Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opel Corsa C vs. Fiat Punto IIFL

tzok 16 Oct 2008 00:00 12874 13
    tzok
    Moderator of Cars
    Od jakiegoś czasu przymierzam się do zmiany samochodu i chciałbym poznać opinię - głównie mechaników - na temat w/w modeli - który wybrać.
    Obecnie mam Punto 75ELX '96 i ogólnie jestem z niego bardzo zadowolony ale to już stare auto i w przyszłym roku chciałbym zmienić na coś nowszego.

Nie chcę przerabiać na LPG/CNG w grę wchodzi tylko benzyna, najchętniej 1.2 16V lub 1.4 (tak żeby z 80KM było).

Jak dla mnie wizualnie bardziej podoba mi się Corsa C, zwłaszcza wewnątrz, choć Punto w wersji Sporting/HGT też jest ok.
    Spalanie nie jest kwestią krytyczną, moje Punto po mieście potrafi spalać ponad 9l/100km i to jest dla mnie akceptowalne spalanie, bardzo odpowiada mi charakterystyka tego silnika (1.2 8V MPI 75KM) 3000rpm - moment, 5000rpm - moc, czyli jak na 8V raczej wysokoobrotowa jednostka.

Widziałem trochę Punt HGT (wiem, że to 1.8 ale może bym się skusił) ze skrzynią SeleSpeed, warto się tym interesować czy omijać?

Może jakieś inne propozycje, cena w granicach 16-18k PLN, ale stylistycznie i gabarytowo zbliżone, bez znaczenia 3D/5D, byle nie diesel.
    Wyposażenie - klimatyzacja, elektryczne szyby, mile widziany szyberdach, regulacja wysokości fotela kierowcy (jako, że jestem niskiego wzrostu to dla mnie dość istotne), min. 2x AirBag, ABS, wspomaganie kierownicy.

P.S.
    Niechciałbym się narazić moderatorom - ale jest w tym dziale trochę podobnych tematów (co kupić) i nie są zamykane/usuwane, więc uznaję, że taka tematyka w tym dziale jest dozwolona. Jeśli nie - proszę o usunięcie postu, ale powstrzymanie się od udzielania mi ostrzeżenia.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    goldwinger
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeżeli wybierasz między punto a corsą to bierz corsę, w silniku 1,2 po mieście zejdziesz poniżej 8 na trasie w okolice 5,5/6
    Unikaj tylko w nim tej skrzynki easytronic, jest dość denerwująca w szczególności po trasie (chyba że będziesz ręcznie zmieniał, ale wtedy po co komu automat)
    Plastyki w środku są mało przyjemne w dotyku, łącznie z kierownicą (chyba że trafisz skórzaną)
    tzok
    Moderator of Cars
    Jak z trwałością tego Ecoteca 1.2 16V z Corsy, bo Super-FIRE 1.2 16V z Punto z tego co wiem to silnik praktycznie nie do zajechania.
    Jak wygląda kwestia zawieszenia? Bardziej zależy mi na bezpieczeństwie niż komforcie, w przeróbki bawić się nie chce więc preferuję raczej sztywno zestrojone zawieszenie w serii.

Pytać na forum FIATa czy Opla IMO nie ma sensu, bo jeśli ktoś jeździ tylko jednym z tych dwóch aut to nie będzie miał porównania... a niestety nikt ze znajomych nie ma takiej Corsy, żeby sobie mógł nią pojeździć, jeździłem Punto II 1.2 8V 60KM i dla mnie to było zdecydowanie za słabe auto, niby tylko 15KM (a właściwie 13KM) mniej niż moje ale różnica była spora.
    goldwinger
    Słuchaj powiem Ci tak puntem 1,2 z gazownią jeździłem - tragedia
    Corsa trochę lepszy komfort jazdy, zawieszenie jak dla mnie za sztywne w corsie. Na 80 tys. zrobione od nowości w zawieszeniu wymieniona prawa końcówka drążka i lewy łącznik stabilizatora nic poza tym.
    Punto co to mi się przez warsztat przewija to przednie zawieszenie robione już było praktycznie całe, oryginalne to amortyzatory tylko zostały.
    Jak na te oplowskie 75KM to na miasto wystarcza, do tej pory żadnej usterki w silniku czy elektronice
    tzok
    Moderator of Cars
    Prawdę powiedziawszy, jeśli chodzi o Opla to raczej patrzyłem za 1.4 16V 90KM, ale jak mówisz że 1.2 daje radę to też wezmę to pod uwagę... chyba i tak muszę się tym przejechać żeby zobaczyć. Swoim Puntem nie mam problemu wyprzedzać na trasie z prędkości 90-100km/h, na IV biegu jak dam "do dechy" to przyspiesza aż miło (nie wspominając, że przy tej prędkości mogę spokojnie zredukować do III - bardzo ładnie przyspiesza aż do odcięcia przy ok 120km/h, choć oczywiście szkoda silnika, no i na IV powyżej 100km/h i tak jest już lepsze przyspieszenie). Nie chciałbym się przesiadać na coś gorszego pod tym względem.

Miałem Wartburga po tym dla mnie nie istnieje pojęcie "za sztywne zawieszenie" ;) poza tym lubię czuć po czym jadę. Rocznie przejeżdżam ok 5-7kkm więc o to ile wytrzyma zawieszenie się specjalnie nie martwię. Specjalnym piratem drogowym nie jestem ale lubię jeździć samochodem, a nie kosiarką do trawy.

Co do Punta 1.2 z gazem - jechałem... ale jechałem też prawie nówką bez gazu i niestety było niewiele lepiej :(
    User removed account
    User removed account  
    tzok
    Moderator of Cars
    W mk.1 1.2 8V MPI ma 75KM a 1.2 16V MPI 86KM (w mk.2 odpowiednio 60KM i 80KM), przy masie ~900kg to wystarczająca moc aby zapewnić przyspieszenie 0-100km/h w czasie poniżej 11s i prędkość max ok 170km/h.

Punto sporting to właśnie 1.2 16V 86/80KM (mk.1/2), bardzo stare mk.1 sporting to było 1.6 o mocy 90KM, ale ja szukam czegoś nowszego.

Osiągi mojego mk.1 75 uznaję za zadowalające, ale nie chcę nic słabszego, chyba przychylę się ostatecznie do propozycji Goldwingera i zdecyduję się na Corsę C 1.2 16V, chyba ze do czasu zakupu bardzo potanieje Grande Punto.
    goldwinger
    tzok wrote:
    chyba ze do czasu zakupu bardzo potanieje Grande Punto.

Tego będę miał okazję niedługo użytkować przez pewien czas, to będę wtedy mógł coś na jego temat powiedzieć
    tzok
    Moderator of Cars
    GP akurat jeździłem, ojciec ma służbowe, tylko niestety 1.4 8V i Multijet 1.3 (ta słabsza wersja, siedemdziesiąt parę KM). 1.4 jakoś jeździ ale ma masakryczne spalanie (~12-14l/100km po mieście i ~8l/100km w trasie), diesel nie dość że się toczy, a nie jeździ to i tak po mieście pali koło 9l/100km. Te 2 silniki są na pewno za słabe na to auto, mocniejsze wersje powinny lepiej jeździć, a palić pewnie będą tyle samo jak nie mniej. Niemniej to auto mi się bardzo podoba, bardziej niż Corsa D (choć to "bliźniaki").
    dlugi233
    Level 10  
    mam od roku corse c 1.2 na sekwencji od nowosci przebieg 161 tys. Sam zrobilem ponad 30. Nigdy mnie nie zawiodla. Zrobiony dolot i wydech koncowy, wybity katalizator(swieci sie check) ale za to 11 sek do 100:) Spalanie w miescie bez szalenstw 7 litrow lpg. Wady? Tapicerka sie szybko wyciera i plastiki swierszcza w zimie i rozrzad lancuchowy wcale nie jest bezobslugowy:/ Ogolnie polecam
    plwro
    Level 11  
    Choć sam w obecnej chwili jestem użytkownikiem fiata (stilo) to wybrałbym corsę - ople z reguły są oszczędniejsze a ceny części w serwisach są porównywalne . Jeżeli zależy Ci na oszczędności paliwa to tylko 1,3d - naprawdę mało pali ale niestety jest dość głośny . Nie jeździłem fiatem 1,2 16v ale podobno jest oszczędny i mocny . Podsumowując : FIAT - lepsze wyposażenie a OPEL lepiej wykonany ( przy tej samej cenie)
    tzok
    Moderator of Cars
    W zasadzie decyzję już podjąłem i padło na Fiata... Stilo 3D ;) z silnikiem 1.2 16V lub 1.4 16V ale zakup nie wcześniej jak jesienią tego roku.
    Diesel w ogóle nie wchodzi dla mnie w grę, nie potrafię tym jeździć (jeździłem GP 1.3 M-Jet). Raczej przedkładam wyposażenie i wygląd nad jakość wykonania i spalanie.
    krabu01
    Level 1  
    Posiadam Punto Sporting 1,2 16V 86 KM. Sprowadzony z Niemiec, w zasadzie wersja ze wszystkim, 4 poduszki, komputer, zmieniarka z subwoofer'em, elektryka pełna. Samochodzik nie umywa się do corsy którą jeżdziłem sporo. Zadziwiło mnie jak szybko to cacko przyśpiesza. Corsa jest o wiele bardziej mulasta. Warto się tym zainteresować ale moim zdaniem wyłącznie modelami sprowadzonymi, jeździłem za tym samochodzikiem wiele, większość wyklekotanych, poobijanych w marnym, wręcz opłakanym stanie ... więc sprowadziłem. W porównaniu do corsy w mojej opinii samochód sporo lepszy.
    Pozdrawiam
    Moderated By robokop:

Sądzi kolega że po 4 miesiącach odo ostatniego postu temat jest jeszcze aktualny?