Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć samochodowy wzmak do wyjść głośników?

Bronek_84 07 Mar 2004 21:57 21123 11
  • #1 07 Mar 2004 21:57
    Bronek_84
    Poziom 13  

Mam taki problem. Kupiłem niedwano nowe radio panasonic 4x45, założyłem do tyłu głośniki eliptyczne sony 80W ale to i tak dla mnie mało :wink: więc postanowiłem dodać jeszcze skrzynkę z basem 8) tylko jak to zrobić żeby podłączyć do tylnych głośników wzmacniacz. Wiem że nie da się bezpośrednio podłączyć do wejścia wzmacniacza sygnału z głośników bo będzie ogromne przesterowanie a w skrajnym przypadku uszkodzi się wzmak. Więc nasuwa się pytanie jak to zrobić żeby wzmacniacz pracował prawidłowo w pełnym zakresie mocy. Na pewno jest ze 100 sposobów ale bardzo bym się ucieszył gdyby był w miarę prosty.

Serdecznie dziękuję, pozdrowienia

1 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Mar 2004 22:30
    Dr.Zepsuj
    Poziom 20  

kazdy fabryczny samochodowy ma wejscie przystosowane do podania sygnału z głośnika........

2
  • #3 08 Mar 2004 07:30
    mdean
    Poziom 13  

tak jak przedmowca mowi,kazde lepsze radio samochodowe ma wyjscia sygnalu audio w celu podlaczenia kolejnego wzmacniacza. Jak radio tego nie ma to powinnien posiadac wzmacniacz wejscie ,ktore bezposrednio daje sie z glosnikow, i nic nie uszkodzisz (napewno nie uszkodisz wzmacniacza,tylko jak juz glosnik). Gdy wejscia takiego nie ma, to mozesz dac poprzez dzielnik rezystancyjny w stosunku 1:30 na wzmacniacz . Ale przed podlaczeniem sprawdz glosniki ,ktore podlaczone sa do radia , pracuja mostkowo, czy tradycyjni. Przy pracy mostkowej ,na wyjsciu z radia ,jest napiecie 6V. Jest tak ise zdarzy , to daj za dzielnikiem kondesator ,ktory by odcial ta stala. Pozdrawiam.

1
  • Sklep HeluKabel
  • #4 08 Mar 2004 12:14
    leszekss
    Poziom 2  

jaki to jest wzmacniacz ??

0
  • #5 08 Mar 2004 22:51
    irek2
    Poziom 40  

W praktyce radia maja wyjscia cinch na wzmaki. Albo wzmaki maja wejscia glosnikowe z radi ktore wyjsc cinch nie maja. Jesli trafilo ci sie ze nie masz w radiu cinczy ani we wzmaku wejsc glosnikowych to sam musisz cos sklecic. Po pierwsze radia samochodowe maja moc nie wieksza 4*20W RMS/4om. Co daje sygnal na wyjsciu ok 4-5V RMS co po podaniu na wejscie liniowe nie jest wcale za duza wartoscia. Ale trzeba sygnal z glosnikow podac przez kondensator (kilk uF) a mase z radia polaczyc z masa sygnalowa wzmaka (np cinch). Mozna owszem dac dzielnik napiecia ale nie 30 krotny bo prawie nic nie bedzie slychac. Podzial kilka razy.
    pozdrawiam

0
  • #6 12 Mar 2004 22:30
    Bronek_84
    Poziom 13  

irek2 napisał:
    Po pierwsze radia samochodowe maja moc nie wieksza 4*20W RMS/4om.

to akurat mnie nie zaskoczyło bo wiem że z tych 12V (w porywach do 14V) nie da się uzyskać większej mocy niż 20W RMS, chciałem jednak przytoczyć mniej więcej jakie to radio...
    A swoją drogą to wydaje mi się że da się uzyskać większą moc niż 20W jeżeli radio ma powielacz napięcia ale nie dam sobie głowy uciąć za to...
    (pewnie ktoś napisze że nie da się z 12V tyle mocy wycisnąć bo przecież sam napisałem o tym powielaczu ale jak przeciętny człowiek kupuje radio to się nie zastanawia co ono ma w środku więc jest pewien że ma koło 30-40W..)
    leszekss napisał:
    jaki to jest wzmacniacz ??

jakiś stary Clarion o symbolu GA- 311C (ma podświetlany napis "stereo power amp. 23W+23W) i nie ma on takiego wejścia do którego można podłączyć bezpośrednio sygnał z głośników

1
  • #7 26 Cze 2008 09:43
    Ksaweri
    Poziom 10  

Clarion GA-311C (23w+23w)

Witam.

Moje pytanie brzmi dokładnie tak jak temat tego postu: Jak podłączyć samochodowy wzmak ? Chodzi mi właśnie o wzmacniacz Clarion GA-311C (23w+23w).Są trzy kable zasilające (czerwony z bezpiecznikiem +, czarny - i biały -ten niestety nie wiem czemu służy, a ponadto kable sygnałowe też nie są jednoznacznie rozmieszczone, w jednej wiązce znajdują się 3 cienkie (kable oznaczone numerami 1,2,4 na zdjęciu) i jeden wiodący kabel (kabel nr. 3) a wzmacniacz jest dwukanałowy. Nie chce eksperymentować, bo sprzęt kupiłem jako sprawny i nie chcę go popsuć. Kable od 8-11 są jako jedyne opisane jak kable głośnikowe (np. left speaker + ) wiec podłączyłem 2 głośniki według tych oznaczeń, do czerwonego podłączyłem + z akumulatora a do czarnego – i równocześnie do obudowy wzmacniacza podłączyłem -. Niestety, wzmacniacz nie daje oznak życia (żadnego podświetlenia, szumów, kompletna cisza) Jeśli ktoś mógłby służyć mi pomocą będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

0
  • #8 27 Cze 2008 20:33
    Ache
    Poziom 19  

Na moje slepe oko to wyglada to tak:

Wzmacniacz nie gra, poniewaz nie podlaczyles REMOTE, czyli do bialego kabla musisz dac napiecie 12V po wlaczeniu radia = sterowanie (REMOTE, RMT w kostce radia), wydaje mi sie, ze 1,2,3,4 to kable glosnikowe, reszta to sygnaly, ale za to reki se nie dam uciac!!

Dodano po 59 [sekundy]:

Tak wogole to tam sa nalepki!! Napisz co dokladnie pisze na kablach 11,10,9,8, to powinno troche rozjasnic sytuacje..

0
  • #9 27 Cze 2008 20:39
    krzysiekg7
    Poziom 16  

A jak na moje oko to właśnie 8,9,10 to są kable idące do głośników......

0
  • #10 27 Cze 2008 21:04
    LWD11
    Poziom 28  

a na moje oko ten wzmacniacz to troche wiekowy jest i za dużo to z niego nie wyciągniesz, chyba że masz radio deck ;-)

0
  • #11 27 Cze 2008 21:34
    trance84
    Poziom 28  

Co do kabli to tak:

-1 i 4 to sygnałowe wejscie "gorące" kable + sygnału
    -3 to masa sygnału czytaj ekran
    -7 to minus -
    -5 to plus z akumultora +12V
    -6 to kabelek remote podpinasz go do kostki ISO w radiu pod niebieski kabelek REMOTE lub EL ANTENNA
    -8 minus wyjscia na głośnik
    -9 plus wyjscia na głośnik
    -10 plus wyjscia na głośnik
    -11 minus wyjscia na głośnik

Tyle względem podłączenia

Acha na sygnał podajesz to co ci radio podaje na chinch-ach broń Cię panie Boże wyjście głośnikowe w to miejsce bo uwalisz wejście na wzmaku

0
  • #12 15 Wrz 2008 08:09
    Ksaweri
    Poziom 10  

Dziękuje serdecznie za pomoc.

Dzięki wyczerpującym odpowiedziom wzmacniacz GRA i jak na swój wiek gra bardzo czysto.

Jeszcze raz bardzo dziękuje i pozdrawiam.

1