Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

WEBASTO "NAFTOVE TOPENI" jak podłączyć

Meteor80 10 Oct 2008 08:40 10568 10
    Meteor80
    Level 15  
    Witam.
    Mam do odpalenia czeskie webasto o nazwie "NAFTOWE TOPENI".
    Jest to taki sprzęt jak na zdjęciu, tyle, że bez przełączników uruchamiających.
    Wiem jak uruchomić na krótko wentylator, pompę paliwa, jak podgrzać świecę. Mam tylko pytanie, mianowicie z przodu urządzenia jest jakiś czujnik termiczny który po podgrzaniu zwiera się i powinien załączyć bądź przełączyć przekaźnik. Tylko nie wiem co ów przekaźnik ma załączać lub wyłączać. Nie chciałbym nic wysadzić w powietrze więc uprzejmie proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.
    WEBASTO "NAFTOVE TOPENI" jak podłączyć
    skylark
    Level 25  
    Nie jestem specjalistą w czeskich urządzeniach, niemniej czujnik może mieć jedną z dwóch funkcji.
    1. Czujnik przegrzania wyłącza podawanie paliwa przy zbyt wysokiej temperaturze.
    2. Czujnik płomienia wyłącza świecę żarową po udanym starcie urządzenia.
    szymanskiz
    Level 1  
    Witam
    Też posiadam takie webasto jak wyżej na zdjęciu, tylko że bez żadnych pompek, świecy nic prócz silnika obudowy wystają z niego kawałek wężyka i trzy przewody, silnik działa, też chciałbym je uruchomić pomóżcie
    ociz
    Moderator of Cars
    Ten po prawej to czujnik przegrzania, i podłączony jest nie do przekaźnika tylko czegoś w rodzaju bezpiecznika automatycznego(jak ostygnie wciskasz przycisk na nim i działa dalej) który wyłącza wszystko oprócz wentylatora. Czujnika płomienia ja tam nie widzę więc może trzeba ręcznie świecę podgrzewać.
    Ogólnie żeby to uruchomić wystarczy włączyć wentylator, podgrzać świecę i włączyć pompkę.
    szymanskiz wrote:
    Witam
    Też posiadam takie webasto jak wyżej na zdjęciu, tylko że bez żadnych pompek, świecy nic prócz silnika obudowy wystają z niego kawałek wężyka i trzy przewody, silnik działa, też chciałbym je uruchomić pomóżcie

Jak poznasz ceny nowych części których Ci brakuje to pewnie zrezygnujesz ;)
    andrzej99869
    Level 1  
    Potrzebuje jakieś dane świecy żarowej , dzięki z góry za pomoc .
    robertb5
    Level 2  
    jest to webasto od tatry 815 i świeca ma gwint 18x1,5 nap.3,6v.Cena w sklepie nowej świecy 18zł.Zamiast pompki paliwa zastosowałem zasilanie kropelkowe.Zużycie paliwa od 0,5 do 1l na godzinę.Zpowodu stanu technicznego przekaźniki nie nadawały się do eksploatacji.Wywaliłem ,odpalam ręcznie.Jeżeli urządzenie jest zamontowane z dala od materiłów łatwopalnych,nie ma raczej problemów z przegrzewaniem.Oczywiście nie można przesadzać z dawkowaniem paliwa.
    EDA_2004
    Level 11  
    robertb5 wrote:
    jest to webasto od tatry 815 i świeca ma gwint 18x1,5 nap.3,6v.Cena w sklepie nowej świecy 18zł.Zamiast pompki paliwa zastosowałem zasilanie kropelkowe.Zużycie paliwa od 0,5 do 1l na godzinę.Zpowodu stanu technicznego przekaźniki nie nadawały się do eksploatacji.Wywaliłem ,odpalam ręcznie.Jeżeli urządzenie jest zamontowane z dala od materiłów łatwopalnych,nie ma raczej problemów z przegrzewaniem.Oczywiście nie można przesadzać z dawkowaniem paliwa.

Gdzie można kupić taka świece, posiadam dokładnie model naftove topeni 12 AKN 5 świecy do dziś dnia nie mogę kupić chyba jest nie dostępna. Pozdrawiam
    ociz
    Moderator of Cars
    Ja wszyskie możliwe części do tego ogrzewania bez problemu kupowałem w sklepie z częściami do samochodów ciężarowych w tym Tatra 815(mam kilka takich pod opieką :D)
    Meteor80
    Level 15  
    Świece kupiłem w InterCars- od jakiejś ciężarówki pasuje i faktycznie kosztuje kilkanaście złotych.