Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wizualizacja pracy silników przez enkodery.

Michal 007 09 Paź 2008 20:56 2085 7
  • #1 09 Paź 2008 20:56
    Michal 007
    Poziom 9  

Witajcie,

Mam problem, ponieważ kiedyś zbagatelizowałem problem, bo wybrnąłem inaczej, a "dzisiaj" niestety to do mnie wraca.

Otóż, mam silniki, a do nich podłączone enkodery Hengstlera, czy mając taki zestaw mogę podłączyć się do komputera i za pomocą ich zwizualizować ich pracę?
    Czy dobrym środowiskiem będzie VB? Czy coś innego polecicie?

Zastanawiałem się nad SCADĄ, ale trochę to za drogie, a i nie będzie działać w moim przypadku.

Moja pierwsza koncepcja jest taka:

Mam komunikację z przekształtnikami przez konwerter rs485, ale nie mam pojęcia jak wyciągnąć sygnały obu silników, więc wykombinowałem, że może by tak oddzielnie z każdego z tych ekonderów poprowadzić RSa-232 i zbierać do programu dane, na podstawie których programik będzie pokazywał jak się silniki kręcą, a do tego pojawi się jakiś wykresik.

Inną alternatywą jest podłączenie dodatkowych enkoderów, bo te ww. już używane są do pozycjonowania, które będą przesyłały sygnał do komputera. Wydaje mi się, że powinny być takie aplikacje, bo niby jak można obserwować pracę obrabiarek cnc?

A może macie inne pomysły? :)

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi dla zielonego w ww. temacie;)

0 7
  • #2 10 Paź 2008 13:50
    roks
    Specjalista Automatyk

Enkodery absolutne czy inkrementalne ?
    Jak absolutne to z jakim protokołem ?
    jeżeli absolutne bez protokołu ( np. 8bit - 8 kabli ) to prawdopodobnie z kodem Grey'a bezpośrednio do komputera.

0
  • #3 11 Paź 2008 00:13
    Michal 007
    Poziom 9  

Dostałem to wszystko w "spadku", więc nic nigdzie nie ma napisane, jakie są. Ale po schemacie patrze, że jest 6 przewodów. Komunikują się z kartą do pozycjonowania, która obsługiwać może i abs i inkrem.

Jedyny opis to taki, że są to enkodery przyrostowe zasilane napięciem 5VDC i pradem 100mA, a typ to : RI85-0/4096 AK.47RB . Patrzyłem na stronie producenta, ale nie znalazłem tego modelu, może już ich nie produkują.

Dzięki za odzew;)

0
  • #4 11 Paź 2008 09:51
    neuron
    Poziom 12  

Cytat:
    Wydaje mi się, że powinny być takie aplikacje, bo niby jak można obserwować pracę obrabiarek cnc?

Prosze zobaczyc system Golem OEE http://www.neuron.com.pl/golemoee.html

Ostatnio robilem system gdzie podlaczylismy ponad 80 maszyn cnc i innych obrabiarek.
    System Golem co prawda nie sluzy wizualizacji pracesu tylko produkcji ale to bardziej dzis interesuje klientow. wiekszosc maszyn cnc podlaczylismy poprzez .... przekaznik polaczony rownolegle z lampka praca ;-)
    Golem na podstaiw tak skapych danych liczy czas pracy, postoju mikro przestoju awarii, wdajnosci no i wspolczynnik OEE w realtime.

Tu opis systemu :
    http://www.neuron.com.pl/pliki/golem_oee.pdf

Natomiast pewne elementy wizualizacji maszyny (praca silnika, oslony, tp itd) mozna zrobic z zastosowaniem halla http://www.neuron.com.pl/hall2007.html

pozdrawiam wojtek

0
  • #5 11 Paź 2008 14:35
    Michal 007
    Poziom 9  

Dzięki za przedstawienie swojej oferty, gdyby to było do firmy, z chęcią bym skorzystał, ale moja sprawa wiąże się bardziej z naukowym zastosowaniem.

0
  • #6 15 Paź 2008 19:28
    Michal 007
    Poziom 9  

roks napisał:
    Enkodery absolutne czy inkrementalne ?
    Jak absolutne to z jakim protokołem ?

Są to enkodery inkrementalne 12bitowe :)

0
  • #7 15 Paź 2008 23:30
    gregor50+
    Poziom 19  

Jeśli chodzi o wyciągnięcie informacji o szybkości bezpośrednio z enkoderów to jest trudny problem ponieważ impulsy mają dużą częstotliwość i musisz mieć specjalny interfejs który poradzi sobie z taką częstotliwością . Nie znam tych enkoderów o których mówisz ale moje doświadczenie mówi mi ,że musisz informację o szybkości wyciągnąć z urządzenia napędowego.

0
  • #8 16 Paź 2008 09:32
    Michal 007
    Poziom 9  

Wiem, wiem - na początku praca miała być pokazywana na żywo, ale teraz doszedłem do koncepcji zbierania pewnego segmentu danych i dopiero dalszej ich obróbki. Prawdopodobnie w VB, o którym mam mgliste pojęcie, ale od czego są książki :D - dokładnie 10 - leżą teraz przede mną i śmieją się z książek prawniczych.

0
  Szukaj w 5mln produktów