Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

amator 2 stereo - dziwny problem

dodo_1989 13 Oct 2008 18:28 1058 5
 • #1
  dodo_1989
  Level 13  
  Przy załączeniu na kolumny idzie dziwny sygnał o częstotliwości poniżej 50Hz - na oko około 10Hz o dość dużej mocy - takiej, że membrany uderzają o tylną część głośnika. Po wylutowaniu scalaka UL1321 znika efekt. Jednak, gdy ze sprawnego amatora zamieniłem tą część praca radia nie uległa zmianie - czyli teoretycznie wykluczyłem ten element jako uszkodzony. Wylutowałem też pierwsze tranzystory końcówki i nieprzyjemna częstotliwość nie ustąpiła. Mieliście kiedyś taki problem, bądź szacujecie, co to może być?
 • #2
  ZbeeGin
  Level 39  
  Najpierw zainteresowałbym się zasilaniem tego układu, czy jest ono poprawne w/g schematu. Potem czas na elektrolit C412 w odsprzęganiu zasilania tego scalaka.
 • #3
  Jerzy Majkut
  Level 24  
  Witam! Ja bym poszedł w przeciwnym kierunku- przedwzmacniacz i korektor. Nie piszesz, czy po wyciszeniu na min. potencjometrem głośności jest cicho w głośnikach, jeżeli tak to patrz początek postu. pozdrawiam.
 • #4
  dodo_1989
  Level 13  
  Potencjometry nie zmieniają nic w tej częstotliwości. Co oczywiście zwala winę na coś, co jest za korektorem. Jednak to jest jedynie UL1321, a jego wymieniałem. Jeśli nie on to może coś w korektorze? Chociaż w życiu żaden korektor mi nic nie generował :). Nie wiem co o tym myśleć...
 • #5
  dybas
  Level 37  
  Nie podałeś, czy to się dzieje w dwóch kanałach, czy może w jednym. Jeżeli w dwóch, to sprawdź (popraw) ścieżki masy, zasilanie. Czy zmiana źródła coś zmienia? Czy po awarii nie gra na przykład głośniej?