Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAmie Robota made by pawn77

13 Paź 2008 21:31 1704 13
 • Poziom 10  
  Witajcie. Postanowiłem zrobić ramie robota. Narazie kompletuje wiedzę, narzędzia i części. CZy moglibście podpowiedzieć co mogę urzyć? Bo mam już prawie wszystko poza częścią elektroniczną..... Jutro wrzuce projekt. Ale takie ogólne części które moge urzyć i żeby były w sumie tanie...
 • Poziom 35  
  a jakiego napędu używasz i co ma to ramie robić?
  Trudno doradzić elektronikę jak się nie wie czym ona ma sterować :)
 • Poziom 10  
  No będe używał silniku krokowego(czy jak to tak sie pisze) i chciałbym żeby było takie uniwersalne, że moge zaprogramować, i ze moge sterować tak, góra, dół otwórz łapę, zamknij itp.
 • Poziom 14  
  Masz do tych silników sterowniki? czy zasilasz je znamionowym napięciem?

  Nie wiem jaka strukturę kinematyczna będzie miało twoje ramie, ale myślę że silniki krokowe sprawią ci wiele problemów z racji ich masy i momentu który mogą utrzymać, bez przekładni ślimakowych będą gubiły kroki jeśli w ogóle uniosą ramię.
 • Poziom 10  
  no to czego mogę użyć?? Nie mam żadnych sterowników

  Dodano po 5 [godziny] 1 [minuty]:

  Znaczy jakiego silniczka
 • Poziom 14  
  Serw modelarskich do małego ramienia nadadzą sie znakomicie odpada problem pomiaru położenia wału silnika ale nie uzyska sie w ten sposób mocarnego robota.

  Generalnie polecam trochę poprzeglądać forum znajdziesz rożne rozwiązania (np manipulator z silnikami od wycieraczek), ewentualnie jakąś książkę do robotyki z której dowiesz sie o strukturach kinematycznych robota i napędach weń stosowanych.

  Co masz na myśli przez tanie rozwiązania? do 100 zł? 1000? 10k? :)
 • Poziom 10  
  tanie tzn. do 50 zł? Bo nie mam zbyt duzo pieniędzy... ale Co to te serwy??
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Za tyle to nie zrobisz za bardzo nic, bo solidny serwomechanizm modelarski (takie czarne pudełko ze sterowaną wajchą, wpisz w google to zrozumiesz o co chodzi) kosztuje min. 2-3 razy tyle, a gdzie elektronika, mechanika etc?

  Lepiej uzbieraj trochę kasy, a tymczasem naucz się podstaw elektroniki.
 • Poziom 10  
  znaczy ogólnie mam wszystko poza elektroniką.... tzn. tak jakby obudowe już mam...
 • Poziom 33  
  Z czego? Jak wygląda mechanika? Jak chcesz tym sterować?
 • Poziom 10  
  heh.... nad tym nie myślałem... Ale Wiesz mam już taki jakb szkilelet zrobiony z takich metalowych płytek
 • Poziom 33  
  Z całym szacunkiem- ale patrząc na Twoje wypowiedzi, wydaję mi się, że cała rzecz nie ma szans na realizację. Bez podstawowej nawet wiedzy elektronicznej, nie wspominając już o mechanice i- chociaż trochę- programowaniu nic nie zrobisz... A mówisz że masz "jakby szkielet" i 50zł i zero założeń konstrukcyjnych... No sorry, ale to trochę niepoważne.
 • Poziom 25  
  jakbyś sobie chciał poczytać, to tutaj masz ze strony KONARu projekt dłoni http://www.konar.ict.pwr.wroc.pl/infopage.php?id=41 . Tak szczerze mówiąc to też mam wrażenie, że aby zabierać się za taki projekt trzeba mieć odpowiedni poziom wiedzy z mechaniki i elektroniki...
 • Poziom 20  
  Niedługo opublikuje na elektrodzie ten projekt ramienia (T-888) na opensourcowym sterowniku na USB po części mojego autorstwa, jednak nie jest on raczej przeznaczony dla początkujących. Postaram sie napisać co nieco o kosztach i mechanice tak aby każdy mógł skopiować projekt bo o to chodzi (Najbardziej o bardzo dobry [polski] sterownik serw ;) ). Narazie tylko możesz zobaczyć wszystko na filmie:


  Link


  Tak więc uzbrój się w cierpliwość ;) .
  Pozdrawiam.