Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z układem zasilacza - albo z pomiarami

11 Paź 2008 15:18 1044 3
  • Poziom 10  
    Cześć, mam problem z zaprojektowaniem zasilacza. Do symulacji używam programu CircuitLogix.

Na wejściu dostaje to, co w gniazdku, czyli 230V i 50Hz.

Udało mi się chyba bardzo ładnie wyprostować prąd, bo charakterystyka wygląda tak:

Gdy mierzę natężenie prądu(DC) na wyjściu dostaję wartość: -512,5uA

Na wyjściu dałem jako urządzenie obciążające rezystor o R=1k, gdy podpinam z nim równolegle woltomierz pokazuje mi: 62,41V - przy ustawieniu DC AVG, natomiast przy ustawieniu na DC: -512,5mV.

Właśnie, pytanie nr 1:
    Co to jest za ustawienie DC AVG? (okno do ustawień miernika wygląda tak jak na rysunku poniżej)

Pytanie 2:
    Czemu dostaję taki mały prąd? A może coś jest źle mierzone?

Generalnie chcę na wyjściu uzyskać napięcie 24V i odpowiednie natężenie. Nie wiem dokładnie jakie jest odpowiednie dla zasilaczy dających takie napięcie. 1,5A?

Podejrzewam, że muszę użyć gdzieś tranzystora, ale nie wiem co i jak.

Pomożecie? :)

Mój schemat wygląda następująco:

(napięcie pokazane w oknie jest mierzone w punkcie kontrolnym A)

Uziemienie zaraz za transformatorem jest wymagane przez aplikację.
  • Poziom 38  
    AVG to skrót od AVERAGE - średni....
    Namieszane masz, dwa amperomierze, jeden na prąd stały , drugi na zmienny... i trzy masy jedna przed mostkiem druga za i jeszcze jedna przy uzwojeniu pierwotnym , nie wiadomo której program używa jako punkt odniesienia... jakieś czary, zasilacz sam w sobie jest dobry.... , pomiary do kitu.
  • Poziom 10  
    lubamet napisał:
    AVG to skrót od AVERAGE - średni....

No domyśliłem się ;)
    Czyli jest to napięcie, jakie chcę osiągnąć tak?

Cytat:
    Namieszane masz, dwa amperomierze, jeden na prąd stały , drugi na zmienny...

Już tłumaczę, generalnie bardzo słabo się znam na zagadnieniu elektrotechniki. Więc umieściłem jeden(jak na mój prosty umysł) przed kondensatorem, a drugi za. Ten przed kondensatorem jest ustawiony na prąd zmienny, gdyż mostek nie prostuje do końca - tak powiedział mi mój prosty umysł :)

Cytat:
    i trzy masy jedna przed mostkiem druga za i jeszcze jedna przy uzwojeniu pierwotnym , nie wiadomo której program używa jako punkt odniesienia...

Jedna masa jest przy zasilaniu - musi być. Druga masa jest za uzwojeniem wtórnym, gdyż tego wymaga program. Tzn., jeśli używa się transformatora i nie uziemia się go, to pokazuje błędy. W opisie jak to rozwiązać mówią, że należy dołączyć uziemienie, lub podłączyć równolegle duży rezystor.

Masa przy kondensatorze - znalazłem ten patent na jednym ze schematów zasilacza. Bez tej masy charakterystyka nie była taka ładna :)

PS. wiem, że nakombinowałem trochę, ale z tego względu, że mało się znam. Czytałem dość sporo i podstaw, i zasad budowy zasilaczy, jednak nie mogę do końca tego ogarnąć. Mógłbyś mi wytłumaczyć to jak upośledzonemu dziecku? Ewentualnie rozrysować co się dzieje, jak płynie prąd itd?

Generalnie interesuje mnie to, ale nigdy nie mogłem tego skumać do końca. Myślałem, że uda mi się po zbudowaniu czegoś. Jednak nawet teraz okazuje się, że na wyjściu mam 24V tylko, gdy podłaczam żarówkę, jako obciążenie :) Czy ma na to wpływ brak stabilizatora?

PS. Ze schematu nie wynika, że dostaję 24V, ale umieściłem jeszcze jeden rezystor, którego opór wyznaczyłem metodą prób i błędów, gdyż z moich pomiarów wynika, że prawo Ohma tutaj nie działa ;)
    :oops:
  • Poziom 38  
    Średnie tzn, wynik uśredniony a nie jaki chcesz osiągnąć , przydaje sie przy pomiarach napięć które zmieniają sie w czasie, co do amperomierzy, to przed kondensatorem jest napięcie tętniące ale nie przemienne, wiec tez amperomierz na zmienne całkiem wywal, pomiar zmien z DC AVG na samo DC, zobaczymy co mądrego powie programik.

Jakim cudem ten amperomierz pokazuje 9A ? Pomijam fakt że jest na przemienne. Jak masz się uczyć na takim programie to ja dziękuje ;)

Co do napięcia , przy zasilaczu niestabilizowanym, a ten taki jest, napięcie bez obciążenia będzie większe o 1,41 raza od napięcia przemiennego na wyjściu uzwojenia wtórnego.. , dlatego musiałeś go obciąrzyć żeby wyszło 24V...

Edit. Poszła niespodzianka na PW.