Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

enkoder liniowy 5917 drukarki Canon IP1500

KamW 15 Paź 2008 00:36 2012 5
  • #1 15 Paź 2008 00:36
    KamW
    Poziom 10  

Witam
    Potrzebuję odczytać dość dokładnie pozycję ruchomej części urządzenia. W tym celu umyśliłem sobie wykorzystanie enkodera liniowego z drukarki atramentowej. rozebrałem canona IP1500, przy głowicy jest śliczny enkoder .... O ile nie ma problemu z rozpoznaniem funkcji nóżek - widać na pierwszy rzut oka, o tyle mam mały problem z parametrami układu. Jedyne co na nim wybito to 5917. Zaglądałem do instrukcji serwisowej, ale nie schodzą w niej do poziomu scalaków, a numer modułu nic mi nie da. Czy ktoś jest w stanie rozpoznać co to za enkoder, lub ewentualnie pdf??

Pozdrawiam
    KamW

0 5
  • #2 18 Paź 2008 21:04
    adam_es
    Poziom 27  

A konkretnie o jakie parametry chodzi? Używałem takiego do siłowników o skoku 100mm i dawały ok 2000 jednostek (zboczy narastających i opadających). Ilość impulsów zależy też od ilości prążków taśmy enkodera. Dekoder był na AT89c2051.

0
  • #3 18 Paź 2008 22:10
    KamW
    Poziom 10  

Ciekawi mnie co mogę z niego wyciągnąć - 10 lini/mm tzn 20 jednostek (zboczy) to jego standardowa rozdzielczość zastosowana w drukarce. Interesuje mnie czy jestem w stanie wyciągnąć wiecej? Podejrzewam, że niekoniecznie, gdyż to wynika z geometrii czujnika.
    Nie znam natomiast jego parametrów częstotliwościowych -na co mogę sobie pozwolić - jaką maksymalna szybkość moze mieć mierzony element, bym nie stracił informacji..
    W innych enkoderach canona podają 4m/s. Zastanawiam się jak to wyglada w tym modelu? Mam zamiar użyć któregoś PICa na przerwaniach, więc nawet 4m/s --> 80kHz nie powinno stanowić problemu, tylko czy enkoder wyrobi?
    Pozdrawiam
    KamW

0
  • #4 20 Paź 2008 19:23
    adam_es
    Poziom 27  

Do zbadania szybkości nie pozostaje nic innego jak zapiąć pod wyjścia enkodera oscyloskop 2-kanałowy i obserwować przebiegi. Problem może być tylko z rozpędzeniem tasiemki do dużej prędkości. Można zrobić z niej pętlę i umieścić na tarczy.

0
  • #5 20 Paź 2008 20:07
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne
    związku z brakiem odpowiedzi na konkretny temat i prowadzoną dyskusją.

0
  • #6 20 Paź 2008 22:19
    KamW
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedź.
    Choć ten sam skutek, przy mniejszym nakładzie pracy osiągnę wprawiając urządzenie w drgania i patrząc czy w punkcie bazowym wróci do "zera"

0