Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM P275 problem z kolorami(upadł podczas transportu)

AoT_Hunter_PL 11 Paź 2008 00:58 2140 7
  • #1 11 Paź 2008 00:58
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Witam

Kupiłem kiedyś używkę od kolesia na allegro IBM p275 na kineskopie SONY TRINITION musiał przy transporcie upaść kurierowi i ma stłuczony ( pęknięty prawy dolny róg obudowy) nie wiem czy przez to nie poprzestawiały się kolory bo zamiast czarnego to jest taka poświata fioletowa. Czyli cała 3 RGB nakładająca się na siebie jest poprzestawiana. Regulowałem to ręcznie w menu OSD kolory wydaje się że są są ok da się pracować ale i tak zamiast czarnego jest taki fiolet. Podejrzewam ze na lampie kineskopowej z tyłu są tam umieszczone płytki do regulacji nachylenia kolorów na cewkach i któraś może jest przesunięta. Nie rozbierałem jeszcze gnojka bo osobiście nie widać różnicy w kolorach dop po dokładnym wpatrywaniu w ekran widać ze na rogach są paski czerwone niebieskie i jakby obraz delikatnie był skręcony względem całego obszaru kwadratowego kineskopu, dlatego właśnie nie wiem do końca czy to wina przy kineskopie w tych płytkach - jeśli takowe są do odchyleń obrazu (bo takie coś miałem w swoim daewoo daytek 15 cali) czy to coś innego.

Tak jeszcze jakby to opisać to: mam na pulpicie na górze ekranu i z boku po prawej stronie zrobione paski szybkiego uruchamiania i na ich krawędziach (auto ukrywanie - czyli krawędzie wyświetlanego obrazu w tym wypadku są krawędziami tych pasków) widać tak:

Lewa góra monitora – rozchodzenie się koloru niebieskiego i czerwonego
    Prawa góra – jest ok.
    Prawy dół to samo co Lewa Góra

Tak jakoś dziwne nierównomiernie i dlatego może ten czarny jest z lekka poświatą niebieskiego albo raczej fioletowego

Sprostuje jeszcze że kolor czarny widać ale nie jest to to co powinno być a gównie to można zauważyć jak kompa uruchamiamy i mamy tło niby czarne podczas sprawdzania dysków itp to ta m widać że to nie jest to czerń a poświata fioletowa już nie wspomnie jak włączę film w panoramie i zamiast pasków czarnych na ekranie 4:3 są fioletowe paski

Jeśli masz jakiś pomysł co to może być i jak temu zaradzić z chęcią poczytam sobie w miarę Twojego czasu i chęci oczywiście.

Tutaj jest podobny temat tyle ze kolega ma poważniejszy problem:

www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=101...ight=ibm&sid=74b5e78f035bf567f14f3c96821eeb21

Pozdrawiam AoT_Hunter_PL

0 7
  • #2 11 Paź 2008 08:43
    Jakant
    Poziom 35  

Niestety ale kineskop do wymiany. W Sonym podczas upadku odrywa się maska w kinolu. Nic nie poradzisz na tego typu usterkę.

0
  • #3 11 Paź 2008 14:24
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Jesteś pewien obraz w sumie jest cacy nie mam żadnych dużych plam tylko nierównomierne nałożenie się poszczególnych kolorów i mogę przemieszczać monitor obracać i zawsze jest tak samo nic tam w środku się nie rusza ale w tygodniu wezmę się za niego i zobaczę co tam w środku jest puknięte.

0
  • #4 18 Paź 2008 20:50
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Jakant napisał:
    Niestety ale kineskop do wymiany. W Sonym podczas upadku odrywa się maska w kinolu. Nic nie poradzisz na tego typu usterkę.

Brednie. Kolega ma poprostu plame w rogu ktora wymaga rozmagnesowania zewnetrzna pętla a potem doregulowania purity z menu. Dodatkowo ma rozjechana zbieznosc i tyle.

0
  • #5 19 Paź 2008 22:22
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Witam czy kolega pomógłby mi dokładniej (w miarę możliwości czasowych) w tym temacie , pozdrawiam

0
  • #6 20 Paź 2008 08:23
    Jj1961
    Poziom 20  

Generalnie w gre wchodzą dwie opcje.
    1. odkształcona maska i kinol mozna uzywać ale kwalifikujesie do wymiany
    2. no cóz rozmagnesowanie kinola - jestem do tego nastawiony sceptycznie bo aby dobrze ustawic geometrię to trzeba miec program serwisowy do kinoli Sonego i umieć z tego korzystać. możesz spróbowac usunąć plame , magnesami na kinolu ale też trzeba umiec to zrobić.

0
  • #7 22 Paź 2008 21:11
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Co do fioletowej poświaty na czarnym tle, to jeżeli jest ona jednolinta na całym ekranie, to da się to wyregulować.

W wiekszości monitorów robi się to w trybie serwisowym, a w starszych, które takowego trybu nie posiadają, reguluje się PRkami.

Z nieczarnym kolorem czarnym miałem przypadek w Philips 107P4 oraz Spectrum 5Glr (obydwa CRT). W obu monitorach po wejściu w tryb serwisowy można regulować BIAS i GAIN każdej składowej. Do wyświetlania testowych obrazów w Windows posłużył Paint. Wystarczy ustawić obraz o wielkości minimum takiej jak rozdzielczość, zamalować na czarno i wybrać "Widok"/"Pokaż mapę bitową". Podczas wyświetlania czarnego koloru należy ustawiać wartości GAIN tak, żeby "na oko" widzieć kolor czarny. Najlepiej (ale niekoniecznie) to robić w zaciemnionym pomieszczeniu. Po wyregulowaniu nalezy na cały ekran wyświetlić kolor biały i w razie potrzeby skorygować "na oko" wartości GAIN.

W przypadku monitora 107P regulacje wykonuje się osobno dla każdej predefiniowanej temperatury barwowej.

0
  • #8 22 Paź 2008 21:33
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

Witam dzięki za podpowiedzi tylko jak ja wejdę w menu serwisowe bez osprzętu :)?

0