Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kuchenka Wrozamet Mastercook 3455 - nie odłącza grzałek .

Stary1952 15 Oct 2008 09:26 5602 2
    Stary1952
    Level 32  
    Kuchenka posiada zegar cyfrowy ORBITRON ZT.Po włączeniu piekarnika i ustawieniu dowolnej grzałki następuje grzanie na maxa i grzałka nie jest odłączana(kontrolka od grzałki świeci non stop).Czujka od temperatury zachowuje się prawidłowo i pokazuje narastającą temperaturę.Co załącza grzałki i jak się do tego dostać.Schemat dołączony do instrukcji jest poglądowy i niewiele się z niego można dowiedzieć.
    Stary1952
    Level 32  
    Witam.
    Udało mi się usunąć usterkę.Okazało się że był "sklejony" przekaźnik w zegarze.Zegar poprzez ten przekaźnik podaje napięcie na przełącznik pakietowy gdzie następuje wybór właściwej grzałki.Oczywiście wcześniej sprawdziłem że podczas grzania czujka zachowuje się prawidłowo, a zegar pokazuje narastająca temperaturę.Żeby dostać się do zegara trzeba podnieść górną część kuchenki(blat).Cztery boczne wkręty i osiem pod palnikami.Dodatkowo cztery nakrętki na czujnikach wypływu.Dopiero wówczas można delikatnie unieść górną pokrywę uważając aby nie naprężać przewodów od zapalarki gazu.W moim przypadku wystarczyło postukać w tylną część obudowy zegara(bo tam znajduje się przekaźnik pod czarną plastykową obudową).Nastąpiło rozwarcie styków przekaźnika.Po włączeniu kuchenki do prądu po osiągnięciu zadanej temperatury na dowolnej grzałce nastąpiło odłączenie grzałki i jednocześnie zgasła czerwona lampka.Zaznaczam że moja kuchenka ma już 12 lat i przekaźnik wykonał tysiące cykli "włącz-wyłącz" więc wymieniona wyżej usterka miała prawo jak najbardziej wystąpić, tym bardziej że panują tam niesprzyjające warunki: wysoka temperatura i różnego rodzaju zanieczyszczenia.
    Kuchenka Wrozamet Mastercook 3455 - nie odłącza grzałek .
    Na zdjęciu widać tylną obudowę zegara pod którą znajduje się przekaźnik