Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer STX GDN 32/450/4 SC - czy dobrze wyliczyłem?

kozikowski11 10 Oct 2008 11:14 8019 59
    kozikowski11
    Level 17  
    Witam, tym razem prosze o ew skorygowanie moich wyliczen. Wyszlo mi 56l strojenie na 30hz. Ostatnim razem poprosilem o wyliczenie, z gory przepraszam. Tym razem prosze o ew skorygowanie moich wyliczen dot. budowy suba na tym przetworniku (Sub do muzyki, mocne uderzenie)

Pozdrawiam.
    lasu15
    Level 14  
    powiedz mi jakie masz wymiary obudowy? bo ja bede robil suba na tym samym przetworniku.
    kozikowski11
    Level 17  
    No podalem 56l, wymiary juz sobie wyliczysz, ale nie wiem czy dobrze mi wyszlo! Dlatego prosze kogos o skorygowanie ew. bledow.
    lasu15
    Level 14  
    nie umiem tego obliczyc... prosze podaj mi wymiary w cm. Nawet jesli sie okazze ze zle ci wyszlo.
    kozikowski11
    Level 17  
    Czlowieku! Pozal sie Boze! 1l - to 1dm3. czyli 56dm3... 38,78 x 62,05 x 23,27 <-- oczywiscie przyklad, zawsze mozna zrobic prawie idealny szescianik.

Ale ponawiajac prosbe, sprawdzilby kto moje wyliczenia?

Pozdrawiam.
    Michailow51
    Level 13  
    program dobrze wyliczył tylko zwiększ strojenie do 35 hz.
    wencek
    Level 15  
    Mam pytanie dotyczące wytłumienia obudowy. Jeżeli w program wyliczył daną objętość to jak zastosuje wytłumienie to powinienen dodać tą objętość jaką będzie stanowić wytłumienie?
    Micharlito
    Level 35  
    Wytłumienie zwiększa powierzchnie widzianą przez głośnik nie zmieniaj wymiarów obudowy a wytłumienia nie dawaj wiele tylko symbolicznie
    kozikowski11
    Level 17  
    Michailow51 wrote:
    program dobrze wyliczył tylko zwiększ strojenie do 35 hz.

Program dobrze wyliczyl - ale po przeczytaniu wielu artow, wiem ze na tym co wyliczy program to nie koniec. Wiec prosze moze kogos jeszcze o wypowiedz?
    Michailow51
    Level 13  
    To co wyliczy program to koniec obudowy choć to tylko symulację raczej programowi za bardzo nie wież.

Dodano po 4 [minuty]:

Tak sprawdź w zakładce wents program obliczył ci tunel bass reflex(średnice i długość) Przy zmienieniu strojenia będzie się on zmniejszał bądz zwiększał.
    Ja proponuje 55l @35 hz tunel dokup złóż obudowę i graż.
    Choć do tego stk trzeba aż 450 w (holton 400)
    kozikowski11
    Level 17  
    Koniec obudowy? Zartujesz? Przeciez opoznienia itd, to tego program nie wyliczy, on nie wie czy do muzyki czy nie, moze ktos jeszcze wypowie sie co do obudowy 55l @ 35 Hz strojenia?
    Michailow51
    Level 13  
    Obudowa55 l będzie dobra jak zestrój na 35 hz lub jak wolisz dla szybszego bassu daj40 @ 45 hz dla głębszego,miękkiego daj 55 @ 35 hz.
    Jak będzie opóźniał za bardzo zmniejsz rurkę,a jak będzie za szybki to powiększ.

Dodano po 1 [minuty]:

Ja miałem na myśli koniec obudowy z programu.A jak ci się nie będzie podobało to zmniejszaj lub zwiększaj strojenie.
    kozikowski11
    Level 17  
    Zeby nie zakladac nowego tematu - Musze wyltumiac obudowe? Jesty to obudowa wentylowana, a czestotliwolsci w dolnym zakresie podobno bardzo ciezko wytlumic. Zamowilem juz plyty - 55l. W sobote powinien dojsc glosnik i plyty do odebrania, wiec w najlepszym wpyadku w niedziele podam wrazenia odsluchowe.
    Michailow51
    Level 13  
    Obudowę bass reflex wytłumia się mniej niż closed.Wytłum tylko na tylniej ściance.Powinno być dobrze.jeszcze powiedz jaki wzmacniacz będzie?
    kozikowski11
    Level 17  
    Przez jakis czas bedzie gral na Pionierku 120W/8ohm, ale nie nadlugo bede mial tego wzmacniaka, planuje zrobic w pelni sub aktywny na holtonie 400, ale narazie chce zeby to sie odezwalo - Moze dzisiaj glosniki dojda.

Skrzynie mam wstepnie zlozona - boczne i gorne scianki, dzisiaj oszlifuje wszystko, bo jak wiadomo nie rownosci 1mm sa. Ale co do skrzyni mam jeszcze jedno pytanie.
    Zrobilem wzmocnienia w srodku, dalbym zdjecie ale zgubilem kabel. Bynajmniej, wyglada to tak: Sa dwa wzmocnienia, ale jedno mnie nie pokoi, jest ok.4 cm od tyniej scianki i z 8 cm od gornej. Nie bedzie jakiegos problemu z przeplywem powietrza, czy jakims rezonanasem?
    M.B.S.
    Level 21  
    Rzeczywiscie szkoda, że zdjecia nie ma. Rozumiem ze to poziome wzmocnienie? Najlepiej zeby było ustawione, tak aby strona skierowana do głosnika była najciensza (chodzi o to, ze jak wstawiasz deseczke o grubosci 30 mm i np szerokosci 60 mm to zeby nie była skierowana do głosnika wieksza powierzchnia.
    Nie powinno być zadnych rezonansow, jesli juz az tak sie zagłebiac to trzeba byłoby obliczac na podstawie długości fal odległosc tylnej scianki :p
    kozikowski11
    Level 17  
    Dobra, tylnie sciana wygluszona, otowry powiercone, wszystko gotowe, nawet kable pociagniete. Teraz to tylko czekac na rure BR, ktora jest razem z glosnikiem... Mam nadzieje, ze jutro przyjdzie.

A teraz mi powiedzcie tak naprawde, czy faktycznie bedzie jakis BASS, czego wogole sie spodziewac? Moj kumpel ma kolumny Tonsila, siedza tam 2x GDN 16/40/1, oczywiscie 2 takie kolumny, jak on to wlaczy, to wali i to ostro (Tonsil Sonata 200).
    Czy przy mojej skrzyni ok .56l moge sie spodziewac przynajmniej podobnego efektu? Zakladajac ze mam czy to zasilic.

Pozdrawiam
    Michailow51
    Level 13  
    Wykop będzie i to ostry.Jak ty już uważasz że 2 x 16/40 to wykop.To zobaczysz co będzie z tym stxem.Na pewno już ci bassu nie braknie.Tylko trzeba do tego jakiegoś holtona 400.
    każdy głosnik ma wyznaczoną obudowę.przeważnie głośniki 30 cm są do 80 l.
    A np taki 18 cali to już ze 180 l.Ponieważ im mniejsza obudowa tym słabszy bass ale lepszy jakościowo .Natomiast jak jest zaduża to będzie mulący bardzo głęboki ale miękki i potęrzny.
    kozikowski11
    Level 17  
    Ci z STXow sobie jaja robia. Zaplacilem 30zl za przesylke, bo kurierem, od 4 dni pytam sie o stan paczki, 2x dzwonilem gdzie dostalem odpowiedz: Nie wiem, prosze napisac maila. Napisalem 3 wiadomosci w przeciagu 4 dni i zero odpowiedzi. Dzis laskawie ktos sie zainteresowal - dostalem wiadomosc o tresci:

Quote:
    Witam
    Paczka zostanie wysłana 21-10-2008

Dziękuję i pozdr.
    K.T

Kpiny w tych STXach. Kurier - jeden dzien. Nadania paczki - tydzien, nie komentuje...
    lasu15
    Level 14  
    Dołacze sie do pytania, otoz zrobilem subwofera na podobnym glosniku 32-300 obudowa 62l bas refleks mam 7cm srednicy i 12cm dl, tylko ze mi z niego gwizda i syczy, co moze byc tego przyczyna? Moze jak dam bass refleksa 10 to pomoze??
    kozikowski11
    Level 17  
    Jak Ci gwizda i syczy to masz za maly ten otwor, chodzi mi o srednice tunelu. Ja do swojego mam 12cm dlugosc x 7,5 srednicy. Jeszcze nie doszedl, ale raczej nie powinno nic gwizdac.
    lasu15
    Level 14  
    Aha to wezme i kupie 10cm srednicy i wtedy zobacze. Dzieki za info.
    kozikowski11
    Level 17  
    Zlaczam zdjecia jak teraz wyglada skrzynia. Razem z ta moja watpliwoscia co do przerwy miedzy tylnia sciana a wzmocnieniem.

Subwoofer STX GDN 32/450/4 SC - czy dobrze wyliczyłem?Subwoofer STX GDN 32/450/4 SC - czy dobrze wyliczyłem?Subwoofer STX GDN 32/450/4 SC - czy dobrze wyliczyłem?Subwoofer STX GDN 32/450/4 SC - czy dobrze wyliczyłem?
    Arkadyo
    Level 31  
    Nie wiem czy ten otwór pod tunel br to wersja ostateczna ale jezeli tak to z tej średnicy portu będziesz miał przy większej mocy odgłoś jak z tłumika dużego fiata :). Dla przetwornika 30 cm powinien miec min 10cm srednicy a ten mi wygląda na max 7 cm - w programie sprawdź predkość powietrza w tunelu - nie powinna przekraczać 3ms przy dostarczonej mocy 1W - inaczej świsty
    kozikowski11
    Level 17  
    Zbudowalem, przyszedl glosnik - nie byly to ektra bassy,,, Jak sie na skyrzni siedzi to owszem, kaloryfery sie trzesal, ale bassu nie czuc...
    Michailow51
    Level 13  
    Ustaw go w rogu pokoju i pojdz na drugi koniec pokoju to zobaczysz.
    Jaki pokój?.
    Jaki wzmacniacz?

Dodano po 8 [minuty]:

A masz filtr jakiś słabo gra może od wzmacniacz bo to przeciaż wzmacniacz stereo do kolumn.Holtona wstaw to zobaczysz.
    kozikowski11
    Level 17  
    Bass faktycznie gleboki, ale jak pusci sie techno, to takie plaskie to uderzenie. Dalej, zasilam to narazie Moja UNITRA 2x35W/8ohm. Jutro wstawie to w rog, bo teraz to juz za pozno zeby zaczac bassowac. Nie wiem czy strojenie ma cos do rzeczy, ale ten bass jest taki, ze go nie czuc, wali po uszach, obrazki i drzwi sie trzesa, ale na ciele tego nie czuc jakos tak, co wy na to? Filtr - narazie kompa z EQ, wyciecie na 125Hz
    Michailow51
    Level 13  
    Moim zdaniem za mały pokój do takich 30 daje się do 3 mk2 a ty masz z 15 pewnie wejdź do pomieszczenia zaraz za tym o otwórz drzwi to przekonasz się że bass tam będzie lepszy.
  • Helpful post
    kurzy_2
    Level 17  
    kozikowski11 napisał:
    Bass faktycznie głęboki, ale jak puści się techno, to takie płaskie to uderzenie. Dalej, zasilam to na razie Moja UNITRA 2x35W/8ohm. Jutro wstawię to w róg, bo teraz to już za późno żeby zacząć bassowac. Nie wiem czy strojenie ma coś do rzeczy, ale ten bass jest taki, ze go nie czuć, wali po uszach, obrazki i drzwi się trzęsą, ale na ciele tego nie czuć jakoś tak, co wy na to? Filtr - na razie kompa z EQ, wycięcie na 125Hz

Kolego zasil tego suba wzmakiem który będzie miał przynajmniej 300W w RMSie i odetnij go na filtrze przy 80Hz to wtedy zobaczysz...Bo 2x35W to o wiele za mało na ten głośnik i niema mowy o tym żeby na ciele było bas czuć a w klacie gnietło...
    tubis1234
    User under supervision
    kolego daruj sobie tego stx-a!!!!!!!!!!!!!! jest jednym slowem lipny!