że kondensatory nie uformują się do wyszszego napięcia, szczególnie japońskie są zrobione na styk . Co do macania...radiatorów przy napięciu 80V-100V to można zostać trochę potrzepany a nie o to chodzi....pozdrawiam i życzę sukcesów.

• #39 13 Paź 2008 14:34
    arek59
    Poziom 29  

To czemu sprzęty japońskie i bardzo znane są robione z elementów blisko maksymalnych mocy i napięć katalogowych elementów. Kondensatory mogą pracować blisko maksymalnych napięć i nic im nie będzie, jak przekrocze o jakieś 10V to może sie coś dziać. Dodam ze mam kondensatory elwy 4700uf/40V i bez problemu działają przy 60V mimo swojego wieku. Jakim prawem moze radiator razić 80-100V jak elektronika jest zabudowana. Masą główną wzmacniacza jest obudowa i radiatory.

• #40 13 Paź 2008 20:58
    sheeeep
    Poziom 25  

Elwa a jakiś japoński wynalazek to 2 różne sprawy.
    To jak mercedes beczka a 126p.

Poczekajmy 2 lata to zobaczymy co się z nimi stanie, może przeżyją, może padną... Ryzyk fizyk.

• #41 14 Paź 2008 11:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #42 14 Paź 2008 12:36
    przemo27
    Poziom 24  

Arku czy to nie jest przypadkiem PCB mojego wzmacniacza https://obrazki.elektroda.pl/13_1223574754.jpg + dodatkowa para tranzystorów końcowych ? https://obrazki.elektroda.pl/54_1179832235.jpg z tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3909511#3909511 tam jest schemat udostępniony ( po co robić tajemnice ? ) . Układ wymaga jednak dopracowania kompensacji term. oraz wizyty z oscyloskopem ( wzbudzanie a parametry )

Życzę powodzenia i pozdrawiam.

• #43 14 Paź 2008 13:27
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #44 14 Paź 2008 13:52
    arek59
    Poziom 29  

Nie, wzmacniacz był robiony na przezespołach schematu końcówki mocy STK4050 plus stopień wejsciowy z holtona oraz podobieństwo schematów ze starych unitr, przeróbka jest banalna. Zrobiłem kilka wersji to po co sie dziwić. Jak coś to ci udowodnie lepiej schematami i materialami kompletnymi. Mam zaprojektowane o mocach 150W, 250W, 500W, 750W,1000W i w projektowaniu i analizie jest jeszcze 1500W. Wiem ze teraz kombinaje z kondensatorami i innymi bo mi sie liczy niskobudrzetówka, ale potam tak nie będzie.

• #45 14 Paź 2008 15:07
    przemo27
    Poziom 24  

Nie chodzi mi o robienie zamieszania i udowadnianie czegokolwiek. Zwracam tylko uwagę na problem z kompensacją termiczną tego układu/rozwiązania ( jest niezbędna ze względu na występujące w stopniu końcowym i sterującym tr. typu bipolarnego oraz wzbudzanie się układu ) Ten problem nie występuje w holtonie ( specyfikacja tr. mosfet ) Poszukaj wzmacniacza kerll ksa-100 jest znacznie ciekawszy od schematu wykorzystanego przez A.Holtona jak również licznych jego modyfikacji i wcieleń .
    np. http://lightning.prohosting.com/~tedl/krell-ksa100.jpg

Pozdrawiam i życzę udanych konstrukcji.

• #46 14 Paź 2008 17:48
    532454
    Użytkownik usunął konto  
  • #47 14 Paź 2008 19:22
    arek59
    Poziom 29  

Nie ma problemu skompresacją termiczną, prąd ustawiony na zimno 200mA, na gorąco po ostrym graniu wynosi ok 50mA. Układ sie jakoś mi nie wzbudza i nie ma problemów, bynajmiej jeszcze nie spaliłem nic podczas dobierania elementów. Jeśli jest problem z kompresacją to stosowałem jeszcze na emiterze i korektorze tranzystora spoczynkowego, kondensator 10uf, potencjometr 1K i diode zenera 3,3V. Na początku miałem problemy z prądem spoczynkowym ze pomału rósł do niebezpiecznych wartości ale jakoś na chybił trafił podmieniałem rezystorki i problem zanikł. Na początku kombinowałem z potencjometrem, kondensatorkiem i zenerkiem ale potem okazało sie niepotrzebne.
    :arrow: Co tutaj już gagać o kondensatorach, przecież to są moje pierwsze konstrukcje nisko budżetowe. Więc one mają grać dla mnie a nie dla kogoś. Przyszłe wzmacniacze będą miały dobierane elementy na zapas. Narazie sie zajmuje montarzem próbnym i robie próby moich patentów, więc do firmy nie ma sie co narazie czepiać bo to jest praktyka narazie.

• #48 14 Paź 2008 23:54
    przemo27
    Poziom 24  

Z 200mA do 50mA to zbyt duża kompensacja termiczna układu przyda się http://eshop.engineering.uiowa.edu/NI/pdfs/00/55/DS005518.pdf

Ehh te literówki ( nie przejmuj się , wiele osób tak ma a wystarczy odpowiednia wtyczka + Firefox lub jego aktualna wersja i po problemie )

Ps. Nad obudową warto posiedzieć i opracować układ.
    łatwy i oszczędny ( nie zostawiać zbędnych pojemności )
    Wzmacniacz na górze ma ponad 2X400W ( konstrukcja własna ) na dole chyba każdy zna diorę.

• #49 15 Paź 2008 10:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #50 15 Paź 2008 15:55
    arek59
    Poziom 29  

:arrow: przemo27
    W przyszłej konstrukcji zastosuję prawdopodobnie taki układ i zobacze efekty. Skąd masz ładną obudowę? Moze byś zapodał fotki wnętrza wzmaka.

• #51 15 Paź 2008 20:24
    bartas666
    Poziom 18  

Witam serdecznie!
    Nikt nie zwrócił uwagi na drobny, a ważny element-mocowanie transformatora toroidalnego. Na jednym ze zdjęć widać, że przykręcona jest zwykła blacha w kształcie kółką... Ci którzy choć trochę poczytali o tych trafach w książkach lub czasopismach wiedzą, że taki "dekielek" działa niczym uzwojenie wtornę trafa i robi zwarcie. Mocowanie to powinno być odpowiednio wyprofilowane bo kiedyś ktoś może się "przejechać" na takich kombinacjach. Kiedyś w Edw był ciekawy artykuł o właściwościach i przestrogach związanych z toroidem. W literaturze też można znaleźć conieco. PS dziwię się, że to trafo jeszcze nie wysiadło, arek59 lepiej zmień mocowanie, bo na którejś imprezie wzmak nie ożyje.
    Pozdrawiam

• #52 15 Paź 2008 20:29
    arek59
    Poziom 29  

tam są 3 blachy położone na siebie, więc jest sztywne, jeszcze po obu stronach są po 3 warstwy gętki. Więc mocowanie jest solidne i trafo nie jeżdzi.

• #53 15 Paź 2008 20:40
    przemo27
    Poziom 24  

Obudowa wykonana z tego co było pod ręką własciwie tylko pokrywa jest fabryczną częścią i pochodzi od wideo . Obecnie wnętrze ( zasilanie i zabezpieczenie wzmacniacza oraz gniazda ) wygląda nieco inaczej , zastosowałem mocniejsze transformatory i kondensatory 10000uf 80V oraz gniazda neutrik 4 pin. Zmiana zasilania wymagała dodania układu soft startu.
    Wzmacniacz ma zab. zwarciowe , termiczne , opóźnione włączenie głośników po uruchomieniu i natychmiastowe odłączenie przy wyłączeniu zasilania . Jest tez auto regulacja prędkości obr. wiatraków i detekcja DC na wyjściu oraz wskaźnik przesterowania. Brak natomiast limitera , którego raczej nie będę dodawał.

Ad mocowania
    Tam nie ma przecież zwarcia , ponieważ obwód nie jest nigdzie zamknięty.
    Inną sprawą jest wytwarzanie się pola mag (zwiększenie zasięgu jego działania) . co może prowadzić do zakłóceń i tętnień.

• #54 15 Paź 2008 20:50
    bartas666
    Poziom 18  

Nie chodzi mi czy masywane i sztywne! Tam nie można stosować prostych blach tylko odpowiednio wyprofilowane. Nie chodziło mi tutaj o zwarcie spowodowane obluźnieniem się trafo lecz utorzenie poprzez ta blache dla pola elektromagnetycznego zwory-uzwojenia wtornego.

• #55 15 Paź 2008 21:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #56 15 Paź 2008 22:00
    przemo27
    Poziom 24  

Wracając do tego mocowania . Dekiel z jednej czy 2 strony nie wnosi zbyt wiele do pracy transformatora przecież cała masa wzmacniaczy i innych urządzeń jest wyposażona w transformatory toroidalne a ich obudowa jest wykonana często z blachy . Co innego gdy dojdzie do zamknięcia obwodu wokoło rdzenia , wówczas będzie występować zwarcie. Inna sytuacja gdyby blacha znalazła się w szczelinie przeciętego rdzenia gdzie występuje silne pole el/mag powstaną prądy wirowe... Fakt faktem , ze ten dekiel jest zbyt duży i może sprawiać problemy ( wprowadzać liczne zakłócenia ). Osobiście stosuje kształtowniki z tworzywa lub grubego laminatu ż.epoksy/szkło + guma.

• #57 15 Paź 2008 22:31
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #58 15 Paź 2008 23:06
    przemo27
    Poziom 24  

Przecież o tym właśnie pisałem ( możne nie wprost ) Tak nawiasem pisząc z wykształcenia jestem energetykiem po Politechnice Krakowskiej i mam jako takie pojęcie o zjawiskach zachodzących w transformatorach i wpływie na otoczenie i wzajemne oddziaływanie. Odbiegliśmy strasznie od tematu.
    Taki transformator w przypadku dożywotniej pracy w danym urządzeniu warto wypełnić żywicą , lub kupić czy tez zamówić u producenta trafo z wypełnieniem.

• #59 16 Paź 2008 13:38
    arek59
    Poziom 29  

Wiem że trafo ma być z wypełnieniem, no ale niestety trafiłem w okazyjny transformator w niskiej cenie. Ten transformator jest ekranowany. Masa układu zasilania jest połaczona z masą uziemienia, tak było dla mnie bezpieczniej i łatwiej rozwiązać problemy z nieuziemionym komputerem.

• #60 16 Paź 2008 13:50
    przemo27
    Poziom 24  

W takim razie mam nadzieje ( jeśli korzystałeś z pcb wg. mojego projektu ) , że masa gniazd wejściowych, wyjściowych oraz masa potencjometru jest izolowana od obudowy.