Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subbas - zestaw z możliwością powielenia - pytanie

AgentK 16 Paź 2008 04:40 7237 97
  • #31 16 Paź 2008 04:40
    dr_aus
    Poziom 24  

gofer to nie jest port tylny. port zawsze gra mocno selektywnie, nie trzeba np czytać helpów, to widać po wykresie że jest to przód bez portu.

• #32 16 Paź 2008 08:47
    gófer
    Poziom 34  

Panowie którzy pisali program twierdzą co innego. I tak nawiasem co rozumiesz jako "przód bez portu"? Bo nie bardzo rozumiem chyba...

• #33 17 Paź 2008 02:11
    dr_aus
    Poziom 24  

Przód w rozumieniu potocznym to strona która promieniuje membraną. Program rysuje port z tyłu, tak jak robią niektórzy producenci w paczkach, jednak dla samej symulacji to bez znaczenia. W każdym razie otwór gra selektywnie a membrana pasmowo zaporowo w każdym systemie z rezonansem mechanicznym (czyli w tym także).

• #34 17 Paź 2008 09:53
    gófer
    Poziom 34  

Czyli wg. Ciebie ten wykres przedstawia promieniowanie przodu membrany bez żadnych komór i tuneli? Mnie to w żaden sposób nie przypomina takiego wykresu, ale kłucić sie nie będę..

• #35 18 Paź 2008 17:14
    AgentK
    Poziom 9  

powiem tylko, że nic nie rozumiem z waszej dyskusji...

• #38 20 Paź 2008 22:26
    AgentK
    Poziom 9  

Jeśli się zdecyduje na ten projekt X1 jaki wzmacniacz byście proponowali? Tak do 550zł?
    Może coś z monoblok? Może coś z samochodowych, skoro ma tylko basem grać?

Trudno coś znaleść z zapasem mocy.

Swoją drogą X1 to jest horn, tak? Słyszałem, że one raczej nadają się na plener i że słabo grają w pomieszczeniach... To prawda?

• #40 20 Paź 2008 23:38
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Żadna tam odwrotka, przecież jest napisane jak wół, że to Bandpass 6th i świetnie nadaje się do pomieszczeń zamkniętych

• #41 21 Paź 2008 14:46
    gófer
    Poziom 34  

Głośnik nie musi być ten jeden konkretnie, do tej obudowy pasuje wiele głośników o zbliżonych TS.
    A co do pomysłu ze wzmacniaczem samochodowym to nie skomentuje...

• #42 21 Paź 2008 21:11
    AgentK
    Poziom 9  

czemu? w sumie na basie przecież nie musi być abni przestrzeni, ani specjalnie dobrych kontórów, zwłaszcza przy zakresach bardzo niskich, i tak ludzkie ucho nie zauważa, więc na oko liczy się głównie wydajność prądowa, ew. poziom szumów...?

• #44 21 Paź 2008 21:51
    kapitan planeta
    Poziom 28  

Poza tym wiekszość amatorów wierzy że takie wzmacniacze maja po 1000w czy 2000w czy nawet 2x500 bo tak jest napisane, czas przejżeć na oczy z takiego wzmacniacza samochodowego gdzie pisze 2x800w jest max 100w rms 8ohm!!! i to w przypadu markowych sprzętów, a o jakiś wynalazkach jak boshman czy magnat nie wspomne
    ponad 1000 w rms wzmacniacze samochodowe kosztują kilka a raczej kilkanaście tysięcy zł więc chyba taniej kupić normalny

np. jbl JBL A3000GTi 2x1500 /4ohm cena 3,700 EUR

A wydajność prądowa takiego wzmacniacza to najsłabsza jego cecha bo źródłem jest 12v akumulator, Tak więc powagi troche

• #45 21 Paź 2008 22:23
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Już nie wspominając o stratach pieniędzy na kablach...

• #46 21 Paź 2008 23:52
    AgentK
    Poziom 9  

no fakt, zapomniałem, że to idzie z akumulatora.

• #47 22 Paź 2008 02:13
    Dante_xs
    Poziom 10  

Witam. To ja jestem ten kolega AgentaK. X1 przypadl mi do gustu, wiec postanowilem go zasymulowac w WinISD Pro oraz BassBox 6 Pro. Testowalem 4 rozne glosniki. Objetosci i strojenie wyliczone ze szkicu projektu i takie same dla kazdego glosnika. Wrzucam wykresy z WinISD Pro i chcialbym prosic o opinie oraz pomoc w wyborze przetwornika(kolor). Modele glosnikow podam po kilku odpowiedziach aby nie mialy wplywu na ocene(i tak po max. power oraz odpowiedziach w temacie mozna sie domyslec). Wszystkie glosniki maja 8Ohm a do dyspozycji bedzie prawdopodobnie 750W.

• #49 22 Paź 2008 15:09
    gófer
    Poziom 34  

Zdecydowanie nadaje sie tylko czerwony wykres. Reszta jest zbyt powyginana a poza tym istnieje duże prawdopodobieństwo uzyskania liniowego pasma bo winisd lubi przekłamywać wyższe F w band-pass'ach (dokładniej zaniżając skuteczność).

• #51 22 Paź 2008 20:54
    AgentK
    Poziom 9  

mógł by ktoś coś coś dokładniej powiedzieć?;)

• #52 22 Paź 2008 21:03
    gófer
    Poziom 34  

Może kolega źle parametry przeklepał...

• #53 25 Paź 2008 21:01
    Dante_xs
    Poziom 10  

Przepisane są tylko parametry T-S oraz te pozostałe, których sam WinISD nie wyliczył. Symulowane głośniki:
    Fiolet, to polecany w jednym z poprzednich postów PD 1850
    Czerwony, to STX GDN-46-1200-8-AE
    Niebieski, to STX GDN-42-450-4-SC
    Zielony, to STX GDE-42-500-8-SE
    Chciałbym Wam teraz pokazać jak wygląda symulacja mojego projektu obudowy B-R pod głośnik GDN-42-450-4-SC na tle X1 z wybranym przez Was GDN-46-1200-8-AE. Dlaczego wybrałem akurat 42-450?
    Po pierwsze ograniczone fundusze - 400zl mniej,
    po drugie ciekawe (według mnie) wyniki symulacji,
    po trzecie wspomniane przez AgentaK dwie "satelity" to kombinacje starszych głośników STX'a:
    GDN-30-300-4-AE (30-stka z ukladem od 38) + GDWT-8-150-8-PJ
    przy których 1200 watowy sub będzie się marnował.
    po czwarte skrzynia w moim projekcie jest około 60 litrów mniejsza niż X1.
    Wrzucam wykresy z WinISD. Biały to mój projekt, czerwony to X1 z 46-ką STX'a. Proszę o komentarze. Przypominam, że zależy nam na niskim zejściu i stosunkowo szybkiej reakcji, a nie mocy.

• #54 25 Paź 2008 21:03
    DjDaniel11
    Poziom 27  

X1, jak jest ich dużo to potrafią ładne zamieszanie narobić :) (w pozytywnymn znaczeniu tego słowa)

A co panowie powiecie na taki projekt:

http://www.speakerstore.nl/index.php?pg=11&c=19

Wydaję mi się, że jest to bandpass horn. Ja mam zamiar właśnie z tego projektu wykonać paczki. Tylko nie wiem jakie tam głośniki wsadzić, i jak to ewentualnie symulować..

• #55 25 Paź 2008 21:14
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #56 25 Paź 2008 22:01
    gófer
    Poziom 34  

Dante_xs Nie wiem ile litrów dałeś temu biednemu 42-450 ale już teraz moge Ci powiedzieć że to jest ZDECYDOWANIE zły pomysł. Wbrew temu co wskazuje symulacja głośnik będzie mulił niemiłosiernie, już przy kilku watach będzie przeciążał mechanicznie i do tego to zejście co pokazuje symulacja jest mało realne. Do takiej muzyki jak grasz potrzebujesz zapas mocy na basie, więc uwierz mi na słowo że X1 nie będzie sie marnował.

• #58 25 Paź 2008 22:14
    Dante_xs
    Poziom 10  

W koncu konstruktywna wypowiedz :]. Dałem go w 200 litrach a biorąc pod uwagę VAS = 617L sądziłem, że w 200 sobie poradzi. Z drugiej strony nie wiem, czy dane od STX'a są do końca poprawne. Wersja 8 ohm'owa tego głośnika ma VAS = 577L. Jeśli chodzi o symulację, to obawiam się tej górki na ~47Hz w opóźnieniu grupowym dla X1. Ogólnie to wyniki symulacji przekonują mnie bardziej niż doświadczenie odsłuchowe (które nie jest zbyt wielkie). Proszę o więcej komentarzy do tematu i o budującą dyskusję.

• #59 25 Paź 2008 22:53
    gófer
    Poziom 34  

Źle rozumiesz to co sie kryje pod parametrem Vas. Im większy jest Vas tym miękksze zawieszenie z dużą podatnością, przez co objętość powietrza w skrzyni ma duży wpływ na rezonans wypadkowy Fc i wypadkową podatność głośnik-obudowa. Co za tym idzie aby uzyskać dobre zejście trzeba użyć dużego litrażu który będzie w małym stopniu zmieniał parametry, jednak nie ma nic za darmo. W tak dużej obudowie głośnik w dużym zakresie pasma pracuje prawie jak bez obudowy (jedynie w zakresie rezonansu głośnik jest przytrzymywany przez poduszkę powietrzną) przez co wytrzymałość mocowa jest beznadziejna, a głośnik muli okropnie. Ogólnie dla tego typu głośników im większy litraż tym gorzej, gdyż opisane przezemnie objawy pojawiają sie znacznie łatwiej niż w głośnikach ze sztywnym zawieszeniem.

• #60 25 Paź 2008 23:04
    Dante_xs
    Poziom 10  

Ok chyba rozumiem. Sugerujesz, że temu driverowi pomóc może jedynie zmniejszenie obudowy, a co za tym idzie, pogorszenie przenoszenia w niższym paśmie co dyskwalifikuje ten głośnik na tle np 46-ki. Niestety posiadamy dość ograniczone fundusze przez co staram się wybrać "najmniejsze zło". AgentK kładzie kasę, więc to on decyduje. Ja tylko składam wszystko do kupy. Widzę gófer, że znasz się na temacie dlatego zapytam, w co polecił byś wsadzić ten głośnik (tylko nie pisz, że w d*pę :] )? Jeśli masz chwilę, to wklep go do np. WinISD i doradź. Osobiście chętnie wypróbował bym tę 46-kę ale jak już pisałem, nie ja decyduję. Z góry dzięki za odpowiedź.

Szukaj w 5mln produktów