Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny do domu i na imprezy :D hanssen,tonsil,alphard

Michanio91 11 Paź 2008 14:15 8164 28
  • Witam :D
    Kolumny nie sa jeszcze skończone ale chce sie nimi po chwailć już :D (brak listw na krawędziach i narożników)
    Nie są to kolumny na jakichś drogich głośnikach . Ale grają naprawdę świetnie. Kolumny o wymiarach 119,5x42x62 cm .Kolumny z płyt wiórowych 1,8 cm.. W tym od dołu 1 x hh 1239N (br 2 x 7 cm) ,1 x hh 1039N (br 2 x 7cm) ,1 x alphard EM 802 , 1x tonsil GDWT 12-19/150 . Kolumny były strojone na ok 40-50 hz (na oko wyczytałem z innych postów i dociąłem odpowiednio rurki) . Zmieniłem pokój w którym są kolumny i musiałem z krócic rurki bo za mały pokój,wiec nie wiem na ile są teraz nastrojone. Jeśli biorę je na imprezy to dokładam rurki :D Tłumione watoliną,skręcane wkrętami stolarskimi 5 cm.,uszczelniane sylikonem. Kolumny pasywne napędzane wzmakiem Phonic powerpod740. W środku zwrotnice ,jakie były takie włożyłem,są tylko po to aby syk nie padł. Cewka z altusów 100 (1039N), i samodzielnie nawinięta cewka (1239N) nawinieta tylko po to by zwiększyć rezystancje (1239N - ma 4 ohm :/) taki sie trafił . Do EM 802 kołożony kondensator z zwrotnic altus 100.
    Koszty:
    hh 1239N - ok. 50 zł
    hh 1039N - ok. 30 zł
    alphard EM 802 -ok 50 zł
    tonsil GDWT 12-19/150- ok 70 zł
    wkręty,dechy,sylikon - ok .100 zł (po znajomości 50 :D)
    Zwrotnica,cewki,kable - 40 zł (ja mam za free :D)
    Foty:

Jestem amatorem kolumny robiłem z nudów.... Tylko po to żeby "coś" grało :D

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Michanio91
    Poziom 14  
    Jeżeli uważasz, że nie mam racji , popraw mnie.
    Bo sam chętnie się czegoś nauczę.
    " Bo nie każdy wie wszystko od razu "
    Specjalizuje się w: elektronika / akustyka
    Michanio91 napisał 198 postów o ocenie 9, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Osiek. Jest z nami od 2007 roku.
    Magister_123
    Poziom 34  
    Nie uważasz że paczki są za duże?! Mi wyszło że mają 311L (licząc po wymiarach zewnętrznych) odejmując płytę, głośniki i inne wychodzi ponad 200L. Czyli w dwie kolumny mógł byś wpakować 8 szt Tonsil 30/120/1 i wtedy by to zagrało. Zamiast głośników HH trzeba było STXa brać lub Alpharda. Jak dla Mnie wywaliłeś pieniądze w błoto.
    O wytrzymałości mocowej to nawet nie wspomnę.
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Powiem tak, stolarka ładna, ale te budy to do głośników o rząd wielkości większych są, do 300L dałoby się spokojnie 2 głośniki po 18" a to już duuuużo mocy :P, syk nie zagłusza ci średnich i niskich ?? Ale jednak jak na "coś" to nawet nieźle :)

p.s. ale głośniki taaandeta ;P, swoją drogą aż mnie telepie jak widze głośniki z takimi membranami
    jotuze
    Poziom 14  
    Ja również nie jestem przekonany do tych głośników. Za długo to nie pograją w takich obudowach. Od strony technicznej kiepsko, rzekłbym nawet mizernie, natomiast estetyka w wykonanie całkiem ładnie.
    virtuoz
    Poziom 12  
    brak wyliczeń, każdy głośnik z innej paki, zwrotnica "jakaśtam", pewnie przegród w środku nie zastaniesz.jeden plus za tego gdwt i za budy które możnaby przerobić na cos sensownego. cała reszta kicha.
    wariato
    Poziom 43  
    Racja. Wymieniłbym na twoim miejscu natychmiast chociaż same basy choćby na stx'y najlepiej jakieś 12'' i zrobił do nich oddzielną komore. Te ze srebrnymi membranami psują tylko ich estradowy wygląd a jak dla mnie to ładnie by wyglądało jakby ciut lepsze przetworniki wylądowały na ,,dole''.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    A co to jest "syk"? Używajmy słownictwa godnego elektroników...
    Dlaczego nie dałeś żadnych maskownic? Wlezie Ci ktoś w to na jakiejś imprezie i będzie trzeba wymieniać te śliczne dresiarskie alpierdy :p
    Plus za ładne oklejenie.
    michal.rogaczewski
    Poziom 28  
    Krzysiek16 napisał:
    A co to jest "syk"? Używajmy słownictwa godnego elektroników (...) te śliczne dresiarskie alpierdy :p

Tak właściwie to syk - syczek - gwizdek - to to samo i raczej każdy kto się tym zajmował zna te określenia, a poza tym to alphard akurat wygląda ok :P to te hanssssseny :P
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SzokalML
    Poziom 36  
    niestety nie mogę napisać wiele pozytywnego na temat tych kolumn.

- obudowy są za duże. DUŻO za duże!
    - zwrotnica jest przedziwna. A ta cewka nawinieta po to by zwiększyć rezystancję...
    - sama koncepcja - średniak powinien pracować w osobnej komorze, bo inaczej szybko padnie.
    - wysokotonowiec powinien być stłumiony
    - Co to za kosmos, że do jednej obudowy są pakowane głośniki 10 i 12 calowe? Pełna egzotyka, która pogarsza tylko właściwości głośników i obniża ich wytrzymałość, która i tak jest już niska ze względu na ogromną obudwę.

Nie powinieneś się tłumaczyć (jak to zwykle bywa), niskimi kosztami, bo jak przejrzalem twój kosztorys, to za te same pieniądze zrobiłbyś kolumny na przyzwoitych głośnikach 12 cali + te GDWT, które
    - byłyby dużo mniejsze
    - miały dużo większą wytrzymałość mocową i głośność.
    - dużo lepiej by brzmiały

Nie wierzę w to, że grają "świetnie". To chyba nie słyszałeś dobrych kolumn, albo jesteś zaślepiony tym, że to twoja konstrukcja.

Nie pisz mi tylko proszę że "nie słyszałem", bo nie słysząc jej, mogę już stwierdzić, jak tragicznie musi to brzmieć, ze względu na liczne błędy konstrukcyjne.
    Michanio91
    Poziom 14  
    JAK BY MIAŁ HAJS TO BYM DAŁ 2x 40 cm :D Bo takie było pierwsze moje założenie ale nie miałem co zrobic z tymi głosnikami .GŁOsnik miałem z innych koumn,sa pregrody każdy głosnik jest osobno. . .

Dodano po 2 [minuty]:

A co do głosników to wole te bo wytrzymuja dużo wiecej niz całe stx,wiem bo miałem juz kolumienki na takich głosniczkach i sie paliły jak zapałki :D Albo sie cewki rozpadały :)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SzokalML
    Poziom 36  
    Cytat:
    JAK BY MIAŁ HAJS TO BYM DAŁ 2x 40 cm Bo takie było pierwsze moje założenie ale nie miałem co zrobic z tymi głosnikami .GŁOsnik miałem z innych koumn,sa pregrody każdy głosnik jest osobno. . .

A co do głosników to wole te bo wytrzymuja dużo wiecej niz całe stx,wiem bo miałem juz kolumienki na takich głosniczkach i sie paliły jak zapałki Albo sie cewki rozpadały

Rozumiem że jakbyś wsadził 2x 15 cali, to z równie śmieszną zwrotnicą?

Ciekaw jestem co to miałes za STX-y? Bo jakoś nie przypominam sobie żadnych o takich wymiarach które by wytrzymały mniej, niż te twoje głośniki.
    silut
    Poziom 16  
    Kolumny wbrew pozorom grają bardzo przyzwoicie:) Jeśli nie wierzycie wpadnijcie na imprezę !:) Pozdrawiam "fachowców"
    chudy788
    Poziom 15  
    Kogo nazywasz "fachowcem"? Człowieku ci ludzie wiedzą o nagłośnieni milion razy więcej od ciebie, a ty nie umiesz nawet okazać im szacunku. Gdybyś nie wsadził tam takich głośników to nikt by się ciebie nie czepiał a poza tym trzeba było poczytać lub zapytać na elce no i jeszcze mówisz że to coś ładnie gra to chyba masz drewniane uszy. No nie dziwie się że rozpadły ci się te stx skoro podłączyłeś je do power miksera. A zresztą to tylko obudowy ładne a inne zdjęcia może coś w środku z tyłu. Pozdrawiam i trochę opanowania.
    bincar
    Poziom 13  
    Michanio91 napisał:

Dodano po 2 [minuty]:

A co do głosników to wole te bo wytrzymuja dużo wiecej niz całe stx,wiem bo miałem juz kolumienki na takich głosniczkach i sie paliły jak zapałki :D Albo sie cewki rozpadały :)

no cóż 100 watowy głośnik można zniszczyć 10 watowym wzmacniaczem który będzie przesterowany... pytanie czym te stxy napedzałeś wtedy??
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Moje pytanie o "syk" było czysto ironiczne :] Bo słyszałem już nawet określenie "cyk tubiczny". Chodzi mi tylko o poprawne wysławianie się na takim forum. A zajmowałem się już tym trochę, choć na Elektrodzie jeszcze niczego nie wystawiałem :)
    SzokalML
    Poziom 36  
    Cytat:
    Kolumny wbrew pozorom grają bardzo przyzwoicie:) Jeśli nie wierzycie wpadnijcie na imprezę !Smile Pozdrawiam "fachowców"

Przyzwoicie - to znaczy w porównaniu do czego? Do komputerowych zestawów Creativa, czy do boomboxa?:) To wierzę.

To nie pozory, tylko podstawowe błędy konstrukcyjne.

A ty chcesz nam powiedzieć, że jak zrobi coś byle jak, to osiągnie się super-efekt?

Czyli rozumiem takie zasady jak:
    - dobieranie głośników pod kątem efektywności
    - dobieranie zwrotnicy do charakterystyki głośników
    - obliczanie wielkości i strojenie obudowy
    - kupowanie głośników inne niż najtańsze chińskie

to głupota? Że lepiej dobrać byle jak, bo ma się super intuicję, i "grają przyzwoicie" a "fachowcy" z elektrody nie wiadomo czego się czepiają.

------------

Nie ma nic gorszego niż stwierdzenie że jakaś tam firma jest do kitu. Bo z małymi wyjątkami, firmy mają lepsze i gorsze produkty. W przypadku STX-ów obecnie wycofali już najgorsze produkty, ale jeszcze niedawno były obok siebie głośniki dobre, i bardzo słabe.
    Michanio91
    Poziom 14  
    Tym samym wzmakiem :D

Dodano po 2 [minuty]:

W każdym razie wiedziałem jaką opinie dostane o tym sprzęciku :D wystawiłem z nudów,znam sie na robieniu kolumn w miare i wiem ze głosniki,zwrotnice i strojenie jest robione na "odwal się" :D Ale ładnie wygladaja :DDD hahaha
    Michanio91
    Poziom 14  
    Znam się na tym co robię ,ale po 1 nie mam kasy po 2 graja wystarczająco dobrze,po 3 przeczytałem chyba cale Forum na temat akustyki na elektrodzie,po 4 te głośniki sa strojone bo już był na elektrodzie projekt na te głośniki,po 5 sa przegrody itd po 6 są tłumione dość sporo i najpierw w środku byla jeszcze ukośna deska która wywaliłem bo był za mały litraż :D baaardzo zadko tu bywam bo neta nie mam ....
    a tak pyzatym ucze się na elektronika i kiedyś może jakos dojdę do tego jak te zwrotnice zrobić XD hehe
    dziękuje za komentarze ;-p
    a koluminki graja i tak jak dla mnie rewelacyjnie ;p
    zapek42
    Poziom 27  
    Hmm...ogólnie pieniądze wydane w błoto, przy zakupie kierowałeś się pewnie napisami 400 watt na magnesie i kolorowymi membranami - ale to twoja sprawa .
    życzę bardziej przemyślanych konstrukcji w przyszłości .
    _JF_
    Poziom 23  
    Jeśl chodzi o mnie, to muszę powiedzieć że wygląd ładny, tylko aluminiowe membrany to o samochodu... sam kiedyś miałem taki jeden, wsadziłem go do kolumny gł 4om a do drugiej identycznej wsadziłem podobnej mocy z papierową membraną ale za to 8om, i ten papierowy 8m zagrał głośniej, chociaż też bym made in china.. wiec nie polecam aluminiowych membran, możesz sprzedac te alumniowe komus, z autem, niech se wsadzi na paczke, a ty wsadz za nich jakieś... co najmniej 12" dobre kupisz już od ok 60-80zł i najlepiej by rozmiar tych gł bym taki sam, i wywalić przegrode miedzy nimi
    Michanio91
    Poziom 14  
    <lol> to nie aluminium XD
    kortyleski
    Poziom 42  
    Dołożę się i ja... Piszesz o stx że się rozpadają, a wyobraź sobie że ja w subbas na 2xGDN-30-300-4-AP wpompowałem ponad pięć setek i sie nie rozpadł...
    Piszesz że przeczytałeś forum i ze znasz prawa rządzące elektroakustyką - gdybym to ja to forum przeczytał, widząc w jakim pważaniu jest alphard, hansen, dibeisi i inny śmieć - za nic bym takiego dzieła nie pokazał. Znowu - gdybyś przeczytał połowę tego co ja) a ja nie przeczytałem nawet jednej trzeciej) to nie pisał byś bredni.
    Śmiem twierdzić że nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz a jeśli się myle i wiesz co nie co - zachowujesz się jak człowiek który ma prawo jazdy i uparcie jeździ pod prąd mówiąc" wiem że robie źle ale i tak będę tak robił!"

Zaryzykuje stwierdzenie że na podstawie prostych obliczeń , z dużymi uproszczeniami jestem w stanie matematycznie udowodnić Tobie że te kolumny nie maja prawa zagrać.

Niestety ocena 1 - z mojej strony, mimo naprawde ładnie wykonanych paczek
    Michanio91
    Poziom 14  
    Mylisz się :-) ale forum nie jest od kłócenia wiec uszanuje i twoja odpowiedz .... Żeby tworzyć trzeba mieć kasę, a ja je pokazałem bo graja wystarczająco dobrze ,jak na te tanie głośniki.... Przeczytaj całość zanim się wypowiadasz bo pisałem juz ze to tanie głośniki i ze sobie zdaje z tego sprawę ...
    Damcio_s
    Poziom 16  
    Mogłeś wybrać lepsze głośniki. I budy też "troszkę" za duże. Ale ogólnie to się liczą twoje odczucia jak ci się podoba to ok.
    Michanio91
    Poziom 14  
    Właśnie byłem skazany na te ;-/ buda jest dobra,chociaz wiadome ze mozna było włożyc w nia 2 x 38 cm XD ale ogołem to mnie sie podoba :D i to sie liczy ;-p
    dzieki
    kortyleski
    Poziom 42  
    Dobrze więc - podaj budżet całej kolumny - jednej, ja w zakresie budżetu zaproponuję coś mniejszego, o podobnej mocy oraz wiekszej efektywności... Przyjmiesz wyzwanie?
    Michanio91
    Poziom 14  
    ciężko bd bo te kolumny maja ..... hmmmm z 6 lat ;-)
    wtedy jeden 30 cm głośnik 100 zł kosztował XD Wogule nie czaisz koleś o co chodzi... Miałem stare kolumny w których były te głośniki,poczytałem i chciałem zrobić sobie inne ,ale nie było kopców na te głośniki i MUSIAŁEM na nich zrobić te kolumny ... Poza tym nudziło mi się te se majstrowałem ... Wiadome ze jak bym miał kasę to nie robiłbym tych kolumn na hanssenach ... Ale na pewno nie były by to stx czy inne zamienniki tylko tonsile lub cos z wyższej półki ;-D
    a tak apropo wyzwania, ciekawe jak chcesz zmierzyć efektywność moich kolumn jak nawet nie znamy ich dokładnych parametrów XD No ale ty mistrz jestes i genialne pomysły masz :-D