Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

miernik poziomu natężenia sygnału fm

veector 15 Paź 2008 22:14 3623 20
  • #1 15 Paź 2008 22:14
    veector
    Poziom 9  

Witam
    Nie wiedziałem za bardzo gdzie to umieścić...
    Potrzebował bym taki układ który by informował mnie za pomocą diod o odległości do danego nadajnika sygnału...
    Czyli miało by wyglądać to jak zabawa "ciepło, zimno"
    Mam nadzieje, że wiecie o co chodzi. Spotkaliście się może z takim układem?
    Czekam na odp. pozdrawiam.

Moderowany przez Faces:

Post poprawiłem

0 20
  • #2 15 Paź 2008 22:22
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z "DIY Początkujący / Niedokończone"

0
  • Pomocny post
    #3 15 Paź 2008 22:39
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Taki układ istnieje i jest dość popularny: to UL1200 produkcji CEMI (tu karta katalogowa: http://pdf.elenota.pl/pdf/CEMI/ul1200.pdf ) i wszystkie jego odpowiedniki (np. TCA3089).
    To jest kompletny wzmacniacz p.cz. i detektor dla FM-u i ma wyjście na wskaźnik wysterowania. Można podłączyć wskaźnik analogowy 100uA, lub dodać scalaczek, który steruje "linijką" z diod, to LM3914.

0
  • #4 16 Paź 2008 00:10
    veector
    Poziom 9  

Co będę potrzebował oprócz tego scalaka?
    Czy scalak to prawie wszystko?

Moderowany przez Faces:

Post poprawiłem

0
  • #6 16 Paź 2008 10:34
    wzagra
    Poziom 33  

veector napisał:
    układ który by informował mnie za pomocą diód o odległości do danego nadajnika sygnalu

Jeżeli o to chodzi, to marnie to widzę - zerknij tu.
    Bo jeżeli chodzi o pomiar natężenia sygnału to jak najbardziej rozwiązanie zaproponowane przez kol. Rzuuf jest dobre.

0
  • #7 16 Paź 2008 11:23
    matador123
    Poziom 19  

No dobra, a o głowicy UKF dlaczego nie wspomniano? Przecież też będzie potrzebna ;-) .

0
  • #8 16 Paź 2008 11:27
    nexia
    Poziom 18  

Wszystko zależy jaki sygnał chcesz zmierzyć. Jeżeli ma to być osobne urządzenie które ma pokazać siłę sygnału(a nie odległość od nadajnika) to musisz zrobić odbiornik na konkretną częstotliwość, choć okrojony. Wtedy układ na UL1200 nic ci nie da. To jest tylko pośrednia FM na 10,7MHz z "S"metrem. Ciebie raczej potrzebny byłby wskaźnik natężenia pola. Takie połączenie obwodu rezonansowego,wzmacniacza zakończonego sondą w.cz. plus wskaźnik na LED.
    Napisz coś więcej, jaki sygnał chcesz zmierzyć i na jakiej częstotliwości. Jakie odległości i moc nadajnika wchodzą w grę.

0
  • #9 16 Paź 2008 11:58
    Rzuuf
    Poziom 43  

nexia !
    "Zwykły" obwód rezonansowy, dla częstotliwości np. 100MHz, przy dobroci równej 100 (wartość bardzo optymistyczna i mało prawdopodobna) przepuszcza pasmo 1MHz. W tak szerokim pasmie dla tej częstotliwości znajdzie się kilka radiofonicznych nadajników FM, o znacznie większej mocy, niż ten "wykrywany", więc identyfikacja słabego sygnału jest raczej wątpliwa.
    Zastosowanie normalnego toru odbiorczego z przemianą częstotliwości pozwala na osiągnięcie selektywności wielokrotnie większej, a "podsłuch" tego, co jest nadawane, pozwala na wykluczenie nadajników innych, niż ten poszukiwany.
    Przypuszczam, że veector chce zrobić układ do wykrywania "pluskiew", w takim razie mamy do czynienia z wykrywaniem mikronadajników o mocy kilkunastu miliwatów (zasilanie bateryjne!), przy nateżeniu pola na granicy szumów, a więc żadna "sonda w.cz.", tylko normalny, CZUŁY, selektywny, przenośny odbiornik.
    I jeszcze jedno: antena kierunkowa, KONIECZNIE!

0
  • #10 16 Paź 2008 16:04
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Wydaje mi się, że Koledze veector chodzi raczej o zabawę krótkofalarską typu: "łowy na lisa", ale niech sam sprecyzuje swoje pytanie.

Pozdrawiam
    PS Jeśli faktycznie chodzi o "łowy na lisa" to pytaj raczej w dziale krótkofalarskim:

0
  • #11 16 Paź 2008 20:01
    nexia
    Poziom 18  

Kolego Rzuuf na czym opierasz te 100MHz, w ogóle skąd takie założenie że ma to być UKF. A ja założyłem że nie, bo nie każdy nadajnik musi zaraz chodzić na 100MHz i mieć modulację FM. Na razie to my nic konkretnego na ten temat nie wiemy. Chyba wyraźnie napisałem aby kolega veector napisał coś więcej.

0
  • #12 16 Paź 2008 20:23
    Rzuuf
    Poziom 43  

Ha, cóż, "z rozpędu".
    Veector pisał: "miernik poziomu natężenia sygnału fm", gdyby pisał "miernik poziomu natężenia sygnału" - mógłbym "podkładać" tu dowolną częstotliwość. Dla miernika siły sygnału akurat rodzaj modulacji ma niewielkie znaczenie ...
    Niestety, veeector jest bardzo wstrzemięźliwy w udzielaniu jakichkolwiek informacji, może chodzi o PATENT?
    A namierzanie nadajnika jest zdecydowanie łatwiejsze przy 100MHz, niż przy 10MHz, prawda?

0
  • #13 17 Paź 2008 07:27
    veector
    Poziom 9  

chodzi mi jest nakiś nadajnik... ja mam odbiornik...
    i tak jak już napisałem miało by to wyglądać jak
    "Czyli miało by wyglądać to jak zabawa "ciepło, zimno" "

jest gdzieś chowany nadajnik ja mam ten odbiornik i na diodach oceniam czy się zbliżam czy oddlam :)

Dodano po 2 [minuty]:

powiem wam że nie znam się dobrze na analogach:P
    miałem to w szkole w zeszłym roku z babką która nic nie tłumaczyła i więcej jej nie było jak była

a napisałem o fm bo mam małą "pluskwe" która nadaje na fm i myślałem żeby już ją wykorzystać :)

0
  • #14 17 Paź 2008 09:24
    r2d2004
    Poziom 31  

Witam!

Jednak chodzi o "łowy na lisa", czyli ARS (Amatorska Radiolokacja Sportowa). Popularne "kiedyś" wśród krótkofalowców amatorów zawody o charakterze sportowym, prowadzone w paśmie np. KF/80m (3,5MHz). Tutaj przeczytasz trochę na ten temat:

ARS

Pozdrawiam
    PS W EdW były publikowane schematy nadajników i odbiorników.

Tutaj masz opisany taki max. uproszczony sprzęt, do wykonania we własnym zakresie:

DIY sprzęt treningowy do "łowów na lisa"

Pasmo radiowe FM raczej nie nadaje się do takiej zabawy z oczywistych względów (zajęte - krótko mówiąc jeden wielki "śmietnik"), poza tym im krótsze fale to co prawda anteny kierunkowe mogą być mniejsze, ale pojawiają się problemy z 'fałszywymi" odbiciami.

0
  • #15 17 Paź 2008 11:30
    nexia
    Poziom 18  

Cytat:
    A namierzanie nadajnika jest zdecydowanie łatwiejsze przy 100MHz, niż przy 10MHz, prawda?

Tak uważasz, ja odwrotnie. Zbudowanie odbiornika na 10MHz jest bajecznie proste, tym bardziej że można zamiast obwodów rezonansowych zrobić filtr z kwarców 10MHz na wejściu. Wyselekcjonuj z gąszczu stacji tę na 100MHz prostym odbiornikiem. To tak tylko na marginesie.
    Veector no toś nas uszczęśliwił, dalej wiemy niewiele więcej. Co to za odbiornik,na jakiej częstotliwości pracuje.Jeżeli chcesz go usprawnić w ten wskaźnik i mamy ci w tym pomóc to coś o nim musimy wiedzieć. Albo to już gra w ciepło-zimno. Więcej wiemy o tej "babce" niż o odbiorniku.

0
  • #16 17 Paź 2008 14:03
    veector
    Poziom 9  

nie mam nic !! chce tylko stworzyć coś takiego...
    co by tak działało ale nie wiem od czego zaczać

0
  • #17 17 Paź 2008 14:28
    r2d2004
    Poziom 31  

Przecież dostałeś linka z gotowcem, to o co chodzi? Zacznij od tego, bo od czegoś zacząć trzeba, a potem dopiero zadawaj pytania, jak pojawią się problemy.

Cały zestaw do "łowów na lisa" składa się z trzech kitów AVT (masz tam szczegółowe opisy):

przedwzmacniacz do odbiornika AVT2148: AVT2122

zasadniczy odbiornik nasłuchowy: AVT2148

mini-nadajnik: AVT2162

0
  • #18 17 Paź 2008 14:42
    veector
    Poziom 9  

spoko dzięki :) teraz czytam to ale to była odpowiedz na wypowiedz nexia

Dodano po 5 [minuty]:

a pytanie takie z góry, czy przypadkiem nie wykryje to krótkofalówek??
    bo w okolicy będzie ich sporo...

0
  • #19 17 Paź 2008 14:47
    r2d2004
    Poziom 31  

Wątpię żebyś miał natłok w zakresie 3,5MHZ, na paśmie CB, czy PMR to owszem. Jak zrobisz, to sprawdzisz. ;-)

PS Popatrz wyżej podałem linki do wszystkich niezbędnych opisów (pdf'y), aby wykonać komplet do "łowów na lisa". Autorem jest pan Andrzej Janeczek, dobrze znany krótkofalowcom, a więc jak dobrze to zmontujesz to działać będzie na pewno.

0
  • #20 17 Paź 2008 14:52
    veector
    Poziom 9  

no właśnie tego się martwie :P że zrobie i się nie przyda bo zgłupieje to urządzenie

a jak szacujesz koszt zrobienia tego?? tak z grubsza w zaokrągleniu

0
  • #21 17 Paź 2008 14:57
    r2d2004
    Poziom 31  

Zajrzyj do pdf'ów - tam masz spisy elementów, a potem szukaj w sklepach internetowych - zrób w końcu trochę wysiłku ;-) , a nie tylko pytasz i pytasz! Poza tym sam się tym nie pobawisz, bo takie zabawy ("łowy na lisa") mają sens, jak są urządzane w grupie zapaleńców, gdyż najważniejsza w tym wszystkim jest rywalizacja.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów