Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką anteną zastąpić LEMM1500?

Ardian102 13 Oct 2008 13:38 1427 7
 • #1
  Ardian102
  Level 10  
  Witam!
  Mam prośbę, podpowiedzcie mi jaką antenę kupić zamiast LEMM 1500, bo ta ma 1,7m a ja potrzebuję taką o długości do 60 cm., żeby jak najmniej stracić na jakości i zasięgu. Mocowana na magnes, do relingu lub do tylnej klapy w kombiaku. Jeżeli to ważne to moje radio to ALAN199A.
  Za wszystkie odpowiedzi wielkie dzięki.
  Adrian.
 • #2
  c2h5oh
  Moderator
  Cześć.

  Musisz się na coś zdecydować.
  Albo "antena" która ma 60 cm przy długości fali 11 m, albo dobry zasięg.
  Praw fizyki nie oszukasz. To co nazywane jest anteną CB i ma 60 cm, anteną nie jest.
  Ciekawe, kiedy ktoś wpadnie na pomysł, by stosować samą cewkę, bez promiennika... :)
 • #3
  Ardian102
  Level 10  
  No to w takim razie, która z tych niby anten o dł. do 60 cm., najbardziej antenę działaniem przypomina? Jakieś dwa lub trzy typy.
 • #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Ardian102 bez obrazy , ale każda z tych anten ma tłumienie około 20dBd do 30dBd ( -10 do -32 razy ), więc trudno nazwać je (jak wspomniał c2h5oh) antenami.

  Nie wnikałbym czy ta czy tamta jest lepsza , tylko , która jest tańsza lub poprostu ładniejsza (więcej chromu) i odporniejsza mechanicznie na wiatr np. powyżej 140km/h .

  Pozdrawiam.
  PS. Dla zachowania poprawnej (czytaj : dalekiej) łaczności , możesz przyjąć , że promiennik anteny im dłuższy tym lepszy ( do wartości 2,67m przy 27MHz ).
 • #5
  king252
  Level 16  
  Witam
  Kup sobie " florydę" jeżeli ci zasiek 5-8 km wystarczy
  tylko ta antena jest na magnesie a zmontowanych możesz zastosować
  "SIRTEL S-60"
 • #6
  Ufokkk
  Level 12  
  A może rozważysz taką możliwość - zostajesz przy długiej antence ale montujesz ją ukośnie - tak żeby nie przekroczyła twoich wymaganych 60 cm. Wiadomo że to nie są idealne warunki dla pracy anteny, ale na pewno to bedzie mniej drastyczne pogorszenie osiąów niż tak krótkie anteny.
  Pozdrawiam
 • #7
  renoraines
  Level 15  
  Sirtel S60 akurat 60 cm. Zdania sa podzielone jedni chwala dlugie anteny, ja jestem przeciwny, bo im dłuższa antena tym wiecej zakloceń sciąga mimo odpowiedniego strojenia. Sam jezdze na president florida i jest rewelacja, cisza, spokoj. Ale cos mnie podkusilo i zalozylem sirtel s90 (sprawna, dostrojona itd), bo moze to komus sie wyda dziwne, ale szkoda mi na deszczowe, chlodne dni floride. I ...jest nieporownywlanie wiekszy halas, szumy. Jesli sie nie przyzwyczaje, to powroce do floridy i najwyzej za jakiś czas kupie sobie drugą floride. Ale mowie to wszystko kwestia indywidualnych oczekiwań, ja preferuje krotsze anteny.
  Ewentualnie Lemm AT-1063 czy tez president hawaii, ale to w granicach 72 cm.
 • #8
  lukaszend
  Level 12  
  Im antena dłuższa i im wyżej zamontowana, tym zasieg w danym terenie będziesz miał większy. Zastępowanie dłuższej anteny krótszą nie zda egzaminu ;)