Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujniki ruchu. Problem z połeczniem ich razem.

michaaal 11 Paź 2008 23:05 3453 9
  • #1 11 Paź 2008 23:05
    michaaal
    Poziom 9  

Witam!
    Mam problem! Kupiłem dwa czujniku ruchu aby jeden założyć w jednym końcu domu a drugi w przeciwnym. chodzi mi o to aby działały razem tzn jak wchodzę to te same żarówki zapalał pierwszy czujnik a kiedy wychodzę drugi.
    I kiedy je tak podłączyłem spaliły sie przekaźniki.
    Jak założyłem diody żarówki słabo świeciły ;/ dlatego potrzebuje czegoś takiego co przepuszcza prąd w jedne stronę z bardzo bardzo małymi startami. musiało by sie to znajdować w miejscu jak na schemacie zaznaczonym na czerwono.
    Czujniki są zasilane z tej samej fazy tylko ze oddzielone od siebie na ok 30m.
    Proszę o pomoc.

https://obrazki.elektroda.pl/96_1223758757.jpg

0 9
  • Relpol
  • #2 12 Paź 2008 00:12
    Ciz
    Specjalista elektronik

Witam.
    Jeżeli po podłączeniu spaliły sie przekaźniki, to na pewno nie była ta sama faza ! Wytrzymują przekaźniki prąd wszystkich żarówek?
    Wyrzuć diody, z jednego czujnika odłącz wyjście, drugi aktywuj i na pierwszym pomierz napięcie między L a przewodem od żarówek.
    Powinno być mieniej 2V! Jeżeli będzie więcej, to przez przekaźniki popłynie prąd do innych urzondzeń na drugiej stronie!
    Najlepiej zasilać z jednej strony i na drugą stroną dodać przewód..

0
  • #3 12 Paź 2008 02:30
    adams987
    Poziom 35  

A co oznacza , że "przekaźniki się spaliły" ?
    Jaką mają obciążalność styków a jaką moc żarówek podłączyłeś?
    Wedle tego co narysowałeś nie ma potrzeby stosowania "niczego"
    Gdyby przekaźniki były zasilane z różnych faz to masz zwarcie i przekaźnik (jego styki) mogą ulec uszkodzeniu , ale cewki nie.
    Zobacz na to jakie były przekaźniki (obciążalność).

0
  • Relpol
  • #4 12 Paź 2008 10:14
    michaaal
    Poziom 9  

Przekaźnik był taki CR730-A-24

7.5A 250VAC
    24VDC

7.5A/250V ~
    7,5A/14V -
    Teraz wmontowałem inny ale o takich samych parametrach.
    Kiedy wylutowałem stary przekaźnik nie reagował na nic i żadna z pra nie miała przejścia. I mimo ze są hermetycznie zamykane było czuć trochę.

Moc żarówek chyba 70W nie jestem pewien żarówki były już dawno zakładane na podbitce od dachu.

Jakie "diody wyrzucić"? te co sa w czerwonym prostokącie to ich nie mam tylko chciałem pokazać o co mi chodzi jak to ma działać. a w ogóle można zrobić cos takiego?

Aha chciałem dodać ze to sa jedne z tańszych czujników.

Proszę uzupełnić tytuł postu zgodnie z pkt.11 regulaminu. [dzimi]

0
  • #5 12 Paź 2008 18:31
    adams987
    Poziom 35  

To wygląda na to że masz różne fazy i zrobiłeś zwarcie dwóch faz. Jeden przekaźnik powinien mieć spalone styki i może mieć brak przejścia na obu stykach , a drugi może być dobry.
    W tej sytuacji diody tak jak narysowałeś mają sens ale jest kłopot , bo w pierwszym momencie będą zasilane z jednej fazy przez pierwszą diodę i około 115V więc słabo świecą i mrużą, a po chwili jeszcze z drugiej fazy i wtedy już jaśniej i znów ponownie tylko z drugiej fazy czyli znów ciemniej a w końcu gasną. Albo jeśli się da to przepiąć na jedną fazę , bo moim zdaniem zasilasz z dwóch faz i robisz zwarcie, w momencie gdy jeszcze działa pierwszy przekaźnik i zadziała drugi.

0
  • #6 12 Paź 2008 18:48
    michaaal
    Poziom 9  

kurcze muszę iść jeszcze raz sprawdzić te fazy. Czyli jeśli obie strony beda zasilane z jednej fazy i wszystko będzie tak jak na rysunku to nic mi sie już nie spali? i jeszcze do tego chciałbym wpiąć włącznik taki co by na cały czas włączał światło, to wystarczy ze w jednym końcu zmostkuje linie L (przed i za czujnikiem) i dam wł. I wtedy powinno byc wszytko dobrze? ni mi sie nie spali? nawet jesli oba czujniki zadziałają równocześnie itp.?

0
  • #7 12 Paź 2008 19:01
    adams987
    Poziom 35  

michaaal napisał:
    Czyli jeśli obie strony beda zasilane z jednej fazy i wszystko będzie tak jak na rysunku to nic mi sie już nie spali?

Tak, będzie dobrze.

Jeśli dobrze rozumie to tak jak na rysunku:
    Czujniki ruchu. Problem z połeczniem ich razem.

0
  • #8 12 Paź 2008 21:58
    michaaal
    Poziom 9  

tak, właśnie tak jak narysunku

Przypominam o pkt.15 regulaminu - czyli o poprawnej pisowni. [dzimi]

0
  • #9 13 Paź 2008 16:37
    adams987
    Poziom 35  

No to jak masz jedną fazę na obu przekaźnikach (L1) to będzie jak na rysunku, jak są rożne fazy , czyli z prawej np L2 a z lewej L1 to tylko diody jak narysowałeś na początku, lub przez te 30 m musiałbyś ciągnąć jeden przewód. To chyba lepiej poszukać w pobliżu jednej z czujek innych faz?

0
  • #10 30 Lis 2013 20:31
    michalgra
    Poziom 6  

Kolego/ Koledzy - możecie podrzucić ten zamiennik. Szukam tego przekaźnika (lub zamiennika) ale bezskutecznie.

Dzięki, Michał

michaaal napisał:
    Przekaźnik był taki CR730-A-24

7.5A 250VAC
    24VDC

7.5A/250V ~
    7,5A/14V -
    Teraz wmontowałem inny ale o takich samych parametrach.

0