Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik mocy sygnału audio

gąsior 10 Oct 2008 11:37 2892 8
e-mierniki
 • #1
  gąsior
  Level 10  
  Witam!
  Poszukuje materiałów, schematów, układów, artykułów, dokumentacji itp. odnośnie miernika mocy sygnału audio. Jeśli ktoś z Was miałby coś, byłbym wdzięczny!!!
  Pozdrawiam
 • e-mierniki
 • #2
  bruns
  Level 30  
  Na temat wskaźników wysterowania zarówno analogowych na wskaźnikach jak tez na diodach led na tym forum jest sporo . Ale jakoś nie rozumiem pojęcia 'miernik mocy sygnału audio" . Napisz dokładniej o co Ci chodzi i do czego to ma służyć .
 • #3
  Rzuuf
  Level 43  
  Witam!
  Zacznij od Elektrody:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic611730.html

  Jesli potrzebujesz tylko jednorazowo zmierzyć, ile mocy daje Twój wzmacniacz, to wystarczy woltomierz "True RMS" i "czysty" opornik o odpowiedniej mocy do obciążenia, oraz oczywiście generator akustyczny o małych zniekształceniach (sinus!) i miernik zniekształceń.
  Norma PN i inne określają moc nominalną jako taką, przy której pojawiają się zniekształcenia 10% (to jest próg wykrywany uchem). Reszta to pomiar napiecia i wyliczenie mocy P=U^2/R.
 • e-mierniki
 • #4
  gąsior
  Level 10  
  Dokładniej to muszę:
  1) wykonać blok główny miernika, który będzie mierzył moc czynną i pozorną w pasmie częstotliwości od 20 Hz - 20 kHz, w którym wykorzystane mają być: analogowy układ mnożący i scalone przetworniki RMS
  2) wykonać moduł wejściowy tego właśnie miernika oraz moduł wyświetlania wyników pomiarów
  3) wykonać blok zabezpieczeń i sygnalizację przeciążenia
 • #6
  Rzuuf
  Level 43  
  gąsior !
  W Twoich wymaganiach jest pewna sprzeczność: jeśli obciążeniem MUSI być oporność czynna (bo tak wymaga NORMA), to moc pozorna jest równa mocy czynnej.
  Ponieważ pomiar mocy jest istotny tylko do zawartości harmonicznych 10% (bo tak wymaga NORMA, wzmacniacz nie ma pracować powyżej to jest granica jego użyteczności, a dla klasy Hi-Fi- jest to jeszcze niżej!), to nie jest potrzebny przetwornik "true RMS", zwłaszcza, że takie przetworniki na CAŁE PASMO AKUSTYCZNE mają niezbyt dobrą dokładność (błąd porównywalny z tym, który wynika z uproszczenia, że sinusoida "czysta" i ta ze zniekształceniami 10% są sobie równe).
  Analogowy układ mnożący może być zbędny, jeśli i tak musisz zrobić wyświetlanie (cyfrowe) wyniku, zatem wystarczy pomiar U, prosty przetwornik A/D i dalsze operacje w procesorze (podnoszenie U do kwadratu i dzielenie przez R). Pomyśl raczej, jak rozwiążesz dla pomiaru zniekształceń (bo tak wymaga NORMA), współbieżnie z generatorem przestrajany filtr środkowozaporowy, wycinajacy częstotliwość podstawową.
 • #7
  Pawel355
  Level 12  
  Witam, odnośnie pytania kolegi Gąsiora na chwile obecną mamy już troszkę więcej informacji odnośnie tego "miernika mocy sygnału audio".

  Więc mamy dwa układy wejściowe , mianowicie prądowy i napięciowy.
  Układ napięciowy poprzez dzielnik napięcia ogranicza napięcie do 10 V dzielnik jest dostosowany do zakresu 16,9 do 169 V, następnie diody zenera maja za zadanie obciąć napięcie powyżej 11V powiększone o spadek napięcia na diodach 1N4148.
  Układ prądowy wykorzystuje przetwornik LEM prąd/napięcie.
  Następnie sygnały z układu napięciowego i prądowego mają dojść do układu mnożącego, pierwotnie miał byc to AD534 ale że nie występuje w multisimie musimy wykorzystać AD734, poźniej ma wszystko przejść przez filtr dolnoprzepustowy i na układ wyświetlacza.
  Układ RMS jest narazie pod znakiem zapytania.
 • #8
  sheeeep
  Level 25  
  Pomysł też całkiem sensowny pomiaru mocy a stosunkowo prosty.
  Może kit NE 330. dość prosty pomysł pomiaru...
  Link
 • #9
  Pawel355
  Level 12  
  Mam pytanie jaki filtr dolnoprzepustowy mogę zastosować w tym projekcie ?