Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Projektor" z Allegro (soczewka Frensel'a)

tzok 08 Mar 2004 10:28 5465 10
    tzok
    Moderator of Cars
    Zaciekawił mnie ten temat a, że przypadkiem znalazłem w domu taką soczewkę z PVC (takie coś do czytania książek), postanowiłem wykonać prosty eksperyment... wynik mnie zaskoczył. Mimo braku obudowy i kiepskiego stnanu soczewki (pozałamywana i porysowana) udało mi się ususkać jesny i w miarę ostry obraz... Ciekawi mnie czy ktoś próbował wykonać taki rzutnik z lepszą soczewką i obudową. U mnie głównym problemem była ostrość obrazu na krawędziach.
    sewerr
    Level 12  
    witam
    mialem doczynienia z taka soczewka i obraz nie mial ostrosci. Probowalem rzucac na rozne powiezchnie i to samo - niezadowalajaca ostrosc. Czytalem gdzies ze zeby zyskac dobra ostrosc stosuja matryce lcd
    pozdrawiam
    terty
    Level 13  
    też mam taką soczewke, według mnie na allegro poprostu naciągają bo dobrego obrazu niemogłem uzyskać mimo wielu prób. Kiedyś pisałem do jednej z osób która też brała udział w tej aukcji co ja i napisała mi że obraz jest w miare wyraźny jak do oglądania filmów ale np do czytania sie nienadaje, osoba ta użyła monitora 21", ja robiłem na starej 15" i obraz był rozmyty/nieostry, kolory dość blade i jak dlamnie za ciemno. Próbowałem też z TV 25", kolory i jasność były by do przyjęcia ale pozostawał problem z ostrością. Według mnie zbudowanie projektora z monitora i tej soczewki fresnela jest możliwe ale "obraz" jest tak słabej jakości że niewarto tracić kasy na soczewke.

p.s.
    zdjęcia jakie są na aukcjach tej soczewki przedstawiają w rzeczywistości obraz ze zwykłego projektora LCD i ściągnięte są z jakiejś strony www (niepamiętam adresu)
    sam84
    Level 11  
    ja juz sie pogubilem z tymi soczewkami bo nie wiem ktore sa dobre na allegro a ktore zle
    Quantixer
    Level 12  
    Co ciekawe na Allegro są dwie wersje soczewek:

- pierwsza kosztuje jedyne 20 zl (podobno podróbka czyli folia, na bazie której nie da się zrobić dobrego projektora)

- druga kosztuje ,, jedyne '' 110 - 120 zl podobno oryginał

Parametry:

Wymiary: 310mm x 310mm (12.2"x 12.2")

Transmittance: 92%
    Thickness: 4mm
    Weight: 450 grams
    Material: optical acrylic
    Groove pitch: 0.5mm
    Focal length: 132mm (f1:330mm f2:220mm)

Zastanawia mnie tylko, czy rzeczywiście korzystając z takiej profesjonalnej soczewki za ponad 100 da się zrobić porządny projektor

:?: :?: :?:
    radiosimon
    Level 28  
    Oczywiście że nie a powie ci to byle fizyk. Lampa kienskopowa ma moc kilkanaście x mniejsza niż z projektora. Dodatkowo są pewne rzeczy nie do przeskoczenia (optyka).
    No i obraz z tv to wogóle jakieś nieporozumienie. Jak z 640x480 można uzyskać dobry focus?? Nie wspone już o pixelizie, odświerzaniu, nierównościach ekranu jak i samej soczewki. Szkoda roboty.
    Quantixer
    Level 12  
    Z tego wynika, że jeśli robić już projektor to najlepiej z jakiegoś małego LCD (podobno tak jest w profesjonalnych projektorach, ale ceny ich są zawrotne :( )
    chrischris
    Level 13  
    Zaleca sie, zeby LCD osiagal rozdzielczosc 1024x768 a minimum to 800x600. Z kineskopu nie ma co probowac, bo efekt bedzie beznadziejny.
    tzok
    Moderator of Cars
    Takie efekty daje soczewka z PVC trzymana w ręce... zdjęcia też są "z ręki" z b. długimi czasami migawki.
    Źródłem obrazu jest 15" monitor LCD o jasności 250cd/cm^2.
    "Projektor" z Allegro (soczewka Frensel'a) "Projektor" z Allegro (soczewka Frensel'a)