Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak postawić drugi ukryty system ? Windows na dysku USB ?

Daemon_pl 15 Paź 2008 13:08 8217 12
  • #1 15 Paź 2008 13:08
    Daemon_pl
    Poziom 12  

Witam,

Mam laptopa na którym potrzebuje mieć dwa systemy:
    Jeden jawny oraz
    drugi w jakiś sposób zablokowany/ukryty
    i to wszystko raczej na jednym dysku (bo czy da się podłączyć drugi dysk do laptopa ?)

Wiec przy PC jest to o tyle proste, że jest możliwość fizycznego podłączenia/odłączenia dysku (wtedy na jednym hdd mam jawny system, na drugim ukryty), Ale cały problem tkwi w tym, iż jest to laptop.
    Zastanawiam się jak przygotować taki system.
    Znalazłem takie rozwiązanie, jednak ostatnie zdanie "Nie używaj za często fałszywego systemu, gdyż zainstalowanie na nim dużej aplikacji może spowodować utratę dostępu do systemu ukrytego." stwarza spore wątpliwości. Nie moge stracić żadnych danych, na prawidłowym i ukrytym systemie.

Dlatego szukam albo podobnego rozwiązania, albo czegoś zupełnie innego. Usłyszałem nawet, że można zainstalować windowsa XP na dyskach flash/USB.
    jeśli tak to kupno dysku USB, postawienie na nim systemu jest jak najbardziej wygodne. Tylko czy jest taki system na dyski USB ?

Grunt żeby dało się odpalić drugi system, którego uruchomić nie będzie potrafiła osoba niepowołana!

Zastanawiałem się jak by to wyglądało z Virtual PC, jednak tam kłopotliwe będzie używanie portów wejścia/wyjścia...

Więc tu pojawia się to pytanie...
    Jak utworzyć "drugi" ukryty system, bym miał do niego dostęp tylko ja. Tymczasem dla szarego użytkownika istniałby jedynie jeden, jawny, domyślny system.
    Dodam, że chodzi o systemy Windows XP.

0 12
  • Pomocny post
    #2 15 Paź 2008 13:38
    Pingwin Wielki
    Poziom 12  

DriveCrypt jest płatny. To samo można zrobić przy pomocy TrueCrypta w wersji 6:
    http://www.truecrypt.org/docs/hidden-os.php

Jedyny naprawdę dobry sposób ukrycia, to albo fizyczne odłączanie, albo szyfrowanie.

Instalacja WinXP na dyskach flash to byłoby ciekawe rozwiązanie, ale jak to wytrzyma dysk Flash 8-O Komórki tej pamięci mają ograniczoną ilość zapisów/odczytów do 100.000, a jak na tym zacznie chodzić plik wymiany pamięci (pagefile), to...

Jeżeli już, to raczej podłączany przez USB dysk twardy w obudowie USB, ale... ja tego nie próbowałem, więc nie wiem jak by zadziałało. Sam się chętnie dowiem, jeżeli ktoś podzieli się doświadczeniami.

0
  • #4 15 Paź 2008 15:41
    whats_upp
    Poziom 18  

A nie będzie prościej postawić system na wirtualnym PC.
    Nikt nie będzie wiedział ze go masz dopóki nie odpali programu.
    Można użyć VirtualBox albo ze stajni Microsoftu Virtual PC 2007.
    A jak mnie pamięć nie myli to Microsoft nawet udostępnił gdzieś obraz XP do testów.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Paź 2008 19:55
    kobejasi
    Poziom 11  

Możesz na jednym fizycznym dysku twardym postawić/zainstalować wile systemów operacyjnych. Dodatkowo każdy z nich można po uruchomieniu być widoczny że jest zainstalowany na dysku "C", a pozostałe nie będą widoczne. Wszystko dzięki sprytnemu programowi XOSL, czyli eXtended Operating System Loader, który potrafi poradzić sobie praktycznie z każdym systemem operacyjnym napisanym dla komputerów PC.

Wszystko masz tutaj dokładnie opisane, sposób instalacji jak i konfiguracji.

Jak postawić drugi ukryty system ? Windows na dysku USB ?

Program można pobrać tutaj: Link

0
  • #6 15 Paź 2008 20:05
    Daemon_pl
    Poziom 12  

O XOSL to może być ciekawe, zaraz zabiorę się za czytanie, a ktoś wie może czy są systemy przerobione ma Dyski USB ? (od kolegi słyszałem, że ponoć takie powstały (przerobione XP)) Ale jak na razie obadam ten programik. DriveCrypt może też być ciekawy, muszę tylko poznać na jakiej zasadzie one działają ;)
    Generalnie nie chodzi mi o jakieś świetne szyfrowanie i ukrywanie systemu. Grunt, by w razie jakieś pobieżnej kontroli, nikt nie znalazł czegoś co mogłoby się okazać mniej legalnym software... wiecie co mam na myśli ? :P

PS: kobejasi czy w tym XOSL będzie możliwość ustawienia Win XP ?

0
  • #7 15 Paź 2008 20:15
    Przem188
    Specjalista EDA

Ja to rozwiązałem w bardzo prosty sposób na laptopie - zainstalowałem Mandrivę której używaniejest zupełnie legalne ( o ile to wersja frre, bo za Power Packa trzeba zapłacić ok. 100 zeta). zanim jednak ją zainstalowałwem postawiłem również Windowsa, Mandriva wykryła, ze jest windows na dydku i grub ( menadżer bootowania ) przy instalacji pyta o opcje wyboru systemu po starcie komputera oraz o czas na podjęcie dycyzji, po którym zostanie automatycznie uruchomiony wybrany system - jeżeli tam ustawisz czas oczekiwania na podjęcie decyzji 0 sekund to nie zobaczysz ekranu wyboru systemu tylko od razu wystartuje np. ustawiona jako domyślna Mandriwa. A jak chcesz wybrać Windowsa to po ekranie z Biosu trzeba szybko kilkać klawiszami kursora aby przerwać automatycznie ładowanie Mandrivy i aby pojawił się ekran wyboru systemu. Proste i skuteczne.

0
  • Pomocny post
    #8 15 Paź 2008 20:25
    Pingwin Wielki
    Poziom 12  

1. System przerobiony na wersję USB będzie działać z szybkością nie przekraczającą wydajności portu USB, czyli max. 480kbps (choć to raczej prędkość teoretyczna). Tymczasem obecne standardy bezpośredniego dostępu do dysku są znacznie większe... SATA to 1,5Gbps, SATA II 3Gbps... Potężna strata wydajności będzie na takim połączeniu przez USB.

2. Zaproponowany przeze mnie TrueCrypt oferuje m.in. szyfrowanie partycji systemowej (podstawowej) i to nawet algorytmami kaskadowymi (DES+Bluefish+Serpent w dowolnej kolejności). Nawet przy "najcięższym" szyfrowaniu wydajność będzie zapewne większa niż poprzez USB.

3. Programy typu bootloader dają możliwość wyboru systemu, ale systemy te fizycznie są ulokowane na różnych partycjach. W swoim poście piszesz, że chcesz się zabezpieczyć przed niespodziewanymi kontrolami... Jeżeli ktoś będzie chciał Cię skontrolować, to zabierze Ci twardy dysk i np. podłączy go jako slave do innego komputera (za pośrednictwem specjalnej przejściówki blokującej dysk przez zmianą zawartości) - wtedy zobaczy wszystkie partycje, a więc i wszystkie systemy jakie się na dysku znajdują.
    Poza tym ewentualny "kontroler" może przyjść do Ciebie z własną płytką CD z systemem (np. jakimś Linuksem Live) i po jego uruchomieniu też zobaczy wszystkie partycje Twojego dysku. Będzie mógł je sobie po kolei podmontować i przejrzeć. W sumie ten rodzaj zabezpieczenia sprawdza się tylko przy założeniu, że kontroler jest matołem, a na to bym nie liczył.

0
  • #9 15 Paź 2008 20:53
    Daemon_pl
    Poziom 12  

A racja kolego, przecież pliki programów, systemów itd. dalej będą widoczne, czyli odpada :/ Trzeba szyfrować. TrueCrypt jednak chyba wybiorę bo DriveCrypt kosztuje nieco...

0
  • #10 15 Paź 2008 21:42
    kobejasi
    Poziom 11  

Daemon_pl napisał:

PS: kobejasi czy w tym XOSL będzie możliwość ustawienia Win XP ?

Tak, można tam ustawić Win XP, jak i dowolny system operacyjny.
    Jeżeli chcesz się zabezpieczyć przed ewentualną kontrolą, to polecam dyski zewnętrzne z WiFi. Chowasz sobie taki dysk gdzieś w domu w bezpiecznym miejscu i na nim przechowujesz ewentualne pliki, programy którymi nie chciałbyś się nikomu chwalić, a na swoim twardzielu masz wszystkie legalne programy.

0
  • #11 15 Paź 2008 22:29
    Daemon_pl
    Poziom 12  

Cytat:
    Jeżeli chcesz się zabezpieczyć przed ewentualną kontrolą, to polecam dyski zewnętrzne z WiFi.

Nawet nie koniecznie wifi, w razie czego odpina się USB i wszystko gra. A zapewne takie wifi mają wolny transfer :/ no i duże koszty.

Jak na chwile obecną będę szyfrował tą drugą winde. Ale na przyszłość niedaleką postaram się o zewnętrzny dysk USB.
    Niestety w lapie mam 60GB więc... jeśli ma mnie czekać kupno dysku to bardziej opłaca się już jakiś kornet zewnętrzny hdd np pół tera za 300zł można już dostać, a w media mark nawet 1 tera się pojawił (chwilowo- bo zaraz zostały "rozszarpane") za około 350zł !
    Ale w tym temacie trzeba będzie poczytać czy jest Windows XP dla dysków USB (oczywiście nie zaprogramowany przez Microsoft, a zmieniony przez programistów). W internecie znalazłem, jak zainstalować zwykłego XP na USB HDD . Ale to dość dużo zmieniania w kodach... które potem się zgrywa na obraz z instalką windy. A zapewne ktoś już takie coś opublikował... Jak nie to będę się bawił.

0
  • #12 15 Paź 2008 22:39
    szaleniec
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pingwin Wielki napisał:
    1. System przerobiony na wersję USB będzie działać z szybkością nie przekraczającą wydajności portu USB, czyli max. 480kbps (choć to raczej prędkość teoretyczna).

Błąd.
    Maksymalna przepustowość USB 2.0 to 480Mbps.

0
  • #13 15 Paź 2008 23:07
    Daemon_pl
    Poziom 12  

Ooo... znalazłem nawet taki Windows na pamięć USB :D

Nie mylić z tymi awaryjnymi, bardzo uproszczonymi Win XP stick edition, bo tam system okrojony jest do 60Mb chyba. A Chodzi przecież o full system :)

Code:
    Polska pełna wersja z oryginalnym kluczem licencyjnym w wersji na pamięci przenośne (pendrive, HDD USB itp.). Do pliku dołączona jest istrukcja jak zamontowac system krok po kroku.

Jeśli ktoś będzie kiedyś szukał takiego systemu, czy też systemu stick edition (przydatny do naprawiania uszkodzonego systemu) to proszę: windows-xp-usb-stick-edition

@@@@@@@@ edit

Jednak to nie taka prosta sprawa, po zastosowaniu się do instrukcji, mimo wszystko windows przed instalacją w nieskończoność prosi o dyskietkę Windows XP service pack 1 0_o ....

0