Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrawiarka by mastermaniek

mastermariusz 12 Paź 2008 22:40 64898 136
  • Wytrawiarka by mastermaniek
    Witam wszystkich.
    Dziś chciałbym zaprezentować wytrawiarkę.
    Po przeszukaniu postów na elektrodzie, przejrzeniu kilku schematów, wziąłem sie za tworzenie od podstaw.
    I tak w wolnym od pracy i studiów czasie powstała moja wytrawiarka ;)
    Na jednej fotce widać oznaki nocnego zmęczenia, zapomniałem narysować dwóch ścieżek ;)
    Wymiary wewnętrzne akwarium to:31x23x2.5cm(około 1.5l kwasu).
    Akwarium, elektronika i reszta stanowią jedną całość, co widać na zamieszczonych fotkach.
    Grzałka 130W nagrzewa kwas w około 17min. (o 20stopni celsiusza.)
    Stopnie wyjściowe zrealizowane na triakach i odseparowane galwanicznie od uC za pomocą optotriaków.
    Przykrywka z przesuwanymi rączkami na płytkę, które ułatwiają montaż i wyjmowanie PCB z akwarium.
    Przykrywka zapobiega rozchlapywaniu i wyparowywaniu kwasu.
    Co do wydzielania sie tlenu podczas trawienia, jest otworek przez który biegną kable do akwarium przez który moze sie wydostawać.
    Krawędzie przykrywki pokryte silikonem. Zapewniają dobre przyleganie do akwarium i częsciowe uszczelnianie.
    Boki, dół i mocowanie akwarium zrealizowana z plexy o grubości 0.5cm. reszta to pleksa o grubości 0.2cm.
    Niestety taka cienka plexa nie lubi wyginania palnikiem, po jakimś czasie dochodzi do pęknięć, tak jakby nie wytrzymywała naprężeń na wygięciach.
    Z uwagi że grubszą plekse miałem trochę porysowaną, postanowiłem ją stuningować;)
    Po podgrzaniu palnikiem utworzyły sie pęcherzyki powietrza które maskują zadrapania i do tego fajnie wyglądają :)
    Gumowe nóżki zapobiegają rysowaniu sie biurka :)
    Całość z kwasem waży około 4kg i jest stabilna.

Program został napisany w C++ kompilator AVRGCC i zajmuje 8130 bajtów ;)
    Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna.
    Ogólne działanie programu:
    Tryb ręczny i automatyczny do wyboru,
    Przechodzenie w stan czuwania po około 5min bez ingerencji użytkownika,
    Odmierzanie czasu pozostałego do zakończenie procesu wytrawiania.(1-90min),
    Ustawianie żądanej temperatury(od 15 do 55stopni),
    Pięciostopniowe ustawianie intensywności bąbli(co 20%)

Zapisywanie ustawień do EEPROMU,
    Diody, Buzzer i informacje tekstowe do informowania użytkownika o procesie trawienia.
    Działanie programu obrazuje filmik.

Ogólny kosztorys:
    Napowietrzacz-29zł
    Grzałka 130W-15zł
    Przewód napowietrzający- 19zł
    LCD 2x16- 14zł
    Trafo do druku- 10zł
    Atmega 8- 4zł
    DS18B20- 4zł
    reszta...- trudno zsumować ;)
    Całość wyniosła około 100zł.

Pozdrawiam i zapraszam do oceny:
    Mariusz W.

Oto kilka fotek:
    Wytrawiarka by mastermaniek Wytrawiarka by mastermaniek
    Wytrawiarka by mastermaniek Wytrawiarka by mastermaniek Wytrawiarka by mastermaniek Wytrawiarka by mastermaniek
    Wytrawiarka by mastermaniek Wytrawiarka by mastermaniek Wytrawiarka by mastermaniek Wytrawiarka by mastermaniek

Schematy, PCB oraz wsad do procka z instrukcją:
    W razie jakichkolwiem zmian w programie postaram sie zamieszczać uaktualniony wsad.

1)Aktualizacja 2008-11-11:
    Nowy wsad do uC. Poprawiona płynna regulacja intensywnościu Bąbli.
    Wymiana rezystora R7(płytka główna) na wartość 22k/4W

2)Aktualizacja 2009-01-25:
    Nowy wsad do uC. Wyeliminowanie przerw w napowietrzaniu <100% podczas pomiaru temp z DS18B20.

Dla poprawnego działania programu trzeba przy pierwszym uruchomieniu załadować defaultowe ustawienia. W calu załadowania fabrycznych :) ustawień wystarczy podczas uruchamiania sie urządzenia przytrzymać środkowy przycisk tak długo aż zadziała buzzer(piknięcie). Potem wystarczy wejść w menu i poprostu zapisać wczytane ustawienia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 13 Paź 2008 01:05
    kasaidolar
    Poziom 19  

Wyglada super! Jestem pod wrazeniem! Gratuluje szczegolnie doskonałego dopracowania detali - czesto w konstrukcjach DIY tego brakuje i w efekcie wychodzi tylko srednio - u Ciebie wyszlo super! Jak zrobiles front panel?

Jeszcze raz gratuluje!

• #3 13 Paź 2008 01:05
    KJ
    Poziom 31  

No nie powiem wykonanie bardzo konkretne. Rozumiem że trawisz płytki w KWASIE azotowym ;) bo B327 z kwasem ma tyle wspólnego że jest solą kwasu nadsiarkowego ;) tak wiem czepiam się szczegółów - zboczenie chemika ;) mnie by to drażniło :) Też przymierzam sie do wykonania wytrawiarki ale według własnej koncepcji tj natrysk wytrawiacza na płytkę zawieszoną w komorze czyli podobnie jak się to robi w przemyśle zdobyłem już nawet pompę którą da się pompować wytrawiacz (nie zostanie zjedzona ;) ) Mam tylko problem z grzałką 17min to jak dla mnie trochę za długi czas nagrzewania zwłaszcza że wytrawiacza będzie u mnie na raz wchodzić około 3l - niby dużo ale za to na dłużej starczy. Co to jest za grzałka - typ i gdzie ją można kupić ? wygląda na akwarystyczną ale jak do tej pory nie widziałem mocniejszych niż 60W (może mój sklep jest kiepsko zaopatrzony) u siebie najchętniej bym widział 4x 200W ewentualnie jedną o mocy 800W i do tego sterowanie temperatury regulatorem PID.

• #4 13 Paź 2008 01:07
    GlobiGal
    Poziom 10  

Witam,

świetna robota pomimo braku czasu :)
    Pytanka a no mam takie:
    Jak zaizolowałeś czujnik bo widzę że jest w jakieś rurce?
    Cos jest jeszcze przyklejone do ścianki akwarium bodajże z przodu. Do czego to służy? Sztywność czy prowadzenie płytek.
    Czy faktycznie widać różnice w bąbelkach gdy zmieniasz ustawienia w sterowaniu jej? Jaki model pompki użyłeś? Z tego co już czytałem to różne bywają tam silniczki i z tąd różne efekty sterowania.
    Podzielisz się schematem przynajmniej ?

No to teraz pozostało zrobić laminarkę :D hehe

PS: popraw może ten błąd w pisowni w oprogramowaniu
    Czas trawienia minął

• #5 13 Paź 2008 01:59
    markovip
    Poziom 34  

Witam
    Z tym '!Ostrzeżenie! Nie można więcej/mniej' ja bym sobie oszczędził.
    Ale poza tym projekt bardzo mi się podoba, widać że włożyłes w to masę pracy, i to się liczy!

Pozdrawiam

• #6 13 Paź 2008 02:15
    northx
    Poziom 17  

Ładne cacko. Estetyczne i dopieszczone pod względem praktycznym. Choć kilka komunikatów można faktycznie pominąć lub/i poprawić:)
    7/10 bo rozumiem, że dzieło jeszcze nie ukończone:arrow:"czas trawienia minoł", zamiast kwas proponuję "roztwór", a w miejsce ostrzeżenia "skoryguj zadane parametry" lub coś w ten deseń:)

• #8 13 Paź 2008 08:57
    rafał
    Poziom 22  

W sumie bardzo łatwa wytrawiarka. Mam tylko jednio małe zastrzeżenie. Jestem akwarysta i zawsze stawiałem pompke ponad poziomem wody, żeby w razie awarii nie zalało mi szafki. a u Ciebie grozi to zalaniem elektroniki. Może chociaż zawór ?

• #9 13 Paź 2008 10:23
    Misiu200
    Poziom 15  

Bardzo bym prosil Was o wzory plytek do tego sterownika wytrawiarki
    Pozdrawiam

• #10 13 Paź 2008 10:56
    mastermariusz
    Poziom 11  

Panel frontowy zrobiony z pleksy 0.2cm. Pleksa wygięta u góry i u dołu a na nią naklejony wydruk. Wydruk zalaminowany;)
    Grzałka to bodajże AQUEL 130W piaskowa, akwarystyczna.
    Czujnik wsadzony w koszulke termokurczliwą 0.5cm
    Co do tego zaworku to bardzo dobry pomysł.
    Są takie zaworki do pneumatyki. Chyba zakupie taki + 2 kolanka. Przynajmniej przewód nie będzie sie zaginał na kancie akwarium :)
    Może filmik tego nie obrazuje ale naprawdę widać różnice w bąblach. Sterowanie fazowe napowietrzacza. Choć jak bym dorwał jakiś oscyloskop to bym tak faktycznie sprawdził czy dobrze realizuje te sterowanie. Co do komunikatów. Jak będzie mi potrzeba trochę pamięci programu to pozbędę sie ich. Co najwyżej mozna je zmienić :) Jak narazię uważam że program jest skończony.

Co do schematu i wzoru PCB. Umieszczę je niebawem.

Dzięki za wskazanie błędu :)
    Często zdarza mi sie je popełniać :)

• #11 13 Paź 2008 12:05
    manekinen
    Poziom 29  

Witam, ostatnio wysyp wytrawiarek na elektrodzie, ale ta jest na prawdę porządnie wykonana. Mówię o zintegrowaniu sterownika z pojemnikiem, a nie 20 kabli i wiszące płytki :)

Przyszedł mi do głowy jeden pomysł, aby dać tzw "czujnik wytrawienia" :) tak żeby nie trzeba było pilnować procesu. Można było by to zrealizować na jakiejś diodzie i fotorezystorze zamontowanych po przeciwległych stronach zbiornika. Czym płytka bardziej wytrawiona, tym więcej światła przepuszcza. Sterownik mierzy napięcie z fotorezystora poprzez ADC, i po osiągnięciu jakiejś tam ustalonej eksperymentalnie wartości załącza buzzer, i wtedy użytkownik dopiero może zacząć się interesować wytrawianiem. Nie wiem jak to inaczej zrealizować, ale taki auto-pilot to chyba wygodna sprawa, a ustawianie czasu wytrawiania nie zawsze da oczekiwane rezultaty (zużyty wytrawiacz, różna grubość warstwy miedzi na pcb). Trudniej będzie w przypadku np. płytki dwustronnej lub całej zalanej masą. Ale i to się da zrealizować, można dać wybór w menu wypełnienia płytki, i na tej podstawie sterownik będzie stwierdzał czy to "już"
    Pozdrawiam.

• #12 13 Paź 2008 12:22
    Misiu200
    Poziom 15  

Pomysł całkiem niezły, ale chyba by najpierw wypadało pokazać sterownik od wewnątrz tzn. płytka pcb(wzór) elementy i okablowanie-nie uważasz?

.

• #13 13 Paź 2008 16:10
    Fengus
    Poziom 13  

mastermariusz a mógłbyś zamieścić całą dokumentacje odnośnie tej wytrawiarki czy może nie chcesz się podzielić ? bo z chęcią zrobił bym sobie takie cudo

• #14 13 Paź 2008 18:00
    rafaelo14
    Poziom 15  

a ile zajęło ci zbudowanie tego cacka ?

• #15 13 Paź 2008 19:52
    wojtek999
    Poziom 16  

Super wytrawiarka, jestem pod wrażeniem. Całkowity efekt psuje tylko komunikat na końcu filmu: " Czas trawienia minoł..." . Proponuję pisać teksty ze słownikiem przed sobą:)

• #16 14 Paź 2008 19:43
    krystian08
    Poziom 16  

Gratuluje udanej konstrukcji, bardzo zaawansowany projekt, może nawet za bardzo jak na wytrawiarkę ;) Podoba mi się to "przerywane" napowietrzanie. Jedyne co bym zmienił to grzałkę - za długo nagrzewa roztwór. Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych konstrukcji.

• #17 15 Paź 2008 23:27
    mastermariusz
    Poziom 11  

Dzięki za pozytywne opinie i porady;)
    Błędy ortograficzne poprawione:)( te nieszczęsne: "minoł" :) )
    Zamiast np: "Temp. kwasu." jest "Temp. roztworu:"
    Zmienione zostało także "nie można mniej" na "!!! Wartość max. osiągnięta!!!" i równoważnie dla progu min.
    Ścieżki na jednej z płytek zostały dorysowane.
    Dokumentacja czyli schematy, PCB oraz wsad do procka znajduje sie na początku postu.
    Niebawem dołączę do wytrawiarki zaworek zwrotny oraz umieszczę fotkę.

Pozdrawiam
    Mariusz W.

• #18 16 Paź 2008 11:23
    Misiu200
    Poziom 15  

No wreszcie schematy i wzory PCB oraz wsad-zabieram się za budowę i wielkie dzięki.Chylę czoła przed Tobą za konstrukcję i pomysł.Pozdrawiam

Dodano po 17 [minuty]:

Kolego a mógłbyś podać spis elementów? bo jakoś nigdzie go nie widzę będę bardzo wdzięczny

Jeżeli „Alt” w klawiaturze nie działa, to należy ją wymienić. joy

• #19 16 Paź 2008 21:42
    FastProject
    Poziom 28  

Ja mam uwagę co do detektora zera sieci...dlaczego zastosowałeś dwa transoptory, podejrzewam że aby wykrywać każdą połówkę przebiegu sin.A nie lepiej było wykorzystać transoptory z 2 diodami (np SFH620 albo LTV814)? Jak długi otrzymujesz impuls na wejściu przerwania uP?

• #20 17 Paź 2008 14:35
    Misiu200
    Poziom 15  

Coś mi się tu nie zgadza z wym. płytek
    sterownik 4325x2855 mil.
    LCD+KEY 4890x1535 mil.
    (dane z załącznika na początku postu)
    Prawie 45 na 30? to nie realne taka plytka

• #21 17 Paź 2008 15:43
    misiupan
    Poziom 35  

Witam, chciałbym się zapytać jak się ma sprawa bezpieczeństwa użytkownika , bo z tego co widzę grzałka zanurzona jest wraz z przewodem , połączenie na pewno jest szczelne ,ale jak długo... Zdejmij folię ochronną z lcd , jest już nie potrzebna.

• #22 18 Paź 2008 09:44
    mastermariusz
    Poziom 11  

Do Misiu200
    Wymiary są poprawne. Dobrze sobie przelicz.
    Co do foli, to jeszcze sobie posiedzi:p.
    Z czasem sie zdejmie

• #23 18 Paź 2008 12:07
    Misiu200
    Poziom 15  

ciekawe w jakim pojemniku ci sie te 45 cm plytki zmiecily?

• #24 18 Paź 2008 13:19
    Dieu
    Poziom 1  

Ładny sprzęt, drogo taka wytrawiarka idzie na Allegro?

• #25 18 Paź 2008 18:09
    Misiu200
    Poziom 15  

Co to jest za jednostka mil?Jaki jest jej przelicznik
    na mm ew cm? Prosze o pomoc!

• #26 18 Paź 2008 18:12
    mastermariusz
    Poziom 11  

Do Misiu200
    mil. czyli milsy. Jednostka używana w trakcie tworzenia PCB.
    1000mil.=1cal=2.54cm
    np:
    (4325/1000)*2.54=10.9855cm
    itd...
    Do Dieu
    Nie sprawdzałem;)
    Wytrawiarka nie jest na sprzedaż.
    Do Daro_Elektronik
    Co do długości impulsu to nie sprawdzałem.
    Przymierzam sie do zakupu jakiegoś oscyloskopu. Wtedy sie sprawdzi:)
    Ewentualnie zostanie zmieniona część płynnej regulacji intensywności napowietrzania.
    Pozdr.

• #27 11 Lis 2008 21:29
    mastermariusz
    Poziom 11  

Witam ponownie.
    Dziś chciałbym zaprezentować przebiegi z poprawionym sterowaniem intensywności napowietrzania. Może nie wyglądają jak podręcznikowe przebiegi ale swoją funkcje pełnią:). Przebiegi dla intensywności 20%.
    Zmiany w schemacie oraz nowy wsad do uC zamieszczony na początku postu.
    Wytrawiarka by mastermaniekWytrawiarka by mastermaniek
    Pierwszy od lewej:
    Żółty- Napięcie sieci.
    Czerwony- impulsy na wyjściu detektora sieci.
    Drugi od lewej:
    Niebieski- Napięcie sieci.
    Czerwony- impulsy na wyjściu detektora sieci.
    Żółty- przebieg na wyjściu złącza do podłączenie urządzenia napowietrzającego:).
    uC wykrywa dodatnie zbocze impulsów z detektora zera sieci i odmierza ustawiony czas po którym włącza triaka.

Pozdrawiam
    Mariusz W.

• #28 10 Sty 2009 12:38
    dziobi
    Poziom 10  

Jestem początkujący w tym temacie więc proszę o wyrozumiałość :) Mam takie małe pytanko czy zamiast tego kondensatora ceramicznego 6,8nF 400V mogę dać kondensator poliestrowy firmy MKT 6,8nF 160V? :)

• #29 10 Sty 2009 19:08
    rafaelo14
    Poziom 15