Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica impulsowa z 220v na +/-55v do 2 x holton 200

kamilcomp 14 Paź 2008 22:40 54129 325
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Czyli robie w pająku...
    Kurde do tej pory zawsze ktoś mi liczył i mówił jak i co nawijać w takim trafie... Mógł bym kogoś poprosić aby mi wytłumaczył jak sie wylicza liczbe zwojów na uzw. pierwotnym i wtórnym i jakim drutem mam nawijać itp...
    Nie chce aby ktos mi wyliczał tylko wytłumaczył jak to wyliczyć...
  • TermopastyTermopasty
    Qwet
    Poziom 33  
    Prosz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic492683.html
    ten drugi wzór służy do obliczania ilości zwojów w zależności od kilku wartości. Przy czym Qr podawaj w cm2, a maksymalna dopuszczalna Bm to 3500Gs, ale dobrze jest nie przekraczać 2500Gs (mniejsze straty).

Ilości drutów liczysz dla określonego prądu. Dopuszczalną gęstość prądu przyjmuje się 5A na każdy 1mm2 przekroju przewodu. Tak więc aby poszło 20A, potrzeba uzwojenia o takiej ilości drutów aby ich sumaryczny przekrój poprzeczny wynosił 4mm2. Jak policzyć przekrój poprzeczny drutu nawet nie pytaj, dostaniesz ostrzeżenie za zaniżanie poziomu forum :P Wzory na pole koła podawali w podstawówce.
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Patrzę tak na ten schemat i widzę te irf840... Jak sie tak będą grzały to może nie uda się wychłodzić... Jest jakaś możliwość aby zrobić coś z tym sterownikiem aby wysterował i drugą parę? No wiadomo, że wtedy było by łatwiej w chłodzeniem...
    Qwet
    Poziom 33  
    Nie da się zwiększyć wydajności prądowej wyjść. A czy wysteruje dwie bramki? Podłącz dwie pary, weź oscyloskop i sprawdź. W teorii nie da się tego stwierdzić.
    kamilcomp
    Poziom 20  
    A z kąd ja oscyloskop wezmę? Nawet w pobliżu żadnego elektronika nie ma...
    Qwet
    Poziom 33  
    A co ja ci na to poradzę? :| Ja też mam taki problem, ale sobie jakoś radzę na ślepo. Możesz podłączyć dwie pary tranzystorów i sprawdzić czy nie wybuchną, zbadać prąd spoczynkowy a na końcu sprawność pod obciążeniem. Jeśli wszystko będzie ok - nie musisz badać wykresów napięcia na bramkach i drenach.

Najlepiej buduj przetwornice tylko ze sprawdzonych projektów, na płytkach, bez żadnych modyfikacji. Wtedy nie będziesz potrzebował oscyloskopu, przetwornice zawsze ruszą ;)
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Czyli identycznie jak na tym shemacie jeżeli wszystko zrobię będzie działało? (tylko, ze transformator policzony pod moje potrzeby) A uruchomił ktoś już te przetwornicę z tego schematu?
  • TermopastyTermopasty
    Qwet
    Poziom 33  
    Jeśli zrobisz dokładnie według wzoru płytki i zastosujesz takie same elementy, to ruszy na pewno ;)
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Co do rdzenia Etd44-3C90 jeżeli bym kupił karkas i rdzeń to mogę zamiast tymi klamrami np. skleić rdzeń taśmą?
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Nie dziaduj - klamry nie są takie drogie.
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Nie dziaduje tylko, że gdybym brał w tme.pl to tam nie ma klamr a wszystko miał bym na raz...

Dodano po 34 [sekundy]:

I zapytałem czy ewentualnie można tak zrobić...
  • Pomocny post
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Aaaaa... Skoro Cię stać na branie rdzeni w TME i płacenie za nie dwa razy drożej... Aż sprawdziłem - ETD44-3C90 - dwie połówki + karkas to ponad 36 PLN brutto. Do tego kilkanaście PLN za przesyłkę - faktycznie interes życia i nie ma sensu wyrzucać 26.84 PLN za ETD44-3C90 z karkasem, spinkami i przesyłką.
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Co do tego filtru 5A o widzę na schemacie nada się taki filtr wyciągnięty z tego co pamiętam z zasilacza AtX?
    A i jeszcze czy te rdzenie na dławik te żółte z zasilaczy ATX jeżeli leżały na magnesie od głośnika to będą nadal sprawne czy są już do wyrzucenia?

Przetwornica impulsowa z 220v na +/-55v do 2 x holton 200[/quote]
    Qwet
    Poziom 33  
    Dławik może być, ale lepiej zastosuj takie dwa, a pomiędzy nimi dodatkowy kondensator poliestrowy 0,47uF. Ot tak, bo nic cie to nie kosztuje ;)

Rdzeń proszkowy będzie sprawny zawsze, niezależnie na jakie pola magnetyczne był narażany.
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Wyliczyłem sobie ilość uzwojeń na uzwojeniu pierwotnym i wtórnym... (oczywiście kolega Qwet mi cały czas wytyczał błędy i jakoś się udało :) ) Wyliczyłem, że na uzwojeniu pierwotnym będzie dwadzieścia zwojów trzema drutami 0,6mm a na wtórnym 2 x 8 zwojów czterema drutami 0,6mm... Noi teraz mam kłopot ponieważ nie wiem jak wyliczyć ilość zwojów na te dławiki na rdzeniach ATX... Mógł bym kogoś poprosić o jakiś wzór?
    Qwet
    Poziom 33  
    Musisz znać liczbę AL rdzenia oraz jego prąd nasycenia w amperozwojach (A*zw) Dławik liczysz na najgorszy przypadek, dla dwóch kanałów 4ohm i +/-40V to będzie 20A, czyli po 10A na jedno uzwojenie dławika. Jeśli prąd nasycenia takiego rdzenia wynosi na przykład 360A*zw to trzeba nawinąć 2*18 zwojów. Indukcyjność liczysz z liczby AL pomnożonej przez ilość zwojów do kwadratu, jeśli jest za mała to trzeba zastosować większy rdzeń ;)

Nawijałem niedawno dławik do napięcia symetrycznego:
    Przetwornica impulsowa z 220v na +/-55v do 2 x holton 200
    dławik da rdzeniu z zasilacza ATX o średnicy 23mm, 2*37 zwojów, indukcyjność to 140µH, prąd nasycenia to 10A, przy czym te 10A to suma prądów w obu uzwojeniach, czyli po 5A na jedno uzwojenie.
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Jeszcze ważne pytanie: czy ten schemat co podałem na pierwszej stronie ma coś w stylu soft start aby bezpieczników nie wywaliło?
    Qwet
    Poziom 33  
    Ta przetwornica nie ma soft-startu, przed spaleniem domowych bezpieczników chroni tylko termistor NTC.
    lechoo
    Poziom 39  
    Miękki start przetwornicy zrealizowany jest właśnie za pomocą termistora.
    Qwet
    Poziom 33  
    No tak, na swój sposób jest to soft start... Prosty, nieco szkodzący sprawności przetwornicy, ale skuteczny w działaniu :)
    lechoo
    Poziom 39  
    Kto by się przejmował max. 1W strat w takim termistorze... każdy zasilacz komputerowy tak jest przecież zrobiony.
  • Pomocny post
    Qwet
    Poziom 33  
    Gdyby straty były duże, nie pisałbym nieco szkodzący. 1W strat? Otwieram zasilacze i często znajduję NTC 2R55, moc zasilaczy zwykle 300W, to daje ponad 2W strat na ciepło.

Ale offtop :D
    kamilcomp
    Poziom 20  
    Czyli mam rozumieć, ze mi bezpieczników nie wywali??
    lechoo
    Poziom 39  
    Jasne, że nie wywali.. A kolega Qwet zapomniał, że to jest termistor NTC, więc jego rezystancja kilkakrotnie maleje po nagrzaniu do temperatury roboczej.
    Defender1
    Poziom 16  
    Nie NTC tylko PTC, przy starcie robi się jest gorący(jego rezystancja rośnie) i dlatego ogranicza udar prądowy. Przy mocnych zasilaczach daje się też rezystory 1ohm 5W szeregowo z zasilaniem. Dobre jest też przy układach testowych dać w szereg 100W-200W 230V żarówkę bo zmniejsza ryzyko dostania w twarz i np. oczy odłamkami tranzystorów.
    -RoMan-
    Poziom 42  
    Termistory rozruchowe - NTC, termistory zabezpieczające PTC.
    Defender1
    Poziom 16  
    Ech, ja spotykałem tylko PTC - w zasilaczach komputerowych, jak dałem za duże pojemności kondensatorów (taki upgrade) to dostałem ostatnio w twarz odłamkiem takiego termistora, przestał działać ale pozostał zwarty. Oczywiście wierzę w 100% że są też NTC, w końcu ja tylko użytkuje impulsówki a Ty Roman je projektujesz :).
    lechoo
    Poziom 39  
    Weź sobie Kolego wylutuj taki termistor z zasilacza, podłącz do omomierza i zacznij go podgrzewać... Wtedy może wreszcie przekonasz się czy jest to NTC, czy też tak jak Ty twierdzisz - PTC.
    Defender1
    Poziom 16  
    Lechoo , no właśnie tak robie :( i mam wzrost rezystancji przy podgrzaniu. Co prawda są to stare zasilacze z przed 7 lat ale nie wiem czy to ma znaczenie. NTC spotykałem raczej w lepszych zasilaczach np. telewizorów, często rozsypanych po wielu latach pracy.