Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dialerem w centr. CA6 - Satel

Lukalago 08 Mar 2004 20:16 4901 20
  • #1 08 Mar 2004 20:16
    Lukalago
    Poziom 26  

Centralka ta wyposazona jest w syntezer mowy Satela i podłączona do centralki telefonicznej. Centrala zamontowana jest w Niemczech, korzysta z analogowej lini telefonicznej (uzyskanej z łącza ISDN)
    Problem polega na tym, że po podniesieniu słuchawki w zwykłym telefonie nie ma tam zwykłego sygnału, tylko przerywany (czeka na podanie "0" aby wyjsc na miasto) wtedy dopiero mam sygnał ciągły. Centrala CA6 tego jednak chyba nie rozumie. Wyłączyłem w CA6 „test sygnału zgłoszenia centrali” i dalej to samo (w podsłuchu lini przez słuchawki w syntezerze mowy całkowita cisza). W Polsce sprawdzałem CA6 i wszystko działało.

Już nie wiem co jest grane, może ktoś ma jakies wskazówki?

0 20
  • #2 08 Mar 2004 20:42
    emeryt
    Poziom 21  

Pamiętam z historii, że podłączanie central serii CA do linii ISDN wymagało jakichś specjalnych kombinacji.. jak odszukam tą ulotkę to napisze do Ciebie.

0
  • #3 08 Mar 2004 21:02
    Lukalago
    Poziom 26  

Ta centralka ISDN ma wyjscia analogowe, ale jezeli trzeba cos jeszcze to trudno, będe wdzieczny za jakies info bo w czwartek chyba tam pojadę.

0
  • #4 08 Mar 2004 21:41
    BENO99
    Poziom 26  

Witam.
    Przy programowaniu numeru Uwzględniłeś wpis: 0 D ???

Pozdrawiam

0
  • #5 08 Mar 2004 22:08
    Lukalago
    Poziom 26  

Tak, oczywiście.

0
  • #6 08 Mar 2004 22:18
    amator1
    Poziom 11  

spróbuj może przełączyć ustawienia wybierania numeru z tonowych na impulsowe - wolniejsze ale czasami skuteczniejsze. A najlepiej zadzwoń do dz. technicznego Satela - w każdej instrukcji jest nr telefonu kom. Bardzo mili i konkretni ludzie udzielaja tam porad.

0
  • #7 08 Mar 2004 22:22
    Lukalago
    Poziom 26  

Spróbuję, z tym impulsowym wybieraniem. Do Satela dzwoniłem, powiedzieli że MUSI dzialać.

0
  • #8 09 Mar 2004 11:21
    Piotrek_gda
    Poziom 14  

Centrala CA-6sprawdza przez 3 sek po podniesieniu sluchawki sygnal ciagly, przede wszystkim czestotliwosc. Jeżeli wlaczysz Bez testu sygnału centrali to dialer wybierze numer po ok.5 sek po podniesieniu sluchawki "w ciemno" bez sprawdzania czy sygnal jest czy nie takze na podsluch linii bedzie to slyszalne! Wpisanie 0D w numerze spowoduje wybranie 0 i pozniej sprawdzenie sygnalu ciaglego o ile spelnia on normy. Należy rowniez pamietac iz wyjscie analogowe z koncowki NT jest symulowanym wyjściem analogowym! Spróbuj zaprogramować 0E czyli 0 i 4 sek przerwy w takim przypadku caly numer centrala powinna wybrac w "ciemno". Mam jeszcze pytanie jakie jest napięcie na linii telefonicznej przy centrali??
    Pozdrawiam
    Piotrek

0
  • #9 09 Mar 2004 12:00
    Lukalago
    Poziom 26  

Dzięki za info, sprawdze tak jak piszesz, napięcia nie mierzyłem.

0
  • #10 22 Mar 2004 08:35
    Lukalago
    Poziom 26  

Dzięki za info, ale problem był trywialny, zamienione "miasto" z aparatem tel. :twisted: :lol:

0
  • #11 23 Mar 2004 14:35
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

witam
    mam pytanko zwiazane z tematem,jak zrobic zabezpieczenie centralki przez przepieciami z linii telefonicznej?
    dziekuje i pozdrawiam

0
  • #12 23 Mar 2004 14:42
    Lukalago
    Poziom 26  

Patrząc na elektronikę centralki to jest ona w miare mozliwosci chroniona (widoczne odgromniki), ale czy skutecznie to trudno powiedzieć.

0
  • #13 23 Mar 2004 20:13
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam
    z tymi przepięciami na liniach telefonicznych to jest duzy problem, miałem już kilka przypadków uszkodzenia centralek CA10 - ale zawsze tylko siadał dialer - reszta alarmu funkcjonuje dalej normalnie - jeżeli można nazwac normalnym funkcjonowanie bez powiadamiania czy monitoringu ;)
    słyszałem juz więcej opini na temat właśnie słabego zabezpieczenia centrali przed linią tel.
    czy ktoś zna jakieś konkretne zabezpieczenia???
    pozdro

0
  • #14 23 Mar 2004 21:37
    terminux
    Poziom 23  

słyszałem juz więcej opini na temat właśnie słabego zabezpieczenia centrali przed linią tel.
    czy ktoś zna jakieś konkretne zabezpieczenia???
    pozdro[/quote]
    Zależy, jaka to centralka. Satel typu CA10, CA6 faktycznie były wrażliwe na wyładowania. Natomiast centralki z serii "PLUS" mają udoskonalone zabezpieczenia dialera. Ja jednak w miejscach, gdzie linia telefoniczna jest podwieszana na słupach stosuję odgromniki telefoniczne. Wg mnie najlepsze są te, które wymagają uziemienia. Jeszcze nie zdażyło mi się, żebym musiał wymieniać tak zabezpieczony dialer.
    Dialery telefoniczne np. Roger są słabo zabezpieczane i tu zawsze stosuję odgromniki.
    A tak przy okazji kiedyś miałem przykłąd siły wyładowania. Uszkodzona została centrala alarmowa (w odpowiedzi z serwisu napisali: "Wszystkie półprzewodniki spalone"), w miejsce dialera była czarna dziura, uszkodzony koder (udało się odratować), uszkodzona radiolinia (też gustowna czarna dziura na środku płytki) i spalony syntezer. Czujki i akumulator przeżyły :lol: Dlatego ważne jest, żeby linię tel. doprowadzać do centralki osobnym przewodem a nie np. z sygnalami z czujek.

0
  • #15 24 Mar 2004 07:53
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

moze ktos mi podac pelny opis jak wpisac numer do centrali(moja to CA-5) nie dzwoni mi na komorkowy numer telefonu,czy w innych ustawieniach jest jakis kruczek?napiecie linii 46,5 V,wogole nie reaguje na zdarzenie ,nie dzwoni ,jak podepne miernik pod linie to nie ma zadnej reakcji podczas zdarzenia
    prosze o pomoc
    dziekuje i pozdrawiam

0
  • #16 24 Mar 2004 08:28
    terminux
    Poziom 23  

Ponieważ CA 5 nie ma możliwości wysyłania komunikatów słownych ale można zastosować "sztuczkę" polegającą na zaprogramowaniu numeru telefonicznego prywatnego jako numeru bazy monitorowania.
    Jeżeli nie masz żadnej firmy monitorującej robisz tak:
    Wchodzisz w program 76 - kasujesz dane monitoringu
    program 52 i 53 numery telefoniczne (czasem po cyfrze "0" trzeba wprowadzić pauzę lub oczekiwanie na sygnał ciągły *3)
    program 54 i 55 = 0D (*3)
    program 56 = 1111
    program 57(alarmy) = 51 52 53 54 55 (ilość piknięć w słuchwace będzie znaczyć z której lini był alarm)
    jeżeli chcesz to w programie 66 = 99 (będzie cię informować o braku 220V)
    W programie 10 dioda 1 świeci
    Przy wybieraniu tonowym w programie 10 dioda 5 świeci (jak masz tonowe to 5 zgaszona)
    Jeżeli to wszystko masz zaprogramowane - sprawdzasz linię telefoniczną. Jeżeli masz uruchomioną funkcję tzw. automatycznej sekretarki z TPSA to po podniesieniu słuchawki słyszysz sygnał przerywany. Jeżeli masz sygnał przerywany to w programie 10 dioda 2 świeci (albo wyłącz sekretarkę w TPSA ;-)). Sprawdzasz, czy linia miejska wchodzi na zaciski "RING' i "TIP" (tzn, 3 i 4 od prawej strony na małej listwie). Robisz alarm słyszysz, jak Ci dzwoni telefon a tam PI,PI,PI....
    Jak będziesz miał problem, to pisz.

0
  • #17 25 Mar 2004 10:37
    fiLEM0Nik
    Poziom 14  

witam i dziekuje za pomoc ;) dziala bez zarzutu
    pozdrawiam

0
  • #18 26 Mar 2004 10:33
    kordzio
    Poziom 18  

stosuje zabezpieczenie w postaci odgromnika firmy Elektronix już 2 razy je wymieniałem ale reszta ocalała ale jeżeli wyładowanie będzie blisko to nic nie pomoże
    Pozdr.

0
  • #19 26 Kwi 2004 00:00
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 26 Kwi 2004 11:35
    21777
    Poziom 11  

witam
    dorzucę swoja opinie na ten temat. Faktycznie Ca-10 była bardzo wrażliwa na przepięcia (co zreszta było często sygnalizowane przez instalatorów). Zmusiło to Firmę do opracowania nowych zabezpieczeń w tym typie centrali - po ulepszeniach oznaczono ją Ca10+. W swojej praktyce instalatorskiej nie spotkałem sie z uszkodzeniem przepięciowym centrali Ca-64, czy ktoś ma inne doświadczenia ?
    pozdrowienia
    Marek

0
  • #21 26 Kwi 2004 12:42
    terminux
    Poziom 23  

Ca - 64 nie jeszcze nie (choć ma inne wady) ale CA+ - zdażyło mi się, oj zdażyło :((

0