Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Atmega8] Obrotomierz do Diesela. Jak to zrobić?

komanche 15 Paź 2008 23:52 1720 2
  • #1 15 Paź 2008 23:52
    komanche
    Poziom 13  

Witam!

Zacznę od poziomu mojego zaawansowania w uC:

Od niedawna bawię się Atmegą8 i zauważyłem już, że można zdziałać na niej cuda.
    Mam już za sobą dwa wyświetlacze LED (7-segmentowe) przełączane przekaźnikiem z wyświetlaniem za pomocą

Code:

Portb.1 = 1
    Portb.1 = 0
    Portb.3 = 1

Czyli ze mną miernie. Ale jakieś tam cyferki wyświetlałem :D

Teraz chciałbym zrobić coś na wyświetlaczu LCD (najlepiej 2*16).
    I to nie byle jakie "Coś" - obrotomierz do Diesela.

Pomysł już mam:

ATMEGA8 na kwarcu 10MHz, do nóżki timera wpięty fototranzystor a do innych nóżek m8 wpięty lcd.

Na jednym z kół pasowych (najłatwiej dostępnym i z ogólnie znanym przełożeniem - alternator) naklejone sreberko i świecące na to koło diody/a LED. Z każdym obrotem koła dzięki sreberku na fototranzystor błysnęłoby światło LEDa i puściłby prąd do nóżki T1 i timer by to zliczył.
    Co sekundę (pół sekundy, ćwierć - to zależy...) timer byłby odczytywany i zerowany. Potem wynik przepuszczony przez współczynnik przełożenia byłby mnożony przez sześćdziesiąt (odpowiednio: 120, 240) i szedłby na wyświetlacz.

Teraz pytanie.

Czy takie coś ma szansę działać, czy nawet nie opłaca się projektować schematu?

Jeśli brakuje jakiegoś elementu to jakiego (wydaje mi się - na zdrowy chłopski rozum, że brakuje czegoś co zamieni "fale" z fototranzystora na stan "jest / nie ma" ale nie wiem co to jest, jak się nazywa i jak podłączyć ;) )

Nabazgrałem w mspaincie takie coś, żeby zobrazować mój pomysł:

[Atmega8] Obrotomierz do Diesela. Jak to zrobić?

Wszystkie błędy w tym schemacie proszę wypomnieć mi już teraz, bo będę się na nim wzorował w dalszych etapach.

I taak, programuje w... BASCOMIE! :)

Proszę poprawić tytuł wiadomości - regulamin p.11.1
    [zumek]

• #2 16 Paź 2008 05:16
    wojnar
    Poziom 16  

Moje spostrzeżenia:
    - nie z alternatora ale raczej z korby. Nie będzie trzeba nic przeliczać.
    - czujnik może raczej magnetyczny bo optyka będzie skłonna zanieczyścić się, ze względu na to, w jakich warunkach ma to pracować.
    Przykładowe rozwiązanie pomiaru obrotów z takim czujnikiem jest tu: http://www.portalnaukowy.edu.pl/obrotomierz.htm

• #3 16 Paź 2008 15:29
    komanche
    Poziom 13  

zależy mi na świetlnym. ok, może być z wk ale w tej sytuacji wolę mieć pewność, że to będzie działać ;]

Więc co potrzeba?

edit:

wiem, ze potrzeba mi bramki schmitta - gdzie to kupić (jakie oznaczenie?)

nic poza tym juz nic?

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo