Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka temperatura pieca gazowego ?

13 Paź 2008 16:22 116492 35
  • Poziom 10  
    Jaką ustawić minimalną temperaturę na piecu dwufunkcyjnym gazowym ( gaz ziemny ) aby go nie zjadła rdza i żeby za dużo nie spalił gazu. Czy można taki piec wyłaczać na noc w celu zaoszczędzenia gazu. Chodzi głównie o okres przejściowy.
    Pozdrawiam : MS:!:
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zainstaluj sterownik pokojowy a temp. nastaw na około 70stopni.Pozostaje jeszcze nastawa mocy kotła bo przecież czesto 21-23 kW to przesada .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A ile kW ma kocioł i ile metrów ogrzewa?
  • Poziom 1  
    70 ° to chyba spora przesada, sterownik pokojowy owszem. Ja mam ustawione 50 ° na piecu i sterowanie pokojowe a piec potrafi uruchomic się nawet w sierpniu przy otwartym oknie i chłodnych porankach.
    To przesada, przecież to najleprze parametry dla kotła szybciej nagrzewa a sterownik go sam obetnie.
  • Poziom 15  
    Temperatura w instalacji powinna być odpowiednio dobrana do panujących warunków zewnętrznych i właściwości izolacyjnych budynku. Zbyt wysoka to nadmierne straty kominowe. Zbyt niska to mniejsze zło, jest za zimno. Termostat pokojowy to jak hamulec w samochodzie, nikt nie trzyma gazu wdepniętego w podłogę a prędkość reguluje hamulcem. Termostat pokojowy zabezpiecza przede wszystkim pomieszczenia przed przegrzaniem szczególnie w okresach przejściowych tzn. jak robi się niezapowiedzianie ciepło, oraz obniża temperaturę w okresie powiedzmy nocnym i czasie gdy wszyscy wybywają do pracy, szkoły itp. Co do szybszego nagrzewania przy wyższej temperat. obiegu, posłużę się znów analogią samochodu. Wciskany za każdym razem gaz do dechy przy każdym ruszaniu na pewno da nam wynik w postaci częstego odwiedzania stacji benzynowej. Pozdrawiam
    A propos samochodu przy jakiej prędkości obrotowej silnika mamy najmniejsze spalanie -przy największym momencie obrotowym i nie są to wolne obroty silnika.
  • Poziom 32  
    maria35 napisał:
    Jaką ustawić minimalną temperaturę na piecu dwufunkcyjnym gazowym ( gaz ziemny ) aby go nie zjadła rdza i żeby za dużo nie spalił gazu. Czy można taki piec wyłaczać na noc w celu zaoszczędzenia gazu. Chodzi głównie o okres przejściowy.
    Pozdrawiam : MS:!:

Temperaturę trzeba nastawić taką, żeby dla danego budynku, zainstalowanych grzejników i pogody wystarczyła dla pożądanego komfortu cieplnego. Jeśli w instalacji są zawory termostatyczne to po osiągnięciu temperatury w pomieszczeniach grzejniki przestaną odbierać ciepło i kocioł się wyłączy. Dlatego regulacja temperatury w obiegu nie ma związku z zużyciem gazu. Chyba że na zasadzie - ustawisz za niską, w domu będzie za zimno to i gazu zużyjesz mniej. Wyłączanie na noc nic nie daje - w dzień kocioł musi nadrobić stratę. Jeśli chcesz zaoszczędzić po prostu skręcaj na noc termostaty na grzejnikach
  • Poziom 15  
    Co do samochodu, to samochód raz jedzie z górki a raz pod górkę.
  • Poziom 14  
    Przytoczenie samochodu jasno obrazuje jak powinno się nastawiać temperaturę pracy kotła. Silnik może obracać się do ok 6500 obr/min, a jeźdżąc normalnie oscylujemy tak by na każdym biegu obroty wynosiły max 4000 obr/min czyli 2/3 maximum. Tak samo z piecem gazowym 2/3 max. temperatury kotła. Resztą niech zajmuje się pokojowy i czujnik temp. zewnętrznej.
  • Poziom 10  
    Mam powierzchnie do ogrzania 120 m, kocioł 24 kW.
    Wszystko się zgadza. Wiem że zbyt wysoka temperatura na kotle to dodatkowe straty. Chodzi mi o temperaturę najniższą. Jaka powinna być żeby nie wkroplała się woda i żeby kotła rdza nie zjadła. Przed sezonem czyściłem kocioł i bardziej był on zrdzewiały niż brudny. Gdy miałem palnik olejowy to kocioł był dosyć mocno zabrudzony produktami spalania oleju a nie rdzą, teraz jest odwrotnie. Mam zainstalowany regulator pokojowy i termostaty na grzejnikach. Jeszcze pytanie, czy zmniejszając temperaturę w pomiesczeniach na noc, zmniejszać też temperaturę na piecu ?
    Pytanie po co,regulator pokojowy sam go wyłączy.Proponuję zmniejszyć moc na co (do 12-15 kw)jeśli jest taka opcja na płycie kotła,temp. 60-70 .W pomieszczeniu z regulatorem rozkręć termostat grzejnika na max.
  • Poziom 10  
    ja zaczynam dopiero współpracę z piecem gazowym kondensacyjnym
    jednofunkcyjnym i o ile temp. zasilania cwu mam ustawiona wyższa to
    temperaturę zasilania ogrzewania ustawiłem na 35st. i póki co jest ok
    nie wiem tylko co będzie jak się zaczną mrozy :) - póki co wielkie testy
    ale w każdym razie widać że kondensacja w piecu działa, bo dosyć znacznie
    cały czas woda płynie z pieca i póki co przy obecnych temp. w dzień 8-12 st.
    na kuchnię, cwu i ogrzewanie zużywam 3,5-4,5 m3 gz50 na dobę w budynku 610m3
    kubatury ocieplnego 12cm styropianu i 21cm wełny na podaszu
    a budynek nowy dopiero zamieszkany od 20 dni
  • Poziom 13  
    wtrące się - wydaje mi się, że moc kotła nie powinna być maksymalna - tak raczej na 2/3 mocy.Po co grzać komin?
    temperatura wody w instalacji dobieraj do warunków zewnętrznych - im zimniej na dworze tym wyższa temperatura..
    Ja robie tak:
    - na dworze ok. 5 stopni-> woda 40 stopni
    - na dworze ok. 0 stopni-> woda 45 stopni
    - na dworze ok. -5 stopni-> woda 55 stopni
    - jeszcze zimniej - woda 63 stopnie

Ale to zależy od grzejników, izolacji i innych rzeczy..
    Najlepiej wg mnie jest zaobserwować przerwy i długość działania pieca.. Jeśli piec włącza się tylko na ok. 30 minut i to wystarczy aby zagrzać dom to zmniejszam temperaturę o 5 stopni wody...
    Staram się aby piec chodził co najmniej 1 do 1,5 godziny i potem taka sama lub dłuższa przerwa...
    A nie lepiej zaistalować pogodówkę ,prościej i przyjemniej.
    akwedukt, nie każdego na to stać, ale prościej i przyjemniej to na pewno
  • Poziom 9  
    to się naczytałem ale powiedzcie co to jest regulator pokojowy jest ustawiony na 20 C, pic ma wodę 70 C a kaloryfer przy kotle czyli kuchnia gorący ale tylko góra, łazienka gorący cały, pokój gdzie regulator parzy ale tylko góra? czy ja się czepiam ?
  • Poziom 13  
    wodę zmniejsz na piecu - za dużo..
    Co do kaloryferów: trudno je leczyć na odległość..
    Może zapowietrzony ten w kuchni?
    Sprawdź i odpowietrz...
  • Poziom 9  
    Witam ...podepne się z jednym pytaniem.

jak jest bardziej ekonomicznie grzac kondensatem jednofunkcyjnym?

-zmniejszyc mu moc ale bedzie dlugo grzał np: co 35-40C
    czy
    - wieksza moc ale krutsze dzialanie pieca np. 55-60C
  • Poziom 32  
    sivvusek napisał:
    Witam ...podepne się z jednym pytaniem.

jak jest bardziej ekonomicznie grzac kondensatem jednofunkcyjnym?

-zmniejszyc mu moc ale bedzie dlugo grzał np: co 35-40C
    czy
    - wieksza moc ale krutsze dzialanie pieca np. 55-60C

Zdecydowanie to pierwsze.
  • Poziom 9  
    To jeszcze jedno pytanie...

Prędkość (bieg) pompy c.o.

Lepiej słaba i dłuższy czas przepływu przy czym powrót zimniejszy i dłuższy czas działania pieca ...
    czy...
    pompka na średnio lub max czyli szybszy obieg, krótszy czas działania pieca ale cieplejszy powrót.

Piec kondensat jednofunkcyjny.
  • Poziom 14  
    Nie tak do końca. Regulacja prędkości obrotowej pompy pozwala w elastyczny sposób dobrać jej wydajność w ograniczonym zakresie. Mała i niezbyt rozległa instalacja wystarczy na 1-ce, większa na 2-ce a duża na 3-ce. Wiadomym jest to, że zwiekszenie prędkości przepływu zwiększa też i głośność pracy instalacji. Temperatura powrotu też nie powinna być zbyt niska/punkt rosy i korozja/. Przy zastosowaniu zaworu różnicowego przy piecach węglowych zdarza się czasmi tak, że pompa dopiero na 3-ce zamyka przepływ na różnicowym.
  • Poziom 14  
    ja zarazem mam takie pytanie. Na gazowym mam ustawione 70 st
    a termometr na weglowce pokazuje 55 st. czy oznacza to ze 15 st mam
    straty przez wymiennik ciepla??
    Pytanie 2. w nocy mam ustawione na 16/17 st a w dzien 18/19 nawet po 5 godzinach ciaglego grzania w dzien nie osiagne 20 st. Jest to nowa instalacja. Dom czesciowo ocieplony. Wydaje mi sie to dziwne.
  • Poziom 14  
    Witam.
    Z prostego pytania zrobiła się dyskusja nie na temat.
    1. Jak z opisu wynika masz kocioł z palnikiem gazowym. (Nie podałeś typu kotła).W tej sytuacji musisz zainstalować termostat, który załączy pompę po osiągnięciu przez kocioł temperatury około 35 stC. Jest to temperatura roszenia kotła. Zabezpiecza to przed kondensatem w komorze spalania. Kocioł stalowy wymaga wyższej temperatury niż żeliwny.
    Można również zainstalować termostat z zakresem 40 - 80 stC. Wówczas termostat nie pozwoli na wychłodzenie kotła w czasie postoju. Termostat pokojowy jest następnym elementem regulacji. I tutaj moi poprzednicy mają rację.
    2. W kotłach kondensacyjnych najlepszy efekt uzyskuje się przy jak najniższej temperaturze powrotu. Kocioł kondensuje przy temp. powrotu około 50 st.C.
    Można to osiągnąć przez:
    - przewymiarowanie grzejników,
    - małą prędkość przepływu,
    - odpowiednie dobranie temperatury zasilania.
    To wszystko powinno być dobrane w fazie projektowania.
    Montaż kotła kondensacyjnego bez przygotowania dla niego instalacji mija się z celem.
    Równomierny rozpływ wody w instalacji reguluje się zaworami termostatycznymi z wstępną regulacją albo zaworami na powrocie grzejnika. Przy stałej temperaturze zasilania z kotła wszystkie grzejniki powinne mieć taką samą temperaturę. Im dalej od kotła tym przepływ większ a temp. zasilania niższa (straty).
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Kocioł Ferroli z zam. kom. spalania F24, czujnik załączenia pompy jest. termostat pokojowy również. Czy dość istotna sprawa jest aby nie wychłodzić kotła węglowego. >? Czy to znaczy ze 24/h na dobe musze utrzymywac jakas stala temp??
  • Poziom 14  
    Przepraszam. Wpis o palniku olejowym zmylił mnie. Myślałem, że to ten sam kocioł.
    Kotły stałopalne rządzą się innymi prawami. Tutaj też warto zainstalować termostat do rozruchu pompy.
    W kotłach gazowych tzw. atmosferycznych korozję wymiennika powoduje między innymi zbyt uboga mieszanka ( nadmiar powietrza). Sprawdź na liczniku zużycie gazu w stosunku do ustawionej mocy. Z 1 m3 gazu GZ 50 mamy 9,5 kW mocy. Zmierz ilość litrów gazu w czasie 36 sek i pomnóż przez 3600. Da Ci to zużycie w m3/h. Przy tej mocy powinien zużywać około 25 l. Jest to pomiar orientacyjny. Dokładnie wyregulujesz analizatorem spali.

Dodano po 3 [minuty]:

Przepraszam. Wynik pomnóż przez 100.
  • Poziom 2  
    Witam. Chciałbym podłaczyc sie do tematu.
    Ja dwa tygodnie temu odpaliłem piec De Ditricha MCRIIT 24 Kw jednofunkcyjny kondensat z zasobnikiem 120 l. No i mam problem z temperaturą w domu. Wode w CWU mam ustawioną na 47 st. Ale jakbym nie grzał to kaloryfery na pietrze mam zimne albo letnie.
    Podłogówka na górze ani drgnie. Parter kaloryfery lekko ciepłe, podłogówka ok. Nie mam w istalacji zrobionej cyrkulacji gdyz ponoc przy pow. 120m2 nie robi sie tego...
    Tak czy inaczej w domu mam zimno...Najgorzej na pietrze róznica miedzy dołem nawet 2 stopnie.
    Mam regulator pokojowy w salonie plus czujnik pogodowya zewnatrz...Termostaty w kaloryferach rozkręcone na max.
    Nie wiem co robic...moze ktos cos źle sklecił...?

Prosze o pomoc
    Może. Wywal termostat pokojowy do chłodniejszych pomieszczeń, a w tych ustaw głowice termostatyczne na żądaną temperaturę. Poza tym, być może masz zbyt nisko dobraną krzywą grzewczą.
  • Poziom 9  
    Witam.

Jestem nową osoba na forum ale od kilku tygodni je obserwuje bo mam olbrzymie problemy ze swoim piecem, i postanowiłem zapytać.

W tym roku, przeprowadziłem się do domu ;-)

Mam problemy z ogrzewaniem tego domu, na czym polega problem mam piec do co stary jak świat rok produkcji 1976 firmy Hydro therm. Początkowo był tu układ grawitacyjny, ale dodałem pompkę, wstawiłem też elektroniczny termostat (badający temperaturę w pokoju) i wszystko było by ok gdyby nie to że piec choć bym go prosił błagał groził denerwował się nie chce przekroczyć 58 stopni Celsjusza. Potrzebuje na co dzień ciut wyższą temperaturę tak do 80 stopni bo mam bardzo duże nie szczelności związane z oknami. Czy ktoś mi podpowie jak można zmusić piec do wyższych temperatur?
  • Poziom 10  
    Na jakie paliwo jest ten piec ?