Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nawijanie transformatorów

9przemas3 16 Paź 2008 00:37 1259 3
  • #1 16 Paź 2008 00:37
    9przemas3
    Poziom 9  

chciałbym sie dowiedzieć jak nawija sie transformator i z jakiej blachy robi sie rdzeń na który nawija sie drut. I czy to wo gule sie opłaca i jak sie do tego zabrać.
    dzięki

pozdro 9przemas3

• #2 16 Paź 2008 01:13
    oj
    Poziom 42  

Transformator się kupuje;
    można najwyżej w domu przewinąć istniejący transformator - odliczenia nie są takie proste (chyba, że na oko), drut miedziany też nie jest tani.

Dodatkowo potniesz ręce blachą krzemową to zobaczysz jak to się nawija i jak boli.

• #4 30 Paź 2008 20:01
    zbychmg
    Poziom 28  

Robienie trafa od "0", to poważne przedsięwzięcie. Trzeba mieć blachę o znanych parametrach, dobrać jej przekrój do mocy trafa, zrobić karkas, nawinąć dużą ilość uzwojenia pierwotnego, potem wtórnego i ........nie zawsze efekt zgadza się z teorią.....
    To się tylko opłaca jak potrzebujesz nietypowy transformator do drogiego sprzętu i tak jak ja robię, że kupuję trafo o podobnej mocy z uzwojeniem sieciowym na dole (bliżej rdzenia), najlepiej ze rdzeniem typu 2xC (lub 4xC) ściśnięte, a najlepiej skręcone taśmą (rdzenie z blach E+I jeśli nie zalane żywicą trzeba długo rozkłądać i sklądać) Jeżeli nie wiem jakie są napięcia wtórne, podpinam uzw.pierwotne (sieciowe) do 230V i mierzę napięcia na uzw. wtórnych. Zaznaczam ostrym rysikiem na rdzeniu tak aby po rozłożeniu rdzeni złożyć je tak jak były złożone oryginalnie, potem rozkręcam taśmę (y) lub przecinam jeżeli lutowane lub zgrzewane, lekko stukam w rdzeń (zwykle jest zalakierowany) i wyciągam obie połówki (lub 4-ry 4xC) Odwijam z cewki uzwojenie wtórne i liczę zwoje, Jeżeli trafo małej mocy, a napięcie wtórne duże, to odwijam bez liczenia, zostawiając uzwojenie pierwotne. Jeżeli mam policzone zwoje i wiem ile na tym było napięcia, to wylczam ile zwoi na 1V i nawijam drutem o odpowiedniej średnicy (można znaleść tabele) przyjmuję 6-8A/mm2 przekroju drutu.
    Jeśli nie dało się policzyć zwojów, nawijam dowolnym drutem10-20zw.zakładam rdzeń mierzę napięcie na tych zwojach i już mam ile zw. na volt. Pozostaje uzwojenie zaizolować, jeśli ma się lakier elektroizolacyjny to polakierować i wsadzić do piekarnika o temp. 120st C i mamy to co potrzebujemy. Oczywiście prosta sprawa jest wtedy jak robimy trafo dużej mocy >100W o niskim napięciu wtórnym. wtedy jest kilka zw./wolt i wystarczy nawinąć kilkadziesiąt zwojów, żeby mieć np.12V na wyjściu.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo