Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Produkcja płytek PCB i/lub montaż - kogo polecacie, kogo nie?

Carll 09 May 2012 22:21 99797 103
    User removed account
    User removed account  
    Pocieszny
    Level 38  
    Czy ktoś może coś powiedzieć na temat firmy Hatron z Krakowa?
    frykow
    Level 11  
    Ja ostatnio robiłem proste płytki dwustronne w firmie Merkar z Katowic i jestem bardzo zadowolony - zarówno odnośnie jakości jak i ceny.
    Enterek
    Level 17  
    Ja od pewnego czasu zamawiam PCB w firmie Bazeko z Łodzi i jestem bardzo zadowolony. Stosunek ceny do jakości wręcz rewelacyjny bo mniej więcej za połowę ceny otrzymuję jakość bardzo bliską TechnoServisowi.
    Terminy też bardzo dobre bo standardowa produkcja to 2 tygodnie. Niestety nie robią (chyba) prototypów na ekspres. Ale warto poczekać.
    Nie ma problemów z niskonakładowymi partiami, a przy dużych ilościach cenami biją cała konkurencję.
    Przy ostatnim projekcie wysłałem zapytanie do 6 firm (TechnoService, Solitech, ES-System NT, Norel, Propox i właśnie Bazeko) i oferta Bazeko była o 20% niższa niż kolejnej najniższej oferty! Co przy na prawdę bardzo dobrej jakości płytek spowodowało, że teraz już tylko tam zamawiam.

Tak więc polecam wszystkim, choć z lekką obawą bo jak się wszyscy rzucą to mogą się terminy wydłużyć ;)
    slagger
    Level 11  
    Mogę szczerze polecić firmę Unidruk ze Zgierza. Wykonują zlecenia ekspresowe, duże zamówienia robią w bardzo dobrych cenach. Jakość jest naprawdę niezła - miedź trzyma się idealnie, solder maska nie odpada, a wszystko idealnie naniesione - nic się nie nakłada etc. Płytki są testowane.

Nie polecam natomiast firmy Margol. Ostatnio zamawiałem u nich płytki full wypas - czyt. solder maska, opis, metalizacja. Po odebraniu płytek po dłuższym niż zakładany czasie (ale to najmniejszy problem) okazało się że :
    - metalizacja jest, fajnie. Tyle tylko, że nikt nie był uprzejmy poinformować o tym, że metalizowane są tylko vias, natomiast otwory elementów już nie
    - solder maska nie do końca usunięta z pól lutowniczych przez co trzeba było skrobać
    - napisy bardzo łatwo schodzą przy kontakcie z lutownicą.

Jeżeli ktoś chce to można w tej firmie robić za to bez najmniejszych problemów zwykłe jednostronne płytki - takie wychodzą OK.
    LIROautomation
    Level 13  
    Technoservice mnie wkurzył z powodu głupiej biurokracji którą oni mylą z profesjonalizmem. Wysłałem plik do płytki która zawierała kilka mniejszych płytek, do rozłamania (zresztą komplet do 1 urządzenia). Policzyli koszty uruchomienia od każdej płytki wchodzącej w skład dużej płytki, wyszedł karykaturalny koszt. Dyskusji niet, ściana. Natomiast koszt wykonania jest oczywiście taki sam jak płytki która pozostanie w całości. Dziwne ale każda firma która dobrze stanie na nogi staje się biurokratycznym potworkiem. Tak więc żegnaj Technoservice.
    Katarzyna Kobylińska
    Level 1  
    Szanowny Panie,
    informuję, że jeśli otrzymujemy zbiór projektów ze względu na stosowany przez nas system dokumentację każdej płytki przygotowujemy osobno, co łączy się z wykonaną pracą, a tym samym i jej kosztem. W przypadku, gdy otrzymujemy zlecenie będące zbiorem projektów już na etapie wstępnej weryfikacji zamówienia informujemy klienta o możliwościach jego realizacji i wpływie ilości obwodów na cenę dokumentacji, co sprawia, że sytuacja jest jasna i to klient podejmuje ostateczną decyzję o koszcie zamówienia.
    Obecnie (w grudniu i styczniu) zlecenia produkcyjne składane za pośrednictwem naszej strony www premiowane są 50%-owym rabatem na przygotowanie dokumentacji, co mam nadzieję, pozwoli Panu zoptymalizować koszty ewentualnych zamówień w sytuacjach, o których Pan pisze.

Pozdrawiam,
    Katarzyna Kobylińska
    Kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu
    Zakład Wytwarzania Obwodów Drukowanych
    Techno-Service S.A.
    LIROautomation
    Level 13  
    To nie był żaden zbiór projektów tylko jeden projekt jednej płytki, a to że jest do rozłamania nie ma znaczenia dla kosztów realizacji ;)
    Ale nie ma tego złego..., dzięki temu odkryłem innych bardzo dobrych i tańszych wykonawców.
    Natomiast ja mam alergię gdy prywatna firma rozmawia ze mną jak "wysoki urząd" i wymyśla jakieś bezsensy jakby mi łaskę robiła. Od takich jak najdalej.
    suszi.master
    Level 10  
    Ja odebrałem niedawno płytki z firmy fabrykapcb i nie jestem zadowolony - wiercenia 3.2mm zrobione zostały mniejsze, otworki pod rezystor 1W średnicy jak pod 1/8W, małe otworki wywiercone niezbyt równo i mniejszej średnicy niż otwprki w ścieżkach
    i najgorsze - cynowanie chemiczne - tego się nie da lutować normalna cyną (w wątku ktoś uprzedza, ja niestety nie czytałem opinii i mam teraz problem, bo to naprawdę marnie się lutuje)
    msawiko
    Level 12  
    Ja od niedawna współpracuje z firmą laskar jeśli chodzi o większe zlecenia. Jest u nich bowiem minimum produkcyjne które w przypadku jednego z moich projektów dało ponad 200 płytek :) Czeka się ok miesiąca cenowo jest bardzo dobrze. Jakość również bez zastrzeżeń, test optyczny mają w cenie. Kiedyś poprosiłem na laminacie 0.3mm chyba to Pan zadzwonił że będzie bez cynowania bo nie zawsze wychodzi. Zgodziłem się a jak płytki przyszło to się okazało że wyszło i to bardzo dobrze.

Generalnie prototypy 1,2 warstwy to Satland. Nigdy nie było problemu. Raz cienkie ścieżki zdarzyły się przetrawione ale to protoypy których zamawiam 2-3 szt (a dostaje przeważnie 4-5 jak małe). Standardowo tam robię pod obudowy z rastrem 0.5 mm i zawsze jest OK.

Prototyp super gęsty lub 4 warstwy to technoservice. Tam raz tylko termin zawalili bo przesyłkę źle zaadresowali ale ogólnie jest super jakość i terminowość. Tyle tylko że tam z BGA nie poszalejemy bo minimum rozstawu to 0.8mm.

Produkcja jak wspomniałem laskar. No oczywiście o ile uda sie na 2 warstwach projekt zamknąć.
    Elektronika_SMD
    Level 2  
    Witam

Mam do wykonania kilka sztuk PCB o wymiarach 100x120 mm . Co powiecie na firmę MajStar z Krakowa ??

Pozdrawiam
    aaadamw
    Level 16  
    Ostatecznie zamówiłem płytki w firmie Laskar. Czekałem około 4 tygodni, ale się opłaciło - nie mam zastrzeżeń.
    Najmniejsza ilość jaką można zamówić to 20dm^2 w cenie 275 zł netto + 100 zł netto wykonanie dokumentacji (płytki dwustronne, metalizacja otworów, dwustronna soldermaska, jednostronny opis).
    Oto efekty:
    Produkcja płytek PCB i/lub montaż - kogo polecacie, kogo nie? Produkcja płytek PCB i/lub montaż - kogo polecacie, kogo nie? Produkcja płytek PCB i/lub montaż - kogo polecacie, kogo nie?
    partyzancik
    Level 21  
    W Białymstoku ktoś robi PCB?
    Wojtek3006
    Level 10  
    A jak się sprawa ma z firmą KONO z Gliwic na tle w/w?
    lelekx
    Level 30  
    Wojtek3006 wrote:
    A jak się sprawa ma z firmą KONO z Gliwic na tle w/w?
    Są całkiem nieźli, mają przystępne ceny. Nie próbowałem obwodów wielowarstwowych (tylko dwustonne). Raz się zdarzyło, że przyszła płytka ze zwarciem (jedna z kilku w zamówieniu), mimo że było zlecone testowanie. Na szczęście defekt udało się znaleźć i usunąć (obwód był już zmontowany).
    Jedyny minus za przeciętną precyzję, niektóre otwory mają nierówny pierścień (widoczne zwłaszcza przy drobnych przelotkach).
    euromatic
    Level 21  
    witam,
    polacam http://be.eurocircuits.com/

Terminy standard to 7 dni, bardzo dobrze zorganizowana strona www, wszystko jasne jak na dłoni. Cena spada z ilością płytek i to widać podczas składania zamówienia, jakość płytek bardzo dobra. W krajowej firmie ( nie podam w jakiej na "T" ) zapłaciłem za jeden komplet pcb 400 zł ( wymiar około 1.8 dcm2) w Eurocircuits za 200 Euro dostałem 20 takich płytek.
    50 płytek 30x20 mm dwustronne to koszt 200 zł dla terminu 7 dni.

Na zakończenie dodam, że rejestrując się u nich, już na starcie dostałem 30 dni płatności i kredyt 500 euro na początek... Jakieś pytania? Nie wspomnę to tym , że faktura jest bez VAT, VAT = 0.

kilkoma kliknięciami zamawiam sobie PCB i szablon, wysyłacie gerbery, macie we wszystko wgląd i widzicie projekt w jak w Altium w 2D.
    Pozdrawiam
    Grzegorz
    mi_ma
    Translator, editor
    Kiedyś nie było problemu z technoservice. Obecnie często spotykam się z "fochami", o czym ktoś już tu mówił. Dawniej jak coś było niejasne, to dodzwaniali i uzgadniali. Dziś zdarzają się sytuacje, że wykonują płytki bez uzgodnienia z inną normą ignorując pewne zapisy. Brak jakiegoś zapisu traktują jako zgodę na robienie wedle własnego widzimisię. Mam wrażenie, że kiedyś na cały proces i kontakt z klientem duży wpływ mieli pracownicy techniczni, którzy rozumieli potrzeby kilenta. Teraz mam wrażenie, że rozmawiam z ludźmi typowo biurowymi, którzy zwyczajnie nie czują tematu i idą na ilość. Z jakością jest trochę gorzej, zdarzają się zanieczyszczenia pod soldermaską, których nie chcą uznać w reklamacji twierdząc, że ich norma to dopuszcza (chociaż na zamówieniu było wyraźnie zaznaczone, że zanieczyszczeń nie dopuszcza się). Kiedyś to było nie do pomyślenia... Kolejne płytki jako firma będziemy próbować zamawiać gdzie indziej (także 6-warstwowe).
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Ja zamawiam pytki w Elpin bo mam ich blisko, jak na razie na kilkaset wykonanych sztuk zdarzyła się jedna wpadka z terminem (miało być dwa tygodnie, a było trzy).
    Do jakości nie mam żadnych zastrzeżeń, nieporównywalnie lepsza niż płytki w kitach, czy nawet niektórych seryjnie produkowanych urządzeniach.
    Co do cen nie mam porównania, bo nigdy nie robiłem w innej firmie. Ta mi pasuje bo jest blisko, jakość bez zastrzeżeń więc nie widzę potrzeby szukania innego innego wykonawcy.
    W myśl zasady "lepsze jest wrogiem dobrego". :)
    marcin55246
    Level 25  
    Artur k. wrote:
    Elpin

A ile wyniosłoby mnie zrobienie ilości detalicznych płytek? 1-szt, 5-szt? Czy nawet nie ma co się zabierać za to?
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Nie wiem, zadzwoń albo napisz maila z zapytaniem.
    Ja nie mam z tą firmą nic wspólnego poza tym że robię u nich płytki. Tak małych ilości też nigdy nie zamawiałem, zwykle serie po min 40-50 sztuk. Prototyp robię sam dopiero jak sprawdzę że wszystko działa prawidłowo to oddaję do produkcji. Najdroższe są klisze, sama płytka to niewielkie pieniądze.

Ogólnie myślę że wykonywanie jednej sztuki gdziekolwiek nie ma sensu ekonomicznego jeśli nie zamierzasz więcej takiego urządzenia budować.
    marcin55246
    Level 25  
    Faktycznie się nie opłaca, musze i tak zamawiać przynajmniej 2dm2 płytki. Takie płytki sporadycznie bym i tak robił.
    elsat1
    Level 13  
    Od 15-tu lat zlecam płytki w Elpin. Nie miałem nigdy zastrzeżeń co do jakości wykonania i terminów. Pierwsze płytki projektowałem w Tango, pc XT dysk twardy 20 Mb. Pojedyncze prototypy też zlecam, sprawdzam i powielam docelowo ilość.
    To już spory jubileusz !
    suszi.master
    Level 10  
    odświeżając temat :)
    z czystym sumieniem mogę polecić ELMAX z Marek pod Warszawą - wykonują przeróżne płytki, w wielu technologiach, a do tego jest możliwość zlecenia montażu małych serii w sensownych cenach

kupowałem serie po 200 sztuk, z montażem, części własne (od piekarza) i jestem bardzo zadowolony
    konradxdx
    Level 9  
    Polecam satland ! Może minimalnie krzywo przycięte płytki ale reszta super !!! Produkcja płytek PCB i/lub montaż - kogo polecacie, kogo nie?
    dxter
    Level 1  
    Polecam www(dot)merkar(dot)pl
    Jak czytam niektóre posty ze skala nie ta, jakieś niedotrawienia, zabrudzenia i inne okropieństwa to aż mi się włos jeży:)

Kilka razy zamawiałem w merkar i nie było mowy o tym żeby płytka była wykonana niezgodnie z projektem... wg mnie jest to niedopuszczalne i osobiście odesłałbym takie zamówienie i żądał zwrotu kaski.
    Dodam ze za każdym razem zamawiałem wykończenie zlotem co jeszcze bardziej poprawiało jakość i trwałość i tak już bardzo dobrze wykonanej PCB. Cena wzrasta wtedy o kilka procent bo i tak za np 2dm², dwustronna, bez opisu i wykończenie zlotem płaciłem prawie 200pln.
    Wpływ na cenę na pewno miało to ze projekt był w BRD a nie gerber oraz wykonywałem tylko jedna sztukę.

Kilka lat temu zamówiłem płytki w propox(dot)com (jeszcze przed merkarem) i muszę powiedzieć ze jakość była ogólnie gorsza, na dodatek wykonali warstwę opisowa top która w dużej mierze znalazła się na padach (%!*&@#!!!) pomimo moich informacji żeby nie robić bez opisów.
    Dodatkowo cynowanie było kiepskie - potrafiło się wręcz zmywać w trakcie czyszczenia PCB przed lutowaniem (izopropanolem).

Specyfikacja MERKAR dla prototypów:
    - min ścieżka 0.15mm
    - min odległość miedzy ścieżkami/padami 0.2mm
    - min otwór 0.4mm (w projekcie, po metalizacji jest 0.3mm). Przelotka ma wtedy ok 0.8mm średnicy z zewnątrz wraz z "kołnierzem" miedzi dookoła:) - jeśli ktoś się zastanawia jak mala możne być jego płytka.

Może ktoś wie gdzie można zamówić PCB o podobnej jakości taniej albo o mniejszej średnicy przelotek za podobna cenę lub minimalnie drożej:/ to proszę o cynk.

Sorry za (dot)'y ale 0pkt to za mało żeby zamieszczać linki:)

P.S. Pozdrawiam użytkowników eagle'a.
    endymion
    Level 14  
    Ja korzystam z usług firmy NCAB, produkują w chinach lub okolicy, ale mają przedstawicielstwo w Polsce.
    Na partię 1000szt. czekam zwykle 1,5 miesiąca z transportem (lotniczym).
    Do każdej partii dostaję certyfikaty, protokoły z kontroli jakości oraz próbki PCB po tych testach. Nigdy nie miałem wady lub nawet skazy na płytce (zamówiłem już około 5000szt.).
    Co do ceny to jest "hurtowa" i zależy od kursu dolara. Zresztą płaci szef :)