Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co powinien mieć dobry sterownik pieca CO ?

rmajda 16 Paź 2008 09:06 3517 13
  • #1 16 Paź 2008 09:06
    rmajda
    Poziom 20  

Witam,
    Chciałbym zrobić sobie sterownik pieca CO z automatycznym podajnikiem. Mam taki piec i co prawda jest w nim sterownik ale chciałbym zebrać sobie informacje co według Was powinno być w takim sterowniku. Albo może co byście chcieli mieć w sterowniku do pieca CO. Potrzebuję tych informacji aby podczas projektowania uwzględnić sobie "wszystkie" wariacje urządzenia.

Pozdrawiam,

0 13
  • #2 16 Paź 2008 13:59
    pektosol
    Poziom 14  

- pogodówka
    - regulacja temp na podstawie średniej temperatur w domu - czujki na magistrali 1-wire (np DS1820)
    - informacja smsem o awarii (wyciek wody, awaria ślimaka, przegrzanie)
    - dostęp do sterowania przez sms,www
    - sprzężenie z zasilaczem awaryjnym i w przypadku rozładowania aku wygaszenie w piecu
    - informacja na wyświetlaczu o ilości paliwa w podajniku oraz przypomnienie smsem o kończącym się paliwie

Właściwie to nie tylko wymysły ale mam te funkcje w moim sterowniku.
    Niestety jest on częscią innego projektu więc nie stanowi niezależnego sterownika.
    Dodatkowo mój piec jest z ręcznym zasypem.

0
  • #3 16 Paź 2008 14:10
    rmajda
    Poziom 20  

Pogodówka - na jakiej zasadzie działa i co robi ?

Oglądałem Twój sterownik, spoko robota.

0
  • #4 16 Paź 2008 14:14
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...

Reguluje Ci "piec" zależnie od temperatury zewnętrznej.

0
  • #5 16 Paź 2008 14:20
    rmajda
    Poziom 20  

Tak przypuszczałem ale jakim algorytmem to sterowanie jest napędzane?

0
  • #6 16 Paź 2008 14:51
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...

Ustawia Ci możliwie najniższą temperaturę na kotle przy zadanej temperaturze na pogodówce. Robi to poprzez np. regulacje płomienia lub na zasadzie "załącz - wyłącz". Powinna też mieć pewną swoją histerezę.

0
  • #7 16 Paź 2008 15:10
    Miroslaw Pajdak
    Poziom 14  

Dzień dobry;Myślę że takim urządzeniu powinno być jeszcze dzienne zużycie i w sezonie.Pogodówka jak najbardziej, dwie albo trzy charakterystyki odwrotnie proporcjonalne ,zaczepione chociaż dla jednego punktu np 0*.Dalej widziałbym możliwość obsługi CWU,tryb nocny i współpracę z sterownikiem pokojowym.Możliwość pracy w ręce ograniczonej czasowo - przydatne przy rozpalaniu.Dalej wejście blokujące pracę podobnie działającego jak STOP ,ale po ustąpieniu zdarzenia wykonuje dalej program.Obwód jego widzę -> drzwi zasobnika->drzwi przy piecu->czujniki dymu -> progi temperatur itd.Możliwość płynnej regulacji nadmuchu -tak aby przy dochodzeniu do zadanej zmniejszał moc.Sonda lambda -ale tu mi brak pomysłu na reakcję -wiem tylko że przy jej udziale można precyzyjnie dobrać skład paliwo-tlen.No i najważniejsze kontrola zabezpieczeń: podajnika,przed zapłonem i pieca przed przegrzaniem sprzętowe i programowe.
    Pozdrawia Mirek

0
  • #8 16 Paź 2008 15:24
    rmajda
    Poziom 20  

Aby mierzyć zużycie trzeba by jakiś czujnik poziomu do zasobnika wpakowac i na tej podstawie mierzyć ile pojemników poszło, raczej trudne do wykonania i moim zdaniem zbyteczne. Ale bardzo Ci dziękuję za uwagi i sugestie. A i jeszcze czujniki do drzwiczek moim zdaniem to też zbyteczny bajer, tak praktycznie oczywiście :-)

0
  • #9 16 Paź 2008 15:52
    Miroslaw Pajdak
    Poziom 14  

Przecież mamy kontrole pracy podajnika przez impulsator ->zliczając obroty mamy obraz zużycia opału.Moim zdaniem w tego typu piecu jest bardzo ważna szczelność, zwłaszcza zasobnika.

0
  • #10 16 Paź 2008 16:02
    rmajda
    Poziom 20  

No tak impulsator na ślimaku, dobry patent. Nie wpadłem na to.

0
  • #11 16 Paź 2008 22:32
    pektosol
    Poziom 14  

Generalnie pogodówka działa na zasadzie jaką opisali przedpiśccy.
    Na podstawie temperatury na zewnątrz ustawia temperaturę na piecu.
    Wszystko odbywa sie za pośrednictwem krzywej grzania.
    tu to jest dość dobrze opisane:
    http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=491&cms=445

Niestety w przypadku pieca na paliwo stałe sprawa jest utrudniona.
    W tych piecach nie da się tak po prostu zgasić i zapalić płomień.
    Temperaturę najczęściej reguluje się dmuchawą. Nie powinna ona osiągać wartości niższych niż 50°C i wyższych niż 90°C.
    Jednocześnie nie da się ot tak wyłączyć paleniska. (w śrubowych awaryjnie stosuje się wypychanie żaru)
    Dlatego sterownik powinien dodatkowo obsługiwać zawór regulujący.
    Może być nim zawór sterujący np czterodrogowy, trzydrogowy, zwykły (tak jak w moim przypadku), lub dodatkowa pompa.
    Więc to też należało by uwzględnić w sterowniku.

Kolejną fajna sprawą jest sterownie pompą C.W.U. - najlepiej tak aby można było samodzielnie wybierać kiedy ma się włączać w cyklu tygodniowym. Trzeba by jeszcze uwzględnić czy temp wody w zasobniku ma odpowiednią wartość.

Ostatnią sprawą jest "blokada rodzicielska" - aby zabezpieczyć ustawienia sterownika przed niepowołanymi zmianami.

Ilość paliwa w podajniku można by jeszcze sprawdzić przez zważenie zasobnika węgla.
    Piece z podajnikami mają najczęściej pod zasobnikiem stopkę podtrzymującą - pod nią można dać czujnik nacisku.

0
  • #12 17 Paź 2008 07:27
    rmajda
    Poziom 20  

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Jeśli komuś coś jeszcze się nasunie to proszę o wpis. Wszystkich pozdrawiam.

0
  • #13 18 Paź 2008 15:58
    Miroslaw Pajdak
    Poziom 14  

Witam .To może bym jeszcze dodał wybór pracy awaryjnej ->mam na myśli założenie rusztu i proces spalania jak w zwykłym piecu.Tu algorytm pracy troszkę inny ;nie obsługuje podajnika,inna histereza,inna detekcja rozpalenia i wygaszenia.Powinien być wybór albo temperatura stała nastawiona albo "pogodówka",zależna od instalacji.
    Pozdrawiam
    Dodano;A gdyby przewidzieć możliwość rozwoju konstrukcji o dalszą automatykę mam na myśli samooczyszczanie i usuwanie popiołu ?.A w okresie lata ,gdy jest wyłączony -> załączył raz w miesiącu na krótki czas pompy .

0
  • #14 19 Paź 2008 21:56
    romsik
    Poziom 14  

Witam!
    Okresowe podgrzewanie całego zasobnika cwu do temp 80 C -zabijanie bakterii .

Generalnie ciekawy post mam nadzieję, że czas pozwoli mi z niego skorzystać. pozdrawiam rs

0