Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transmisja radiowa danych na częstotliwości 300kHz.

15 Paź 2008 18:03 2023 10
  • Poziom 10  
    Witam, jakie elementy będę potrzebował aby zbudować nadajnik i odbiornik radiowy działający na częstotliwości 300kHz. Czy można kupić gotowy moduł nadawczy i odbiorczy ? (jak w przypadku modułu nadajnika ZS-RT4 działającego na 433,9MHz i modułu odbiornika RR3).
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Zastanawia mnie tylko, czy aby dobrze napisałeś te 300kHz .

Może jestem nie doinformowany. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Nie ma pomyłki, mam za zadanie zbudować nadajnik i odbiornik radiowy działający na częstotliwości 300kHz. Źródłem sygnału będzie komputer, który się będzie komunikował z wykorzystaniem RS232. I nie wiem czy są jakieś do tego gotowe moduły. Może ktoś wie czy coś takiego istnieje?? Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Gotowych modułów nie znajdziesz.
    Podałeś za mało danych. Odległość, szybkość transmisji itp.
    Dlaczego akurat 300kHz?
    Nie lepiej na 433MHz lub 898Mhz, a nawet 2,4GHz (są gotowe moduły). Patrz www.seguro.pl
    Oczywiście da się zbudować jaki taki nadajnik na 300kHz, odbiornik też.
    Tylko jak to połączyć z komputerem to już nie mam pojęcia.
  • Poziom 40  
    Faces napisał:

Nie lepiej na 433MHz

Nie proponujcie tego pasma nikomu. Z korzyścią dla wszystkich.
    Transmisja danych na falach długich to nic nowego - choćby transpondery RFID immobilajzera w waszych kluczykach do aut.

Taki przekaz danych kiedyś eksperymentowałem - do automatycznej zmiany kierunku rozjazdu linii tramwaju. Daje rade ale dobre na mały zasięg.
    sq6ade napisał:
    Faces napisał:
    Nie lepiej na 433MHz

Dlaczego? Bo chyba jestem nie w temacie.

sq6ade napisał:
    Transmisja danych na falach długich to nic nowego - choćby transpondery RFID...

Pracujące m.in. na 125kHz.
    Tylko tak jak napisałeś, mały zasięg.
    Prędkość transmisji 2kb/s
  • Poziom 40  
    Faces napisał:
    sq6ade napisał:
    Faces napisał:
    Nie lepiej na 433MHz

Dlaczego? Bo chyba jestem nie w temacie.

Ano dlatego że w tym paśmie działają radioamatorzy (krótkofalowcy) i po pierwsze primo zakłóca Im to pracę a po drugie primo Oni nadając z mocami 50W i więcej blokują takie lipne radiolinie a ich nieświadomi userzy robią kwadratowe oczy > co się dzieje ?.

O czym wielokrotnie wspominał kondensator.

Faces napisał:
    .
    Prędkość transmisji 2kb/s

W prostej automatyce to wystarczające > 2 tysiące zdarzeń w ciągu sekundy.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za zainteresowanie się moim tematem :D. Moim zadaniem jest zbudować taką radiolinie. Będę badał poprawność przesyłu danych. Transmisji będzie się odbywała w obrębie jednego pomieszczenia. Szczerze mówiąc, nie potrzebuje osiągnąć jakiś niesamowitych prędkości. Całość jest budowana tylko w celach badawczych. Ze względu na to, że nie znam się tak dobrze na tym jak użytkownicy tego forum, proszę o pomoc jak by miał wyglądać schemat takiego nadajnika i odbiornika. Z góry za odpowiedź dziękuje :)
    Będziesz potrzebował bardzo duże pomieszczenie. Półfalowa antena na 300kHz ma 475 m długości :)
  • Poziom 40  
    SP5IT napisał:
    Półfalowa antena na 300kHz ma 475 m długości :)

O kurde - to jak zmieścili antenę do transpondera w stacyjce auta? A jak zmieściła się taka antena w samym transponderze co go np pieskom i kotkom pod skórę wszczepiają?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Safri napisał:
    ... Moim zadaniem jest zbudować taką radiolinie. Będę badał poprawność przesyłu danych. Transmisji będzie się odbywała w obrębie jednego pomieszczenia ...

Aby nie wyłamywać otwartych drzwi, możę zaproponuję pasmo 869MHz. Są tam gotowe nadajniki/odbiorniki ( w jednym układzie scalonym ) z programowo regulowanym poziomem mocy nadajnika.
    Cały moduł ( do transmisji danych ) ma wymiar około 20mm na 25mm i kosztuje około 9zł. za sztukę. Czy warto robić coś takiego od początku ??? :cry:
    Cytat:
    ... Szczerze mówiąc, nie potrzebuje osiągnąć jakiś niesamowitych prędkości ...

Moduły te mają 115kb/s (kbitów/sekundę)

Zasilanie już od +3V.

Pozdrawiam.