Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym rozpuścić żywicę przy komutatorze

11 Paź 2008 08:41 3619 6
  • Poziom 16  
    Mam szlifierkę Skil'a, która ma uszkodzony tylko komutator. Chciałbym go wymienić ponieważ regeneracja wirnika dużo kosztuje. Aby to zrobić potrzebuję informacji jak rozpuścić żywicę którą są zalane druty nawojowe przy samym komutatorze.
  • Poziom 28  
    Kiedyś rozpuściłem czarna substancję którą był zalany przekaźnik półprzewodnikowy środkiem, który nazywa się butanon (nie butanol). Używałem go jako rozcieńczalnika tuszu z drukarek do datowania (drukarki Domino, odchylanie elektrostatyczne). Może tym? A próbowałeś np. moczyć w toluenie, lub tetrachloroetylenie? Również są "jadowite". Może na tyle zmięknie. W SSR robiło się coś o konsystencji ugotowanej kaszy i szło to delikatnie wyskrobać. Moczyło się kilka godzin.

pzdr
  • Moderator Elektrotechnika
    andy1978 napisał:
    Mam szlifierkę Skil'a, która ma uszkodzony tylko komutator. Chciałbym go wymienić ponieważ regeneracja wirnika dużo kosztuje. Aby to zrobić potrzebuję informacji jak rozpuścić żywicę którą są zalane druty nawojowe przy samym komutatorze.

Szkoda Twojego trudu zazwyczaj w takich przypadkach uzwojenie ma skrót i tylko wymiana całego uzwojenia plus komutator da pożądany efekt
  • Poziom 37  
    Witam, nie napisałeś nic o uszkodzeniu tego komutatora, może kol. Topolski Mirosław ma rację i szkoda Twojego zachodu.
  • Poziom 16  
    Komutator ma wyłamane kilka płytek.
  • Poziom 37  
    Pomierz rezystancję wirnika czy przypadkiem nie ma zwarć, w zdecydowanej większości uszkodzenia komutatora są spowodowane zwarciami w uzwojeniach wirnika i co za tym idzie przeciążeniem i przegrzaniem komutatora.
    Chyba że jest to uszkodzenie czysto mechaniczne.
  • Moderator Elektrotechnika
    Nie spotkałem sie jeszcze z uszkodzeniem mechanicznym komutatora( nieraz sprężynka szczotki zarysowała komutator ale bez wyrwania wycinków, one wypadają po przegrzaniu maszyny i uzwojenie też pada) Brak wycinków zawsze jest powodowany wypaleniem, a co za tym idzie koniecznością przezwojenia wirnika plus wymiana komutatora.
    Błąd jaki popełniają użytkownicy to gdy maszynę zablokuje to dalej włącznik jest wciśnięty i to dewastuje komutator.