Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electro-Harmonix Bass Micro Synthesizer - szukam PCB

doomEL 12 Oct 2008 22:59 9876 15
    tomaszgab
    Level 27  
    I mnie korci zrobić ten układ.Czy miałeś przyjemność grać na tym czy słyszeć.
    doomEL
    Level 10  
    Mialem ten wrecz zaszczyt! Uklad jest naprawde urywajacy jaja;) Specyficzne brzmienia, ktore prawe zawsze dobrze brzmia obojetnie przy jakich ustawieniach (no prawie!). Naprawde cos swietnego.

problemem jest tylko cena, dlatego szukam PCB. Projektowanie takiej plytki dla mnie okazac sie zajeciem na dlugie jesienne, zimowe (i jak nie bedzie dobrze to i wiosenne) wieczory.
    tomaszgab
    Level 27  
    No to do dzieła,mnie idzie to dość szybko ale wszystko zależy od pogody.Ja zaczynam ,podaj meila to jak skończę to podeślę.
    macoslav88
    Level 11  
    Witam

Chciałbym zapytać czy udało się komuś z was skonstruować ten układ, czy schemat jest poprawny i czy wszystko działa jak powinno?

Pozdrawiam
    tomaszgab
    Level 27  
    Kończę właśnie projektowanie płytki pcb ale czy ktoś wie gdzie nabyć scalaka CA3094

==================================================================

No niestety ,CA3094 został wycofany w 2000r i niestety nie ma zamiennika.Np.CA3040 to nie jest jego odpowiednik.Tak więc temat chyba pójdzie do lamusa z braku scalaczka ale i tak płytkę pcb ukończę i jeżeli będą zainteresowani to ją umieszczę.

==================================================================

W sklepie Cybor-tech ..071 314 64 29, scalaczek CA3094 kosztuje 30,- tak więc do dzieła i kończę płytkę pcb.
    robert106
    Level 17  
    Na prośbę tomaszgab załączam materiały:
    Electro-Harmonix Bass Micro Synthesizer - szukam PCB Electro-Harmonix Bass Micro Synthesizer - szukam PCB
    Electro-Harmonix Bass Micro Synthesizer - szukam PCB Electro-Harmonix Bass Micro Synthesizer - szukam PCB Electro-Harmonix Bass Micro Synthesizer - szukam PCB

Pozdrówka
    vvb
    Level 2  
    Have anybody lay file for this? It'll be great if somebody share a file for SprintLayout.
    But file for any other CAD software may be good too...
    vvb
    Level 2  
    Which transistors should I use to substitute CA3094 on CA3080?
    marcomarecki
    Level 11  
    Witam Panowie!!!
    Wiem, że temat dość stary,ale chce zapytać,czy ktoś zbudował ten efekt.
    Chodzi mi o to czy ta płytka zaprojektowana przez kolegę aby na pewno jest dobra.
    Tak się składa, że sam zbudowałem ten micro synth - niestety nie działa.
    Słychać tylko słaby przesterowany dźwięk. Wszystkie elementy użyłem oryginalne jak na schemacie oprócz 2n4302 użyłem bf245b i zamiast 2n6110 użyłem 2n6107.
    Zauważyłem też, że na rysunku z elementami tranzystor Q3 jest narysowany odwrotnie, chociaż oznaczenie CBE, zdaje się być dobre. Kondensator C28 nie ma zaznaczonego + i to chyba tyle. Dodam tylko, że układ zasilam z transformatora 22,8V i uzyskałem napięcia ok. +7,8 i -9,8. A i jeszcze odnośnie mojej konstrukcji to dodam tylko że układ A5B A4B troszkę się grzeje. Potencjometry nie reagują, tylko R3 na płytce. Płytkę sprawdziłem pod kątem zwarć czy zimnych lutów. Ale na 100% Nie jestem pewny. Szkoda wyrzucić bo trochę kaski wydałem a i szam efekt podobno fajny.
    Pozdrawiam serdecznie!!!
    marcomarecki
    Level 11  
    Witam ponownie.

Przyczyna:
    -brak połączenia pinu 2 układu A14 z masą.
    Skutek:
    -uszkodzenie układu.

Poza tym wszystko działa. Pozdrawiam
    robert106
    Level 17  
    Ile kolege wyniósł koszt tego efekciku? Pozdrawiam
    marcomarecki
    Level 11  
    Witam
    Nie wiem dokładnie ale coś z przedziału 150-200zł.
    Nie znam dokładnego kosztu ponieważ kupowałem części także do innych efektów i z różnych źródeł. A do tego jeszcze dochodzą koszty przesyłek.
    Najdroższe:
    - CA3094 7x ok. 12 zł,
    -CD 4013 10zł
    -RC4558 2,5zł za szt,
    -potencjometry 10szt. ok 40zł
    -2n4302 do kupienia w Gliwicach ale min 10szt. za 12zł. za sztukę netto plus przesyłka. Dałem zamiennik.
    -rezystory ok 110szt po 10-20gr
    -kondensatory elektrolity ok 50gr
    -tantalowe płaciłem średnio coś ok 1zł za sztuke,
    -gniazda jack 4zł szt.
    -tranzystory ok 50gr za szt.
    -płytka
    -przesyłki
    -i jeszcze nie mam obudowy ale puszka alu gdzieś w necie to ok 100zł.

No i jeszcze jeden CA3094 bo jeden spaliłem (A14). Brak tej masy na pin'ie 2. Na schemacie też nie ma.

Tak więc koszt grubo przeszło 150zł. Może się nie opłaca bo nieraz jest okazja kupna za 500zł używki, ale ja lubię budować efekty, a przyjemność tym większa że -jestem basistą- czynnie ich używam. Przykładam się teraz do budowy analog delay ale nie wiem co skopiować,może bass'a DM-2. I jeszcze chciałbym zbudować jakąś noise gate.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszcze switch - 10zł.
    Haden
    Level 12  
    Witam,

Wiem, że temat jest archiwalny, ale bardzo chcę zbudować ten układ. Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
    Link z pierwszego postu tego wątku już niestety nie działa. Czy jest szansa aby kolega marcomarecki podał schemat z którego korzystał?
    Oczywiście udało mi się znaleźć coś na ten temat na przykład tu http://milas.spb.ru/~kmg/files/schematics/ELECTRO%20HARMONIX/Bass%20Micro%20Synth/borislavgajic, mam jednak pewne wątpliwości.

Dziękuję!
    Haden
    Level 12  

Hurra!!! Udało się!!! Brzmienia jakie daje ten efekt są naprawdę niesamowite i póki co, po prostu trudno oderwać się od grania! Zresztą, co tu dużo mówić - analog to analog i choć nie mam nic przeciwko cyfrowym efektom opartym na procesorach DSP (sam korzystam z symulatorów typu Line 6 Bass Pod XT, Zoom MS-60B i Boss SYB-5), różnica w brzmieniu i wygodzie gry jest zauważalna natychmiast i po prostu powalająca.

Aby nieco ułatwić budowę tego układu tym, którzy być może będą kiedyś też chcieli go zbudować, postaram krótko podzielić się własnymi doświadczeniami, jednak zanim to zrobię, chciałem najpierw bardzo podziękować koledze Markowi marcomarecki, którego cenne uwagi i sugestie niewątpliwie pozwoliły mi zaoszczędzić sporo czasu i nerwów a także robertowi106 za projekt płytki, który co prawda był zrobiony wcześniej, ale ja z tego projektu też skorzystałem ;-) Wielkie dzięki Koledzy!

Wygląda na to, że Marek był pierwszym, który na naszym rodzimym gruncie doprowadził budowę tego układu do końca i gdyby nie jego dociekliwość, zapewne ja też musiałbym jedną z bezcennych kostek CA3094 wyrzucić do kosza (byłoby szkoda, przyleciały aż z Hongkongu ;-)). Dlaczego? Wpisując w wyszukiwarkę słowa „bass micro synth schematic” znaleźć można schemat tego układu w dwóch wersjach: starszej, narysowanej odręcznie, oznaczonej jako „revision 12/12/1978” oraz drugiej, narysowanej chyba komputerowo, z tym samym oznaczeniem i dodatkowym dopiskiem na dole ramki „September 28, 1996”. W jaki sposób te schematy znalazły się w sieci trudno powiedzieć i choć wyglądają na oryginalne, to nie wiedzieć czemu jest na nich ten sam błąd. Błąd dotyczy braku połączenia rezystora R97 i pinu 2 układu A14 do masy i jak napisał kilka postów powyżej kolega Marek, jego skutkiem będzie trwałe uszkodzenie układu CA3094. Dolutowałem więc odpowiednią zworkę i układ ruszył od pierwszego włączenia zasilacza. :-) Błąd ten odkrył ktoś z forum diystompboxes.co i o wszystkim poczytać można tutaj. Szukając w Internecie informacji na temat tego efektu, trudno nie trafić na zdjęcia i opis Borislava Gajica, który z kolei przy okazji naprawy jakiegoś uszkodzonego egzemplarza micro bass’a skopiował pcb, dołożył własne modyfikacje a następnie udostępnił i opisał wszystko w tym miejscu. Z tego co się zorientowałem, wspomniany błąd nie dotyczył jednak jego wersji ponieważ wzory swoich płytek rysował na podstawie tych oryginalnych a nie na podstawie wspomnianych schematów. Przymierzając się do budowy micro synth’a, zastanawiałem się na której wersji pcb się oprzeć, jednak w końcu wybrałem tą z Elektrody (mimo braku na niej zasilacza) , głównie ze względu na wymiary obudowy i typ potencjometrów jakie miałem zamiar zastosować.

Tak na marginesie, istnieją dwie wersje micro synthesizer’a firmy Electro-Harmonix. Starsza, której konstrukcja opiera się właśnie na omawianym schemacie i wygląda tak:

oraz nowsza, zmodernizowana, zbudowana na podzespołach smd, z true bypass’em i innymi zmianami (m.in. kostki CA3094 zastąpiono podwójnymi wzmacniaczami operacyjnymi LM3700):

Koledzy z forum freestompboxes.org podjęli próby skopiowania także tej nowszej wersji, przede wszystkim z powodu trudności ze zdobyciem kostek CA3094 i o tym przeczytać można tutaj
    oraz tutaj.

Większość części udało mi się zdobyć bez problemu, z wyjątkiem wspomnianych CA3094, których w tym układzie jest aż siedem. Można je kupić w bodajże dwóch czy trzech polskich sklepach internetowych, ale zdecydowanie lepiej zrobić to przez Ebay. Podążając za sugestiami Marka kupiłem tu (przez PayPal, czekałem około dziesięciu dni). Zamiast tranzystorów 2N5088 i 2N5087 dałem BC550C i BC560, a zamiast 2N4302 wlutowałem 2N5457. Można je oczywiście też kupić, choćby na www.amptone.pl, ale porównując noty katalogowe nabrałem przekonania, że europejskie odpowiedniki amerykańskich tranzystorów 2N też będą ok i są ok. Pozostałe elementy mają wartości takie, jak na schemacie w wersji basowej.

Od początku wiedziałem, że chcę tego efektu używać na scenie, więc rozglądałem się za jakąś sensowną obudową. Z różnych powodów nie odpowiadały mi aluminiowe obudowy typu Hammond, więc wybór padł na jedną z moich ulubionych plastykowych, czyli Z-33B firmy Kradex. Od wewnątrz pokryłem obudowę lakierem EMI-35 i póki co nie zauważyłem problemów z przydźwiękiem ale jeszcze nie wiem jak efekt będzie zachowywał się na scenie, gdzie jak wiadomo zakłóceń raczej nie brakuje. Chciałem też przy okazji przetestować preparat EMI-35, ponieważ zawsze intrygowało mnie czy efekty gitarowe firmy Behringer, których obudowy w większości też są z wykonane tworzywa abs, ekranowane są w podobny sposób?

Moja obudowa wygląda tak:

Wyszło jak wyszło, pewnie następnym razem wyjdzie lepiej ;-) Ponieważ obudowa z tworzywa abs mimo wszystko nie ma sztywności obudowy z aluminium, chciałem aby przycisk SPDT („single pole, double throw”, czyli pojedynczy styk przełączny) składał się z tzw. przełącznika chwilowego oraz elektroniki opartej na przerzutniku T i tranzystorach JFET lub kluczach analogowych 4066. Chodziło o to, aby efekt włączać/wyłączać w miarę wygodnie, i nie używać przy tym zbyt wiele siły. Przy okazji przeglądania różnych sprawdzonych rozwiązań tego typu dużo się dowiedziałem i nauczyłem, ale w życiu nie przypuszczałem, że przerzutnik T można zbudować używając jedynie dwóch przekaźników. Rozwiązanie opisane tutaj lekko wbiło mnie w ziemię, moim zdaniem jest genialne w swej prostocie, oto schemat:

Wprawdzie w pozycji „wł.” taki przerzutnik zasilany z 9V pobiera około 30mA a w momencie przełączania nawet dwa razy tyle (co wynika z istoty działania przekaźników), więc do efektów zasilanych z baterii nie nadaje się kompletnie, ale do urządzeń zasilanych z zasilaczy? Czemu nie? Wiadomo, przekaźnik jest elementem mechanicznym i pewnie kiedyś się zużyje, póki co jednak działa i bardzo mnie cieszy a co najważniejsze, nie wprowadza żadnych zniekształceń sygnału w torze audio. Do styku "b1" dodałem prosty inwerter na tranzystorze i mam dodatkową sygnalizację włączenia/wyłączenia diodą LED. (Na zdjęciu tego przełącznika jeszcze nie ma, był on jeszcze w wersji beta)

Jak powszechnie wiadomo, żaden efekt gitarowy sam i tak niczego nie zagra ;-), więc jak tylko uda mi się nagrać coś sensownego postaram się wrzucić krótkie demo.

Pozdrowienia,
    Maciek
    marcomarecki
    Level 11  
    Dzięki Maćku za miłe słowa.
    Cieszę się że mogłem pomóc. Naturalnie gratuluję ukończenia budowy efektu ze skutkiem pozytywnym. Aż wstyd się przyznać, że mój Electro nie doczekał jeszcze obudowy. A twoja wygląda całkiem fajnie. Temat stary i chyba dlatego nie ruszyła lawina krytyki odnośnie obudów z plastyku.

Pozdrawiam i polecam się marcomarecki.