Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

subbas na głośnikach 12"

bazej 15 Paź 2008 14:02 8989 49
  • #1 15 Paź 2008 14:02
    bazej
    Poziom 16  

Witam!Chcę wykonać jakiś dobry subbas jeden 2x12" bądź dwa. Mam dwa głośniki 12" 400wat rms 8ohm i proszę o dobranie jakiejś sensownej obudowy. Nie znam dokładnych danych tych głośników poza mocą i impedancją. Wykonane przez celestiona ale nie wiem jaki to model i nie mogę znaleźć poniżej zdjęcie tych głośników. A to opis z kolumn z których zostały wyjęte głośniki
    Passive 2x12" Band Pass Cabinet
    Efficency 128dB long therm rms
    Power rms 800w
    Power program 1600w
    Frequency response 45-170hz
    Impedance 4 ohm
    https://obrazki.elektroda.pl/95_1224071786.jpg

impedancja, a nie inpetencja!
    Poprawiłem.
    [Art]

0 29
  • #2 15 Paź 2008 16:14
    dyskoteka89
    Poziom 20  

Hej
    Nie jestem konstruktorem, ale z tego co czytuje na elce, podstawa do wyliczenia są parametry T-S...
    Myślę, że należy rozpocząć od ich pozyskania. Domyślam się, że zdobycie ich od producenta nie będzie możliwe, zatem pozostaje jakieś oprogramowanie, jak SW...
    Lub oddanie głośników fachmanowi, co potrafi sobie te parametry zdjąć, i obudowę zaprojektować..
    pozdro

0
  • #3 15 Paź 2008 18:01
    bazej
    Poziom 16  

wiem że trzeba pozyskać te dane. Nie miałem nigdy tych głośników dlatego napisałem tutaj jak sprawa wygląda. Może ktoś zetknął się już z takimi głośnikami i pomoże na to właśnie liczę

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

czy jest ktoś w stanie zrobić jakąś obudowę na podstawie danych które podałem?

0
  • #4 16 Paź 2008 20:39
    bazej
    Poziom 16  

Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi

0
  • #5 16 Paź 2008 22:53
    gófer
    Poziom 34  

Bez parametrów to można co najwyżej próbować metodą "naukową", czyli doświadczalną. Zmontuj na próbę budę 70 litrów, załatw kawał rury plastikowej o średnicy np. 10 cm i korygując litraż (wkładając do skrzyni jakieś torebki z cukrem, książki itp.) oraz strojenie (przygotuj rurki o różnych długościach) po prostu kombinuj póki nie uzyskasz najlepszego brzmienia wg. Ciebie. Innego sposobu nie ma, no chyba że wróżka Ci wywróży ;)

0
  • #6 16 Paź 2008 23:41
    kapitan planeta
    Poziom 28  

takim sposobem nic nie zdziałasz bo nie znajdziesz optymalnego ustawienia bo nie będziesz pamietał jakie było przed chwilą, będzie ci się zdawało, że to, a może tam to, a nie może jeszcze co innego.

sposób nie jest zły ale jak by do tego użyć mikrofonu a nie ucha i odtwarzać szum powiedzmy 40hz -1khz i mieć program który pokazuje na bieżąco charakterystykę- jest to do zrobienia? bo sam to przed chwilą wymyśliłem

0
  • #7 17 Paź 2008 17:54
    bazej
    Poziom 16  

wiem że to ciężkie żeby zrobić coś nie znając parametrów, ale może kiedyś spotkaliście się już z tymi głośnikami myślę że pewną wskazówką jest zawieszenie górne na którym są takie hmm miejsca prasowania

Dodano po 38 [sekundy]:

przypominam że to na pewno Celestiony

0
  • #8 17 Paź 2008 21:09
    gófer
    Poziom 34  

Oczywiście że jest możliwość zrobienia pomiaru charakterystyki. Najprostszy sposób to jig+preamp walina+mikrofon pomiarowy+speaker workshop. Koszt zestawu pomiarowego powinien zamknąć sie w 150 złotych, program jest darmowy.

Ja powiem tak-jeżeli to są głośniki basowe to powinny w budzie 60 litrów strojonej na 45hz zagrać co najmniej przyzwoicie, i możesz śmiało próbować z taką obudową.

-1
  • #9 18 Paź 2008 12:59
    jbl dj's
    Poziom 9  

Moim zdaniem szkoda czasu na paczki 2x12" dlatego ze lepiej kupic troche droższe głośniki 15" i na tym rozkrecać całą budowę otóż głośniki basowe o wielkości 12" nie odtworzą tego dolnego pasma jak przetworniki 15"

0
  • #10 18 Paź 2008 23:29
    gófer
    Poziom 34  

jbl dj's, Udowodnij swoją teze bo mam podstawy do tego aby stwierdzić iż pleciesz bzdury.

0
  • #12 19 Paź 2008 01:33
    kapitan planeta
    Poziom 28  

gościu już garki ma, wiec coś z nich wyczarować musi

Ja też myśle że prawidłowo zestrojona na 45 Hz paczka o pojemności ok 60l da poprawny efekt, nie wiadomo czy to będzie perfekcja ale na pewno nie będzie źle

0
  • #13 23 Paź 2008 00:26
    DYLU BADBOY
    Poziom 27  

Jeśli masz stare deski to montujesz paczkę 150l(przyjmijmy to jako max dla 2x12") i próbujesz ze strojeniem(najlepiej kupić rury kanalizacyjne kilka m, by przygotować sobie różne BR):
    45hz
    50hz
    55hz
    60hz
    Jeśli nie wytrzymują mechanicznie przy nominalnej mocy to wkładasz coś co odejmie litraż: butelki z wodą, worki z piaskiem itd. i zmniejszasz litraż aż będzie idealnie.

Jeśli możesz wykonać tylko raz paczkę to daj 120l. I najlepiej jakbyś próbował ze strojeniami od 45 do 60hz co 2,5hz. Możesz się obejść bez generatora, ale musisz się przygotować na długie testy co najmniej kilka utworów przy każdym strojeniem.

Te głośniki to chyba chiniole, a nie Celestiony, słyszałem takie ale 15"(identyczne membrany i zawieszenie, oraz układ magnetyczny i kosz) w BTR 215 i radziły sobie dobrze. Powinny mieć spory Xmax, więc mogą Ci wyjść dobre paczki.

-1
  • #14 26 Paź 2008 21:46
    pietrzykster
    Poziom 10  

Popieram kolege jbl dj's kto sie bawi w basy 12'' posluchaj sobie jak graja bassy na glosnikach 15'' albo 18'' to zmienisz zdanie nawet szerokopasmowe i satelity maja po 15'' wiec chyba lepiej wpakowac 15'' lub 18'' w skrzynie bedzie wiekszy efekt.

0
  • #15 31 Paź 2008 22:35
    Oparek_D
    Poziom 12  

Drodzy Forumowicze niestety nie macie racji paczki na 15 czy 18'' nie sa wcale lepsze od 12'' prosty przyklad EAW BH760 niesamowita paczka na 12''

Dodano po 3 [minuty]:

subbas na głośnikach 12"

0
  • #16 31 Paź 2008 22:57
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

i na ogół dobra 12tka lepiej odtworzy środek w kolumnie szerokopasmowej niż 15cali i można ją wyżej ciąć co jest lepsze dla drivera :)

0
  • #17 09 Lis 2008 14:56
    nok47
    Poziom 16  

witam. kupiłem przez przypadek takie głośniki i chciał bym zapytać co wytszło ci z tych głośników...? zrobiłeś coś z tego....????

0
  • #18 17 Sty 2009 02:35
    Vobed
    Poziom 10  

Witam widzę że chcesz zrobić podobny subbas do mojego. Mój jeden Subbas na dwóch głośnikach GDN 30-550-8 AE stxa strojony na 35-42 Hz miażdży jeden 18 calowy głośnik z małym xmax a co dopiero 15 calowy(powierzchnia membran 15 calowego głośnika jest o wiele mniejsza od powierzchni membran dwóch 12 calowych głośników,). Obudowa ma 100 litrów. Bass reflex prostokątny 3.5cm na 50cm na głębokość 15 cm. Subbas pierwsza klasa. Sprawdza się w plenerze. Jeden głośnik ma 400 wat rms i 95dB i 8 ohm. W obudowie są dwa głośniki połączone równolegle co daje 3dB więcej i tworzy subbas 4 ohm 98dB i 800 wat rms AES(moc znamionowa a nie muzyczna). Polecam robić tego typu subbasy, dwa głośniki w jednej obudowie wtedy je można łączyć równolegle i otrzymać większą moc i niższy bass. Daję dwie fotki

subbas na głośnikach 12"

subbas na głośnikach 12"

0
  • #19 17 Sty 2009 13:41
    Hefajstos
    Poziom 35  

Do Autora - a możesz napisać coś więcej o kolumnach, z których wyjąłeś głośniki? I zrób jeszcze raz zdjęcia, tym razem za dnia, bez flasha.

Te STXy na pewno grają lepiej niż 18" w domu. Ale ciężko tym nagłośnić większą salę. A poza tym są 18" z dużym skokiem:) Na pewno 18Sound 18LW1400 czy RCF L18S800 zagrają lepiej niż STXy.

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #20 17 Sty 2009 14:08
    djsuchy
    Poziom 20  

Zaryzykowałbym nawet to że LF12N401 zagra od tych stxów lepiej, a już na pewno zje je pod względem jakości emitowanego dźwięku...

Ale wiadomo... cena ;]

0
  • #21 17 Sty 2009 15:51
    gófer
    Poziom 34  

No 1x12 vs 2x12 to ciężka sprawa zwłaszcza że te stx nie są wcale takie padaczkowate :P Raczej nawet Rcf tutaj nie da rady.

Vobed, basiki są spoko, tylko prosze, nie rozpowiadaj bredni że dwa głośniki w jednej obudowie są wstanie zejść niżej ;)

0
  • #22 19 Sty 2009 01:21
    Vobed
    Poziom 10  

Piszecie czasami głupoty i wprowadzacie ludzi w błąd, stx nie jedną firmę miażdży pod każdym względem, dźwiękiem, niskim zejściem i w ogóle wszystkim. LF12N401 na pewno nie jest lepszy od GDN 30-550 AE i nie wciskajcie tu kitu lub nie macie pojęcia o głośnikach. LF12N401 nie zje je pod względem jakości emitowanego dźwięku.(takie bajki to sobie możesz babci wciskać)

Napisał hefajstos:
    Te STXy na pewno grają lepiej niż 18" w domu. Ale ciężko tym nagłośnić większą salę. A poza tym są 18" z dużym skokiem:) Na pewno 18Sound 18LW1400 czy RCF L18S800 zagrają lepiej niż STXy.

Człowieku ty sie nie powinieneś tu wypowiadać na forum, jaką masz pewność że 18LW1400 zagra lepiej od stxów ?? Żadnej pewności, i tu nie chodzi tylko o głośniki a także o bardzo dobrze wykonaną obudowe. Nawet nie wiesz jaka różnica może być dzięki prawidłowemu wymiarowi bass reflex przy odpowiednio wyliczonej obudowie. Jak ja tu widzę to wy nie potraficie nawet dać odpowiedni bass reflex, jak dajecie za mały lub za duży bass reflex to piszecie że stxy słabo grają a to jest wina tylko obudowy.

Miałem kiedyś bass reflex w subie na dwóch gdn-30-200 i jego wymiary byly 6 cm na 50 cm na głębokośc 15 cm, myslalem ze gra prawidlowo ze gra normalnie itp ale to jeszcze nie bylo to czego chcialem, zacząłem kombinowac na wszystkie sposoby, ale dopiero po 2 latach doszedłem co jest nie tak, więc zmniejszylem wymiary bass reflex 3.5cm na 50 cm na głębokośc 15 cm i normalnie nie ten subbas, całkiem inaczej gra, bass jest niesamowity, niższe zejście miękki bass. widac przy bardzo mocnym basie że obudowa chroni by głośników nie wypluło-wlaśnie taką rolę spełnia obudowa.

-1
  • #23 19 Sty 2009 11:43
    djsuchy
    Poziom 20  

Chłopie... Już jakiś czas temu próbowałeś wszystkim udowodnić że:
    1.jesteś wszechwiedzący
    2. stx bije wszystko na łeb
    3. nie ma lepszych basów od Twoich...

Pisałem o jakości emitowanego dźwięku a nie o SPL, to różnica kolego. Widać że nie dysponujesz odpowiednią wiedzą skoro uważasz ze te stx'y a nawet jakiekolwiek inne 12" o przeznaczeniu subbasowym pokonają w zwyczajnym BR głośniki 18" pokroju RCF, 18sound. Fakt, trzeba wiedzieć do czego chce się zastosować danego stwora, czasami lepiej sie sprawdzi 12" bo jakoś nie widzę w domu 18" jako sub do kina domowego, chociaż są i tacy maniacy.

Jakie masz doświadczenie ze sceną kolego? Ile sztuk w życiu zagrałeś? Byłeś chociaż raz na jakimś poważnym koncercie? Widziałeś co tam się stawia? Zastanów się czemu czołowi producenci stosują najczęściej 15" i 18" w swoich basach. Przykładem może być 700hp Meyer'a.

Pozdrawiam serdecznie kolego i życzę zdobycia dużej ilości DOBREJ wiedzy. Powiem Cie coś jeszcze, każdy zaczynał od pierdziawek i dostawał szału robiąc dyskoteke. Jednak po czasie człowiek mądrzeje. STX'y nie są złe, jednak daleko im do półki PRO.

0
  • #24 19 Sty 2009 12:22
    Vobed
    Poziom 10  

Tylko nie mów mi że daleko głośnikowi GDN 46-1200-8 AE stxa do półki pro. A wiem dobrze że moje dwa stxy 30 cm to jak jeden stx GDN 46-1200-8 AE, taka sama powierzchnia membrany i wielkość magnesów i taka sama moc i taki sam SPL przy połączeniu równoległym i taki sam wychył membran . Mój subbas na stxach schodzi bardzo nisko bo aż na 40 Hz i nie potrzeba wielkich głośników do niskiego zejścia. Ale w przypadku beym czy innych tym podobnych lipnych producentów głośniki 12 calowe nie schodzą niżej jak 50 Hz a tylko 18 calowe glosniki tych lipnych firm zejdą w granice 40 Hz.

0
  • #25 19 Sty 2009 12:32
    djsuchy
    Poziom 20  

Mylisz się, 46'ka jest PRO? Tego nikt nie wie i nie będzie wiedział puki ktoś nie przeprowadzi prawdziwego testu. Przykładowo, pakując go na rok do klubu gdzie go nie będą oszczędzać.

Lipne firmy... wiec jakim cudem uzyskano to:
    "28 Hz to 156 Hz"
    http://www.eaw.com/products/SB1000z.html

oraz
    "28 Hz to 150 Hz"
    http://www.meyersound.com/products/concertseries/700hp/

W wyżej wymienionym EAW SB 1000 gości właśnie przetwornik RCF. Jakieś pytania?

0
  • #26 19 Sty 2009 14:29
    Vobed
    Poziom 10  

Byłem na koncercie w plenerze kiedy takie coś stało, chyba 3 sztuki na stronę, byłem zadowolony że bardzo nisko schodził, czuć było bardzo miękki bas w klacie. To jest subbas na dwóch 18 calówkach.

Byłem także w większym klubie kiedy grały JBL SR4719X, 2 subbasy plus dwie satelity JBL SR4733X na stronę ale jak sie stało 3 metry od nich to nie mozna bylo oddychać taki mocny bass był i po zatym bylo aż za głośno że trzeba było od nich odejść z kilka metrów. Wtedy był rap i hip hop party w klubie a potem wystąpił zespół hip hopowy fenomen było super takiego basu jeszcze nigdy nie czułem dlatego zrobiłem podobny mój subbas ale na dwóch 12 calówkach. Daję fotke jednego subbasu JBL SR4719X

subbas na głośnikach 12"

0
  • #27 19 Sty 2009 15:01
    _eddie_
    Poziom 32  

Vobed - ten srx jest do Twojego tworu podobny tylko tym, ze ma dwa głośniki ;) . W klubie obok mnie swojego czasu stały cztery w rogu a klubik wcale nie był wielki. Zwykły BR, nie ma się czym podniecac.

Ps. Ja jestem zwolennikiem 2*15". Taki kompromis między muleniem osiemnastek a dynamiką dwunastek. Posiadam dwie sztuki Peaveya 215xt. (offt-przepraszam)

0
  • #28 19 Sty 2009 15:12
    Hefajstos
    Poziom 35  

Doceniam twój wysiłek włożony w obudowę. Jestem w stanie uwierzyć, że pomimo brzydkiego wyglądu jest bardzo solidna (a to się liczy przecież), ale niestety są głośniki lepsze od STXa za 200zł. I dla czego uważasz, że nie umiemy budować głośników i dajemy źle wyliczony BR?

I nie ma znaczenia podobieństwo do JBL. Ważne, żeby obudowa była sztywna, mocna, miała właściwą objętość i była nastrojona tak, żeby zejść nisko i bez ryzyka uszkodzenia głośników.

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #29 19 Sty 2009 15:59
    Dziub-Dziub
    Poziom 28  

djsuchy, mała poprawka bo tez topowe modele niektórych basów chodzą na 12calowcach czego przykładem jest LAB Horn lub EAW BH760

0
  • #30 19 Sty 2009 16:23
    _eddie_
    Poziom 32  

Ale ani jedna ani druga nie jest BR.

0
  Szukaj w 5mln produktów