Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie L z obudową szafy sterującej.

HINUŚ 13 Paź 2008 21:17 972 8
  • #1 13 Paź 2008 21:17
    HINUŚ
    Poziom 16  

Czy możliwe jest uszkodzenie podzespołów w szafie sterującej w przypadku zetknięcia fazy z obudową??? Zwarcie powstało bezpośrednio na kablu zasilającym przed głównym wyłącznikiem szafy. Szafa była załączona i obwody sterowania były aktywne. Została odłączona jedna z 3 faz i spadła na obudowę szafy. Nie jestem dokładnie pewny czy szafa ma PE czy zerowanie. Proszę o odpowiedź.

0 8
  • #2 13 Paź 2008 21:24
    sbartos
    Poziom 24  

elektronicznych może i tak, ale raczej nie powinno...

0
  • #3 13 Paź 2008 21:31
    HINUŚ
    Poziom 16  

W większości są tam styczniki i chyba dwa sterowniki mikroprocesorowe. Prawdopodobnie z tej fazy gdzie powstało zwarcie były zasilane te obwody. Więc została ona odłączona i chyba wtedy układy się wyłączyły i dopiero powstało zwarcie. Wszystkie bezpieczniki w układach sterowania są sprawne. Żadne esy nie wywaliły a załączone było tylko zasilanie, maszyna nie była w ruchu.

0
  • #4 13 Paź 2008 22:35
    bonanza
    Spec od Falowników

Nietety jest to możliwe. Wyobraź sobie, że podajesz na obudowę szafy 230V - powstaje zwarcie, ale obudowa przez moment może mieć potencjał nawet 100V względem ziemi. Do obudowy szafy podłączone są ekrany czujników i minusowe przewody zasilające, a drugie końce są gdzieś daleko na maszynie, na potencjale bliskim ziemi. Prąd zwarciowy może w tym momencie narobić bałaganu - ryzyko jest tym większe, im ochrona słabsza (cienkie przewody, słabe uziemienie).

0
  • #5 13 Paź 2008 22:45
    niutat
    Poziom 37  

Niestety muszę Cię zmartwić i potwierdzić obawy kol. bonanza.

0
  • #6 14 Paź 2008 18:23
    HINUŚ
    Poziom 16  

Już wszystko w porządku:):):):) Wszystko działa, nic się nie spaliło.Wywaliły BMy w podstacji ale tak że wyglądały na sprawne a neon pokazywał fazę. Jednak dwubiegunowy odkrył usterkę. BM spalony a fazy brak. Po wymianie BMow wszystko ruszyło. Na szczęście dla mnie......trochę by było do płacenia;/;/;/.dziękuję wszystkim za pomoc.

0
  • #7 15 Paź 2008 20:46
    bonanza
    Spec od Falowników

A kto to takie rzeczy robi pod napięciem :!: :?:

0
  • #8 15 Paź 2008 22:34
    HINUŚ
    Poziom 16  

Zaufałem koledze który powiedział ze wyłączył RBK w podstacji a nie chciało mi się iść po neon. Teraz mam nauczkę na całe życie że nie wierzy się nikomu, nawet czasem sobie samemu!!! a z neonem się już nie rozstaje heheh.

0
  • #9 16 Paź 2008 20:56
    jacekczewa
    Poziom 18  

[quote="HINUŚ"]Zaufałem koledze który powiedział ze wyłączył RBK w podstacji a nie chciało mi się iść po neon.
    Rób tak dalej i patrz rychłego końca.......

0