Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ na bramkach logicznych

09 Paź 2008 23:44 2419 11
  • Poziom 13  
    Buduję układ sterujący trójkolorową diodą LED, mający za wejście stan diod LED na obudowie komputera:
    Na kompie ----------------------W układzie
    żadna się nie pali: -----------------pali się niebieska (1 na schemacie)
    pali się zielona:---------------------pali się zielona (2)
    pali się zielona i czerwona:--------pali się czerwona (3)

zaprojektowałem całość na 4 bazie bramek NAND czyli układu 4011

Zlutowałem to w pająku. Obecnie stany logiczne wywołuję zwierając wejścia bramek do plusa.

Po włączeniu pali się zielona dioda zamiast niebieskiej. Po daniu sygnału na wejście 'od czerwonej' (na schemacie switch), pali się czerwona, a zielona gaśnie - zgodnie z przewidywaniami. Jednak niebieska nie zapala się nigdy.

I tu mam kilka pytań:
    1. czy wyjście bramki można łączyć z wejściem kolejnej za pomocą zwykłego kabla (bez rezystorów)?
    2. czy na wejściu bramki ma prawo być jakieś napięcie?
    3. czy zamiast układu 4011 mogę użyć 7400?
    4. ostatecznie: czy schemat, który w programie symuluje się poprawnie, w rzeczywistości może działać źle?
  • Pomocny post
    Specjalista - Mikrokontrolery
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Ten układ działa wg Twoich założeń. Nie napisałeś tylko, co ma być, gdy na wejściu zapali się sama dioda czerwona (chyba, że jest to niemożliwe). W tym wypadku zapalają się wszystkie diody, czyli otrzymasz kolor biały.
  • Poziom 13  
    kw48 napisał:
    co ma być, gdy na wejściu zapali się sama dioda czerwona

nie przewiduję takiego stanu wejścia.
    okej, dziękuję za schemat - spróbuję w takim razie na xor-ach.
    a jaka jest różnica między układem 4030 a 4070? oba to 4×XOR
  • Pomocny dla użytkowników
    A jesteś pewien, że takie stany jak przy symulacji dostajesz z układu komputera ? Czy któryś nie jest odwrócony ?
  • Poziom 13  
    zbudowałem ten układ i zachowuje się prawidłowo, ale trochę... chaotycznie. Czasami 'trzyma' stan logiczny, czasem po dłuższym działaniu sam go zmienia, a czasem po prostu 'szaleje' przy poruszeniu albo bliskości ręki.

poza tym - tu najciekawsze - zielona dioda zmienia się na niebieską i odwrotnie w sposób płynny (zupełnie, jakby w układzie był jakiś kondensator!)

Cytat:
    A jesteś pewien, że takie stany jak przy symulacji dostajesz z układu komputera ? Czy któryś nie jest odwrócony ?
    o tym pomyślę później, jak układ będzie już działał prawidłowo poza komputerem. Diody na obudowie zapewne mają wspólny minus, więc plusa z płyty głównej można użyć do wywoływania stanów logicznych.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    bozar88 napisał:
    zbudowałem ten układ i zachowuje się prawidłowo, ale trochę... chaotycznie. Czasami 'trzyma' stan logiczny, czasem po dłuższym działaniu sam go zmienia, a czasem po prostu 'szaleje' przy poruszeniu albo bliskości ręki

Do wejść bramek które masz połączone z przełącznikami należy dołączyć rezystory względem masy. Np. 10k.

bozar88 napisał:
    poza tym - tu najciekawsze - zielona dioda zmienia się na niebieską i odwrotnie w sposób płynny (zupełnie, jakby w układzie był jakiś kondensator!) .

A w jaki sposób podłączyłeś tę diodę do wyjścia bramki, bezpośrednio czy przez rezystor ? jeżeli przez rezystor to jakiej wartości ?
  • Poziom 25  
    A czy nie bierzesz napięć sterujących bezpośrednio z diod komputerowych? Na nich występuje napięcie poniżej 2V, a to jest za mało do prawidłowego działania bramek.
  • Pomocny dla użytkowników
    Cytat:

o tym pomyślę później, jak układ będzie już działał prawidłowo poza komputerem. Diody na obudowie zapewne mają wspólny minus, więc plusa z płyty głównej można użyć do wywoływania stanów logicznych.

To zaczynasz pracę od końca ! Najpierw się sprawdza co wychodzi z układu, który ma sterować naszym (napięcia, poziomy logiczne odpowiadajace poszczególnym stanom wejściowym) a dopiero później do tego się dobudowuje układ. Robisz jakbyś zbudował dom od dachu a pote się dziwił, że drzwi się nie dają otworzyć, bo nie przewidziałeś na to miejsca (czyli zakresu zmienności skrzydła wejściowego).

Czasami diody są sterowane podaniem na nie masy i wtedy masz wszystko odwrócone.
  • Poziom 13  
    elkard napisał:
    A w jaki sposób podłączyłeś tę diodę do wyjścia bramki, bezpośrednio czy przez rezystor ? jeżeli przez rezystor to jakiej wartości ?

Zrobiłem wspólną katodę trzech diod i do niej dolutowałem rezystor 562Ω, połączony potem z masą.

elkard napisał:
    Do wejść bramek które masz połączone z przełącznikami należy dołączyć rezystory względem masy. Np. 10k.

spróbuję jutro. to po to, żeby na "luźnych" wejściach był "wyraźny" stan niski?
  • Poziom 36  
    bozar88 napisał:
    elkard napisał:

spróbuję jutro. to po to, żeby na "luźnych" wejściach był "wyraźny" stan niski?

Tak, właśnie o to chodzi.
  • Poziom 13  
    układ po dodaniu rezystorów działa jak marzenie :) jednak jako wejścia zastosuję transoptory podłączone do diod na obudowie, bo podłączenie bezpośrednie dało nieprzewidziane rezultaty.
    Dziękuję wszystkim za pomoc!