Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mała elektrownia wodna mew. Opłaca się?

seba664m1 12 Oct 2008 20:48 38942 21
    seba664m1
    Level 10  
    Ile elektrownia musi mieć kw zeby zakład energetyczny kupował energie??
    Czy z elektrowni wodnej 20 kw zakład energetyczny będzie kupował prąd??
    Rzuuf
    Level 43  
    Coś Ty ...
    Czy widziałeś kiedyś tramwaj 3-osobowy? Motorniczy, konduktor i 1 pasażer ...

Partnerem do rozmów z ZE jest dostawca mocy POWYŻEJ 1 MEGAWATA.
    Za 20kW ZE zapłaci 5zł za godzinę dostaw (25 groszy za 1 kWh) ...
    A dla 20kW trzeba mieć przepływ 2m3 na sekundę (=2000 litrów) przy spiętrzeniu powyżej 1m (przypadek idealny, 100% sprawności turbiny i prądnicy).
    Na wszelki wypadek poczytaj też tu:
    http://www.mew.pl/

A tu, co trzeba (znalezione w Sieci):

1. pozwolenie wodno-prawne na piętrzenie wód
    2. warunki przyłączenia
    3. projekt elektryczny
    4. koncesja na produkcję energii
    5. umowa kupna z zakładem energetycznym

Trzeba kupić turbine, generator, automatykę, wszystko zainstalować mechanicznie i elektrycznie, zrobić odbiór, podpiąć do sieci, załatwić powyższe papiery i już.
    seba664m1
    Level 10  
    a niektórzy mają mew po 20 kw i jakoś sprzedają energie
    Adam1988
    Level 26  
    Rzuuf: Bzdury piszesz o tym > 1MW...
    Rzuuf
    Level 43  
    Poczytaj tutaj:
    http://www.ure.gov.pl/portal/pl/236/784/Pakie...trycznej_w_odnawialnych_zrodlach_energii.html
    a tu jest informacja o cenach płaconych dostawcom:
    http://www.ure.gov.pl/portal/pl/44/2593/
    A co do możliwości zawarcia umowy z ZE, to wystarczy 1 telefon ...
    vurion
    Level 11  
    Super dzieki za info Rzuuf i mam pytanie...

Mała elektrownia wodna mew. Opłaca się?

U mojej babci jest nieczynna elektrownia wodna zniszczona przez powodz w 2000r. Mam pytanie.. Czy oplacało by się inwestowac w nia pieniadze? I w przyblizeniu ile mogly by wynosic??? Produkowala w tamtych czasach 22kW energii... W dzisiejszych czasach technika poszla zdecydowanie do przodu i wydaje mi sie ze prad by mogl wynosic ponad 30-35kW?

Nie znam sie i prosze o pomoc.. Oraz ile mogla by kosztowac taka mechanika el wodnej gdyz zostala po powodzi rozkradziona ;/ Zostal sam budynek, w razie potrzeb umiescic moge filmik. Pozdrawiam i licze na odpowiedz!:)
    Rzuuf
    Level 43  
    Ilość produkowanego prądu zależy najpierw od przepływu wody. Żadna elektrownia nie wyprodukuje więcej prądu, niż dostarczy jej woda. Zmierz, ile masz przepływu (litrów/sek lub m3/godz) i jakie jest spiętrzenie. Z tego można wyliczyć ile energii niesie woda, a następnie do tego dobrać coś dalej: jakaś turbina lub koło wodne, prądnica ...
    JESIOTR1
    Level 33  
    Coś Mi się wydaje , że mylicie jednostki Mocy z jednostkami Energii i dlatego nie możecie się dogadać w sprawach mew.
    vurion
    Level 11  
    Rzuuf wrote:
    Ilość produkowanego prądu zależy najpierw od przepływu wody. Żadna elektrownia nie wyprodukuje więcej prądu, niż dostarczy jej woda. Zmierz, ile masz przepływu (litrów/sek lub m3/godz) i jakie jest spiętrzenie. Z tego można wyliczyć ile energii niesie woda, a następnie do tego dobrać coś dalej: jakaś turbina lub koło wodne, prądnica ...

tylko jak to sie liczy? z matmy jestem cienk ina dodatek :)

po za tym w internecie wyczytalem ze owa elektrownia produkowala 22kW

22kW * 30 gr za 1kW = 6,60zł na godzine
    6,60*24h=158zł
    158*365=5'781zł na rok

Czy popelnilem jakis blad zakladajac ze stawka za wyslanie 1kW wyniosla by 30gr?

I ile pieniedzy kosztowala by taka turbina do elektrowni takiej - w przyblizeniu, interesuje mnie to czy wg jest realnym zalozenie jej na moja kieszen :P:):)
    JESIOTR1
    Level 33  
    Zauważ, że 22 kW ≠ 22 kWh - dziwne bo dobrze liczysz i dalej,
    że średnia cena sprzedaży energii elektrycznej wyniosła 133,79 zł/MWh = 0,13 zł/kWh
    vurion
    Level 11  
    JESIOTR1 wrote:
    że średnia cena sprzedaży energii elektrycznej wyniosła 133,79 zł/MWh = 0,13 zł/kWh

Nom ale ja czytalem gdzies ze placa od 20-30 gr zaleznie od miejscowosci i cen za prad bo zazwyczaj 10gr opuszczaja przy wysylaniu um energii na 1kW.

No i jednak lekki blad sie wkradl na finiszu PP Brakuje jednego 0 na koncu p

22kW * 30 gr za 1kW = 6,60zł na godzine
    6,60*24h=158,4zł
    158,4*365=57'816zł na rok
    Rzuuf
    Level 43  
    Nie pytaj się o cenę nikogo na forum, bo decyzja co do ceny jest gdzie indziej: Zakład Energetyczny!

Ponadto, oni nie kupują "każdego prądu", a tylko taki, który spełnia okreslone NORMY jakościowe: stabilność napięcia, częstotliwości, pewność dostawy. Nawalanka w jakimkolwiek zakresie to również KARY UMOWNE! ...

I jeszcze jedno: jeśli chcesz prąd sprzedawać za pośrednictwem ZE, to musisz mieć KONCESJĘ, a Twoja elektrownia musi przejść odbiór techniczny. Poczytaj tu:
    http://www.ure.gov.pl/portal/pl/343/Uzyskanie_koncesji.html

Dla swojego użytku możesz mieć "swój" prąd jakikolwiek, ani Ci nie jest potrzebna koncesja.
    ZGG
    Level 27  
    Zależy jak daleko jest od tej elektrowni, do domu twojej babci. Pamiętaj że z tych 20-30 gr jeszcze wat ci odliczą. I musisz zarejestrować działalność gospodarczą Zrobią z ciebie urzędnika. Lepiej zrób to dla swoich potrzeb. A i babcia gdy będzie miała ciepło w chacie, i ciepłą wodę, to będzie zadowolona. Jest w naszych stronach taka elektrownia po starym młynie. I wszystko działało. Ale chłopi się zburzyli za spiętrzanie wody.I po biznesie..
    Narek 1
    Level 17  
    Do autora tematu: nie bierz sobie do serca tego co tu napisano w ramach dyskusji. Wszystkie informacje dla Ciebie są niby rzeczowe i ani jedna nie jest prawdziwa. Nie są prawdziwe informacje co do ilości energii jaką ZE kupuje, nieprawdziwa cena sprzedaży, koncesje bardzo łatwo dostać, jakość prądu nie stanowi najmniejszego problemu. Nie zrażaj się tylko drąż temat. Warto. Pozdrawiam
    vurion
    Level 11  
    tez uwazam ze warto nawet jak by bylo 10tys nie 50 to i tez pieniadz a woda leci... :)) ciekawi mnie ile turbina by kosztowala i reszta podzespolow.. koncu czesc juz jest zrobiona, kiedys byla tam elektrownia wodna - co prawda rozkradziona jest ale az mnie gnie i staram sie nie myslec jaki zysk z tego jest.. znalazlem ciekawy Art odnosnie podobnej elektrowni.. Dostalem bzika na punkcie owego tematu chyba oszalalem do cna p

Musze to jakos zrealizowac i to zrobie!

Problem bedzie tkwil narazie z wykupieniem owego gruntu i Ciekawe za jakie pieniadze wlasciciel bedzie chcial go sprzedac o ile wg bedzie chcial... Co do turbiny widzialem iz kosztuje z owego artu 200tys zl.. nie wiem skad ja wytrzasneli ale jeszcze lepsza w goglach wyszukalem za 40tys... Jednak potrzebny chyba jeszcze generator i rury albo jakis wal.. Nie wiem do konca ile kasy bym musial w to wpakowac zanim by to wszystko ruszylo.. obstawiam 100tys.. tak optymistycznie.. ale jest cos takiego na pocieszke jak dotacja z uni chyba do 40%..

Coz.. pozostaje wyciagac rece do gory i sie modlic :D
    Rzuuf
    Level 43  
    Od 0,00 do 40,00%. Może być ZERO też. Uwzględnij to!
    Kryterium jest jedno: sens ekonomiczny! Jeśli udowodnisz, że pieniądz w to wsadzony nie został zmarnowany ...
    Chodzi o to, żeby nie było, że GÓRA urodziła MYSZ ...
    A kalkulcję rób według NAJGORSZEGO wariantu, wtedy wszystko, co Ci się przytrafi, będzie już tylko LEPSZE !
    Mosty też się projektuje dla najgorszego przypadku obciążenia, i jeszcze się przyjmuje współczynnik bezpieczeństwa.
    Jeśli Twoje plany zakładają na początek wygraną w ToTolotka, to reszta jest jakby mniej istotna, rzeczywiście ...

Niestety, nie słyszałem o modlitwach skutecznych w sprawie totolotka, nie wiem, dlaczego?
    vurion
    Level 11  
    nie o to mi chodzi czy ToTka i znam ta zasade, ze jak cos ma sie nie udac to sie nie uda ja jestem zawziety i wiem, ze z tego moga byc pieniadze. Zakladajac z gory, odrazu sie przekreslamy mowiac "to nie dla mnie jednak" a kto inny zrobi robote za nas i bedzie trzepal kase :) to dosyc typowe podejscie :P ja mam cel i to osiagne jesli kupie ten grunt. Pozniej za 6m, rok, 3, 5 uruchomie swoj interes. Przynajmniej nie zaczynam od 0..

Mial bym juz spietrzona wode/tamke wszystko pobudowane.. aby wstawiac uzadzenia i podlaczac.. inwestowac..

(Jak pisalem wczesniej ta elektrownia wodna zostala zamknieta po powodzi w 2000r rozkradziona / wytwarzala jak sie dozukalem w necie.. 22kW.)
    dodoli
    Level 1  
    Witam. Proszę o poradę. Chciałbym zrobić elektrownie wodną na własne potrzeby, tzn. chcę się z niej oświetlać i ogrzewać.Posiadam budynek po młynie. Przy nim przepływa potok. przy budynku jest zapora spiętrzająca na wysokość 130 cm. w skutek tego spiętrzenia powstaje zbiornik o pow. 0,17 ha .Język spadu wody jest szeroki 100 cm. wys. 20-30 cm. w zależności od pory roku.Przeczytałem na forum, że moc energii zależy od przepływu wody.Jak to obliczyć? Jakich urządzeń potrzebowałbym do budowy elektrowni?Ile by to kosztowało?
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    dodoli wrote:
    Witam. Proszę o poradę. Chciałbym zrobić elektrownie wodną na własne potrzeby, tzn. chcę się z niej oświetlać i ogrzewać.Posiadam budynek po młynie. Przy nim przepływa potok. przy budynku jest zapora spiętrzająca na wysokość 130 cm. w skutek tego spiętrzenia powstaje zbiornik o pow. 0,17 ha .Język spadu wody jest szeroki 100 cm. wys. 20-30 cm. w zależności od pory roku.Przeczytałem na forum, że moc energii zależy od przepływu wody.Jak to obliczyć? Jakich urządzeń potrzebowałbym do budowy elektrowni?Ile by to kosztowało?

Wszelkie informacje znajdziesz tu: http://www.mew.pl/
    czesiu
    Level 35  
    22kW to byla pewnie moc zainstalowana tej elektrowni, tzn moc prądnicy która była tam zainstalowana, nie oznacza ze tyle produkowała. Często też takie elektrownie generowały i sprzedawały dużą część mocy biernej w celu kompensacji mocy w sieci i tym samym regulacji napięcia.