Poniżej znajduje się .pdf opowiadający o tym jak (można) zainstalować sobie kartę CF na pojedynczym (X40, X41) lub podwójnym adapterze (tylko X40) w laptopie IBM ThinkPad X40.
Dla bardziej zainteresowanych tematem instalowania OS (w szczególności MS Win XP) na kartach CF (i innych pamięciach flash) tak, aby później nie żałować wydanych pieniędzy polecam ten oto post:
Istotna uwaga. Post powstał już pewien czas temu, więc lepiej zadać mi pytanie prywatne - bardzo chętnie odpowiadam na listy i doradzam w konkretnych przypadkach.
Od razu uprzejmie informuję tych wszystkich, którzy sugerują się działem "overclocking", że instalowanie SDD z CF w laptopie to nie jest "rasowanie czarnej bejcy" ale zmniejszenie wrażliwości lapa na wstrząsy, zmniejszenie poboru prądu i wyciszenie komputera. Niestety panuje jakieś debilne przekonanie, że SSD oznacza super-hiper wydajność. To bardzo naiwne, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma zielonego pojęcia o podstawowych właściwościach HDD i pamięci flash. Owszem, istnieją SSD zbudowane z pamięci RAM podtrzymywanej baterią, o niesamowitych osiągach, ale to zupełnie inne konstrukcje, nie mające nic wspólnego z dyskami wykonanymi w technologii flash. "Ściganci" komputerowi pozostaną zawiedzeni.
Dla "oszczędzaczy" wszelkiej maści, którzy profilaktycznie kupują kartę CF PQI 120x bo - jak tanie wino, PQI jest dobre bo jest dobre i tanie, albo dlatego, że "w aparacie spisywała się dobrze" mam jedną uwagę: dobór podzespołów do jakiegokolwiek komputera PC jest nieco bardziej złożonym zagadnieniem i wymaga większego zakresu wiedzy z dziedziny informatyki i komputerów PC niż tylko umiejętności znalezienia najtańszej karty pamięciowej w przeliczeniu na jednostkę objętości.
Jeżeli ktoś instaluje Windows XP na adapterze podwójnym, to podczas instalacji radzę umieścić dowolną kartę CF w drugim slocie CF (pozycja slave). Jeżeli drugi slot pozostanie wolny, to przy próbie umieszczenia w nim karty CF po zainstalowaniu Windows XP będą problemy z uruchamianiem komputera - BIOS będzie zgłaszać błąd urządzenia IDE1 (drugiej karty CF). Błąd nie leży ani w karcie CF (chipset w X40 BEZ PROBLEMU pracuje z jedną kartą UDMA w trybie UDMA a drugą w trybie PIO), ani w chipsecie tylko w Windows XP. Jedyny sposób, aby go uniknąć to wsadzić jakąkolwiek kartę CF do drugiego slotu podczas instalacji Windows XP.
Koniec uwagi.
Poniżej znajduje się kilka obrazków adapterów CF w laptopach IBM ThinkPad X40 i X41.
Obrazek 1. (powyżej) Pojedynczy adapter CF w laptopie IBM ThinkPad X41.
Warto zwrócić uwagę, że IBM ThinkPad X40/X41 HDD jest umieszczone spodem do góry. To samo dotyczy adaptera. Na zdjęciu widać pianki wypełniające puste przestrzenie w komorze po HDD, dzięki którym adapter nie będzie podatny na przypadkowe obluzowanie podczas eksploatacji laptopa. Oryginalne sanki od HDD z X40/X41 nie mają tam zastosowania. Karta w adapterze to 8GB CF Transcend 133x (MLC, UDMA), chipset w X41 nie wspiera trybu mwDMA.
Przypomnę jeszcze raz: chipset laptopa IBM ThinkPad X41/X41 Tablet nie wspiera adapterów podwójnych.
Obrazek 2. (powyżej) Podwójny, modyfikowany adapter CF w laptopie IBM ThinkPad X40.
Pierwsza karta jest niżej i jest mało widoczna. To Verbatim Pro Series 300x, jedna z lepiej nadających się na dysk systemowy kart CF. Druga z kart to Silicon Power 200x, tania karta CF wykonana w technologii MLC z pełną obsługą UDMA do trybu 6 włącznie (133MB/s). Poniżej zbliżenie na styki w adapterze.
Obrazek 3. (powyżej) Widok złącza w modyfikowanym adapterze podwójnym w laptopie IBM ThinkPad X40.
Jeżeli jest zapotrzebowanie na więcej zdjęć, to chętnie je umieszczę.
Adapter podwójny pokazany na zdjęciu został przerobiony, ponieważ złącze IDE-44 jest w nim przekręcone o 180° w porównaniu z dyskiem twardym 1,8/2,5".
Oczywiście, jeżeli fabrycznie nowy adapter podłączy się do przelotki IDE-44 -> IDE-40 wszystko będzie działać OK (chyba, że adapter jest uszkodzony mechanicznie).
Problem leży jednak w tym, że fabryczny adapter wsadzony w gniazdo w laptopie (dowolnym laptopie) tak jak pasuje nigdy działać nie będzie. O tym jak go przerobić traktuje kilkunastostronicowe opracowanie umieszczone w pierwszym poście tego tematu. Proszę nie pisać do mnie wiadomości prywatnych, w których pytający udowadnia mi, że pisać jako tako umie, ale czytać niekoniecznie.
Tak dla informacji, w IBM ThinkPad X40, X41, X41T złącze CardBus (potocznie zwane PCMCIA) nie ma możliwości bootowania, a jego przepustowość wynosi 1,5MB/s. Jak ktoś nie wierzy, albo uważa, że wie lepiej to może to sprawdzić empirycznie.
Istnieje możliwość zakupu adaptera CardBus -> CF, który ma wyższą wydajność, ale nadal jest to wartość w granicach do 20MB/s, a więc o połowę mniej niż maksymalny transfer współczesnych kart CF UDMA (40-50MB/s) podłączonych pod interfejs IDE.
Jeden z kolegów z tego forum testował adapter PCMCIA oraz CardBus i był rozczarowany - odradzał to rozwiązanie dla kart CF (zwłaszcza wydajniejszych SLC UDMA).
ThinkPad X40, X41, X41T mają wbudowany czytnik kart SD, który może pracować z kartami SDHC. To doskonała alternatywa dla czytników PCMCIA/CardBus, z przynajmniej dwóch powodów:
a) karty SDHC są tańsze od kart CF
b) karty SDHC nie mają rozróżnienia na odmiany PIO/DMA/UDMA
Aby uruchomić karty SDHC pod Win XP należy pobrać odpowiednią poprawkę.
Dla IBM ThinkPad X40 (Uwaga! to nie działa w X41, X41T), dobrym rozwiązaniem jest adapter na dwa CF, ale trudno go zdobyć a później przerobić tak, aby pasował do standardowego IDE-44 (patrz opracowanie na początku tematu). Ponadto podczas instalowania Win XP należy pamiętać o obsadzeniu drugiego slotu adaptera dowolną kartą CF, aby później nie mieć problemów (patrz posty wyżej).
Specyfikacja
• W przypadku karty SD i SDHC
• Połączenie: IDE 44pin męski
• Obsługa PIO, Multi-Word DMA i Ultra DMA tryb przesyłania danych
• Zasilanie z IDE 44pin
• uruchamiania, Hot Swap
• Wymiary: 53 x 42,3 mm (7,2 mm z pin)
• Nie wymaga sterownika
Ten konwerter umożliwia np. instalacje systemu operacyjnego na karcie SD czy SDHC. Według producenta nie wymaga sterowników co powinno rozwiązywać problemy z instalacją.
Dla tych, którzy mają już przejściówki CF do ATA pin 44 jest możliwość zakupu takiej przejściówki
Jest to Adapter CF
Ten adapter CF umożliwia używanie tanich kart pamięci SD lub MMC w aparatach wyposażonych w gniazdo Compact Flash. Wystarczy włożyć kartę SD lub MMC do adaptera, a następnie do aparatu. Transfer danych zależy od używanej karty pamięci.
Specyfikacja
• CF typ II
• Obsługa kart SD, SDHC, MMC
• Obsługa wysokiej szybkości kart pamięci
• Obsługiwana pamięć z kartą SDHC do 32GB
• Wymiary (LxWxH): 42,7 mm x 36,4 mm x 5,3 mm
Są też gotowe obudowy dla 2,5 calowych slotów w laptopie pod karty CF SD :
Adapter HDD 2.5 Compact Flash do IDE umożliwia podłączenie karty SD i CF, który może być używany jak dysk twardy 2.5. Karty pamięci działają jako dodatkowe miejsce na zapis danych, oraz jako dysk twardy. Może być używany do instalacji systemu operacyjnego, z którego można także wykonać rozruch. Zasilanie można dostarczać przez port IDE (44-pinowy).
Specyfikacja
• 1 x gniazdo Secure Digital
• 1 x gniazdo Compact Flash
• 44-pinowe męskie złącze IDE
• Zasilanie przez IDE
• Obsługa SD/SDHC/MMC i karty CF typu I/II lub IBM Microdrive
• Bootowalny
Wymagania sprzetowe
• Windows 98SE/ME/2000/XP/Vista/7, DOS, Linux
• jeden wolny port 2.5 IDE 44pin
Adapter 2.5 Compact Flash do IDE, umożliwia podłączenie dwóch kart CF typu I/II i IBM Microdrive. Karta CF działa jako dodatkowe miejsce na zapis danych oraz jako dysk twardy z systemem operacyjnym, z którego można także wykonać rozruch.
Specyfikacja
• 2 x gniazdo Compact Flash
• 44-pinowe złącze męskie IDE
• Zasilanie przez IDE
• Obsługa trybu DMA i Ultra DMA. Do stosowania tych
trybów wymagana jest kompatybilna karta flash.
• Obsługa kart CF typ I/II i IBM Microdrive
• Bootowalny
Wymagania sprzetowe
• Windows 2000/XP/Vista/7, DOS, Mac, Linux
• jeden wolny port 2.5 IDE 44pin
Są to adaptery firmy Delock Nie wiem jak się te karty i adaptery sprawują wydajnościowo.
I nie wiem czy są też innych firm podobne adaptery.