Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RAmie Robota made by pawn77

13 Paź 2008 21:31 1704 13
  • Poziom 10  
    Witajcie. Postanowiłem zrobić ramie robota. Narazie kompletuje wiedzę, narzędzia i części. CZy moglibście podpowiedzieć co mogę urzyć? Bo mam już prawie wszystko poza częścią elektroniczną..... Jutro wrzuce projekt. Ale takie ogólne części które moge urzyć i żeby były w sumie tanie...
  • Poziom 35  
    a jakiego napędu używasz i co ma to ramie robić?
    Trudno doradzić elektronikę jak się nie wie czym ona ma sterować :)
  • Poziom 10  
    No będe używał silniku krokowego(czy jak to tak sie pisze) i chciałbym żeby było takie uniwersalne, że moge zaprogramować, i ze moge sterować tak, góra, dół otwórz łapę, zamknij itp.
  • Poziom 14  
    Masz do tych silników sterowniki? czy zasilasz je znamionowym napięciem?

Nie wiem jaka strukturę kinematyczna będzie miało twoje ramie, ale myślę że silniki krokowe sprawią ci wiele problemów z racji ich masy i momentu który mogą utrzymać, bez przekładni ślimakowych będą gubiły kroki jeśli w ogóle uniosą ramię.
  • Poziom 10  
    no to czego mogę użyć?? Nie mam żadnych sterowników

Dodano po 5 [godziny] 1 [minuty]:

Znaczy jakiego silniczka
  • Poziom 14  
    Serw modelarskich do małego ramienia nadadzą sie znakomicie odpada problem pomiaru położenia wału silnika ale nie uzyska sie w ten sposób mocarnego robota.

Generalnie polecam trochę poprzeglądać forum znajdziesz rożne rozwiązania (np manipulator z silnikami od wycieraczek), ewentualnie jakąś książkę do robotyki z której dowiesz sie o strukturach kinematycznych robota i napędach weń stosowanych.

Co masz na myśli przez tanie rozwiązania? do 100 zł? 1000? 10k? :)
  • Poziom 10  
    tanie tzn. do 50 zł? Bo nie mam zbyt duzo pieniędzy... ale Co to te serwy??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Za tyle to nie zrobisz za bardzo nic, bo solidny serwomechanizm modelarski (takie czarne pudełko ze sterowaną wajchą, wpisz w google to zrozumiesz o co chodzi) kosztuje min. 2-3 razy tyle, a gdzie elektronika, mechanika etc?

Lepiej uzbieraj trochę kasy, a tymczasem naucz się podstaw elektroniki.
  • Poziom 10  
    znaczy ogólnie mam wszystko poza elektroniką.... tzn. tak jakby obudowe już mam...
  • Poziom 33  
    Z czego? Jak wygląda mechanika? Jak chcesz tym sterować?
  • Poziom 10  
    heh.... nad tym nie myślałem... Ale Wiesz mam już taki jakb szkilelet zrobiony z takich metalowych płytek
  • Poziom 33  
    Z całym szacunkiem- ale patrząc na Twoje wypowiedzi, wydaję mi się, że cała rzecz nie ma szans na realizację. Bez podstawowej nawet wiedzy elektronicznej, nie wspominając już o mechanice i- chociaż trochę- programowaniu nic nie zrobisz... A mówisz że masz "jakby szkielet" i 50zł i zero założeń konstrukcyjnych... No sorry, ale to trochę niepoważne.
  • Poziom 25  
    jakbyś sobie chciał poczytać, to tutaj masz ze strony KONARu projekt dłoni http://www.konar.ict.pwr.wroc.pl/infopage.php?id=41 . Tak szczerze mówiąc to też mam wrażenie, że aby zabierać się za taki projekt trzeba mieć odpowiedni poziom wiedzy z mechaniki i elektroniki...
  • Poziom 20  
    Niedługo opublikuje na elektrodzie ten projekt ramienia (T-888) na opensourcowym sterowniku na USB po części mojego autorstwa, jednak nie jest on raczej przeznaczony dla początkujących. Postaram sie napisać co nieco o kosztach i mechanice tak aby każdy mógł skopiować projekt bo o to chodzi (Najbardziej o bardzo dobry [polski] sterownik serw ;) ). Narazie tylko możesz zobaczyć wszystko na filmie:

Link

Tak więc uzbrój się w cierpliwość ;) .
    Pozdrawiam.