Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator impulsów ? Dziwna dioda !

MSWOLA 10 Paź 2008 20:24 9097 40
  • #1 10 Paź 2008 20:24
    MSWOLA
    Poziom 18  

Próbuję naprawić rosyjski generator impulsów, działa on podobnie jak stroboskop. Znalazłem uszkodzoną diodę, ale co to za ustrojstwo :?: :!:
    Generator impulsów ? Dziwna dioda ! Generator impulsów ? Dziwna dioda !
    Oznaczenia nieczytelne, widać wyraźnie że jest to dioda. W sprawnym generatorze mierzy się ona tak:
    miernik ustawiony na pomiar do 200kom - zaciski do biegunów diody rezystancja maleje bardzo wolno do 45kom, zmieniając bieguny rezystancja rośnie do 170kom , ale jest ona widoczna dopiero po przełączeniu zakresu do 20mom.
    Dioda steruje bramką tyrystora.

0 29
  • #2 10 Paź 2008 20:31
    kuba989898
    Poziom 19  

Jak byś zrobił zdjęcie resztki oznaczeń to było by łatwiej.
    Jest to najprawdopodobniej dioda prostownicza made by ZSRR.

Cytat:

W sprawnym generatorze mierzy się ona tak:
    miernik ustawiony na pomiar do 200kom - zaciski do biegunów diody rezystancja maleje bardzo wolno do 45kom, zmieniając bieguny rezystancja rośnie do 170kom , ale jest ona widoczna dopiero po przełączeniu zakresu do 20mom.

Wylutuj tą diodę ze sprawnego generatora i dopiero mierz bo w układzie będą Ci inne elementy fałszować pomiar.

0
  • #3 10 Paź 2008 20:37
    MSWOLA
    Poziom 18  

Diodę mierzyłem wylutowaną ,
    NIE jest to dioda prostownicza ani przełączająca, podstawiałem już 1N4006 i BA157
    Zrobiłem zdjęcie tylko tego co zostało jeszcze widoczne.

0
  • Pomocny post
    #4 10 Paź 2008 20:57
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

A gdzie to jest w ukadzie ? Na wejściu czy gdzieś dalej ? Może to dioda Zenera albo diak ?

Spróbuj zrysować schemat układu lub chociaż fragment od wejścia zasilania do tego elementu, to ułatwi identyfikację.

Co tam jest dokładnie napisane, bo akurat ta część jest mało widoczna na zdjęciach, to litery i cyfry czy same cyfry ?

0
  • Pomocny post
    #5 10 Paź 2008 21:10
    elek555
    Poziom 37  

MSWOLA napisał:
    Diodę mierzyłem wylutowaną ,
    NIE jest to dioda prostownicza ani przełączająca, podstawiałem już 1N4006 i BA157
    Zrobiłem zdjęcie tylko tego co zostało jeszcze widoczne.

- jest to zwykła dioda prostownicza, dość stara ale zwykła! Prawdopodobnie z grupy D226D 0.3A http://www.platan.ru/cgi-bin/qweryv.pl/0w407.html Jeśli układ nie rusza to załóż którąkolwiek z w/w i szukaj innych uszkodzeń.

0
  • #6 10 Paź 2008 22:04
    staszeks
    Poziom 27  

sądząc po wyglądzie diody poszedł przez nie dość znaczny prąd.
    To może sugeruwać,że uszkodzenie diody jest skutkiem a nie przczyną.
    Na zdjęciu widać 02 ale przed zerem jeszcze chyba coś jest,czy mógłbyś podac co?
    P.S.dla ścisłości zrób zdjęcie na tle jakiegoś przyrządu do pomiaru długości.
    Czasami mając typ przyrządu udaje się na rosyjskich stronach odszukać schemat.

0
  • Pomocny post
    #7 10 Paź 2008 22:24
    kac2
    Poziom 15  

Jeżeli jest w obwodzie bramki, to może jest to diak, co sugerował Paweł Es.. Spróbuj zamontowac DB3(ok.30V).

0
  • #8 10 Paź 2008 22:51
    serwis
    Poziom 37  

Jest to dioda germanowa radziecka Д7Д- 300V/0,3A.
    Możesz zastąpić ją polską DZG7, lub innego producenta, o zbliżonych parametrach.

0
  • #9 10 Paź 2008 23:20
    MSWOLA
    Poziom 18  

Cytat:
    A gdzie to jest w ukadzie ? Na wejściu czy gdzieś dalej ?

Dioda skierowana jest katodą do bramki tyrystora, do anody diody podawane jest napięcie i ona steruje tyrystorem , między wyjściem tyrystora a anodą diody jest jeszcze kondensator.
    Na diodzie pozostało widoczne tylko 02. pod spodem III - 74
    Cytat:
    - jest to zwykła dioda prostownicza, dość stara ale zwykła! Prawdopodobnie z grupy D226D 0.3A

elek555 bardzo się mylisz podstawiałem już diodę prostowniczą i przełączającą generator nie rusza, gdy wylutowałem tę diodę ze sprawnego generatora wszystko zadziałało. poza tym tak
    Cytat:
    nie mierzy się sprawna dioda prostownicza czy przełączająca.
    Może ktoś wie jakie diody mierzą się w ten sposób :?:
    Cytat:
    To może sugeruwać,że uszkodzenie diody jest skutkiem a nie przczyną.
    Na zdjęciu widać 02 ale przed zerem jeszcze chyba coś jest,czy mógłbyś podac co?

Kolego staszeks pisałem już wcześniej że urządzenie działa, uszkodzona jest tylko ta dioda.
    Cytat:
    Jest to dioda germanowa radziecka Д7Д- 300V/0,3A.
    Możesz zastąpić ją polską DZG7, lub innego producenta, o zbliżonych parametrach.

kolego serwis obyś miał rację, powiedz mi jeszcze czy tak jak pisałem wyżej mierzą się diody germanowe :?:

0
  • #10 11 Paź 2008 02:17
    zetdeel
    Poziom 38  

Jest to najprawdopodobniej dynistor (taki tyrystor bez wyprowadzonej bramki) КН102А lub КН102Д.
    КН102Д możesz zastąpić diakiem DB3 z szeregową diodą 1N4007, w przypadku КН102А musisz szukać diaka z niższym napięciem przebicia, ew. sprobować zastosować tranzystor z podłączonym emiterem i kolektorem (baza niepodłączona). Możesz także sprobować wybrać diak DB3 z niższym napięciem przebicia.
    Sprawdzić możesz w układzie jak na rysunku. Przy podnoszeniu napięcia przy ok. 20V powinno nastąpić przebicie dynistora i skokowy wzrost prądu. Należy wtedy obniżać napięcie aż dynistor przestanie przewodzić. Powinno być ok. 5V. Dotyczy to КН102А. Dla КН102Д odpowiednio 80V i 20V.

0
  • #11 11 Paź 2008 09:51
    MSWOLA
    Poziom 18  

Tak wygląda ten układ i sąsiadujące elementy tej diody.

Cytat:
    możesz zastąpić diakiem DB3 z szeregową diodą 1N4007

A gdyby zastosować 3 diody 1N4007 , dwie jak diak i trzecia w szereg.

0
  • Pomocny post
    #12 11 Paź 2008 11:23
    zetdeel
    Poziom 38  

MSWOLA napisał:
    A gdyby zastosować 3 diody 1N4007 , dwie jak diak i trzecia w szereg.

Nie da rady. Diak to 2 dynistory połączone antyrónolegle. Nie da się tego zastąpić zwykłymi diodami. DB3 jest ogólnie dostępny i możesz go kupić w sklepie z częściami elektronicznymi. Ale najpierw sprawdź ten ruski dynistor. Ja podejrzewałbym raczej uszkodzenie tyrystora. W tym układzie możesz wlutować sam diak (bez diody szeregowej).

0
  • #13 11 Paź 2008 16:30
    MSWOLA
    Poziom 18  

Pisałem to już dwa razy ale jeśli trzeba to powtórzę jeszcze raz

Cytat:
    Ale najpierw sprawdź ten ruski dynistor. Ja podejrzewałbym raczej uszkodzenie tyrystora. W tym układzie możesz wlutować sam diak (bez diody szeregowej).

Tyrystor jest jest sprawny :!: Ze sprawnego generatora wymontowałem tę niby diodę czy diak wlutowałem ją do generatora który nie działał i cały układ działa, czyli niema co szukać dziury w całym :D pozostałe elementy są sprawne.
    Czy sprawny diak tak się mierzy:
    Cytat:

Zastanawia mnie ta rosnąca i spadająca rezystancja. A może to jakaś dioda pojemnościowa :?:
    Znalazłem na rosyjskiej stronie coś co wygląda podobnie http://www.platan.ru/cgi-bin/qweryv.pl/0w407.html

Sprawdziłem właśnie jeszcze raz i do tej diody dochodzi 180V, od strony tyrystora jest 200V czyli chyba DB3 lub DB4 się nie nada bo one są do 36 i 45V

0
  • #14 11 Paź 2008 19:19
    elek555
    Poziom 37  

MSWOLA napisał:
    ...Znalazłem na rosyjskiej stronie coś co wygląda podobnie http://www.platan.ru/cgi-bin/qweryv.pl/0w407.html

- fajnie że znalazłeś coś co ci wyżej wskazałem :) musiałeś się chyba bardzo namęczyć ?
    zamiast robić takie "odkrycia" mógłbyś wreszcie trochę się postarać i rozrysować kawałek schematu bo zaczynasz prosić się o raport za pasywność

0
  • #15 11 Paź 2008 20:12
    MSWOLA
    Poziom 18  

elek555 masz rację powinienem dopisać na stronie wskazanej przez Ciebie, tylko szkoda że się pomyliłeś bo niestety nie jest to zwykła dioda prostownicza.

Cytat:
    mógłbyś wreszcie trochę się postarać i rozrysować kawałek schematu bo zaczynasz prosić się o raport za pasywność

kawałek schematy jest zrysowany dwa posty wyżej.
    Zaczynasz prosić się o raport za nieczytanie wcześniejszych postów :D
    A tak na poważnie to jaka dioda mierzy się podobnie jak kondensator. (opis wyżej)

0
  • Pomocny post
    #16 11 Paź 2008 20:27
    elek555
    Poziom 37  

Myślę o obwodzie zewnętrznym tyrystora o którym nic nie wiemy. Generator z potencjometrem , kondensatorem i diakiem musi działać. Przecież o to właśnie chodzi by Ci diak (np.DB3) załączył przy około 30V na kondensatorze. Regulacja fazy tego załączenia -potencjometrem.
    I nie ma bata...:) -musi
    Napisz co to za armata to może będzie łatwiej!

0
  • #17 11 Paź 2008 20:40
    MSWOLA
    Poziom 18  

Tylko że tam jest 200V, czasami nawet 250V. Pojemność kondensatora w tym układzie służy również do zmiany częstotliwości załączania tyrystora 2T142-40-4.

0
  • Pomocny post
    #18 11 Paź 2008 21:07
    elek555
    Poziom 37  

MSWOLA napisał:
    Tylko że tam jest 200V, czasami nawet 250V. Pojemność kondensatora w tym układzie służy również do zmiany częstotliwości załączania tyrystora 2T142-40-4.

i owszem tak ma być. A diak sobie siedzi i czeka aż mu z tych np. 200V przez potencjometr napłynie do kondensatora do około 30V i robi siup! Tyrystor na to chop i bombka-łup! I tak co półfalę- samo życie.

0
  • #19 12 Paź 2008 08:49
    staszeks
    Poziom 27  

jedno pytanie do MSWOLA :
    Mając drugi identyczny,sprawny element dajesz zdjęcie
    uszkodzonego na którym nic nie widać?
    Bo przecież piszesz,że podmieniałeś.
    Wystarczyło podać typ tego który był podstawiany
    i byłoby po krzyku.

0
  • #20 12 Paź 2008 19:21
    MSWOLA
    Poziom 18  

staszeks napisał:
    Mając drugi identyczny,sprawny element dajesz zdjęcie
    uszkodzonego na którym nic nie widać?
    Bo przecież piszesz,że podmieniałeś.
    Wystarczyło podać typ tego który był podstawiany
    i byłoby po krzyku.

No brawo, jest to cenna wskazówka dla wszystkich przedszkolaków piszących na forum
    pamiętajcie :!: róbcie zdjęcia przedmiotów na których widać wyraźne oznaczenie :!:
    Ja bym się tego nigdy nie domyślił i niechcący zrobiłem zdjęcie diody z nieczytelnym oznaczeniem :idea:

Jutro jadę po te cudowne diaki, chyba niema różnicy czy będzie to DB3 czy DB4 jeśli tak to jaka :?:
    Chciałbym jeszcze zbudować nową przetwornicę na TL494 lub CD4047 mogli byście podpowiedzieć jak zrobić regulację napięcia wyjściowego np.: 100-250V. Gdzieś o tum czytałem ale jak coś jest potrzebne to z reguły ciężko to znaleźć. O ile pamiętam był zrobiony dzielnik napięcia na wyjściu przetwornicy i potencjometr do którejś nóżki układu. Może ma ktoś jakiś mały schemacik.

0
  • Pomocny post
    #21 15 Paź 2008 10:10
    Terrano
    Poziom 11  

DB3 i DB4 różnią się zakresem regulacji jeśli chcesz większy zakres kup DB4. Prawdopodobnie wydłuży się też długość impulsu, ale mogę się mylić.
    Lepszą regulacją zrobisz na TL494 , działa to podobnie jak stabilizacja napięcia pin 16, ale regulacja w zakresie 150V będzie chyba trudna do zrealizowania.

0
  • #22 15 Paź 2008 15:32
    MSWOLA
    Poziom 18  

Kupiłem już diak DB3, niestety innych nie było i teraz powstał problem jak go podłączyć skoro niema na nim wyraźnej strzałki czy kreski jak na diodach :?: Tylko sam napis.

0
  • #24 16 Paź 2008 17:10
    MSWOLA
    Poziom 18  

Wszystko działa poprawnie, a nawet lepiej niż z tym rosyjskim cudem, teraz tyrystor pracuje stabilniej i nie ma tak dużych spadków napięcia. Zastanawiam się również nad wymianą tyrystora, bo i po co takiego potwora tam wstawiono, skoro nigdy więcej jak 400W nie jest potrzebne.

0
  • #25 16 Paź 2008 17:53
    elek555
    Poziom 37  

MSWOLA napisał:
    Wszystko działa poprawnie, a nawet lepiej niż z tym rosyjskim cudem, teraz tyrystor pracuje stabilniej i niema tak dużych spadków napięcia. Zastanawiam się również nad wymianą tyrystora bo i poco takiego potwora tam wstawiono skoro nigdy więcej jak 400W nie jest potrzebne.

ruski oryginał mógł mieć trochę wyższe napięcie przełączania co nie ma większego znaczenia skoro masz regulację. Zostaw ten tyrystor bo w końcu ktoś go dobierał do obciążenia :)

0
  • #26 16 Paź 2008 23:47
    MSWOLA
    Poziom 18  

Z moich obserwacji wynika że:
    z rosyjskim dynistorem
    gdy spada napięcie zasilania - drastycznie spada częstotliwość
    częstotliwość max. jest mniejsza
    wraz ze spadkiem częstotliwości spada również napięcie wyjściowe
    z DB3
    większa i stabilniejsza częstotliwość
    zmniejszając częstotliwość wzrasta nieco napięcie.

Przypadkiem znalazłem że był-a to KH102Ж

Zauważyłem również że dynistor działa jak hamulec , po wyłączeniu zasilania znika gwałtownie napięcie na wyjściu.
    Układ z DB3 po wyłączeniu zasilania działa jeszcze około 1s. i napięcie na wyjściu stopniowo spada, dzięki czemu zupełnemu rozładowaniu ulega kondensator w układzie rezonansowym.

0
  • #27 22 Paź 2008 20:50
    MSWOLA
    Poziom 18  

Z natury jetem dociekliwym człowiekiem, ciekawi mnie co w tym układzie ma wpływ na długość impulsu, tak aby na żarówkę podawane było dłużej napięcie. Próbowałem zmienić kondensator 3uf na większy ale to podniosło tylko napięcie.
    Proszę po raz kolejny o pomoc.

0
  • #28 22 Paź 2008 21:16
    elek555
    Poziom 37  

no nie i tym razem też nie piszesz nic o zasilaniu i obwodzie zewnętrznym? Więc odpowiem Ci tak: zwiększ czas trwania półokresów zasilania :)

0
  • #29 22 Paź 2008 23:36
    MSWOLA
    Poziom 18  

Chyba wybaczycie.
    Zasilanie jest z regulowanego trafa (z odczepami uzwojeń) i mostek czyli prąd stały 170-250V tak jak to jest zaznaczone na pierwszym schemacie na początku postu (to ten sam układ już naprawiony :D dzięki Wam)

Cytat:
    zwiększ czas trwania półokresów zasilania
    a jakby tak bardziej zrozumiałym językiem dla laika :|

0
  • #30 23 Paź 2008 08:12
    elek555
    Poziom 37  

Nie tędy droga. Nie namawiaj diaka by się długo przełączał. Zacznij od napisania co chcesz zbudować

0