Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama garazowa sterowana jednym przyciskiem - schemat &

10 Paź 2008 23:33 5440 11
 • Poziom 16  
  Witam !!
  Pisałem na innym forum o liczniku Johnsona o układzie który będzie sterować bramą 1 przyciskiem. Po paru przeróbkach układ działa prawie OK. Mianowicie to na schemacie jest widoczny układ przełączający o 1Q w przód , by usunąć efekt gdy brama się zamknie musiał bym nacisnąć 2 razy przycisk by się zaczęła otwierać - zdarza się tak ze mechanizm sam się zablokuje gdy brama się kończy otwierać , wciska krańcówkę"otwartych drzwi" , przełączając jego styk i podając zasilanie poprzez diodę, wtedy cewka przekaźnika"K1" blokuje się. Zasilanie płynie cały czas przewodem "H1" do przekaźnika sterującym przełącznikiem i oto w ten sposób nie jest możliwe przełączenie na przycisku "switch" by brama zmieniła swój stan ( ponieważ jest cały czas doprowadzane napięcie do przekaźnika"k1" z tranzystora poprzez krańcówkę"otwartych drzwi" przewodem "H1")
  Myślę nad tym jak ten problem rozwiązać , jak na razie przewód "H1" jest odcięty

  Brama garazowa sterowana jednym przyciskiem - schemat &
 • Poziom 16  
  Czy ktos ma moze pomysł , jak rozwiązac ten problem??
 • Poziom 17  
  Rozumiem że chciałbyś aby przekaźnik K1 "kliknął" tylko na chwilkę w momencie przełączenia krańcówki.
  Najszybciej - choć mało elegancko - można zastosować kondensator 220µF, rezystor 2kΩ i diodę wg poniższego rysunku.
  Sprawdziłem to rozwiązanie z małym przekaźnikiem typu RM84 12V - przekaźnik zwiera na czas około 0,5s i puszcza.
  Brama garazowa sterowana jednym przyciskiem - schemat &
 • Poziom 16  
  Witam !!

  Próbowałem na rezystorku 2K oraz 220uF ale niestety nie zadziałało :) , spróbuje wrzucić kondensator 470uF może to coś pomoże
 • Poziom 17  
  Może spróbuj bez diody (robiłem test bez diody i z małym przekaźnikiem). Nie wiem jaki Ty masz przekaźnik ale większy kondensator powinien pomóc.
 • Poziom 16  
  Probowałem z kondensatorem 470 uF , gdy podam zasilanie , łapie przekaznik , ale nie puszcza go
 • Poziom 16  
  Witam !!
  Niestety pomysł z kondensatorem i rezystorem nie sprawdza się w tym układzie ponieważ mimo probie kondensatorów od 0.1 uF do 470uF przekaźnik łapie i nie puszcza. Macie może inny pomysł??
 • Poziom 17  
  Coś kolego skopałeś w tym układzie. Przekaźnik ma kliknąć tylko na czas ładowania kondensatora - to chyba jasne i oczywiste. Ja sprawdziłem i ten sposób załączania przekaźnika działa a co Ty nakleiłeś w swoim układzie to mi niestety nie wiadomo.
 • Poziom 16  
  właśnie ze nie , zrobiłem identycznie jak na schemacie , tak jak dorysowałeś. Próbowałem nawet bez diody i nic, Przekaźnik to JZC-4123
 • Poziom 16  
  Witam !! trochę się pobawiłem z tym , i wystarczyło zastosować opornik 3.2K i wszystko działa. natomiast w zastosowaniu trochę gorzej - zamiast przełączyć o 1 raz w przód , to przełancza o 2 razy - czyli brama się zamyka , dotknie krańcówki i zaczyna się odmykać, dojdzie do krańcówki otwierania i znowu się zamyka i tak jeździ sobie w gore i dol.
 • Poziom 30  
  Swego czasu zrobiłem serię mechanizmów i elektroniki do otwierania / zamykania bram. Sterowanie z pilota 1 key. Można na 4017 ale chyba prościej jest na 4013. Na nim oparłem elektronikę a krańcówki na magnetycznych czujnikach przeciw-włamaniowych. Działo tak: brama zamknięta - przyciskasz i się otwiera. Krancówka stopuje i przerzuca na gotowść do zamykania i czeka na sygnał z pilota. Itd. w kółko. Jeżeli podczas otwierania ( zamykania ) przycisnąłem pilota ponownie - to stawała. Następne przyciśnięcie - niestety - nie powodowało kontynuowania poprzedniego kierunku. Startowała w przeciwnym. Trzeba było znów nacistąć - stanęła - i znów. Wtedy kończyła porządany kierunek. To można zmienić - ale, ponieważ takie przypadki zdarzałyby się rzadko, klient odebrał. Oczywiście, pilota może zastąpić key. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, za jakiś czas mogę odtworzyć tamten schemat.
  Ango
 • Poziom 30  
  Uzupełnienie do poprzedniego. Fakt, że brama przesuwana mą elektroniką chodziła lewo / stop / prawo / stop nie koniecznie jest wadą. Do wjazdu / wyjazdu autem, zawsze musi zostać otwarta na full. Natomiast uchylać ją można dla przepuszczenia osoby. Po tym, praktycznie zawsze następne polecenie będzie "zamknij". I elektronika ustawia się do tego "sama".