Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony kanał w oscyloskopie Tektronix 2220

15 Paź 2008 20:46 1885 9
  • Poziom 15  
    Witaj,

Właśnie uszkodziłem oscyloskop Tektronix 2220. Przez przypadek na masie urządzenia pojawiło się 220V (stary lampowy wzmacniacz z prostownikiem, ale bez transformatora).

Układ pomiarowy wyglądał następująco: Generator i z jego wyjścia na kanał 2 oscyloskopu i to wszystko na wejście wzmacniacza.
    Po włączeniu wzmacniacza plamka w kanale 2 zanikła (nie ma kreski poziomej, itp.). Kanał 1 działa bez zarzutu (nie był wykorzystywany w czasie pomiarów).

Po wciśnięciu 'beam find' mogę regulować pozycje w pionie dla kanału 1, a dla zepsutego kanału 2 wiązka jest na górze ekranu i nie mogę zmieniać jej pozycji.

Czy ma ktoś jakieś sugestie jak się do tego zabrać i gdzie szukać usterki?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam,
    Grzesiek.
  • Osprzęt kablowy
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Uszkodzony dzielnik lub wzmacniacz wejściowy.
    Bez schematu powinieneś sobie poradzic ( wystarczy porównywac elementy między obydwoma kanałami).
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 15  
    Udało mi się wymontować płytkę z oscyloskopu.
    pomiar multimetrem elementów, które moglem multimetrem zmierzyc nie pomógł znaleźć usterki.

Plytka jest najprawdopodobniej wielowarstwowa, bo niektore sciezki koncza sie na punkcie lutowniczym, a po odwrotnej stronie nie ma nic. Troche to utrudnia śledzenie jak sygnal 'idze od wejscia'.

Trzy tranzystory i wszystkie diody jakie sa w ukladzie sa sprawne. Moze to wzmacniacz operacyjny TLC 271ACP ??? ale nie wiem czy to gdzies nie za daleko w ukladzie od wejscia.
    Dodam tylko, ze kanal nie dziala i nie widac poziomej kreski na zadnym zakresie V/dz. moze to kogos naprowadzi.

rubens - moze jakies dokładniejsze sugestie? co na tej plytce jest czym i gdzie szukac?

Ponizej linki do fotek plytki:
    Uszkodzony kanał w oscyloskopie Tektronix 2220Uszkodzony kanał w oscyloskopie Tektronix 2220
    Uszkodzony kanał w oscyloskopie Tektronix 2220Uszkodzony kanał w oscyloskopie Tektronix 2220
  • Pomocny post
    Zazwyczaj uszkodzeniu ulegają tranzystory Fet ( powinny byc dwa).
    Sprawdź je na początek.
  • Poziom 15  
    dzięki rubens za naprowadzenie.
    w każdym kanale są po trzy tranzystory (dwa z nich sa jednakowe i jeden inny). oznaczenia:
    - 0711 logo motoroli i BECL (takie sa dwa)
    - nieznane mi logo, a następnie 1124 T8624
    zupełnie nie wiem co to za tranzystory. szukałem o nich, ale bez skutku.
    jesli to FETy to nie ma sensu mierzenie ich miernikiem w układzie, ale wskazują takie wyniki dla obu kanałów - zepsutego i dobrego.
    poniżej fotki z powieszeniem tranzystorów (ujęcia z dwóch stron, bo jeden jest odwrócony):
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie bardzo rozumiem- czy wyniki ich pomiarów są podobne czy się różnią? ( dla dobrego i zepsutego kanału).
    Jeśli ustawisz przełącznik dzielników Y w takiej samej pozycji to wtedy nawet pomiar w układzie powinien nieco wyjasnic ( nie da 100% pewności ale powinien pomóc)
  • Poziom 15  
    tak, wskazuja takie same wyniki. przelaczniki dzielnikow zdemontowalem, wiec wszystkie styki sa rozwarte - tak samo dla obu kanalow.
  • Pomocny post
    Pozostają dwie rzeczy ( nie mając schematu).
    Sprawdź na piechotę pozostałe półprzewodniki i rezystory.
    Można by się pokusic o zamianę miejscami dwóch scalaków.
    Nie wiem jak w tym modelu ale w innych na płytce są trzy złącza.
    Jedno to wyjście i zasilanie CH1 drugie to wyjście i zasilanie CH2.
    Można zamienic miejscami te tasiemki ( i przy przełączeniu przełączników w odwrotne pozycje) będziemy mogli zdiagnozowac czy poleciało coś na tej płytce czy coś na płycie głównej.

Jeśli chodzi o schemat to z Tektronix-ami 2220 i 2221 był problem - oststnio na rynek wypłynęły schematy 2221 który powinien byc podobny konstrukcyjnie ( przynajmniej jeśli chodzi o tor Y).
    http://cgi.ebay.com/Tektronix-2220-60-MHz-Dig...8956688QQcmdZViewItem?_trksid=p3286.m20.l1116

Znalezienie uszkodzenia ze schematem zajęło by kilkanaście minut- wystarczy na obydwa wejścia podac jakiś sygnał i innym oscyloskopem sprawdzac gdzie ginie ( porównując w obydwu kanałach)
  • Poziom 15  
    rubens, dzieki wielkie!
    no tak majac drugi oscyloskop to poszlo by na pewno sprawniej.
    tak, sa trzy zlaczki - zamiana do dobry pomysl.
    wlasnie zlozylem wszystkie plytki do kupy, bo potrzebuje go do pomiarow, przynajmniej jeden kanal, ale jeszcze nie wrzucilem chassis do obudowy wiec moze pokusze sie o zamiane :)
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam podobny problem z TX2220 ,ale mam też z nim inne problemy jeżeli jeszcze tutaj zaglądasz proszę odezwij się mam kilka pytań.