Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana starego domofonu - co kupić?

11 Paź 2008 16:58 3829 14
  • Poziom 9  
    Witam

Jeśli zamieszczam posta w nieodpowiednim dziale to od razu przepraszam i proszę o przeniesienie do właściwego.

Potrzebuję pomocy w kwestii wymiany starego domofonu (bądź unifonu - nie wiem na czym polega różnica), nie mam do niego żadnych schematów, instrukcji itp. "Odziedziczyłem" go po poprzednich właścicielach. Jedyne co mogłem zrobić to zdjęcie "wnętrza". Proszę o podpowiedź jaki aparat kupić aby pasował do tej instalacji. Widzę, że jest tu wykorzystane 7 żył, jednak na moje oko, to żyły oznaczone cyframi 1, 2 i 3 są w rzeczywistości tego samego koloru, mogę się oczywiście mylić bo przewody są stare i zszarzałe. Jeśli zdjęcie jest mało czytelne postaram się zrobić lepsze.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 29  
    Witam, rozumie, że jest to panel zewnętrzny-(tak z wyglądu go oceniam), ogółem to większość słuchawek/unifonów działa standartowo i pasuje do typowych instalacji, tylko czasem zdaża się inne rozmieszczenie zacisków w unifonie itp, ale to nie problem-jak się kupuje teraz to są ładnie opisane i można to bez problemu połączyć, a jak nie to zakupić nową elektronikę, unifon i zrobic nowy od prawie, że podstaw-bo przewód już jest, jeśli 7żył to: 1-masa, 2- głośnik kasety zewnętrznej, 3-mikrofon kasety zewnętrznej, 4-wywołanie, 5- sygnał generatora i dwa pozostałe to elektrozamek nie mówiąc już o podświetlaniu kasety zew-nazwiska-bo nie ma 8 żyły pewnie,a jeśli jest to jeszcze podświetlanie, jeśli są to przewody o przekroju 0,5mm^2 to elektrozamek nie będzie działać na większą odległość, zależy tez jaki-bo różnią się poborem prądu (firma,wielkość itp). Pozdrawiam.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    To jest końcówka w mieszkaniu, zapomniałem dodać. Czarny przycisk służy do nasłuchu, po wciśnięciu słychać to co się dzieje przed blokiem. Biały wciskam, żeby mówić a zielony służy do otwierania zamka. Głośnik jest chyba jednocześnie mikrofonem, bo nic innego w środku nie widzę, co przypominało by mikrofon.
  • Pomocny dla użytkowników
    Unifon to słuchawka z podstawką mocowana na ścianie. Domofon to ogólna nazwa całego zestawu, tj. kasety rozmównej (przy drzwiach lub furtce), zasilacza-centralki, no i wspomnianych unifonów.
    U ciebie jest zupełnie coś innego niż zasugerował mój poprzednik Malas1984.
    To typowy interkom. Dziś zupełna rzadkość, chociaż ja sam u siebie w domku jednorodzinnym zrobiłem sobie coś analogicznego. To najlepszy rodzaj domofonu, bo słychać głośno i wyraźnie, nie występują żadne sprzężenia a na dodatek mam możliwość (jak chcę) podsłuchu tego co się dzieje przy furtce.
    Wracając do twojego domofonu (ściślej interkomu), to czy mieszkasz w domu wielorodzinnym i czy inni mają podobne urządzenia w swoich mieszkaniach?
    Czy to indywidualna instalacja?
  • Poziom 9  
    Mieszkam w bloku, cała instalacja na 10 mieszkań, inni mają takie same urządzenia.
    W taki razie odpowiadam, ze z tych obecnie produkowanych unifonów nic nie nadaje sie dla ciebie. Ty masz tylko głośnik i układ przełączników-przycisków. Przypuszczam, że jest to sprawne, no chyba że sam głośnik się uszkodził. Nie wiem dlaczego chcesz to zmieniać? Jeżeli nie podoba ci sie wygląd, to zdobądź ładna obudowę i to wszystko wpakuj w nią. Oczywiście możesz zmienić głośnik (aby omy sie zgadzały) no i można by też użyć nowszych przełączników -przycisków.
  • Poziom 9  
    Działać, to działa, ale niestety wygląda fatalnie. Trochę nie pasuje stary, odrapany, z resztkami tapety, w dodatku w kolorze czerwonym, element w świeżo wyremontowanym mieszkaniu. Może znajdę jakiegoś "gotowca" na rynku?
    Tak myślałem, że to działa, bo tam nie ma co się zepsuć. :)
    Zrób coś sam, ale najpierw zrysuj dokładnie cały schemat połączeń tego interkomu. Można poszukać jakiegoś zachodniego interkomu i odpowiedni go zaadoptować. Przykładowo w Niemczech używają właśnie interkomów i nie mają takich słuchawek (unifonów) jak u nas, bo doszli do tego samego wniosku co ja, czyli ja decyduję kto ma mówić. Rozmowa jest krótka i rzeczowa. :D

Ps. Mam kolegę elektronika w Niemczech i on sie śmieje z nas, że musimy coś w ręku trzymać (no i przy uchu) aby zapytać kto tam i ewentualnie mu otworzyć drzwi. Ciesz się zatem, że mam taki a nie inny system.
  • Poziom 9  
    Mnie wcale taki stan rzeczy nie cieszy. Słuchawkę unifonu można kupić nawet za 30 zł, a zestaw interkomowy (z czego potrzebuję tylko słuchawki) to wydatek ponad 100 zł. I żadnej gwarancji, że zadziała. Szukałem na Allegro czegoś co można by przerobić, znalazłem coś takiego:
    http://www.allegro.pl/item451982714_domofon_1_rodzinny_interkom_2sluchawk_daszek_new.html
    Widzę, że na unifonie są 3 przyciski i jakiś głośniczek. Jeden z przycisków pewnie musiałbym trzymać wciśnięty bo nie sądzę, żeby mógł być wciśnięty na stałe. No i pewnie wymaga to zewnętrznego zasilania a ja nie mam gniazdka w pobliżu.

Czy da się to jakoś dopasować do mojej instalacji? I czy w ogóle mam szukać w tego typu urządzeniach czy to musi być zupełnie coś innego?
    Absolutnie to sie dla ciebie nie nadaje! To zestaw, który zawiera dwa unifony. Co prawda mniej żył tam potrzeba niż typowo przy zwykłych unifonach, ale tak czy owak dla ciebie to się nie nadaje. Jeszcze raz podkreślam, że tobie potrzebny jest tylko głośnik w obudowie i te przyciski (przełączniki).
    Masz ogromne możliwości, aby samemu to zrobić. ja przykładowo kupiłem w sklepie "Wszystko po 5 zł" dzwonek do drzwi. Była to ładna obudowa z głośnikiem i melodią. Melodie wyrzuciłem a głośnik z obudowa zostawiłem, Potem już tylko mama adaptacja i po problemie.

Odnośnie zasilania, to absolutnie nie można podłączać tu żadnego napięcia. Wszystko jest już w twoje instalacji (domofonowej, czy ściślej interkomowej).
  • Poziom 9  
    Nie miałem na myśli wykorzystania całego zestawu tylko samej słuchawki, wykorzystałbym tylko przyciski (bo są akurat 3) i głośniczek (gdyby nie był odpowiedni to chyba można go wymienić), pomijając całą elektronikę wewnątrz (o ile istnieje). Ale jeśli mówisz, że nawet na to nie ma szans no to muszę szukać innego rozwiązania. Wspomniany przez Ciebie dzwonek niestety nie posiada przycisków, wycinania dziur na przyciski w plastikowej obudowie nie chciałbym się podejmować bo może się okazać, że obudowa, którą aktualnie posiadam będzie ładniejsza. Podejrzewam też, że ciężko będzie spotkać mały panel z 3 przyciskami, ale poszukam. Jeśli uda mi się skompletować podzespoły będę drążył dalej temat, bo jakoś nie bardzo jasne jest dla mnie podłączenie tego czarnego przycisku, po co jest tam aż 5 przewodów? Mógłbym ostatecznie wykorzystać te istniejące, no ale w takim wypadku musiałbym je schować wewnątrz obudowy. Jakiego rodzaju przełączników mam szukać, gdybym chciał je zmienić?
    Na twoim zdjęciu widać wyraźnie, ze tylko czarny "przycisk" jest przełącznikiem, który ma dwa stany, tzn. jak wciśniesz to zostaje w dole, a jak ponownie wciśniesz to powraca do poprzedniego stanu. Pozostałe dwa to tylko przyciski, czyli działają przez czas trzymania, a jak puścisz to powracają do stanu wyjściowego.
    Nie wiem jakie jest konkretne przeznaczenie poszczególnych przycisków. Napisz to, a postaram ci się pomóc w budowie nowego urządzenia.
    Jeszcze odnośnie ilości żył, to ja naliczyłem ich osiem, bo jeszcze jest czerwona do głośnika.

Ps. Co będzie, gdy administracja (albo mieszkańcy) zakupi typowy zestaw domofonowy, z typowymi unifonami? Wtedy to twój wysiłek pójdzie na marne.
  • Poziom 9  
    Administracja na razie olewa kompletnie ten temat i nie zanosi się na zmiany w najbliższym czasie. Może za 2-3 lata.

Co do przycisków - gdy wszystkie są wyłączone, to w głośniku będzie słychać tylko sygnał "wywołania" z dołu. Gdy czarny jest wciśnięty wtedy słyszę to co się dzieje przed drzwiami na dole (ale wtedy nie będzie słychać sygnału wywołania, więc muszę pamiętać, żeby ten czarny "wycisnąć" po całej sprawie). Gdy chcę coś powiedzieć wciskam biały, wtedy również z głośnika nic nie słychać. Zielony służy do otwarcia drzwi.
    Czyli cała procedura wygląda tak: gdy usłyszę sygnał wywołania, włączam czarny, następnie wciskam biały aby zapytać "kto", puszczam biały aby usłyszeć odpowiedź, otwieram zielonym drzwi i wyłączam ten czarny.
    I to ma być lepsze niż trzymanie przy uchu słuchawki unifonu? :/

zybex napisał:
    Jeszcze odnośnie ilości żył, to ja naliczyłem ich osiem, bo jeszcze jest czerwona do głośnika.

Ale żółta łączy głośnik bezpośrednio z czarnym przyciskiem, więc w ścianę wchodzi tylko siedem. Z tego 3 są chyba koloru białego, jednak łączą się z różnymi przyciskami, więc mało prawdopodobne, że łączą się gdzieś razem ze sobą.
    Tę żółtą żyłę widziałem, że idzie bezpośrednio do przycisku. Chodzi mi o tę czerwoną od głośnika. Faktycznie to niepotrzebnie liczyłem tę żółtą. Jest ich zatem siedem.
    Co do przeznaczenia przycisków, to wiedziałem że tak jest, tylko chodziło mi o uściślenie.
    Wiadomo, że ten czarny włącza na stałe, a inny służy do prowadzenia rozmowy (nadawanie-odbiór).
    Gdybym to ja był konstruktorem tego urządzenia, to wprowadziłbym małe usprawnieni, a mianowicie, że gdy ktoś wywoła dane mieszkanie, to samoczynnie załączy się ten czarny (konkretnie jakiś przekaźnik), który zwolni po pewnym czasie, gdy nie będzie prowadzona rozmowa, ale tu już tego nie da sie zrobić, bo wymagałoby to zastosowania pomocniczego zasilania. Nie będę więc rozpisywał się dalej w tej kwestii.

Gdybyś sam chciał to zbudować, to załączanie mógłbyś dać takim małym dźwigienkowym, do rozmowy jakiś większy przycisk, a do otwarcie nieco mniejszy, np. czerwony. W sumie to wszystko rzecz gustu.

Logiczne jest to, ze w stanie czuwania głośnik musi być skierowany do linii, jako oczekiwanie na sygnał wywołania. Ale można zastosować drugi głośniczek i wtedy jeden z nich będzie tylko do wywołania a drugi już tylko jako mikrofono-głośnik.

Poniżej załączam domniemany schemat twego interkomu. Co do kolorów żył, to nie dziw się, że biały się powtarza, bo takie są żyły w kablu (a raczej pary). W sumie ten czerwony to powinien być pomarańczowym.

• Poziom 39  
    Całkiem niedawno wywaliłem na wieś prawdziwy interkom biurowy całkiem sprawny tj bazę (chyba z 15 łączy) i chyba dwóch klientów. Stylistycznie może i nieładne, ale dałoby się coś przerobić. Być może jeszcze tam jest.