Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer na STX-46 1200rms

Lanek89 03 Jan 2009 10:00 14671 66
Tespol
    DYLU BADBOY
    Level 27  
    lukasgo3 wrote:
    jesli mam byc subiektywny torobic konstrukcje bez przemyslenia i obeznania z tematem jak to stwierdziles na wstepie to troche nie ma sensu ... ten stx defacto jest produktem ktory nie zostal jeszcze dobrze przetestowany na pseudo estradzie ...gdyz nie mozna go nazwac produktem estradowym.... profesjonalisci wiedza dlaczego ...no ale zawsze sie ktos znajdzie zeby go kupic

lukasgo3 wrote:
    br ... najprostrzy typ obudowy ktory zupelnie sie do tego nie nadaje ... ja bym go widzial w bp 6th gdyz ladowanie w tube to chyba sztuka dla sztuki gdyz i tak potencjal tuby nie zostanie wykorzystany

Zamilcz człowieku powiem grzecznie. Spójrz na parametry a później się wypowiadaj...

Proszę to uzasadnić, bo takie stwierdzenie prowokuje tylko do dyskusji
    (joy_pl)

joy_pl
    Też pojechałeś po bandzie, bo Truvoxy to nie są głośniki stworzone do subbasu.
  • Tespol
    joy_pl
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Nie chodzi o Truvox tylko o porównanie 1x18 do 2x15, że nie zawsze 2 zagra lepiej...
    marian133
    Level 38  
    A wlasnie ze zagra. W testach brala udzial nie liczona paczka na 2x GDN-38-550 z "jakims tam" strojeniem kontra liczona paczka na 1x GDN-46-1200 (moja paczka). Wynik? wygrala paczka na 2x 15". Jedyna zaleta GDN-46-1200 jest to ze nisko schodzi,ale do tego potrzebuje minimum 150L i "dopracowanego" strojenia...ale napewno nie we wszystkowiedzacym programie ktory tak naprawde ..... pokazuje.
  • Tespol
    User removed account
    User removed account  
    DYLU BADBOY
    Level 27  
    lukasgo3 wrote:
    zapewne mowiac o porgramie masz na mysli winisd ew box .... dokładnej nazwy nie pamietam .... ja zawsze bede bronil stwierdzenia ze 2x15 zagra lepiej tylko ze wezmy pod uwage klase glosnikow nie mozemy porownywac alpharda z PD .... jesli robic porownaie to wezmy powiedzmy eminence kilomaxa 15 i 18 i z tego zrobmy zestawy i uwazam ze konstrukcja 2x15 okaze sie lepsza....wiadomo wszystko ma swoje wyjatki ...

Okaże się lepsza, droższa i większa.
    Stwierdzenie jest zbyt ogólne 2x12" w zwykłej tubie od EAW bije na głowę większość 2x18", więc czasem bardziej nada się 18", czasem 15", a nie kiedy i 12"

marian133 wrote:
    A wlasnie ze zagra. W testach brala udzial nie liczona paczka na 2x GDN-38-550 z "jakims tam" strojeniem kontra liczona paczka na 1x GDN-46-1200 (moja paczka). Wynik? wygrala paczka na 2x 15". Jedyna zaleta GDN-46-1200 jest to ze nisko schodzi,ale do tego potrzebuje minimum 150L i "dopracowanego" strojenia...ale napewno nie we wszystkowiedzacym programie ktory tak naprawde ..... pokazuje.

Dziwisz się? Ciekawe jakbyś porównał ten głośnik w odpowiednie wyliczonym BP6th lub BPhorn i kto wygra oczywiście, że 18".
    Lanek89
    Level 11  
    Ja powiem tylko tyle mi na razie subik wystarcza sylwek był na 190 osób i basik był ok Dwa suby to było az za dużo a po za tym po co robic kompletnie niegabarytowe paczki na 2x15, chetnie skontaktuje się z Dj Stopa nie mówie że mój sub gra lepiej od jego paczki bo w tej obudowie nie pokazuje nawet połowy swoich mozliwośc w wakacje będe miał dwa suby i zamkne je w konkretnych bandpassach i wtedy się o każe

Dodano po 5 [godziny] 40 [minuty]:

A wracając do tematu prosiłem o pomoc w wyliczeniu jakiś paczek a nie o wymądrzanie się ludzi którzy często nie maja o niczym pojęcia
    Ja jak nie wiem to się nie odzywam wiem że głośnik ma potencjał schodzi bardzo nisko tylko teraz zastanawiam się jak to wykorzystac a po za tym mam grosz własnej ambicji i dlatego nie wybrałem projektu Dj Stop, a w ramach sprostowania paczka oczywiście była liczona w winISD bo robienie jej zupełnie na pałke było by bez sensu,a głośnika nie zamierzam sprzedawac
    marian133
    Level 38  
    Lanek89 wrote:
    a w ramach sprostowania paczka oczywiście była liczona w winISD bo robienie jej zupełnie na pałke było by bez sensu

Tak,bylo by bez sesu...gdyby robil to zupelny laik,bylo by gdyby wsadzil ten glosnik w 80L,bylo by gdyby jako strojenia użył rurki od papieru toaletowego... Ale Ty z tego co widze nie jestes laik i nie robisz tego pierwszy raz,wiec dlaczego nadal wierzysz programom?

Chcesz rady? wywal te "rureczki" i zrob pozadne strojenie na sluch. A jesli uwazasz ze nie da rady zrobic lepiej i wierzysz ze program podal ci najlepsza opcje tzn. ze albo jestes za mlody i jeszcze za malo doswiadczony albo pomyliles hobby.
    kapitan planeta
    Level 28  
    DYLU BADBOY wrote:

Stwierdzenie jest zbyt ogólne 2x12" w zwykłej tubie od EAW bije na głowę większość 2x18"
    .

Te 2x12" EAW BH760 daje taki efekt jak 6-8 osiemnastek w BR:)

wszystko zależy od tego jaka konstrukcja i jakie głośniki poza tym 2x15" to większa powierzchnia i lepsza dynamika niż 1x18" więc z definicji ma prawo mieć większego kopa

jeśli chodzi o rureczki to rzeczywiście są niepoważne do takiego głośnika (za mała średnica) ja bym dał prostokątne tunele z tego samego materiału co cała paczka

i wzmocnienia!!! gdzie są wzmocnienia?
    User removed account
    User removed account  
    marian133
    Level 38  
    No nie wiem czy jest takie proste,prosciej jest dobierac odpowiedniej srednicy i dlugosci rur,nie potrzebujemy wtedy nawet rozkrecac paczki. Ale,zgodze sie z toba w jednej kwesti: lepiej zrobic br szczelinowy niz rurowy.

Mozna by zrobic tak: odpowiednio zestroic obudowe rurami tak zeby wydobywajacy sie dzwiek nas w 100% zadowalal,pozniej wpisac w program srednice i dlugosci rur jakie nam wyszly,sprawdzic co nam program pokazuje (na ile Hz paczka jest zestrojona),a pozniej poprostu dobrac br szczelinowy tak zeby dane strojenie sie zgadzalo.

A teraz kto mi powie czy obie paczki beda graly identycznie? Ja sadze ze nie,bo nie tylko dana czestotliwosc strojenia sie liczy ale tez impuls,przeplyw powietrza itd.
    kapitan planeta
    Level 28  
    a patrząc na parametry głośnika (ogólnie bardzo mocny to głośnik), ja bym pokombinował nad TP118 (ale nie analizowałem głębiej tego więc może sie mylę)

ps strojenie obudowy nie zależy od głośnika tylko od pojemności netto ja myśle że stx podaje bardzo dokładne parametry i można polegać na programie, nie wiem czy na słuch lepiej się dostroi ale jak już robić PRO to trzeba mieć sprzęt pomiarowy i opracować konstrukcje tuneli o zmienialnej długości np coś takiego (mam nadzieje że zrozumiały rysunek) w tunelu może być przegroda wtedy dolne klocki "szyny" będą nie potrzebne
    marian133
    Level 38  
    kapitan planeta wrote:
    ja myśle że stx podaje bardzo dokładne parametry i można polegać na programie

Powiedz mi kiedy byles zadowolony z podanych informacji przez program? Ja nigdy,zawsze musialem poprawiac.

Twoj rysunek jest zrozumialy,ale watpie zeby komukolwiek chcialo by sie robic cos takiego tylko do jednego glosnika (chodzi o rozmiar),bo juz dla 15" wysokosc otworu powinna byc mniejsza a na twoim rysunku jest tylko regulacja glebokosci,wiec do innych glosnikow sie to nie przyda. Po drugie,czy ta regulacja jest szczelna?
    dywan86
    Level 18  
    Dodam tylko od siebie że właśnie symulowałem troche ten głośnik w obudowie typu Tp118 i wyniki wychodziły obiecujące, może zaniedługo zbuduje coś takiego i sprawdze jak zachowa sie ten głośnik w tej paczce, a co do programu to nie zawsze jego obliczenia przekładały się na wynik końcowy lecz jest to napewno podstawa przy budowie obudowy.
    Lanek89
    Level 11  
    Co myślicie o czymś takim słyszałem że program trochę oszukuje przy obudowach typu band pass ??
    DYLU BADBOY
    Level 27  
    Jak najbardziej taki SPL jest realny, pytanie tylko czy wytrzyma mechanicznie ?
    Lanek89
    Level 11  
    Myślę że warto spróbowac, i zobaczyc co wyjdzie w praktyce i wtedy się okaże postaram sie do końca lutego złozyc paczke z takim strojeniem. Dodam tylko że według mojego ucha głośnik z powodzeniem odtwarza dzwięki od 35hz Generowałem dzwięk winISD
    kapitan planeta
    Level 28  
    Ja obstawiał bym tp118, robiąc bandpass z samego symulatora jest małe prawdopodobieństwo sukcesu, no ale spóbować można

z generatora to i 20Hz odtworzy tylko ludzkie uch nie usłyszy 30hz odtworzy już słyszalnie ale 15dB ciszej niż 45Hz a ogólnie przyjęte jest że głosnik odtwarza pasmo do -3dB czasami niektórzy podają -10dB ale w generatorze na uch tego nie sprawdzisz
    Lanek89
    Level 11  
    No włąśnie nie chce wyżucac pieniedzy miałbyś gdzies jakieś wykresy jak zachowa on sie w tej budzie ? I jakiś schemat samej obudowy
    Lanek89
    Level 11  
    A mógłbyś mi jeszcze powiedziec co tam za głosnik siedzi i jak to sie sprawuje w praktyce ??
    kapitan planeta
    Level 28  
    tam wkładają różne głośniki, ogólnie paczka ma o 3dB więcej niż basreflex (to jest bardzo dużo jeden głośnik gra tak jak dwa w BR) PolAudio podaje nawet że ma 103dB (oczywiście nie przy 40Hz) ogólnie kultowa buda daje rade w plenerze i w pomieszczeiu
    Lanek89
    Level 11  
    dywan86 jeśli możesz mógłbyś pokazac jakiś wykres????
    dywan86
    Level 18  
    Jestem w trakcie budowania paczki, to co podaje program to jedno a jak będzie w rzeczywistości to drugie, w tp118 siedziały mccauleye, teraz 18LW1250, w symulacji wyglądają bardzo podobnie gdyż parametry też zbliżone, lecz co będzie sam się przekonam może w tym tygodniu, symulowałem w bassbox, tak jak obudowa BR tylko objętość i strojenie zdjęte z rysunku który już tu pokazano.
    Skipior
    Level 20  
    Witam,
    Głośnik bardzo dobrym jest, nie są to pieniążki wyrzucone w błoto. Jednak do BR średnio się nadaje.
    Jeżeli ktoś coś na nim buduje polecam taką oto paczkę:
    BP6TH tył 180L(malpa)38.5Hz, front 64L(malpa)73.5Hz.
    Można jeszcze kombinować, ale jest to dla niego dobra obudowa ;)) Najprościej mówiąc paczka typu X1 mu pasuje, do tego procek i można uzyskać ciekawe nagłośnienie. Dla efektu około 4 szt.
    Skipior
    Level 20  
    Na pomiary wyślę to cudo jak będą do tego warunki i fundusze, bo na dzień dzisiejszy nie mam swojej aparatury pomiarowej... No i oczywiście zapytam się kolegi czy mi jeszcze użyczy tego przetwornika.

Postaram się coś takiego przedstawić, ale nie określę się kiedy dokładniej.
    dywan86
    Level 18  
    Symulowałem też go w tym BP6TH, w zasadzie takie same osiągi jak coś w stylu TP118, jak dokończe projekt to powiem coś więcej czy warto, swoja drogą głośnik wygląda imponująco, lecz martwi mnie brak zabezpieczenia, siatki naokoło kosza, trzeba uważać by nie dostał sie jakiś element, paproch do szczeliny z cewką.
    marian133
    Level 38  
    Skipior wrote:
    Jeżeli ktoś coś na nim buduje polecam taką oto paczkę:
    BP6TH tył 180L(małpa)38.5Hz, front 64L(małpa)73.5Hz.
    Można jeszcze kombinować, ale jest to dla niego dobra obudowa

Chcialbym zobaczyc ta paczke.

Skipior wrote:
    No i oczywiście zapytam się kolegi czy mi jeszcze użyczy tego przetwornika

Czyli mam rozumiec ze osobiscie tego glosnika nie posiadasz? a ta paczke o ktorej mowisz to kto wykonal? Ty czy kolega? czy ta paczka to tylko symulacja komputerowa?
    Lanek89
    Level 11  
    Ja myślałem o mniejszej paczce 140 litrów dzielonej na 100l i stojonej na około 45hz a drugi 40 litrlow strojonej na 100hz,wykres w winisd wychodzi całkiem obiecująco
    dywan86
    Level 18  
    Akurat w takiej budzie co podajesz to zagra to gorzej niż w BR 150L odpowiednio zestojonej wiec to co w tej chwili masz.