Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telefon, trzaski i transmitted CRC

terrade 13 Oct 2008 19:19 3505 6
    terrade
    Level 36  
    O problemie pisałem 1,5 miesiąca temu tu, obecnie po naprawie temat zakładam w tym dziale bo to wina telefonów, kabli lub ustawień na centrali.

Po naprawie mam już nową instalację w domu i do domu, jak też "nową" parę kabli, podziało krótko jak należy i znów mam szumy i trzaski w telefonie (przy neostradzie, na każdym z 3 tel. i 4 filtrów), póki co małe.

Kluczem do sprawy jest zapewne "transmitted CRC" (czyli 1 błąd CRC na wysyłaniu, na pobieraniu jest czysto), który powstaje po każdym podniesieniu słuchawki. Podobnie jak ktoś do mnie dzwoni (nawet przy odłączonych telefonach). Na poprzedniej neostradzie tak nie było, jak też wiem że monterzy TP nie wiedzą, że 2 neostrady nie mogą iść w jednej czwórce kabli oraz że od skrosowania na nowo coś jest źle.

:arrow: Jako laik rozumuję tak: gdy podnoszę słuchawkę to pojawia się jakiś prąd który leci do centrali by ta dała sygnał i ten prąd chwilowo może być za mocny na moją linię (monterzy twierdzili też, że mój modem jest wyjątkowo mocny). Jak ktoś do mnie dzwoni to centrala wysyła do telefonu pewnie jakiś prąd, by go pobudzić do dzwonienia. Na ile to rozumowanie ma sens?
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    masz 3 telefony i 4 filtry tak ?? do czego ten 4 filtr ??
    Jaki masz modem podaj nazwe model typ itd
    terrade
    Level 36  
    Oczywiście nie są wpięte na raz :D, po prostu mam co zamieniać w razie co, zwykle były wpięte 2 tel i 2 filtry.
    A "modem" to ST510 (router z modemem z TPSA).
    cooltygrysek
    Conditionally unlocked
    jeśli tak się sprawy mają to przypuszczam że wina tych zakłóceń leży po stronie kabli tzn przewody są prowadzone w kanałach kablowych w ziemi i w liniach napowietrznych i oczywiście w kilkudziesięciu miejscach są one łączone i tu jest problem bo miedz się utlenia i na połączeniu przewodów tworzą się tlenki miedzi które skutecznie ograniczają przepływ prądu i stąd się biorą zakłócenia na lini TP mogą tez być jakieś upływności do ziemi ale wtedy słyszał byś warczenie raczej... ale nie zapytałem jednak o jedną rzecz , a mianowicie jak zachowuje się u ciebie linia TP po odłączeniu modemu, czy nadal są te objawy ?? czy znikają ?? jeśli znikają to może być wada modemu albo jeżeli modem pobiera zbyt duży prąd z lini to mogą o sobie dać znać właśnie wadliwe połączenia par przewodów.... trzeba się pobawić i po testować linie TP
    terrade
    Level 36  
    Obecnie problem zniknął, był mały w poniedziałek. Bez modemu słychać było minimalne trzaski (na przewodowym telefonie, bo na bezprzewodowym szum własny tel. je zagłuszał). Natomiast przed naprawą było słychać wyraźnie, czasem tak jakby ktoś dmuchał w słuchawkę (nie ja).

I odnośnie moich rozważań laika: co się dzieje jak podniosę słuchawkę albo jak ktoś do mnie dzwoni? Pewnie pojawia się jakiś dodatkowy prąd i stąd jest ten błąd CRC?
  • Helpful post
    telwisalfa
    Level 21  
    Jak podniesiesz słuchawkę aparatu to zostaje zamknięty obwód dla prądu stałego na linii wraz z aparatem i z centrali dostajesz sygnał zgłoszenia centrali około 400Hz. Natomiast kiedy do Ciebie ktoś dzwoni z centrali do aparatu zostaje wysłany prąd zmienny o napięciu około 70V i częstotliwości 25Hz, który uruchamia tzw dzwonek aparatu.
    Pozdrawiam.
    krzysiozak
    Level 39  
    Nie posiadam neostrady tylko telefon stacjonarny analogowy i także przez pewien okres czasu miałem trzaski. Zgłaszałem systematycznie pod party line 9393. Po pewnym czasie znikło choć od czasu do czasu te trzaski się pojawiają.